Φροντίδα Παπαγαλάκι ενώ είναι φιλικό, φοβάται τα χέρια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyRoksi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyRoksi

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2020
Μηνύματα
45
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας παιδιά! Είμαι νέο μέλος έχω αρχίσει να διαβάζω κάποιες από τις αναρτήσεις σας βλέπω εδώ θα μαζέψω μπόλικη γνώση! Έχω ένα παπαγαλάκι μπατζι είναι μικρό και πιστεύω είναι αγοράκι τον ονόμασα Ρόκσι💜το πήρα από πετ σοπ είναι ταισμενο στο χέρι.Επίσης θα ήθελα αν δεν έχετε κάποιο θέμα να μου λύσετε μια απορία ο Ρόκσι γενικά είναι φιλικός ανεβαίνει στον ώμο μου θέλει γενικά φιλάκια απλά ξαφνικά φοβάται τα χέρια και πιστεύει πως κάθε φορά που θα τον πιάσω θα τον βάλω στο κλουβί οπότε όταν το βάζω δαγκωνιές παίρνω έχετε καμία ιδέα πως να μην φοβάται τα χέρια μου; Θα σας είμαι ευγνώμων για οποιαδηποτε απάντηση Ευχαριστώ.
 
Οι παπαγαλοι δε λειτουργουν σε αυτο τον τομεα! Πρεπει να βρεις πως λειτουργει γιατι δεν ειναι ολοι οι παπαγαλοι το ιδιο.Αν τρωει απο το χερι σου απο την στιγμη που ειναι εξημερωμενο μπορεις πιστευω να το πας και με το μαλακο.Απο οτι καταλαβα το πιανεις και το βαζεις στο κλουβι ετσι! Με αυτον τον τροπο περνας λαθος μυνημα στο πουλι και καθε φορα θα προσπαθει να αμυνθει.Παρε μιλλετ θα σου εχω φωτογραφια σου εχω στο τελος (απο πετ σοπ το προμηθευεσε) και σιγα σιγα θα βαζεις το χερι σου με ηρεμες κινισεις και θα το κατευθυνεις στο κλουβι.Το οτι ειναι ημερο δεν σημαινει οτι καποια στιγμη με καποια λαθος κινιση δε θα αγριεψει.Γι αυτο αυτο θελει υπομονη και επιμονη!Καλη συνεχεια!

(Αν θες μπορεις να το παρουσιασεις με φωτογραφιες στο δικο σου θεμα)
 
@giannisvlg Καλημέρα αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου στην αρχή όταν τον πήρα δεν είχε θέμα αυτό είναι το παράξενο δεν έχω κάνει κάποια απότομη κίνηση απλά τον βάζω στο κλουβί για να τρώει - πίνει έχω σκεφτεί να πάρω κεχρί (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που μ είπες θα ρωτήσω και τον άνθρωπο του πετ σοπ που το πήρα μιας που κρατάμε γενικά επικοινωνία) αα και κάτι ακόμη ναι τρώει από το χέρι μου απλά όταν πάω να το χαϊδέψω στο κεφάλι ας πούμε τις περισσότερες φορές δεν με αφήνει
 
@MyRoksi γενικά όλοι οι παπαγαλοι έχουν ένα θεματάκι με τα δάχτυλα/χέρια . Προσπάθησε να μην το πιάνεις και να το βάζεις μέσα αλλά όπως αναφέρθηκε πιο πάνω να το οδηγείς μέσα ή έστω να ανεβαίνει σε ένα κλαδάκι και να τον βάζεις. Τώρα για τα χάδια είναι θέμα χαρακτήρα, κάποια κάθονται κάποια όχι. Συνέχισε να προσπαθείς χωρίς να το πιέζεις και να το ταράζεις!
 
@christina07 Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου σκέφτηκα και εγώ μήπως δεν τα θέλει τα χάδια από μόνος του αλλά δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια γιατί στην αρχή δεν είχε κανέναν θέμα με αυτό θα προσπαθήσω σιγά σιγά με υπομονή μήπως με τον καιρό δει ότι δεν είναι κάτι τραγικό. Αυτή την εβδομάδα κάθεται στο δάχτυλο μου τον βάζω μπροστά αν μπει καλώς αν δεν μπει δεν τον πιέζω ούτε προσπαθώ να τον βάλω βέβαια μόλις μπαίνει πηγαίνει στην πόρτα και προσπαθεί να την ανοίξει αυτό το κάνει συχνά
 
@MyRoksi ποσο είναι; Έχω παρατηρήσει (νομίζω πως όλοι μας) ότι τα μωρά είναι πιο δεκτικά (στα πάντα σχεδόν) , και όσο μεγαλώνουν αυτό αλλάζει κάπως και μας φαίνεται περίεργο, οι ορμόνες, η εφηβεία είναι όπως τα παιδιά πιστεύω. Χωρίς πίεση φυσικά μπορείς να προσπαθείς.
 
@christina07 ο κύριος που το πήρα στο πετ σοπ μου είχε πει είναι γύρω 2 - 3 μηνών (δεν γνώριζε ακριβώς) επίσης θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες μπορεί βασικά στην πορεία να άλλαξε βέβαια εγώ θα προσπαθώ σιγά σιγά κ ελπίζω να αλλάξει μήπως με κεχρί να βοηθήσει κάπως τι λες? Εσένα σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο?
 
@MyRoksi φυσικά και θα βοηθήσει η λιχουδιά! Εγώ δεν έχω έμπειρα με «μωρά» όσα πτηνά είχα ήταν πάνω από 1 έτους, κανένα δεν είχε ταϊστεί στο χέρι αλλά ήμασταν/είμαστε μια χαρά. Τώρα έχω ένα Ringneck 2 χρόνων, δεν είναι ταϊσμένος στο χέρι αλλά τα πάμε μια χαρά, τον χαϊδεύω παιζουμε, αλλά ακόμα δεν έχει ανεβεί πάνω στο χέρι μου. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει κάτι από αυτά, αλλά για να έκατσε ο δικός μου για χάδια υπάρχει για όλους ελπίδα 😂
 
@christina07 Χμμμ τότε πρέπει να πάρω την λιχουδιά επειγόντως 😂 το παράξενο είναι πως στο χέρι κάθεται ή τρώει αλλά φοβάται τα χάδια του αρέσουν επίσης και τα φιλιά πολύ ή να του σφυρίζω.. με βοήθησαν αυτά που είπες έχουμε ελπίδα τελικά χαχα επίσης έτσι όπως μου περιγράφεις τον δικό σου φαίνεται αξιολάτρευτος! Και κάτι ακόμη μια φίλη μου θέλει να πάρει το ίδιο είδος παπαγάλου που έχεις και εσύ η εμπειρία σου να φανταστώ μαζί του είναι φανταστική όμως με τον θόρυβο πως τα πάει είναι φασαριόζικος? 😍😂
 
@MyRoksi δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι η συγκεκριμένη, μπορείς να δοκιμάσεις και με κάποιο αγαπημένο του φρούτο! Είναι το γλυκάκι μου, όσο μάγκας κι αν το παίζει! Ναι καλά είναι ενταξει είμαστε μαζί 9 μήνες δεν είναι πολύ, περιμένω τα καλύτερα. Για Ringneck δεν είναι, έχω ακούσει και χειρότερα, αλλά στις αρχές όταν δεν με έβλεπε τσίριζε, πραγματικά απορώ πως αυτό το μικρουλι βγάζει τέτοια φωνή,συγκεκριμένα 80 ντεσιμπέλ μέτρησα.Γενικά οποιο είδος κι αν επιλέξει η φίλη σου θα περάσει υπέροχα μαζί του. Είναι αρκετά «δύσκολα» πουλιά,είναι και το bluffing stage (κάτι σαν εφηβεία) όποτε να το σκεφτεί καλά!
 
@christina07 Φρούτο!σωστά πρέπει να πάρω τον κύριο από το πετ σοπ γιατί μου είχε πει πως για κάποιο διάστημα θα τρώει τροφή και βιταμίνη οπότε πρέπει να τον ρωτήσω αν μπορεί να φάει τώρα φρούτα κ λαχανικά.Σε νιώθω κάτι παρόμοια κάνει και ο Ρόκσι μάγκας το παίζει αλλά ευαίσθητος καταβάθος😂για 9 μήνες πάντως έχει δεθεί μαζί σου υπάρχουν άλλα πουλάκια που περνάνε χρόνια και δεν συνηθίζουν δυστυχώς, είναι και ο χαρακτήρας του κάθε πτηνου βασικά... η φίλη μου παλιότερα είχε κοκατιλ ενώ τώρα είναι ανάμεσα σε Ringneck και ένα άλλο που λέγεται κονιορ(είναι συνήθως πορτοκαλί) ελπίζω να το σκεφτεί καλά αν και είμαι σίγουρη όποιο και να πάρει θα περάσει υπέροχα μαζί της!
 
Γεια σου! Είσαι κορίτσι ή αγόρι; 😉
Γράψε μας το μικρό σου όνομα ώστε να σε αποκαλούμε.
Σε ρωτάω για ν΄αποκλείσουμε ένα βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν αρκετά πουλάκια! Μήπως τα νύχια σου είναι βαμμένα (ιδιαίτερα σκούρα); φοράς μήπως δαχτυλίδια-βραχιόλια ή μεγάλο φανταχτερό ρολόι;
Βλέποντας το ματάκι του δείχνει μωρό, δεν έχει σχηματιστεί ακόμα η ίριδα. 😍
 
@Sissy Καλημέρα εγώ κορίτσι είμαι, Κλαούντια λέγομαι 😊 τα νύχια μου δεν τα βάφω συχνά ίσως το καλοκαίρι αν τύχει... Φοράω μικρά βραχιολια και με αυτά παίζει δεν είναι δηλαδή ότι τα αποφεύγει ή τον φοβίζουν.. ναι είναι μικρούλη😍 ο κύριος στο πετ σοπ μας είχε πει ότι είναι κάπου 2-3 μηνών, έχω την εντύπωση ότι τα χέρια τον φοβίζουν γιατί πιστεύει ότι θα το βάλω στο κλουβί (δεν θέλει να είναι μέσα σχεδόν καθόλου) δεν τον έχω τραυματισει ή κάτι τέτοιο για να τα φοβάται...Α επίσης εσύ τι πουλάκι έχεις?
 
Είναι μωρό και έχει ανάγκη συντροφιάς-ζεστασιάς. Μπορεί να ισχύει αυτό που λες δηλ ότι έχει συνδυάσει τα χέρια με την επιστροφή του στο κλουβί και αυτό δεν του αρέσει...Βάλε μια φωτογραφία να δούμε το κλουβί του μωρού 😍 Θα πρέπει να γίνει ελκυστικό για το πουλάκι ώστε να του δημιουργεί ενδιαφέρον και να θέλει να ζει εκεί μέσα.
[automerge]1606929500[/automerge]
@Sissy ...Α επίσης εσύ τι πουλάκι έχεις?
Έχω δυο parrotlets Κλαούντια 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sissy ναι όντως έχει ανάγκη συντροφιάς λατρεύει όταν του σφυρίζω και γενικά του κάνω παρέα 😍♥️ πιστεύω ότι έχει σύνδεση τα χέρια με το κλουβί γιατί γενικά όταν του ανοίγω την πόρτα και μπαίνει μετά προσπαθεί με το ράμφος να ανοίξει την πόρτα...
Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία από τα παπαγαλάκια σ😍? Το κλουβί είναι αυτό σκοπεύω όμως αργότερα να του πάρω μεγαλύτερο για να βάζω μέσα και παιχνίδια! Τι λες? (η φωτογραφία δεν μου βγήκε και πολύ ίσια 🤣) IMG_20201202_213355_006.jpg
 
Back
Top