Γενικά Παπαγάλοι το καλοκαίρι, να βάλω σίτες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eirinimar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eirinimar

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2019
Μηνύματα
309
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά ανοίγω θέμα για να μοιραστώ έτι μια φορά τις ανησυχίες μου σε σχέση με το καλοκαίρι αυτή τη φορά! Μιας και ο Cookie μου (cockatiel) ήρθε στο σπίτι χειμώνα δε ξέρω ακριβώς τι πρέπει να προσέχω το καλοκαίρι! Έχω μεγάλο άγχος σε σχέση με τις πόρτες. Το να βάλω σε όλες σίτες θα ήταν ασφαλές; Δεν έχω κλιματισμό στο σπίτι και δε θέλω με τίποτα να αποχωριστώ το αγόρι μου για να ναι ανοιχτές οι πόρτες ούτε να τον δυσαρεστησω με τη ζέστη.
 
Τεράστια προσοχή με τις πόρτες παιδιά. Καλύτερα στο κλουβί και ίσως λίγο στεναχωρημένο, παρά να βολοδέρνει στην πόλη μόνο του. Τις σίτες δε θα τις εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια.
εκείνη των κουνουπιών 🤨
Πήρα κάτ αντίστοιχο που θα το βάλω μέσα σε κλουβάκι...
63036
 
Τεράστια προσοχή με τις πόρτες παιδιά. Καλύτερα στο κλουβί και ίσως λίγο στεναχωρημένο, παρά να βολοδέρνει στην πόλη μόνο του. Τις σίτες δε θα τις εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια.

Πήρα κάτ αντίστοιχο που θα το βάλω μέσα σε κλουβάκι...
View attachment 63036
Τι είναι αυτό Γιώργο; Δώσε καμιά πληροφορία γιατί εγώ είμαι εντελως άσχετη.
 
Τι μέγεθος έχει αυτό που πήρες και που θα το βάλεις;
Σαν αυτό της φωτο... Χωράει στο κλουβάκι το μικρό..
Πριν κοιμηθεί θα το βάζω στο δωμάτιό του και γενικά στο δικό μου. Για να μη βάζω υγρό...
 
Σαν αυτό της φωτο... Χωράει στο κλουβάκι το μικρό..
Πριν κοιμηθεί θα το βάζω στο δωμάτιό του και γενικά στο δικό μου. Για να μη βάζω υγρό...
Εβαλες σιτες τελικά πέρσι Γιώργο;
 
Σαν αυτό της φωτο... Χωράει στο κλουβάκι το μικρό..
Πριν κοιμηθεί θα το βάζω στο δωμάτιό του και γενικά στο δικό μου. Για να μη βάζω υγρό...
γιατι σε κλουβι θα το βαλεις;
 
Εβαλες σιτες τελικά πέρσι Γιώργο;
Φοβάμαι όπως έγραψα και παραπάνω... αυτά δαγκώνουν και κομματιάζουν ξύλο, στη σίτα θα κολλήσουν;
Βέβαια έχω και το τραύμα... Οπότε δεν ξέρω... Αν θυμάμαι καλά, ο @Φοίβος μου είπε να μην τις εμπιστεύομαι.
[automerge]1557432435[/automerge]
γιατι σε κλουβι θα το βαλεις;
Για ασφάλεια μωρέ... Ξέρω γω;
 
Φοβάμαι όπως έγραψα και παραπάνω... αυτά δαγκώνουν και κομματιάζουν ξύλο, στη σίτα θα κολλήσουν;
Βέβαια έχω και το τραύμα... Οπότε δεν ξέρω... Αν θυμάμαι καλά, ο @Φοίβος μου είπε να μην τις εμπιστεύομαι.
Ασφαλώς και όχι για να έχεις τον παπαγάλο ελεύθερο με τη σιτα αλλά για να μπορείς να ανοίγεις το παράθυρο/μπαλκονόπορτα να δροσίζεται λίγο ο χώρος το βράδυ για παράδειγμα.
 
Ασφαλώς και όχι για να έχεις τον παπαγάλο ελεύθερο με τη σιτα αλλά για να μπορείς να ανοίγεις το παράθυρο/μπαλκονόπορτα να δροσίζεται λίγο ο χώρος το βράδυ για παράδειγμα.
Ε αν είναι στο κλουβί, δεν υπάρχει λόγος συζήτησης... Ο, τι θέλεις κάνεις :)
 
Οι σίτες είναι καλό να υπάρχουν και για τα πουλιά και για εμάς. Για τα πουλιά είναι ένα πρώτο "φράγμα" σε περίπτωση πανικόβλητης πτήσης αλλά και προστασία απο τα κουνούπια και λοιπά έντομα.
 
Τεράστια προσοχή με τις πόρτες παιδιά. Καλύτερα στο κλουβί και ίσως λίγο στεναχωρημένο, παρά να βολοδέρνει στην πόλη μόνο του. Τις σίτες δε θα τις εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια.

Πήρα κάτ αντίστοιχο που θα το βάλω μέσα σε κλουβάκι...
View attachment 63036
Ο παπαγάλος δεν έχει κίνδυνο να το πλησιάσει αυτό;
[automerge]1557468376[/automerge]
Γενικά εσείς πως χειρίζεστε το θέμα της ζέστης; Φαντάζομαι όσοι έχετε παπαγάλους τους έχετε να κυκλοφορούν στο σπίτι γενικά; Το καλοκαίρι πως τους αφήνετε; Η τους έχετε πιο πολύ στο κλουβί; Η εγκατάσταση κλιματισμού θα ήταν η καλύτερη λύση;
 
Γενικά εσείς πως χειρίζεστε το θέμα της ζέστης; Φαντάζομαι όσοι έχετε παπαγάλους τους έχετε να κυκλοφορούν στο σπίτι γενικά; Το καλοκαίρι πως τους αφήνετε; Η τους έχετε πιο πολύ στο κλουβί; Η εγκατάσταση κλιματισμού θα ήταν η καλύτερη λύση;
Εγώ τα παπαγαλάκια μου τα έχω στο δωμάτιο μου,το οποίο έχει αφόρητη ζέστη το καλοκαίρι.
Πέρσυ το καλοκαίρι όμως ήταν πιο καλά απο άλλες φορές...
Αν έχει πολύ ζέστη, αφήνω την μπαλκονόπορτα συνέχεια ανοιχτή ακόμα και αν φύγω...
Έχω σίτα και γι'αυτό δεν ανυσηχω καθόλου!
Τα πρωινά τα βάζω να κάνουν μπάνιο και το μεσημέρι σφουγγαριζω με σκέτο νεράκι για να δροσίσει λιγάκι το δωμάτιο...
Στο δωμάτιο έχω κλιματιστικό, αλλά δεν το ανοίγω καν...
Μπορεί να πάθουν κάτι...
Καλοκαίρι και Άνοιξη τα βγάζω δυο φορές την ημέρα γιατί η μέρα είναι πιο μεγάλη... Τα βγάζω κανονικά με τις ώρες τους όσο μπορώ...
Μπανακι κάθε πρωί, για να αντέχουν όλη την υπόλοιπη ημέρα και όλα θα πάνε καλά...
[automerge]1557469750[/automerge]
Ρίξε μια ματιά εδώ... Είναι πιστεύω μια καλή λύση και οικονομική...
Σίτες με μαγνήτη... https://www.skroutz.gr/s/9201070/TNS-Σίτα-Πόρτας-Μαγνητική-100x215cm-32-950-0318.html
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ τα παπαγαλάκια μου τα έχω στο δωμάτιο μου,το οποίο έχει αφόρητη ζέστη το καλοκαίρι.
Πέρσυ το καλοκαίρι όμως ήταν πιο καλά απο άλλες φορές...
Αν έχει πολύ ζέστη, αφήνω την μπαλκονόπορτα συνέχεια ανοιχτή ακόμα και αν φύγω...
Έχω σίτα και γι'αυτό δεν ανυσηχω καθόλου!
Τα πρωινά τα βάζω να κάνουν μπάνιο και το μεσημέρι σφουγγαριζω με σκέτο νεράκι για να δροσίσει λιγάκι το δωμάτιο...
Στο δωμάτιο έχω κλιματιστικό, αλλά δεν το ανοίγω καν...
Μπορεί να πάθουν κάτι...
Καλοκαίρι και Άνοιξη τα βγάζω δυο φορές την ημέρα γιατί η μέρα είναι πιο μεγάλη... Τα βγάζω κανονικά με τις ώρες τους όσο μπορώ...
Μπανακι κάθε πρωί, για να αντέχουν όλη την υπόλοιπη ημέρα και όλα θα πάνε καλά...
[automerge]1557469750[/automerge]
Ρίξε μια ματιά εδώ... Είναι πιστεύω μια καλή λύση και οικονομική...
Σίτες με μαγνήτη... https://www.skroutz.gr/s/9201070/TNS-Σίτα-Πόρτας-Μαγνητική-100x215cm-32-950-0318.html
Ευχαριστώ πολύ! 🙂️ Τα χω υπόψιν αυτά αλλά τα φοβάμαι υπερβολικά για τον δικό μου! Δε νομίζω πως μπορούν να μπλοκάρουν τις πτήσεις του! Αν έβαζα θα έβαζα κάτι σε "πόρτα" αλλά και πάλι δε ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές!
 
Αν έβαζα θα έβαζα κάτι σε "πόρτα" αλλά και πάλι δε ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές!
Τέτοιες έχουμε κι εμείς...Αλλά δεν πλησιάζουν ποτέ στη σίτα παρόλο που πετάνε και πάνε παντού...
[automerge]1557470138[/automerge]
Ευχαριστώ πολύ! 🙂 Τα χω υπόψιν αυτά αλλά τα φοβάμαι υπερβολικά για τον δικό μου! Δε νομίζω πως μπορούν να μπλοκάρουν τις πτήσεις του! Αν έβαζα θα έβαζα κάτι σε "πόρτα" αλλά και πάλι δε ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές!
Τουλάχιστον βάλε για προστασία απο κουνούπια κλπ
 
Εγώ δεν τις εμπιστεύομαι τις σιτες για τα κοκατιλακια. Είναι μεγάλα πουλιά και αν πετώντας πέσουν πάνω ακόμη και πόρτα -σιτα μπορεί να ανοίξει. Τα πρωινά που βγαίνει έξω ο μικρός σου έτσι κι αλλιώς δεν θα έχει πολλή ζέστη. Καλύτερα να μειωθεί ο χρόνος που μένει έξω παρά να έχετε τίποτα απρόοπτα.
 
Συγνωμη βρε παιδια αλλα μηχανισμός ηλεκτρικος σε κλουβι; αυτο βγαζει αμπερ που σημαινει οτι οτι ακουμπαει πανω καιγεται η τσουρουφλιεται, επισης με το φως που εκπεμπει το οποιο ειναι ζωηρο γινεται αντικειμενο ενδιαφεροντος για τα περιεργα πλασματακια μας! Οποτε ΟΧΙ με τιποτα! Να μην συνεχισω για τα 220 βολτ που κρυβονται μεσα του και για το τραγανο πεντανοστιμο πλαστικο!
Απο εξω και σε απόσταση κατι μεγαλυτερο κ ισχυροτερο κ μονο οταν ειναι στο κλουβι το πουλακι
[automerge]1557486176[/automerge]
Εγώ δεν τις εμπιστεύομαι τις σιτες για τα κοκατιλακια. Είναι μεγάλα πουλιά και αν πετώντας πέσουν πάνω ακόμη και πόρτα -σιτα μπορεί να ανοίξει. Τα πρωινά που βγαίνει έξω ο μικρός σου έτσι κι αλλιώς δεν θα έχει πολλή ζέστη. Καλύτερα να μειωθεί ο χρόνος που μένει έξω παρά να έχετε τίποτα απρόοπτα.
Υπαρχουν σιτες και σιτες! Αν μιλαμε για σιτες που ειναι στα συρομενα η στα ανοιγματα αυτα ειναι απο μεσινετζα που σκαρφαλωνουν οι γατες και αντεχουν! Επισης εχουν βγει νεες με ειδικοτητα στα ζωα, μεγάλης αντοχής δηλαδη! Μιλαω για προιοντα επωνυμα εταιριων κ σε καμμια περιπτωση απο τηλεμαρκετινγκ κλπ
 
Back
Top