Φροντίδα Παπαγάλοι και διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί να φωνάζει όταν λείπεις γιατί νιώθει πιο άνετα.. Είναι στο ένστικτο των παπαγάλων να φωνάζουν οπότε μάλλον τότε το κάνει.. Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί να αφήσεις τα καναρίναι έξω και να φύγεις από την στιγμη που έχουν γίνει τόσες αναφορές για πουλιά που τα έχουν φάει αρπαχτικά όταν οι ιδιοκτήτες τους τα άφησαν στο μπαλκόνι.. Εκτός και αν εχεις λάβει το μέτρα σου!
 
και εγω οταν πηγαινα διακοπες τα εδινα σε γνωστους. Αν εσυ τωρα εχεις παπαγαλακια μονο και μονο επειδη σου αρεσουν σε ομορφια και επειδη σου αρεσει απλα να ασχολεισαι μαζι του τοτε δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα. Αν και η μεταφορα απο μερος σε μερος κανει κακο. Επισης αν εχεις βαλει σαν στοχο την εξοικειωση τους(πχ να ανεβαινουν στο χερι σου, να μιλανε κτλ) η' αν σε εχουν συμπαθησει αυτο μπορει να κανει κακο στα παπαγαλακια
 
Εφούλα ο Μάρκος μου, τραγουδάει και δίπλα μου άνετα, δεν κολλάει. Ίσως είναι κι έτσι όπως το λές (να νιώθει πιο άνετα μόνος για να φωνάξει), αλλά μου δίνει την εντύπωση (έχει γίνει πολλές φορές) ότι με "φωνάζει" όταν λείπω πολλή ώρα, κι όταν απαντήσω από το άλλο δωμάτιο μ'ένα σφύριγμα ή μιλώντας του, σταματάει. Σχετικά με τα αρπακτικά, στο κέντρο μένω και ποτέ δεν είχαμε κρούσμα τέτοιο ευτυχώς. Ούτε εγώ ούτε η γειτονιά. Παρ'όλα αυτά, τα μπαλκόνια είναι προστατευμένα με τέντες γύρω-γύρω και η πρόσβαση είναι δύσκολη.
 
Papagalos19, πως σε λένε; Να μην σε φωνάζω "παπαγάλο"... Λατρεύω όλα τα ζώα κι αν μπορούσα θα είχα ζωολογικό κήπο ολόκληρο! Ασχολούμαι με τα πουλιά μου, και ο λόγος που πήρα την ροζέλα είναι γιατί εκτός του ότι την "καψουρεύτικα" λόγω ομορφιάς, ξέρω ότι ο παπαγάλος μεσαίου και μεγάλου μεγέθους, έχει άλλη νονοτροπία από τα άλλα πουλιά και "δενεται" με τον ιδιοκτήτη του. Θέλω να εξοικιωθεί ο Μάρκος μαζί μας και να μας μάθει σαν οικογένειά του (όσο μπορεί να γίνει αυτό), να τον βγάζω έξω από το κλουβί, να κάθεται στο χέρι, να δέχεται χαδάκια, να είναι πιο άνετος γιατί του αξίζει. Το πιο έμπιστο πρόσωπο που μπορεί να φροντίσει τα πουλιά μου (και το κάνει χρόνια τώρα) είναι η μητέρα μου η οποία έχει επίσης πουλιά σπίτι της. Μόνο που δεν έχει συνηθίσει τους παπαγάλους και κυρίως τον Μάρκο που είναι - ακόμα - φοβιτσιάρης. 🙂
 
Back
Top