Αναπαραγωγή Παπαγαλάκι lovebird έκανε αυγό

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Γεια σας! Αυτοι που ειχαν γραψει στο θεμα μου παλια για την ζιζελ θα ξερουν. Το παπαγαλακι το εδωσα στη γιαγια μου και το εχει σαν καναρινακι. Σημερα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι τον τελευταιο καιρο τριβει το ποπο του στα καγκελα και προσπαθει να κανει φωλια με τα χαρτια που βαζουμε για τις κουτσουλιες. Εκαανε αυγο σημερα σε μια γωνια του κλουβιου. Δυστυχως δεν μπορει να το παρει γιατι δαγκωνει πολυ. Το πουλι ειναι πολυ ενεργητικο και απο οτι μου λεει μαλλον ελαφρωσε λιγο γιατι ζοριζοταν λιγο.Χρειαζεται καποιο φαρμακο; Πρεπει να παει σε κτηνιατρο. Υπαρχει καποιο σχετικο αρθο;Ευχαριστω
ΥΓ ευτυχως θα παω για γιορτες εκει και θα βοηθησω.
 
Να το βαλεις μια φωλια και αυτο θα παρει το αυγο και θα το παει μεσα. Θα κανει μαλλον και αλλα αυγα. Ηπαρχει αρσενικο; Εχει ξανα κανει αυγα;
 
οχι δεν υπαρχει αρσενικο. Οχι πρωτη φορα εκτος αν εκανε στο πετ σοπ.
 
Να έχει σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε στο κλουβί και να της πας υγρό ασβέστιο από petshop να βάλει στο νερό τώρα αυτές τις μέρες.
Μέχρι να πας να του δώσει λίγο ωμό σουσάμι.
 
Αρα καλο θα ηταν να το βαλεις μια φωλια να κανει και τα αλλα αυγα και αστην να τα κλωσσαει. Μπορει αμα τις τα παρεις να με το θα βαζεις μεσα το χερι θα σε δαγκωνει δεν ειναι σιγουρο
 
Όχι αφού είναι άγριο δεν θα δαγκώσει αν βάλει το χέρι της. Είπαμε άγριο όχι δράκουλας :) δεν σε κυνηγάνε τα πουλιά, απλά θα πεταρίζει φοβισμένα.
 
ισα-ισα μαρια το αντιθετο! Οποιον δαγκωνει την απεχθανονται.. Με ειχε δαγκωσει και ετρεχαν αιματα. Τι το λεγαμε"καλο πουλακι"κτλ. Τιποτα αυτο εκει να αρπαξει ολο το κρεας λες και ειναι ανθρωποφαγος(που ειναι😛)Το υγρο ασβεστιο ειναι ακριβο;
 
το παπαγαλακι δεν μπορεις να το πιασεις με το δαγκωμα που κανει. Εγω εχω ματωσει και η γιαγια μαζι.Αρπαζει δεν αστειευται(οι προηγουμενοι ιδιοκτητες το αφηναν μονο του 1-2 βδομαδες και χωρις παρεα επαθε καταθλιψη-τωρα ειναι στα ωπα-ωπα0
 
Να το βαλεις μια φωλια και αυτο θα παρει το αυγο και θα το παει μεσα...

Πώς ακριβώς λες δηλαδή ότι θα το σηκώσει και θα το κουβαλήσει; Στην πλάτη ή παραμάσχλα; :D
 
Ισως εχει δικους του λογους που ειναι επιθετικο αλλα αυτο δεν ειναι του θεματος.

Το αυγο ειναι για πεταμα απαξ και εσπασε ή εγινε εκτος φωλιας ειναι μικρες οι πιθανοτητες να μη ραγισε, και μονο ανθρωπος μπορει να το βαλει στη φωλια.
 
Ειναι καλη ιδεα η φωλια δηλαδη;Εγω νομιζα πως δεν κανει η φωλια..
 
Έχει κάνει και άλλο αυγό; Αυτό το ένα το πετάξατε;
 
Έχει κάνει και άλλο αυγό; Αυτό το ένα το πετάξατε;
Ναι εκανε κι αλλο. Πηρανε σουσαμι και δωσανε σουπιοκοκκαλο θα βαλω αυτο που εχω στον πριγκιπα και ασβεστιο μολις παω εγω
 
@maria p βαλαν τη φωλια και την μαδησε! Εμεινε μιση η φωλια. Δεν τη εφαγε απλως τη μαδησε.. Τωρα δεν μπορεις να βαλεις χερι εκει μεσα ηταν που ηταν εγινε, οποτε ουτε αυγο μπορουν να βγαλουν ουτε τιποτα. Τρωει σουσαμι, αυγο, εκεινη την καρδια ασβεστιο(τους ειπα να μην βαλουν τελος παντων🙄),τροφη συσκευασμενη και πινει νερο. Μεχρι ποσα αυγα μπορει να κανει; Αφου τωρα δεν ειναι εποχη αναπαραγωγης γιατι κανει τωρα αυγα;
 
βαλαν τη φωλια και την μαδησε
Εννοείς την έσκαψε; Πρόσεξε μην γίνει τρύπα από κάτω. Μπορείς να δεις κι απ' έξω. Ας της δώσουν λίγο χόρτο ή πριονίδι για κουνέλια. Λίγο όμως.
Αυγά μπορεί να κάνει και 6 , κάποτε και παραπάνω.
Η φωλιά εξωτερική δεν είναι; Γιατί δεν μπορούν να την ανοίξουν. Πάντως δεν πειράζει ας της αφήσουν λίγες μέρες τα αυγά να τα κλωσσήσει να της περάσει ο καημός φυσιολογικά.
Ασβέστιο μόνο οπωσδήποτε.
Τώρα είναι η εποχή τους. Μην μπερδευόμαστε με τα καναρίνια.
 
Εννοείς την έσκαψε; Πρόσεξε μην γίνει τρύπα από κάτω. Μπορείς να δεις κι απ' έξω. Ας της δώσουν λίγο χόρτο ή πριονίδι για κουνέλια. Λίγο όμως.
Αυγά μπορεί να κάνει και 6 , κάποτε και παραπάνω.
Η φωλιά εξωτερική δεν είναι; Γιατί δεν μπορούν να την ανοίξουν. Πάντως δεν πειράζει ας της αφήσουν λίγες μέρες τα αυγά να τα κλωσσήσει να της περάσει ο καημός φυσιολογικά.
Ασβέστιο μόνο οπωσδήποτε.
Τώρα είναι η εποχή τους. Μην μπερδευόμαστε με τα καναρίνια.
Η Φωλια δεν ειναι εξωτερικη. Δεν ειχε μπει καθολου εκει. Ειναι μια ψαθινη. Συγγνωμη μπερδευτικα με τα καναρινια🙄😵 γιατι οταν υπαρχει νεο ποστ ριχνω καμια ματια, αλλα το εγραψα με το σκεπτικο οτι ξεκουραζονται απ'την πτερρορια
 
Η Φωλια δεν ειναι εξωτερικη. Δεν ειχε μπει καθολου εκει. Ειναι μια ψαθινη
Ούτε και θα μπει. Την μαδάει γιατί παίζει μαζί της. Οι φωλιές τους είναι ξύλινες εξωτερικές αρκετά μεγάλες. Αυτή η ψάθινη είναι για ζεμπράκια. Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις ζευγάρι οπότε δεν χρειάζεται φωλιά.
 
ειχα παλια ζεμπρακια και μας ειχαν δωσει αυτη τη φωλια. Μηπως να βαλουμε εκεινο το υλικο φωλιας;
 
Τι να το κάνεις το υλικό φωλιάς; Είναι μικρό αυτό δεν πρόκειται να μπει το lovebird. Μην εστιάζεις στα επουσιώδη της περίπτωσης.
Εμάς μας ενδιαφέρει τώρα να είναι ο οργανισμός της καλυμμένος από ασβέστιο και να έχει καλή διατροφή. Τίποτα άλλο αφού δεν έχουμε αρσενικό και δεν πάμε για γέννα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top