Ασθένειες Παπαγάλος Ζακό καταστρέφει τα φτερά του

Καλημέρα. Εχθές πάντως που παρακολούθησα μια εκπομπή με κτηνιάτρους στο National Geographic wild (ή κάπως έτσι) για την πτερροφαγία ενός μπάτζι, χορηγούσαν σκεύασμα βιταμίνης Α (από του στόματος χορήγηση με σύριγγα). Εννοείται ότι, αν και δεν το ανέφεραν, η βιταμίνη Α θα πρέπει να δίδεται στις συνιστώμενες ποσότητες διότι διαφορετικά μπορεί να γίνει και τοξική σε μεγάλες υπερδοσολογίες. Προφανώς και δεν είναι πανάκεια ή ολοκληρωμένη λύση για το πρόβλημα που περιγράφεις, αλλά ίσως και να είναι μέρος της λύσης, όπως σου είπαν και παραπάνω. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στον σύνδεσμο https://www.pharm24.gr/blog/vitamines-symplhromata-diatrofis/vitamines/vitamini-a/
 
@thunderfck να καταχραστώ τις γνωσης σου λιγο ακομα;😊
Βρηκα απο γνωστους να με προμηθευσουν ξυλαρακια και κορμους απο ελια ήκαι λεμονια απο βιολογικες καλλιέργειες!Πια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω πριν τα δωσω στον Πετρακο;
Και να ρωτησω και κατι ακομα..Αν κανω μια επαφη με εναν πτηνιατρο για συμβουλες χωρις να εχω τον Πετρακο μου μαζι για να μην ταλαιπωρηθει παλι με μετακινησης θα με περασουν για τρελη;Να εδειχνα ας πουμε φωτογραφίες;
[automerge]1644095895[/automerge]
@ianos σε ευχαριστω πολυ που σκέφτηκες να με ενημερώσεις !☺
[automerge]1644096467[/automerge]
@Stavros ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν κανω μια επαφη με εναν πτηνιατρο για συμβουλες χωρις να εχω τον Πετρακο μου μαζι για να μην ταλαιπωρηθει παλι με μετακινησης θα με περασουν για τρελη;Να εδειχνα ας πουμε φωτογραφίες;
Για τρελή όχι αλλά εγώ προσωπικά δεν θα πλήρωνα κτηνίατρο χωρίς να κάνει κλινική εξέταση. Ακόμα και να σου προτείνουν αυτό που ζητάς, νομίζω ότι πρέπει να το αποφύγεις.
 
@Stavros καλη σου μερα!Εχεις σιγουρα δικιο προσπαθωντας να βρω λυση λεω χαζομαρες.
Ας δω προς το παρον πως θα εξελιχθεί με τις αλλαγες που του εχω ηδη κανει!Αλλωστε βλεπω διαφορα σημαντικη θα ελεγα!Με πιάνει και μένα η ανυπομονησια μου και λες και θα γινει παφ και ο Πετρακος θα γινει πουπουλοφουντωμενος απο την μια στιγμη στην αλλη!Σας ευχαριστω ολους για την βοήθεια και το ενδιαφερων σας!
Και κατι ακομα.του δινω την πολυβιταμινη Multi vit beaphar μερα παρα μερα στο αυγουλακι του!Εχει οριο χορηγήσεις ή ειναι μια βιταμινη που πρεπει να την περνει ανεξαρτητα απο οποιοδηποτε προβλημα;Θελω να πω ειναι απαραιτητες γενικα για την καλη υγεια και θωρακιση του οργανισμού ή πρεπει να χορηγουνται σε περιοδους που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα
 
Εχει οριο χορηγήσεις ή ειναι μια βιταμινη που πρεπει να την περνει ανεξαρτητα απο οποιοδηποτε προβλημα;
Εδώ οι οδηγίες https://community.petbirds.gr/threads/beaphar-multi-vit-for-parrots-and-large-parakeets.17741/

Θελω να πω ειναι απαραιτητες γενικα για την καλη υγεια και θωρακιση του οργανισμού ή πρεπει να χορηγουνται σε περιοδους που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα
Απαραίτητες είναι μόνο όταν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη βιταμινών και πρέπει να συμπληρωθούν. Κατά τα άλλα, για κάποιους είναι καλό να χορηγούνται και για κάποιους άλλους όχι. περισσότερα για αυτό το θέμα στο https://community.petbirds.gr/threads/Χορηγείτε-πολυβιταμίνες-στα-πουλιά-σας.31569/
 
Άννα τα ξύλα τα οποία θα του συστήσεις με πολύ προσοχη και σταδιακά μ- μέρες θα σου πάρει ( να περιμένεις πως θα τρομοκρατηθεί μόνο κοιτάζοντας τα για καποιες μέρες) μη βιαστείς να του τα εισάγεις στο κλουβί του δενθα του κανεις καθόλου καλό. Μετά Όμως θα τα κατά ευχαριστηθεί κ θα τα σκαλίζει ασταμάτητα. Κάποτε τα έπλενα καλά τα απολυμαινα άλλοτε τα έψηνα και στο φούρνο 🤪. Πάντα όμως φοβόμουν τι επιζεί από κάτω από τον φλοιό.. φοβάμαι λοιπόν & είτε τα αποφλοιώνω είτε τα βρίσκω «έτοιμα» . Καλοκαίρι πάντα μαζεύω..είτε εντοπίζω σε βουνο κάποια ξεραμενη αγρελια είτε σε κανενα κάμπινγκ έχω πάντα μαζί μου ένα πριόνι (αυστηρά ξέραμενα δέντρα). Επισης ξεβρασμενα μεγάλα κλαδια σε ερημικές παραλίες στην Εύβοια είναι έτοιμα τα μαζεύω απολυμαίνω και ταΑφήνω βδομαδες στο ήλιο και απολυμαίνω ξανα κ ξανα τα τυλίγω κ τα βαζω στην αποθήκη μ ( καλοκαίρι δηλ κάνω τις καβάντζες είναι πιο εύκολο και να βρεις κ να τα ετοιμάσεις).

Για τα συνπληρωματα Σύμφωνω απόλυτα με ότι σ έγραψε ο Σταύρος το πιο πιθανο ομως θα χρειάζεται επιπλέον πρωτεΐνη κ ασβέστιο επομενως θα μπορουσες να εμπλουτίσεις τη διατροφή του. Μην βασίζεσαι τόσο σε αυτά χρήσιμα είναι αλλά καλύτερα ποικίλια στο «μαμ» θα κανεις καλύτερη δουλειά :)
 
Back
Top