Γενικά Παπαγαλινα Ζακο κουναει τα φτερα της οταν την πλησιαζω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lianita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lianita

PB Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Αθήνα
Εδω κ ενα διαστημα οταν πλησιαζω την παπαγαλινα μου, αρχιζει να κουναει τα φτερα της πανω κατω σαν να χορευει. Συμβαινει κυριως οταν ειναι στο πανω μερος του κλουβιου. Αυτο ειναι καλο η κακο; Μηπως με φοβαται και φερεται νευρικα; Η αυτη η αντιδραση δειχνει οτι χαιρεται;
 
Μονο το φτερα κουναει; Φτερουγιζει εννοεις, με ποιον τροπο τα κουναει; Ηχο βγαζει; Το σωμα της σε τι θεση το εχει, ανεβοκατεβαζει το κεφαλι; Μπορεις να μας το περιγραψεις λιγο καλυτερα η να μας το δειξεις;
 
ανεβοκατεβαζει το κεφαλι κ τα φτερα, οχι ομως σαν να πεταει(οχι τεντωμενα). Λεει κ κατι δικα της τυπου "ουουου"
 
Εμένα πάντως, η δική μου, το κάνει αυτο απο χαρά. Ειδικά το πρωι όταν πάω να τη βγάλω απο το κλουβί της.
 
Μαλλον χορευει αν εχει μουσικη η τραγουδατε η ειναι χαρουμενη τελοσπαντων :D κανει κινηση του κεφαλιου σαν να ανεβαζει φαγητο;
 
Eπισης οταν την πλησιαζω αλλες φορες, κατεβαζει χαμηλα το κεφαλι και ανοιγει τις φτερουγες της κ τις φερνει μπροστα μεχρι που φτανουν το προσωπο μου.
Κι'αυτο καλο ειναι;
Δικαιολογειται να δειχνει τοση χαρα εφ'οσον δεν ειμαι ο αγαπημενος της ανθρωπος κ συχνα προσπαθει να με τσιμπησει;
 
Αυτη η σταση που μας περιγραφεις τωρα ειναι σταση επιθεσης. Αυτο το κανει η δικη μου οταν θελει να επιτεθει...
 
Αυτη ειναι η σταση επιθεσης.
Αλλα δεν κανει αυτο. Ειναι ηρεμη, σηκωνει τα φτερα (οπως οταν ξεπιανονται) κ μετα τα φτερα ολο ευθεια μπροστα κ οι ακρες τους ακουμπανε το προσωπο μου. Πιστεψε με την σταση επιθεσης την ξερω καλα λογω εμπειριας lol
 

Συνημμένα

  • 0-07645-8353-0_1205.webp
    0-07645-8353-0_1205.webp
    18,1 KB · Προβολές: 80
Θα μου επιτρεψεις ομως να εχω διαφορετικη αποψη. Την εχω 7 χρονια, την Κούκυ, απο μωρο και ξερω καλα καθε της συμπεριφορα και κινηση.
 
Αυτο που περιγραφεις μου θυμιζει ακριβως αυτο που κανει ο Φοιβος οταν τον κανω μπανιο και χαιρεται παρα πολυ. Δοκιμασε να την καταβρεξεις με το ψεκαστηρι την επομενη φορα που θα το κανει. Απο μακρια και ρυθμισε το να βγαινει σαν νεφος το νερο. :)
 
Μαιρη μου εμεις την εχουμε 25 χρονια, δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε αμφισβητησω κ σεβομαι την γνωμη σου. Αλλα ξερω καλα οταν ειναι σε φαση να με τσιμπησει η να επιτεθει. Μετα απ'αυτο που περιγραφω μου δινει φιλακι κ λεει το κλασσικο "ουυυ" (που σημαινει αρση εχθροπραξιων 😀). Ανεστη, ναι το κανει κ μετα το μπανιο. Προσπαθω να την κανω να συνηθισει το ντους, κανουμε μαζι, την εχω βαλει στην προεξοχη στο παραθυρο κ ολη την ωρα λεω "ωραιο".
Μετα απο 2 φορες αρχισε να μου λεει "ελα" κ να ερχεται κοντα στο νερο!
Λιγο οfftopic αλλα ηθελα να το μοιραστω.:)
 
Αυτη ειναι η σταση επιθεσης.
Αλλα δεν κανει αυτο. Ειναι ηρεμη, σηκωνει τα φτερα (οπως οταν ξεπιανονται) κ μετα τα φτερα ολο ευθεια μπροστα κ οι ακρες τους ακουμπανε το προσωπο μου. Πιστεψε με την σταση επιθεσης την ξερω καλα λογω εμπειριας lol
αυτη είναι σταση επίθεσης;δε φαινεται ετσι, σα χαιρετισμός μου κάνει, σορρυ ρε παιδια, αλλο περιγραφεις Λιάνα μου, κι άλλο δείχνει η φωτο... 😉
φιλικά...
 
Σοφια ναι... Εβαλα τη φωτο για να δειξω πως ειναι η σταση επιθεσης. Δεν κανει αυτο της φωτογραφιας αλλα αυτο που περιγραφω. Μαλλον δεν το εγραψα ξεκαθαρα. Σορρυ, παρεξηγηση.
 
εγω θα ελεγα οτι δε σε πολυγουσταρει, τουλ οχι παντα, και γενικα και το σηκωμα των φτερων δεν δειχνει φιλικη διάθεση, ειναι αλλο το σηκωμα των φτερων οταν χαλαρωνουν και ηρεμουν και θελουν χαδια και αλλο το εχθρικό που κανει η δικιά σου.
εσυ την φροντίζεισ στην οικογένεια η αλλος;
 
Νασο, εγω την φροντιζω αλλα τον πατερα μου αγαπαει. Το χω ξαναπει σε αλλο ποστ. Την ιδια ακριβως σταση παιρνει κ οταν την πλησιαζει ο πατερας μου ομως.
Οταν δεν με πολυγουσταρει οπως λες, το ξερω καλα. Ειναι σχεδον το 90% των περιπτωσεων. α😀
Απλα εξηγω οτι η φωτογραφια που εδειξα ειναι αλλου πουλιου κ ειναι η σταση επιθεσης. Δεν εννοουσα αυτη τη σταση πριν.
 
Μαιρη μου εμεις την εχουμε 25 χρονια, δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε αμφισβητησω κ σεβομαι την γνωμη σου. Αλλα ξερω καλα οταν ειναι σε φαση να με τσιμπησει η να επιτεθει. Μετα απ'αυτο που περιγραφω μου δινει φιλακι κ λεει το κλασσικο "ουυυ" (που σημαινει αρση εχθροπραξιων 😀). Ανεστη, ναι το κανει κ μετα το μπανιο. Προσπαθω να την κανω να συνηθισει το ντους, κανουμε μαζι, την εχω βαλει στην προεξοχη στο παραθυρο κ ολη την ωρα λεω "ωραιο".
Μετα απο 2 φορες αρχισε να μου λεει "ελα" κ να ερχεται κοντα στο νερο!
Λιγο οfftopic αλλα ηθελα να το μοιραστω.:)
Οκ πάντως η δική μου οταν θελει να επιτεθεί έτσι κανει. Και εγω σέβομαι την γνώμη σου αλλα ξέρω και τον παπαγάλο μου.
 
παντος η κινηση που κανει στο βιντεακι που ειδα που ανοιγοκλεινει τα φτερα και το κεφαλι πανω-κατω δεν ειναι ουτε χαρα ουτε συμπαθια!
 
παντος η κινηση που κανει στο βιντεακι που ειδα που ανοιγοκλεινει τα φτερα και το κεφαλι πανω-κατω δεν ειναι ουτε χαρα ουτε συμπαθια!

Νασο εγω πιστευω οτι αυτη ειναι η κινηση που ανεβαζουν φαγητο απο το στομαχι τους στο στομα τους.
 
Back
Top