Φροντίδα Παπαγάλος zako εκπαίδευση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frjimis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πολυ πολυ ασχημο αυτο...

με προβληματιζει παρα πολυ

δλδ αν τα "κανει" ανα μιση ωρα ο ιδιοκτητης πρεπει να ειναι στην τσιτα ολη την ωρα κ να τρεχει πισω απ τον φτερωτο του φιλο

κ πότε θα χαρεις το πουλι αν ασχολεισαι συνεχεια με την καθαριοτητα του;
κ το κλουβι;θα ειναι ευκολο να το καθαριζεις καθε μερα;
 
Eχουμε πολλές φορές αναφέρει σε διάφορα πόστ, οτι όταν έχεις παπαγάλο είναι ακριβώς σαν να έχεις ένα μωρό παιδάκι!:D Ακριβώς σε τέτοια και σε άλλα παρόμοια θέματα αναφερόμαστε! Τι θα έκανες λοιπον αν το μωρό σου εκανε "βρωμίτσες" καθε μισάωρο και δεν είχες πάνες; Θα νευρίαζες; Θα το άφηνες να τα κάνει όπου να ναι;Θα το καθάριζες μόνο όταν θα είχες χρόνο;:D

Μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλα σκέψου γιατί αφού απαοφάσισες να αποκτησεις ένα πουλάκι, θα αναλάβεις και την ευθύνη του είτε σου αρέσει έιτε όχι! Προσπάθησε να συνδυάσεις την εκπάιδευσή του με την κοινωνική επαφή, όπως ακριβως θα έκανες και με ένα μωρό!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
κ πότε θα χαρεις το πουλι αν ασχολεισαι συνεχεια με την καθαριοτητα του;
κ το κλουβι;θα ειναι ευκολο να το καθαριζεις καθε μερα;


Αυτο ειναι μεσα στις υποχρεωσεις καθε ανθρωπου που φροντιζει πουλια, εμενα προσωπικα το ιδιο μου αρεσει να παιζω μαζι του και το ιδιο να καθαριζω το κλουβι του και τα πραγματα του! Για το ιδιο πουλακι φροντιζεις ειτε με το παιχνιδι ειτε με την καθαριοτητα! Ειδικα στα μεγαλα σε μεγεθος πουλια που δεν εχουνε τεραστια κλουβια η καθαριοτητα καθε μερα ειναι σωστο να γινεται. Εγω τυχαινει να καθαρισω το πατωμα 2 και σε περιπτωσεις 3 φορες την ιδια ημερα.
 
Αυτό με την καθαριότητα να το πείτε σε μένα. Αξέζει ένα youtube μόνο για το θέμα αυτό στο σπίτι μου. Ο Jimmy έιναι ειδικός στο λέρωμα. Κατ΄αρχας ρίχνει τις κουτσουλιές του με ρυθμό πολυβόλου. Αμα το έκανε κάθε μισή ώρα δεν θα το συζητούσα καν. Κατ'άρχάς γύρω απο το κλουβί του ρίχνει κομματάκια από ξύλο, πλαστικό, φρούτα κλπ τα οποία δαγκώνει ή τρώει ενόσω είναι σκαρφαλωμένος στα κάγκελα. Ζει περίπου 6 ώρες την ημερα έξω από το κλουβί κι εκει η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη κλπκλπ. Νομίζω πως όσο κουραστικό κι αν είναι το κάνεις με χαμόγελο αν δεχεσαι το πουλί σαν μέλος της οικογένειας κί όχι σαν κάποιον ξένο που δημιουργεί προβλήματα. Σαν λύση για την εξωτερική ακαταστασία σκέφτηκα να αγοράσω (άυριο κιολας) ένα φορητο σκουπάκι. Όσο για τις κουτσουλιές προστατέυω τον καναπέ μέ ένα σεντόνι όταν παιζουμε (έχει κι απίστευτα γαμψα νύχια). Το σταντ καθαρίζεται 1-2 φορές την ημερα και το κλουβί εξονυχιστικά καθε δευτερη μέρα.
 
.. Σαν λύση για την εξωτερική ακαταστασία σκέφτηκα να αγοράσω (άυριο κιολας) ένα φορητο σκουπάκι...

πολυ καλη ιδεα Χριστιανα! Εγω εχω μια κουρτινα μπανιου απλωμενη κατω απο το κλουβι του. Πλενεται ευκολα και στεγνωνει πιολυ γρηγορα.
 
😱αχ ρε παιδια.. Αυτες οι κουτσουλιες... Επαιζα τις προαλες με τον πιπικο στο κρεβατι μου..
αμολησε μια κουτσουλια τεραστιων διαστασεων στο μαξιλαρι της γυναικας μου την οποια συστυχως δε πηρα ειδηση...
οποτε αργοτερα οταν το εταιρον ημισυ ηρθε κουρασμενο και ξαπλωσε.. Ακουσα μια κραυγη.. Τα αλλα δε σας τα λεω παντως
οτι και να σκεφθητε λιγο θαναι... Κατι ελεγε για φουρνο μικροκυματων και
παπαγαλο ψητο😡
 
:D Με την πρώτη ανάγνωση ακούγεται ξεκαρδιστικό! Αλλά αν έρθεις στην θέση της μάλλον είχε ένα δίκαιο η γυναίκα! Οχι για τον ψητό παπαγάλο, αλλά φαντάζομαι πως θα σε στόλισε κανονικά!:D

Υπομονή και την επόμενη φορά να εισαι πιό προσεχτικός για να μην επέλθει σύρραξη! Καλού κακού να έχεις πάντα κοντά σου ενα Vittex που θα το έχεις αποκλειστικά και μόνο για αυτή την "χρήση"! Αλλιως προβλέπω να χρησιμοποιείς τα pampers που αναφέρει προηγουμένως ο Αλέξανδρος!
 
Back
Top