Φροντίδα Παπαγάλοι και διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
145
Πόλη
Αθήνα
Σας έχω πάρει μονότερμα, συγχωρέστε με λόγω της απειρίας μου, αλλά έχω μία απορία και θα ήθελα τις συμβουλές σας ως πιο έμπειροι που είστε: αν ο παπαγάλος μου με ψάχνει από τώρα που με "ζει" 5-6 μέρες μόνο, τι θα γίνει σε κάποιο ταξίδι; Αν λείψω Σαβ/κο ή 10-15 μέρες διακοπές (αργότερα), θα έχω βέβαια άνθρωπο να φροντίζει τα πουλιά μου (πάντα η μάνα μου την πληρώνει, η οποία "φοβάται" τον παπαγάλο και πρέπει να εκπαιδεύσω κι εκείνη!), τα άλλα πουλάκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα, αλλά ανησυχώ για τον Μάρκο. Εσείς πως αντιμετωπίζετε αυτό το θέμα; Οι παπαγάλοι σας πως αντιδράνε στην απουσία σας; Περιμένω τα φώτα σας παιδιά...😕
 
ολα εχουν να κανουν με το ποσο δεμενοι ειναι οι παπαγαλοι μαζι σου... Εγω που ειχα και αγριο κοκατιλ το οποιο εξημερωσα δεν ειχα προβλημα να το αφησω... Τωρα στο ημερο δεν εχει κανα προβλημα μεχρι στιγμης μονο οταν με βλεπει να γυριζω τρελαινεται και θελει να βγει κατευθειαν... Ειδικα με την ροζελα σ τα οποια απο μονα τους σαν πουλια δεν δενονται και τρελα δεν ειναι και ημερη δεν θα χεις προβλημα να την αφησεις μονη της
 
Σας έχω πάρει μονότερμα, συγχωρέστε με λόγω της απειρίας μου, αλλά έχω μία απορία και θα ήθελα τις συμβουλές σας ως πιο έμπειροι που είστε: ... Εσείς πως αντιμετωπίζετε αυτό το θέμα; Οι παπαγάλοι σας πως αντιδράνε στην απουσία σας; Περιμένω τα φώτα σας παιδιά...😕
Η δική μας περίπτωση με Αfrican Grey. Απ'την αρχή φροντίσαμε την κοινωνικοποίησή του, όσες φορές χρειάσθηκε να απομακρυνθεί ένα μέλος της οικογένειας, από μια εβδομάδα έως 20 ημέρες, πήγε μια χαρά με τα υπόλοιπα, (του μιλάγαμε και βλεπόμαστε με messenger τακτικά). Αν αποφασίσουμε φέτος να τον πάρουμε στις διακοπές, θα έχει μόνο μια μακρινή μετάβαση με πλοίο κοντά μας, με το κλουβάκι του, και μια αυτοκίνητο (συνηθισμένη του). Μετά πάλι θα βρίσκεται με κάποιους από εμάς, σε ένα μέρος! (Δεν θα είναι ταξίδι τουρισμού δλδ. από το ένα μέρος στο άλλο, αλλά θα ησυχάσει για αρκετές μέρες)! Δεν ξέρω αν σε φώτισα!
 
Eγώ τον αφήνω στους δικούς μου οι οποίοι έμαθαν από μένα τι πρέπει να κάνουν και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Βέβαια μου κρατάει λίγο θυμωμένος όταν γυρίζω αλλά με λίγα φιλιά και αγκαλιές του περνάει.όταν θα μείνω σε ένα μέρος χωρίς μετακινήσεις στο χωριό στην Ευρυτανία ας πούμε τον πάιρνω μαζί μου σε ένα πιο μικρό κλουβί που έχω για τα ταξίδια του. Και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Του αρέσει στο αυτοκίνητο που τον έβαζα από μικρό να ταξιδεύει.Φαντάσου ότι από Καλαμάτα έως την Ευρυτανία χρειάζομαι έξι ώρες και είναι μια χαρά κάνοντας και δυο τρεις δεκάλεπτες στάσεις.
 
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Η ροζελίτσα μου, παρ'ότι την έχω 6 μέρες, ίσως επειδή μένω πολλές ώρες σπίτι (δεν εργάζομαι τον τελευταίο καιρό-προς το παρόν), δείχνει να με έχει ήδη συνηθίσει να με βλέπει τριγύρω. Όταν λείψω από το οπτικό της πεδίο, π.χ. είμαι για αρκετή ώρα σε άλλο δωμάτιο, σφυρίζει & κράζει μέχρι να με δει ή μέχρι να της απαντήσω με σφύριγμα ή μιλώντας. Τώρα, για την μακρόχρονη ή σύντομη απουσία μας, αργότερα που θα μας έχει συνηθίσει πιο πολύ, για τότε απορώ πως θα αντιδράσει. Πάντως ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση. 🙂
 
Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με το θεμα των διακοπων μου. Τα κοκατιλακια εχουν το ενα το αλλο για παρεα και αν εγω λειπω τα προσεχουν οι γονεις μου.
Με τον Γιουτζακο ενα προβλημα η αληθεια ειναι πως το εχω. Παρολο που ειναι αγριμι, για πρωτη φορα τον πηρα μαζι μου στις διακοπες και μπορω να πω πως του αρεσε! Τον μετεφερα σε καλαθακι υφασματινο. Τις 2πρωτες ωρες δαγκωνε και εκανε σαν τρελος αλλα μετα σταματησε, εκατσε στη γωνιτσα και εβλεπε εξω. Στην περιπτωση που μεινει εδωκαι ας ειναι με την μητερα μου, μου κραταει μουτρα αν τον αφησω μονο.
 
Α καλααα...
Ειναι ενα μουτρο αυτος! Δε μου μιλαει, δε μου δινει σημασια, εχει κατεβασμενο το κεφαλι, αλλο να το γραφω και αλλο να τον βλεπεις. Πραγματικα θα πεις "αυτο το πουλι ειναι μουτρωμενο..."
 
Και πέιτε τώρα πώς αυριο μεθαύριο πέρνω έναν παπγάλο (ringneck) και τον έχω ένα μήνα μαζί μου, είναι ταισμένος στο χέρι αρα υπάρχει πιο άνετα ένα σχετικό δέσιμο και αρχές ιουλίου τον πέρνω σε camping. Εκεί θα έιναι όλη η τσακαλοπαρέα και κανουμε κάτι σαν μικρη πλατεία και γυρω γυρω οι σκηνές... Τον πέρνω μαζί μου και τον έχω στη πλατεια μαζί μας και το βραδυ μέσα στη σκηνη μου..ή σε μια σκηνουλα.. Τα λεγομενα σκυλόσπιτα (ενός ατόμου)! Θα είναι κακό για τον παπαγάλο; Μη μου αναφερθείτε για τους κινδυνους του camping τους διαβασα και θα κάνω τα πάντα να τους αποφύγω.. Εμένα με ενδιαφέρει αν αυτό θα κάνει καλό ή κακό για την κοινωνικοποίηση του... Θα είναι η μασκότ μας και όλοι θα ασχολουνται με αυτόν, ακούω συμβουλές!
 
τελεια ιδεα αρκει να ξεκουραζεται κ αυτος... Το κεφτομαι ν τ κανω κ γ ω.. Βρηκες τπτ ριγκνρκ φιλε;
 
Εγώ νομίζω ότι αν δεν χαλάσει η διατροφή του από θέμα προγράμματος και έχει και 10 ώρες ύπνο, μια χαρά θα είναι! Από τη μια θα είναι καλό να είναι μόνος του στη σκηνούλα-σκυλόσπιτο, από την άλλη εγώ θα φοβόμουν μη μου τον κλέψουν κιόλας! Οπότε καλύτερα στη σκηνούλα αν έχει χώρο και χωρίς να γίνεται βαβούρα βέβαια.. Εγώ πιστεύω ότι θα το έκανα αρκεί να μη με άρχιζαν στο δούλεμα οι υπόλοιποι 😛
 
Εγώ όταν πάω διακοπές αφήνω τον παπαγάλο είτε στην μαμά μου είτε στην γιαγιά μου οι οποίες ξέρουν να τον φροντίζουν."Όταν γυρίζω όμως μου κάνει κάτι μούτρα! Που δεν παίζονται. Συνήθως μετά από δύο μέρες του περνάνε, φυσικά τον καλοπιάνω πρώτα
 
μαιρη νομιζω δεν θα χει προβλημα η ροζελα σ... Εφοσον ειναι αγρια και ειστε και λιγο και ρο μαζι μεχρι να δεθει μαζι σ δεν θα χει προβλημα, δεν ξερω...
 
εγω δεν ξερω τι λετε αλλα δεν μπορω να αφησω τον πιπικο μου για πολυ..
συνηθως τον κουβαλαω μαζι μου.. Και οχι για να μη στεναχωρηθει αυτος.. Αλλα για να μη στεναχωριεμαι εγω...
 
Εννοείται Θόδωρε! Όλη την Ελλάδα έχουν γυρίσει τα δικά μου.. 😛 Από Κρήτη μέχρι Κέρκυρα.. 😉
 
:DΘεόδωρε, κοσμογυρισμένα φιλαράκια έχεις διαβάζω! Μπράβο!:D
Μακάρι να μπορούσα να πάρω κι εγώ τον Μάρκο μου μαζί, αλλά δεν είναι εύκολο σε ξενοδοχεία ή σε ενοικιαζόμενα. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω σε κάποιο σπίτι που θα μας φιλοξενούσαν, και αν...😕
 
:)Biily δεν είναι και τόσο άγρια. Είμαστε βέβαια σε φάση εκπαίδευσης, αλλά έχω διαπιστώσει ότι με ψάχνει ή με φωνάζει αν λείψω αρκετή ώρα από το δωμάτιο. Επίσης κουρνιάζει & κοιμάται δίπλα μου το μεσημέρι, (εντός κλουβιού εννοείται) δείγμα εμπιστοσύνης από το πουλί προς εμένα (από την 4η μέρα)! Μαθαίνει γρήγορα για ροζέλα. Το παρήγορο είναι πως όταν βρίσκεται δίπλα στα άλλα πουλιά μου, είναι ok. Θέλει παρέα. Αν λειψουμε όμως, τα άλλα πουλιά θα είναι μπαλκόνι, η ροζέλα όμως θα μένει μέσα λόγω δυνατης φωνής (μεσημέρι-γείτονες!), οπότε θα είναι μόνη. Και η μητέρα μου μπορεί να έρχεται τα πρωινά να φροντίζει τα πουλιά, αλλά δεν μπορει και να μένει για παρέα στη ροζέλα! Ειδού το πρόβλημά μου...😕
 
Back
Top