Ασθένειες Παπαγάλος ανοίγει τα φτερά και πηγαίνει πέρα δώθε σαν να έχει αστάθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης skrstef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

skrstef

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα έχω παρατήρησει ότι ο παπαγάλος μου κυρίως όταν ξινεται ανοίγει τα φτερά του και πήγαινε πέρα δώθε σαν να έχει αστάθεια.Δεν ξέρω τι είναι.Λετε να έχει αστάθεια ή απλώς να κάνει έτσι για να ξιστει;
 
Αν μιλαμε για κοκατιλ και ενωνει τις φτερουγες του απο πανω και ετσι οπως ειναι η πατηθρα απλα πηγαινει δεξια και αριστερά δεν ειναι κατι το κανουν για να ξεμουδιασουν αλλα δειξε μας βιντεο γι καλο και για κακο
 
Παιδιά καλησπέρα.Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας.Προσπαθησα από την πρώτη στιγμή να το ανεβάσω το βιντεάκι αλλά δεν με αφήνει γιατί λέει ότι είναι μεγάλο.
[automerge]1603896070[/automerge]
[automerge]1603896081[/automerge]
Ορίστε παιδιά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ ότι δείχνει μια χαρά φυσιολογικό. Ο απότομος-σχεδόν εκνευρισμένος τρόπος που χτενίζει τα φτερά του με παραξένεψε λίγο. Αν αυτό γίνεται μια στο τόσο δεν είναι ανησυχητικό, αν όμως το κάνει όλη την ώρα θα το έψαχνα λίγο παραπάνω. Παρακολούθησέ τον και στρώνε άσπρο χαρτί στον πάτο για μερικές μέρες μήπως δεις τίποτα παράσιτα.
 
Κατά τη γνώμη μου κάτι το ενοχλεί (συμφωνώ με τον Ανέστη).
Εκτός του χαρτιού, αγόρασε το σπρέι Ripello και ψέκασε "προληπτικά"το πουλάκι, δεν πρόκειται για φάρμακο είναι ακίνδυνο φυτικό υγρό...

1603974231832.png
 
Συμφωνώ ότι δείχνει μια χαρά φυσιολογικό. Ο απότομος-σχεδόν εκνευρισμένος τρόπος που χτενίζει τα φτερά του με παραξένεψε λίγο. Αν αυτό γίνεται μια στο τόσο δεν είναι ανησυχητικό, αν όμως το κάνει όλη την ώρα θα το έψαχνα λίγο παραπάνω. Παρακολούθησέ τον και στρώνε άσπρο χαρτί στον πάτο για μερικές μέρες μήπως δεις τίποτα παράσιτα.
Πώς βλέπω τα παράσιτα στο χαρτί αν μπορείς να μου εξηγήσεις;
 
@skrstef Δεν είναι σίγουρο ότι κάτι θα δεις. Μπορεί να δεις μικρά ζωύφια να περπατάνε μπορεί κι όχι. Αν χτενίζεται ή ξύνεται συχνά με εκνευρισμό ανοίγοντας έτσι διάπλατα τις φτερούγες του θα το πήγαινα σε γιατρό για έλεγχο και θεραπεία.
 
@skrstef Δεν είναι σίγουρο ότι κάτι θα δεις. Μπορεί να δεις μικρά ζωύφια να περπατάνε μπορεί κι όχι. Αν χτενίζεται ή ξύνεται συχνά με εκνευρισμό ανοίγοντας έτσι διάπλατα τις φτερούγες του θα το πήγαινα σε γιατρό για έλεγχο και θεραπεία.
Δυστυχώς δεν έχουμε κάποιο πτηνιατρο εδώ κοντά. εγκρίνεις αυτο που είπε η κυρία πάνω; Για το αν ρεππελο σπρέι;
 
@skrstef Έχω εμπιστοσύνη σε αυτά που λέει η Σίσσυ καθώς φροντίζει πουλιά για πάρα πολλά χρόνια και διαθέτει μεγάλη εμπειρία. Αυτό το σπρέι δεν το γνωρίζω και δεν το έχω δοκιμάσει (κι ευτυχώς ούτε έχει χρειαστεί να βάλω ποτέ κάτι στα πουλιά μου). Τα απωθητικά σπρέι μου έδιναν πάντα την εντύπωση της πρόληψης (απωθούν παράσιτα) κι όχι τόσο της θεραπείας (σκοτώνουν παράσιτα).

H ιβερμεκτίνη (Pulmosan) γνωρίζω πως σκοτώνει όλα τα εξωπαράσιτα (κι αρκετά ενδοπαράσιτα).
 
Back
Top