Αναπαραγωγή Παπαγάλοι ταϊσμένοι στο χέρι ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα και από εμενα. Αν και άτομο που άρχισα να ασχολούμαι με πτηνά πολύ πρόσφατα, δεν έχω την εμπειρία των μελών που μίλησαν παραπάνω και δεν μπορώ να χειριστώ ένα πτηνό τόσο επιδέξια ώστε να είναι σίγουρος ότι όλα τα κάνω σωστά μπορώ να πω ότι έχω ένα άγριο παπαγάλο ο οποίος φοβάται πολύ και δε με αφήνει να τον πιασω. Μπορώ να πω ότι λυπομουν που το είχα σπίτι μου μόνο του και όσο και να προσπαθούσα δεν άλλαζε τίποτα. Ωστόσο τώρα πλέον χαίρομαι πολύ γιατί πήρα και τον Κόντι που είναι ταισμενος στο χέρι (αντιλαμβάνομαι ότι του λείπουν κάποια στοιχεία συμπεριφοράς που θα μπορούσε να έχει εφόσον θα μεγάλωνε με τους γονείς ) αλλά περνάει καλά τώρα σε ένα μεγαλύτερο κλουβί με παρέα και έχει γίνει το καλό παράδειγμα και στην Ρενέ η οποία πλέον βγαίνει πετάει, ακόμα έρχεται και στο κρεβάτι μου μαζί με τον Κόντι και εξερευνεί.
Οπότε θα καταλήξω στο συμπέρασμα (συγνώμη αν σας κούρασα) ότι ένα άγριο πουλί μπορεί να περάσει πολύ άσχημα σε ένα κλουβί, ένα μεγαλωμένο στο χέρι μπορεί να έχει περίεργη συμπεριφορά σε κάποια πράγματα οπότε καταλήγω στην πιο ασφαλή εκδοχή του να έχουμε πτηνά μεγαλωμένα με την μέθοδο του co-parenting. Και αν πάρω άλλο παπαγάλο θα θέλω να είναι μεγαλωμένος με αυτή την μέθοδο. Όμως πραγματικά δεν ξέρω εκτροφέα που το κάνει αυτό και θα ήθελα (σόρρυ αν βγαίνω εκτός θεματος) να ανοιχτεί ένα θέμα με αξιόπιστους εκτροφείς που μεγαλώνουν παπαγάλους ήμερους και με τις δύο μεθόδους
 
Καλησπέρα. Θα μιλήσω ως αναγνώστης περί του θεματος. Διάβασα την πρόταση του napoleon, που ουσιαστικά έκανε μια πόλη ωραία πρόταση στην διαχειρηση του φόρουμ. "να ανοιχτεί ένα θέμα με αξιοπιστους εκτροφεις που μεγαλώνουν παπαγάλους ηρεμους και με τις δυο μεθόδους". Η δικια μου προταση είναι όσοι μεγαλώνουν παπαγάλους και με τους τρεις τρόπους. Ουσιαστικά προτείνω την πρόσκληση σε εκτροφεις να γράψουν τις εμπειρειες τους, από την διαχειρηση του φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα μιλήσω ως αναγνώστης περί του θεματος
@ektoras, καλό θα ήταν σε αυτή τη συζήτηση να μιλήσεις ΕΠΙ του θέματος. Ποια είναι η άποψή σου για το θέμα που συζητάμε. Αυτό ζητάει το θέμα. Για τις προτάσεις σας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Ερωτήσεις, Προτάσεις, Bug Reports.
 
Καλησπέρα. Θα μιλήσω ως αναγνώστης περί του θεματος. Διάβασα την πρόταση του napoleon, που ουσιαστικά έκανε μια πόλη ωραία πρόταση στην διαχειρηση του φόρουμ. "να ανοιχτεί ένα θέμα με αξιοπιστους εκτροφεις που μεγαλώνουν παπαγάλους ηρεμους και με τις δυο μεθόδους". Η δικια μου προταση είναι όσοι μεγαλώνουν παπαγάλους και με τους τρεις τρόπους. Ουσιαστικά προτείνω την πρόσκληση σε εκτροφεις να γράψουν τις εμπειρειες τους, από την διαχειρηση του φόρουμ.
Χαίρομαι που σου άρεσε η πρόταση μου
@ektoras, καλό θα ήταν σε αυτή τη συζήτηση να μιλήσεις ΕΠΙ του θέματος. Ποια είναι η άποψή σου για το θέμα που συζητάμε. Αυτό ζητάει το θέμα. Για τις προτάσεις σας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Ερωτήσεις, Προτάσεις, Bug Reports.
Ναι Σταυρο έχεις δίκιο δε το γνώριζα.
 
Κατ'αρχήν να πουμε οτι το ερωτημα που τίθεται στο θεμα αφορα ολα τα ειδη των πτηνων και οχι μονο τους παπαγαλους.

Οι παπαγαλοι ομως ειναι οι καλυτεροι "αντιπροσωποι" των παρενεργειών που -και κατα την δικη μου γνωμη- προκυπτουν απο την, παρα φύσιν, διαδικασια ταισματος στο χερι.

Ενα ηρεμο πουλι δεν σημαινει απαραιτητως ενα "σωστο" πουλι.
Ως ανθρωποι βεβαια αναζητουμε το ευκολο και θελουμε απο την πρωτη μερα να καθεται ο παπαγαλος επανω μας.
Προσωπικα εχω τα τελευταία χρόνια καναρίνια και ιθαγενη και εσχατως μπηκα στην μεγαλη οικογένεια των στραβομυτικων με τον Hool
Αυτο που με τραβηξε εκει ειναι η μεγαλυτερη αλληλεπίδραση λογω της υψηλοτερης νοημοσύνης που διαθετει σε σχεση με τα υπολοιπα πουλια που διαθέτω.
Αν επελεγα λοιπον ενα ημερο πουλακι πουλακι ταισμενο στο χερι θα εχανα ολη αυτη την ομορφη διαδικασια το να μαθω και να με μαθει απο το μηδεν και θεωρω οτι θα ηταν ενα πουλι εξαρτημενο, ψυχολογικα,100% απο εμενα.
Ειναι σα να παιρνεις ενα καινουριο αυτοκινητο αλλα να στο εχει στρωσει καποιος αλλος, αν το εκανε σωστα η λάθος παραμενει αγνωστο.

Απο τις 3 επιλογες τασσομαι υπερ της ανεξαρτητοποίησης απο τους γονεις.
Αντιλαμβανομαι παραλληλα την αναγκη της διαδικασιας του co-parenting ως εκτροφικη τακτικη μιας και η αγορα αναζητα ηρεμα πουλιά ακοπα...

Το αποκλειστικο ταισμα στο χερι δικαιολογείται μονο σε ακραιες περιπτωσεις που η ανθρωπινη παρεμβαση θα ειναι στα πλαισια του να σωθει μια ζωη, παραμενει ομως αγνωστο γιατι η φυση επιλεγει να χαθει μια ζωη.
Ισως αυτος ειναι τελικα ο κυκλος της παρεμβασης του ανθρωπου που αναγκαζεται να "γιατρεψει" το αποτελεσμα μιας παρενέργειας(εγκατάλειψη νεοσσων) με την ιδια αιτια που την προκαλεί(ταισμα στο χερι).
 
παραμενει ομως αγνωστο γιατι η φυση επιλεγει να χαθει μια ζωη.
Πώς επέλεξε η φύση να πεθάνει ένας νεοσσός εφόσον εμείς βάζουμε τα πτηνά να ζευγαρώνουν σε μέρος το οποίος δεν είναι "φυσικό" για αυτά;
 
@Napoleon
Tα πουλια πολλες φορες απορριπτουν νεοσσους ή και αυγα για διαφορους λογους.

Ενας απο αυτους ειναι οταν αντιλαμβανονται οτι κατι δεν παει καλα με το αυγο ή τον νεοσσο πολυ πριν αντιληφθει κατι ο εκτροφεας.
Ενας ακομη λογος ειναι οταν για τους Χ λογους αντιλαμβανονται οτι ενας νεοσσος θα αποτελεσει κινδυνο για την ζωη των αλλων νεοσσων.

Το αν θα ζευγαρωσουν στα δεντρα ή στο κλουβι δεν αλλαζει την τακτικη και το ενστικτο τους.
 
Υπενθυμίζω ότι στην κορυφή της σελίδας υπάρχει σχετική ψηφοφορία που μπορεί να ψηφίσει όποιος θέλει. Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα:
  • Αποκλειστικό τάισμα στο χέρι. Ψήφοι: 0 (0,0%)
  • Co-parenting. Ψήφοι: 5 (38,5%)
  • Ανεξαρτητοποίηση από τους γονείς τους. Ψήφοι: 8 (61,5%)
 
Back
Top