Ασθένειες Παπαγαλάκι μπάτζι περίπου 2 μηνών κάνει διάρροιες

GeorgiaZ1

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2023
Μηνύματα
27
Καλημέρα σας
Πριν 3 μέρες πήρα ένα παπαγαλάκι μπατζι από έναν εκτροφέα περίπου 2 μηνών
Παρατήρησα ότι μου κάνει διάρροιες στην αρχή νεράκι έπειτα έβγαζε κουτσουλιές και σήμερα τις κάνει πράσινες λίγο πιο σφιχτές Αλλα και πάλι σαν διάρροια
Γενικά όμως είναι ευδιάθετος τρώει με όρεξη σπορακια που του έχω και πίνει και νεράκι κελαηδάει κλπ
μήπως φταίει η αλλαγή περιβάλλοντος ; Η της τροφής ; Η να έχει στρες
Με έχει αγχώσει πολύ
 
@GeorgiaZ1
Μηπως ο σωστοτερος τροπος και πιο αμεσος θα ηταν να επικοινωνησεις με τον εκτροφεα?
Δεν σου εδωσε μερικη τροφη απο αυτη που τους εδινε(περιεργο) αε σου πει ομως ποια τροφη.Στειλτου και φωτο που σαν εκτροφεας(εμπειρος??? ) θα σε βοηθησει ωστε να εισαι πιο ηρεμη
μήπως φταίει η αλλαγή περιβάλλοντος ; Η της τροφής ; Η να έχει στρες
ολα μαζι αυτα μπορει να ισχυουν η καποιος συνδυασμος απο αυτα.
Ειχες ποτε σου καποιο pet bird και ειδικα budgie? Εννοω ξερεις πως ειναι κανονικα οι κουτσουλιες ωστε να θεωρεις αυτες υδαρες?
Ολα παιζουν τον ρολο τους.Το αγχος δεν βοηθαει κανεναν.Ουτε το νεο μελος της παρεας
 
@φιλομαθης ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ναι ήταν έμπειρος
Όμως όχι δεν είχα ξανά τέτοιου είδους πουλακι όποτε δεν ξέρω
Αυτός επειδή τον ρώτησα μου είπε ότι και αυτή η τροφή που έχω είναι μια χαρά
 
@Stavros ναι ναι κανονικά
[automerge]1695378477[/automerge]
@Stavros μήπως να βρω κάποια Αλλη να τον πειράζει ; Η να το αφήσω να δω
 
Θέλεις να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες από τις κουτσουλιές; Θα ήταν προτιμότερο να στρώσεις λευκό χαρτί κάτω (ακόμα καλύτερα χαρτί Α4) και έπειτα να μας ανεβάσεις φωτογραφίες για να καταλάβουμε τι εννοείς.
Επίσης θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στο τι τρώει και στο αν τρέφεται επαρκώς λόγω του ότι είναι μικρό σε ηλικία. Έτσι λοιπόν πριν ξεκινήσει να τρώει για την ημέρα, άλλαζέ του την τροφή, (φύσα δλδ τα φλούδια), άλλαζέ του το υπόστρωμα του κλουβιού και βάζε του κάθε φορά ίδια ποσότητα τροφής, ώστε έπειτα (μέσα στην ημέρα) να μπορείς να παρατηρήσεις φλούδια των σπόρων στην ταΐστρα και κάτω από αυτήν και τη μείωση της τροφής (για τους σπόρους που τρώγονται χωρίς καθάρισμα).
 
@ianos ναι ναι θα ανεβάσω μια φωτογραφία μόλις πάω στο σπίτι
Γενικά τρώει απλά επειδή δεν ξέρω μήπως πρέπει να του πάρω και κάτι άλλο επειδή είναι μικρό ; Για να τρέφεται επαρκώς ; Δεν του δίνω λαχανικά κλπ γιατί μου είπαν δεν κάνει ακόμα σε αυτή την ηλικία
 
@GeorgiaZ1 άγια κάνεις. Ανέβασε φωτογραφία της κουτσουλιάς όπως σου είπε κ ο @ianos να την δουν τα έμπειρα μέλη του φόρουμ. Διάβασε κ αυτό, όχι για να τρομάξεις αλλά για να ενημερωθείς κ κυρίως να δεις ότι δεν είναι καμμία περίπτωση από αυτές που αναφέρονται στο άρθρο κ στις φωτογραφίες του.
 
Δυστυχώς δεν είμαι καθόλου καλός στην οπτική "εξέταση" κουτσουλιάς. Στα μάτια μου αυτές στη φωτό φαίνονται μια χαρά, αλλά περίμενε τη γνώμη άλλων μελών που είναι ικανότεροι.
 
@GeorgiaZ1 κ σ' εμένα φαίνονται μια χαρά. Ίσως λίγη υγρασία στην κουτσουλιά αλλά όχι διάρροια. Μπορεί να ήπιε περισσότερο νερό. Μήπως η τροφή του έχει μπισκοτάκια με χρωστικές;
 
@MARY58 έχει κάτι πράσινα μικρά λέτε να φταίει αυτό
[automerge]1695395494[/automerge]
@ianos σας ευχαριστώ πολύ
Να πάω να του πάρω κάποια αλλη τροφή μήπως πιο καλή ποιοτικά ;
 
@GeorgiaZ1 θα μπορούσε. Κ αυτό γιατί δεν είναι υποτονικό όπως λες αλλά έχει υγιή εικόνα. Ευδιάθετο, τραγουδάει, τρώει, πίνει. Μήπως να τις αφαιρουσες τις πράσινες μπίλιες τουλάχιστον για δύο, τρεις μέρες κ να δεις τις κουτσουλιές του;
 
@MARY58 μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια αλλη τροφή καλύτερα ποιοτικά η αυτή που έχω είναι εξίσου καλά ; Λέγεται Manitoba
[automerge]1695395818[/automerge]
@MARY58 εντωμεταξύ από την πρώτη μέρα λερώθηκε από κάτω που είναι λίγο άσπρο Αλλα πιστεύω πως θα καθαρίσει σιγά σιγά η υπάρχει τρόπος να το καθαρίσω εγώ ; Είναι λίγο κιτρινωπο
 
Back
Top