Διατροφή Παιζει ρολο η τροφη των πουλιων στο κελαηδημα;

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας παιδια επαιρνα στα πουλακια μου μια τροφη χυμα οσπου την εκοψα που την λενε μπορει να την εχετε ακουσει ''κελαιδινη'' οπου περιεχει κατι πρασινα κοκκιινα κιτρινα μεσα με σπορους αλλα οποτε εβαζα σε αυτα τροφη κανενα δεν κελαιδουσε ουτε για λιγο! Ετσι απευθυνθηκα σε ενα μελος απο εδω και μυο ειπε οτι τα πειραζουν στον θειροειδη (συγγνωμη αμα το εγραψα λαθος) και πηρα μια αλλη χυμα τροφη χωρις αυτα μεσα τα πρασινα κλπ και αρχιζουν να τραγουδανε! Πιστευω οτι παιζει μεγαλο ρολο στην διατροφη το κελαιδιμα! Εσεις τι λετε;:D
 
Δυο χρόνια δίνω την Versele Laga canaries prestige και πράσινα και κόκκινα και κίτρινα έχει, τα πουλιά και κελαηδούν και αναπαράγονται είναι και υγιή.
 
Η εταιρεία τα αναφέρει ως gourmet biscuits
Food products Canaries
Θα ήθελα πολύ να γνώριζα τα συστατικά παρασκευής τους...
Και είπα μήπως γνωρίζει ο Μιχάλης...
Δείχνει πως τα ψάχνει κάτι τέτοια..
 
Δεν έχει σχέση το καλάηδισμα με τη ''κελαηδίνη''. Σίγουρα καλό είναι να αποφεύγονται οι πράσινες, οι κόκκινες, οι θαλασσιές οι ''λιχουδιές'' αμφιβόλου σύστασης και ποιότητας, αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την αχρείαστη και επιβλαβή πάχυνση των πουλιών και όχι με τις φωνητικές τους δυνατότητες.
Κατά καιρούς έχω κι εγώ χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο μείγμα χωρίς να παρατηρηθούν παρατράγουδα.
 
Εδώ και πολλά χρόνια δίνω συσκευασμένη τροφή κάτι που δεν το διαπραγματεύομαι. Βέβαια το ιδανικότερο είναι η παρασκευή δικού σου μίγματος αλλά αυτό προϋποθέτει άνετη πρόσβαση στην αγορά πράγμα, που στην επαρχία "δεν"... Κάποτε μου ζήτησε ένας συνάδελφος καναρινάς, λίγη τροφή επειδή από τότε που του χάρισα ένα πουλάκι του είχα δώσει λίγη από την δική μου, για αρχή και συμβουλές για την συνέχεια... Κάποια στιγμή αυτό έγινε ρουτίνα και εγώ πάντα τον προμήθευω με κάνα κιλό τροφής. Στην μεταξύ μας στιχομυθία "θα μου φέρεις " ,"πότε θα βολέψει να σου φέρω κλπ" βρέθηκε και ένας άλλος φίλος καναρινάς. Αυτός ψώνιζε την χύμα κελαϊδίνη, απο ένα πετ σοπ συγνώμη για τον χαραχτηρισμο αλλά είναι "σκουπίδια". Μπήκε στην κουβέντα "τι δίνεις " , "τι δίνω εγώ " και η φυσική κατάληξη ήταν η γνωστή, που πάντα καταλήγουν τέτοιες συζητήσεις, "άσε ρε, μ@κ@ς είμαι να πληρώνω τόσα το κιλό ενώ το βρίσκω 1,20Ε ". Δεν θέλησα να τον τσιγκλήσω και έδωσα τόπο... Αυτός όμως το εξέλαβε ως απόδειξη της θέσης του και έτσι αναγκάστηκα να τον "συμμορφώσω"... Του εξήγησα διάφορα πράγματα και ειδικότερα το ποσοστό τροφής που το πουλί αποδοκιμάζει και πάει στα σκουπίδια, πράγμα που κάνει το φτηνό ακριβό και αρκετά μάλιστα. Μετά τον ρώτησα αυτό που όλοι δεν μπορούμε να καταλάβουμε δηλαδή "αυτά τα χρωματιστά μπιχλιμπίδια τι είναι;". Το αποτέλεσμα ήταν να κατεβάσει το κεφάλι και να μην ξαναδώσει πλέον τέτοια τροφή. Σας ζάλισα λίγο με την πολυλογία αλλά δεν μπορούσα να μην σας το πω ... καλή συνέχεια και να θυμάστε "το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι"...
 
Γιάννη, ο Μιχάλης κι εγώ μιλάμε για την Prestige της Versele Laga.. Κι όχι για τη χύμα του 1, 20.
 
Γιάννη, δε ξέρω τα συστατικά αυτών των μπισκότων, εκείνο που ξέρω είναι ότι τον χειμώνα έδινα και στις καρδερίνες και έτρωγαν τα μπισκότα αυτά. Νίκο εμείς μιλάμε για τροφή του 1,45 :)
 
Η τιμή στα προϊόντα καθορίζει και την ποιότητα;
Δηλαδή αν σ' αυτή του 1,20 ευρώ την πάμε 1,45 ευρώ και την άλλη αντίθετα αποκτά αυτόματα ποιότητα η μία που τη χάνει η άλλη;
Τι περιέχουν αυτά τα μπισκότα (εντελώς εγκυκλοπαιδικά) μπορούμε να μάθουμε;
 
Λοιπόν το μείγμα της Versele έχει 2.80 το κιλό... όταν από πίσω είναι μια μεγάλη εταιρία του χώρου, είσαι λίγο πιο σίγουρος. Όσο για το τι είναι τα χρωματιστά,υποπροιόντα αρτοποιείας χρωματισμένα.. Δλδ σκουπίδια. Επειδή όμως κι εγώ τρώω πίτσα γιατί μ' αρέσει ξέροντας ότι δεν προσφέρει κάτι, κατά καιρούς ( όταν δεν έχω χρήματα για το τσουβάλι που θέλω) τη δίνω. Φυσικά η διατροφή των δικών μου πουλιών δεν έχει μόνο σπόρους και δε εξαντλείται στο βασικό μείγμα... Να μην επαναλαμβανόμαστε...
 
Λοιπόν το μείγμα της Versele έχει 2.80 το κιλό... όταν από πίσω είναι μια μεγάλη εταιρία του χώρου, είσαι λίγο πιο σίγουρος. Όσο για το τι είναι τα χρωματιστά,υποπροιόντα αρτοποείας χρωματισμένα.. Δλδ σκουπίδια. Επειδή όμως κι εγώ τρώω πίτσα γιατί μ' αρέσει ξέροντας ότι δεν προσφέρει κάτι, κατά καιρούς ( όταν δεν έχω χρήματα για το τσουβάλι που θέλω) τη δίνω. Φυσικά η διατροφή των δικών μου πουλιών δεν έχει μόνο σπόρους και δε εξαντλείται στο βασικό μείγμα... Να μην επαναλαμβανόμαστε...
Ευχαριστώ πολύ Νίκο...
Πολλές φορές η επανάληψη γίνεται μητέρα της μάθησης... ειδικά για αυτούς που τώρα μας διαβάζουν...
1,40 την παίρνω εγώ 😛
Με μπέρδεψε αυτό και προβληματίστηκα με το τι στην ευχή πληρώνω εγώ...
 
Mάλλον ο Μιχάλης παίρνει το μείγμα της κλουβοτεχνικής... Της Versele, που πουλιέται και χύμα από γνωστή αλυσίδα, είναι πολύ ακριβότερο.
*Η επίσημη επεξήγηση της εταιρίας για τα χρωματιστά, είναι αποξηραμένα φρούτα με πολλές βιταμίνες 🙄
 
Θέλω να καταλάβω κάτι.
Τα χρωματιστά μπισκοτάκια στις τροφές της versele laga (υπάρχουν και στην τροφή για τα budgies), έχουν πολύ μικρό ειδικό βάρος.
Αν είναι τόσο σκουπίδια αυτά τα συγκεκριμένα γιατί τα προσθέτει η εταιρεία όταν ούτε στο συνολικό βάρος κερδίζει κάτι αξιόλογο για να υποθέσουμε ότι αποσκοπεί στο κέρδος;
Που πάει το μυαλό σας;
Γιατί δεν σας κρύβω κι εγώ χρησιμοποιώ αυτήν την εταιρεία και κάποιες άλλες όπως την Deli nature, θεωρώντας ότι τα προϊόντα τους υφίστανται περισσότερους ποιοτικούς ελέγχους.
 
Προσωπικά πιστεύω ότι μετράει και στο ''μάτι'' του καταναλωτή. Μάλλον είναι θέμα marketing ..Φαντάζουν όμορφα τα μπιχλιμπίδια..Άσε που αν διαβάσεις τη σύσταση, μιλάει για ''πολλές'' βιταμίνες. Δεν μπορούμε όμως ούτε να αποκλείσουμε τίποτα, ούτε να αποδείξουμε τίποτα. Μόνο την εμπειρία μας από τη χρήση τέτοιων προιόντων. Προσωπικά δεν πείθομαι για τη χρησιμότητα η την αξία των ''μπισκότων'' η φρούτων στο μείγμα. Οτιδήποτε επεξεργασμένο, το θεωρώ αν όχι επιβλαβές, σίγουρα αμφισβητούμενης αξίας. Τα χρώματα εξάλλου δεν είναι φυσικά. Είναι επίτηδες έντονα κόκκινα, κίτρινα, πράσινα..

Οι επίσημη σύσταση πάντως -σύμφωνα με την εταιρία- είναι η παρακάτω :

Και η διατροφική αξία :
Crude protein 18 %
Crude fat 13 %
Crude fibre 6 %\
Crudh ash 7 %
Calcium 0,5 %
DL-methionine 950 mg/kg
Phosphorus 0,5%
L-lysine 250 mg/kg
Vitamin A 8000 IU/kg
Vitamin D3 1600 IU/kq
Vitamin E 20 mg/kg
Copper -pupric(ii) sulfat 7mg/kg

Composition
spacer.gif

Seeds (min. 2 % chia)
spacer.gif

Cereals
spacer.gif

Derivatives of vegetable origin **ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ (πιάσε τ'αυγό και κούρεψτο)
spacer.gif

Minerals (min. 2 % oyster shells)
spacer.gif

Oils and fats
spacer.gif

Fruit
spacer.gif

Sugars
spacer.gif

Fructo-oligosaccharides
 
Back
Top