Γενικά Παπαγάλοι και κόψιμο φτερών πτήσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sophias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδή Νάσο τα μακριά ακριανά φτερά να μείνουν άκοπα;
 
ναι 2-3 απο εξω αστα δεν πειραζει, για αισθητικους λογους, ετσι και αλλιως με 2-3 απο καθε πλευρα δεν πεταει οπωτε μη φοβασαι.
 
ναι 2-3 απο εξω αστα δεν πειραζει, για αισθητικους λογους, ετσι και αλλιως με 2-3 απο καθε πλευρα δεν πεταει οπωτε μη φοβασαι.

Πιο πολύ από το να μην πετάει με νοιάζει το πως θα προσγειώνεται. Έχω διαβάσει ότι λόγω λάθους κοψίματος πολλά πουλιά πέφτουν με το στήθος με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να τραυματιστούν πολύ σοβαρά και μερικές φορές θανάσιμα. Ο Ανέστης μου έδωσε ένα λινκ που λέει πως πρέπει να κόψεις 4-5 φτερά από την άκρη. Μάλλον θα κόψω πρώτα 2-3 από πιο μέσα που λες και μετά βλέπουμε.
 
Ξερω ανθρωπους που κανουνε και τις δυο ''τεχνικες'' δηλ. ειτε ξεκινουν απο εξω ειτε αφηνουν 2 και κοβουν πιο μεσα... Δεν νομιζω να εχει διαφορα περα απο το σχημα των φτερων αισθητικα. Στα δικα μου πουλια δεν αφηνα ποτε τα 2 τελευταια οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο και δεν ειχανε κανενα προβλημα στην προσγειωση... Την πρωτη φορα πριν συνειδητοποιησουνε οτι δεν μπορουνε να παρουνε υψος προσγειωνονταν λιγο ατσαλα αλλα μετα μια χαρα.
 
Ta 2-3 prota ftera afinoum mono sta megala poulia, (Makaw, Cackatoo ktl) sta mikra kovun ta prota 4 ...
...peftoun me to stithos otan kovis parapano ftera, diladi pio aristera sti fotografia tou Nassou...
 
Θα τα σκεφτώ όλα όσα μου είπατε. Απλά τώρα μου ήρθε στο μυαλό κάτι που μου φαίνεται λογικό αλλά μπορεί και να μην ισχύει. Αν κόψουμε τα μεγάλα φτερά στην άκρη τότε το πουλί λογικά χάνει την αντίσταση στον αέρα στο πάνω μέρος του σώματός του με αποτέλεσμα να γέρνει προς τα εμπρός όποτε προσπαθεί να πετάξει. Ίσως γι' αυτό πέφτουν με το στήθος. Θα κόψω μάλλον 2-3 μετά τα μεγάλα και αν χρειαστεί θα τα κόψω και αυτά. Ούτως ή άλλως μέχρι να συνηθίσει είναι. Μετά μπορεί να του τα ξαναφήσω.
 
Κόψιμο φτερών πτήσης

Παιδιά συγνώμη, εμάς ο γκρίζος αφρικανικός είναι 9 μηνών, μας τα έκοψε ο ιδιοκτήτης του petshop πεντέμισι μηνών όταν το πήραμε, πέταγε συνέχεια αλλά δεν έπαιρνε πολύ ύψος. Τον περασμένο μήνα πήδαγε, έφευγε συνέχεια (πολλές ώρες έξω - πάνω στο κλουβί), κτύπησε και δύο φορές το κεφαλάκι του όταν από κορνάρισμα προσγειώθηκε απότομα και αναγκαστήκαμε να το πάμε σε πτηνίατρο, του τα έκοψε πάλι πολύ λίγο στην άκρη, αλλά καμία σχέση με το κόψιμο που είδαμε στις παραπάνω εικόνες. Απλώς λίγο (και τις δύο φορές) τις άκρες.
 
Να σκεφτητε ομως και το αλλο.. Οτι οσο εσεις του στερητε την ελευθεριατου! Με το κοψημο φτερων... Εγω θα το εχω εκπαιδευση απο μωρο μεσα στο σπιτη, σε διαφορα πεταγματα-επιστροφες και πεταγματα απο μενα σε οποιοδηποτε αλλο σημειο και οταν θα τον βγαζω εξω με το harness,θα ειναι ετημος για την εξωτερικη και Ιδια εκπαιδευση Πεταγμα- Επιστροφη... Κλπ. Σωστος...;
Ευχαριστω ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
Κυριάκο, αν πραγματικά γνωρίζεις τον τρόπο να εκπαιδεύσεις με τις κατάλληλες τεχνικές τον παπαγάλο να κάνει πετάγματα και επιστροφές, θα ήταν πολύ χρήσιμο να το μοιραστείς μαζί μας. 🙂
 
Κα Τζωρτζινα! αν θελετε ανοιξτε στο forum Παπαγαλων! Θεμα συζητησης! Τεχνικες εκπαιδευσης:Πεταγμα- Επιστροφη..
Ευχαριστω ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
Κα Τζωρτζινα! αν θελετε ανοιξτε στο forum Παπαγαλων! Θεμα συζητησης! Τεχνικες εκπαιδευσης:Πεταγμα- Επιστροφη..
Ευχαριστω ναστε παντα καλα! ΚΓ.





Εσυ θα το ανοιξεις Κυριακο μου, που θελεις να μας δειξεις καινουριους τροπους εκπαιδευσης πεταγματος 🙂
Να μας δειξεις ομως οχι να συζηταμε τι ειναι ηθικο και τι οχι...
 
Να σκεφτητε ομως και το αλλο.. Οτι οσο εσεις του στερητε την ελευθεριατου! Με το κοψημο φτερων... Εγω θα το εχω εκπαιδευση απο μωρο μεσα στο σπιτη, σε διαφορα πεταγματα-επιστροφες και πεταγματα απο μενα σε οποιοδηποτε αλλο σημειο και οταν θα τον βγαζω εξω με το harness,θα ειναι ετημος για την εξωτερικη και Ιδια εκπαιδευση Πεταγμα- Επιστροφη... Κλπ. Σωστος...;
Ευχαριστω ναστε παντα καλα! ΚΓ.


Δεν μπορώ να καταλάβω την σκέψη να πάρουμε ένα πουλί με τόσες ιδιαιτερότητες και να το κάνουμε περιστέρι. Για να γίνει αυτό το ''επίτευγμα'' χρειάζεται αρκετή τεχνογνωσία, αρκετή ενασχόληση και πάντα υπο επίβλεψη. Κανένας δεν στερεί την ελευθερία ενός πτηνού, όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο, με αυτό το σκεπτικό ποιος ο λόγος να πάρεις παπαγάλο την στιγμή που θα του στερήσεις την ελευθερία του;
 
Κα Νικη..

Εσυ θα το ανοιξεις Κυριακο μου, που θελεις να μας δειξεις καινουριους τροπους εκπαιδευσης πεταγματος 🙂
Να μας δειξεις ομως οχι να συζηταμε τι ειναι ηθικο και τι οχι...
Καλησπερα σας! Την εκπαιδευση Πεταγμα-επιστροφη,την βλεπω στο youtube, δεν εχω κατι να πω που δεν το γνωριζετε! Μπορητε και σης να τη δητε.Αλλωστε σας εχω προτινη να μεταφραση απο τα Αγγλικα καποιος, Αμερικανικα- Ευρωπαικα αρθρα περι εκπαιδευσεως:Υπακοη-Πεταγμα!
Σας ευχαριστω ναστε παντα καλα! ΚΓ. 😉
 
Κε Γρηγορη..

Δεν μπορώ να καταλάβω την σκέψη να πάρουμε ένα πουλί με τόσες ιδιαιτερότητες και να το κάνουμε περιστέρι. Για να γίνει αυτό το ''επίτευγμα'' χρειάζεται αρκετή τεχνογνωσία, αρκετή ενασχόληση και πάντα υπο επίβλεψη. Κανένας δεν στερεί την ελευθερία ενός πτηνού, όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο, με αυτό το σκεπτικό ποιος ο λόγος να πάρεις παπαγάλο την στιγμή που θα του στερήσεις την ελευθερία του;
Καλησπερα σας! Τα γραφομενα σας..Αμφιβολιες-Αναζητισης(καλο αυτο)δεν απαντουντε τοσο ευκολα απο εδω! Σηκωνουν πολυ συζητιση. Για να κυριολεκτισω. Γιατι λετε λεξης οπως(ιδιαιτεροτητες-περιστερη-επιτευγμα)στα υπολυπα συμφωνο απολητος... Οσο για το (Καυτο..)τελευταιο, ναι ειναι προκλιση Κε Γρηγορη.. Ειμαι σε δυσκολη θεση. Ενω απο την μια γνωριζω οτι 'εγω'του στερω την ελευθεριατου, απο την αλλη θελω να τον αποκτισω πολυ, οπως πριν 15χρ το Ζακο.. Θα το παρω ομως..Αλλα εχω και το δηλιμα της'κοπης φτερων'αλλο 'Παγοβουνο' αυτο.. Που δεν ξερω τελικα, αν θα του τα κοψω η οχι. Ειμαι σε δηλιμα.. Το μεγαλο προβλημα μου ειναι αυτο.. Το τελευταιο. Σας ευχαριστω πολυ! Ναστε παντα καλα! ΚΓ. 😉
 
Προσωπικα εχω τοποθετηθη στο θεμα αυτο, ειμαι αρνητικος, αλλα ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας-ηθικης του ανθρωπου(συμπεριλαμβανομενου και εμενα βεβαια) ειμαι και εγω σε δυσκολη θεση διοτι, σε λιγους μηνες θαχω παπαγαλο, οποτε πρεπει να αποφασισω, αν θα κοψω η οχι τα φτερατου! Μαλλον θα τα κοψω, οσο θανε μωρο, για να μην κτυπιση καπου κατα λαθος. Σε Κτηνιατρο-πτηνιατρο ομως εννοητε! ευχαριστω πολυ ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
Οταν η Σεβαχ ηταν περιπου 1ος ετους της εκοψα τα φτερα, αλλα οταν ανοιγε τις φτερουγες της το θεαμα δεν μου αρεσε. Ετσι οταν αλλαξε σιγα σιγα τα κομμενα φτερα δεν τα ξανακοψα, απλα οταν την βγαζω εξω απο το κλουβι της εχω κλειστα τα παραθηρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
 
Καλησπερα σας! Τα γραφομενα σας..Αμφιβολιες-Αναζητισης(καλο αυτο)δεν απαντουντε τοσο ευκολα απο εδω! Σηκωνουν πολυ συζητιση. Για να κυριολεκτισω. Γιατι λετε λεξης οπως(ιδιαιτεροτητες-περιστερη-επιτευγμα)στα υπολυπα συμφωνο απολητος... Οσο για το (Καυτο..)τελευταιο, ναι ειναι προκλιση Κε Γρηγορη.. Ειμαι σε δυσκολη θεση. Ενω απο την μια γνωριζω οτι 'εγω'του στερω την ελευθεριατου, απο την αλλη θελω να τον αποκτισω πολυ, οπως πριν 15χρ το Ζακο.. Θα το παρω ομως..Αλλα εχω και το δηλιμα της'κοπης φτερων'αλλο 'Παγοβουνο' αυτο.. Που δεν ξερω τελικα, αν θα του τα κοψω η οχι. Ειμαι σε δηλιμα.. Το μεγαλο προβλημα μου ειναι αυτο.. Το τελευταιο. Σας ευχαριστω πολυ! Ναστε παντα καλα! ΚΓ. 😉

Ένας παπαγάλος δεν είναι ένα απλό συνηθισμένο πτηνό. Έχει πολλές ιδιαιτερότητες και σαφώς πολλές απαιτήσεις. Για να γίνει ένας παπαγάλος, περιστέρι (γιατί εμένα αυτό μου θυμίζει το να πετάει και να γυρνάει) είναι επίτευγμα! Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις ικανότητες μεγάλων εκτροφέων και εκπαιδευτών που έχουν χρόνια στο χώρο με τις δικές μικρές γνώσεις. Ακόμα και το harness θέλει ικανότητες και γνώσεις πάνω στην εκπαίδευση. Θα το ξαναπώ οτι είναι κρίμα να ταλαιπωρηθεί ένα τέτοιο πουλί με διάφορα τεχνάσματα και χωρίς γνώσεις για να γίνει κάτι που δεν είναι.
Παρακάτω δείχνει την πρώτη μέρα εκπαίδευσης για να πετάει και να γυρνάει, παρατήρησε σωστά τον χώρο εκπαίδευσης και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Οταν η Σεβαχ ηταν περιπου 1ος ετους της εκοψα τα φτερα, αλλα οταν ανοιγε τις φτερουγες της το θεαμα δεν μου αρεσε. Ετσι οταν αλλαξε σιγα σιγα τα κομμενα φτερα δεν τα ξανακοψα, απλα οταν την βγαζω εξω απο το κλουβι της εχω κλειστα τα παραθηρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Κε Πετρο! Μου αρεσει αυτο που λετε... Μονο να το προπονητε μεσα στο σπιτι, με διαφορα παραγγελματα-ασκισης:ελα-στροφη-ποδαρακι-να πεταη για το στανττου, ενω τουχης Χου λα χουπ μπροστα στο σταντ.. ΚλπΟταν παρω παπαγαλο, μαλον το ιδιο θα κανω! Σας ευχαριστω πολυ, ναστε παντα καλα! ΚΓ. 😉
 
Ένας παπαγάλος δεν είναι ένα απλό συνηθισμένο πτηνό. Έχει πολλές ιδιαιτερότητες και σαφώς πολλές απαιτήσεις. Για να γίνει ένας παπαγάλος, περιστέρι (γιατί εμένα αυτό μου θυμίζει το να πετάει και να γυρνάει) είναι επίτευγμα! Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις ικανότητες μεγάλων εκτροφέων και εκπαιδευτών που έχουν χρόνια στο χώρο με τις δικές μικρές γνώσεις. Ακόμα και το harness θέλει ικανότητες και γνώσεις πάνω στην εκπαίδευση. Θα το ξαναπώ οτι είναι κρίμα να ταλαιπωρηθεί ένα τέτοιο πουλί με διάφορα τεχνάσματα και χωρίς γνώσεις για να γίνει κάτι που δεν είναι.
Παρακάτω δείχνει την πρώτη μέρα εκπαίδευσης για να πετάει και να γυρνάει, παρατήρησε σωστά τον χώρο εκπαίδευσης και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Κε Γρηγορη! Σαφος ο παπαγαλος, ειναι εξυπνος-χρειαζετε τον ανθρωπο κοντατου-διπλατου και εχει τις δικεςτου αναγκες! Με το"περιστερι"δηλαδι αν καταλαβενω σωστα, ετσι οπως τα ακουω! Δεν συμφωνητε να εκπαιδευουμε αυτο το πτηνο.. Τιουτοτροπος;
Ενω συμφωνο απολητα, οτι δεν ειμαι... Εκπαιδευτης! Ουτε με το harness θα ειναι ευκολα τα πραγματα..."Κολαο" λιγο με το(ταλαιπωρηθει-για να γινη κατι που δεν ειναι)Γιατι το λετε αυτο;
Χαρικα για τα youtube, καταπληκτικα.. Ολα τα λεφτα.. Μου ειναι γνωστα.. Οποτε τη κανουμε; Εχετε καποια ενδιαφερουσα προταση;
Και κατι ασχετο.. Δεν εχω παπαγαλο(ειχα Ζακο)Αμαζον θα παρω! Αλλα μουρχετε στο μυαλο και.. Μακαο! Ποια η γνωμισας;
Ευχαριστω ναστε παντα καλα! ΚΓ. 😉
 
Back
Top