Γενικά Παπαγαλινα Ζακο κουναει τα φτερα της οταν την πλησιαζω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lianita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νασο εγω πιστευω οτι αυτη ειναι η κινηση που ανεβαζουν φαγητο απο το στομαχι τους στο στομα τους.


για να βγαλουν φαι κανουν το κεφαλι πανω κατω ενω στο βιντεο το κανει προσ πισω.
εγω πιστευω δεν ειναι αυτο αλλα αντιπαθεια γιατι πριν αρχισει κανε ικαι ενα ελαφρο σηκωμα φτερων,τεσπα η λιανα ξερει καλυτερα.

αν οταν το κανει πλισιασει κιαλλο και απλώσει χερι θα δουμε τι σημαινει ακριβως η αντιδραση αυτη, μονο ετσι μπορουμε να μαθουμε οπωτε λιανα ξερεις...
 
Eτσι σηκωνει τα φτερα, δεν βρηκα καλυτερη φωτο στο Internet, μετα οσο τα χει ψηλα, αρχιζει κ γερνει προς τα κατω, δηλαδη προς τομερος μου. Στη συγκεριμενη φαση οταν απλωνω το χερι μου να το χαιδεψω μ'αφηνει.
Επισης ρε παιδια δεν με ενοχλει αν με συμπαθει η οχι απλα προσπαθω να καταλαβω τη γλωσσα του σωματος του.
 

Συνημμένα

  • 59732717_f152c91e04.webp
    59732717_f152c91e04.webp
    16,8 KB · Προβολές: 55
Nα σε ρωτήσω, μήπως θέλει να ανεβεί στο χέρι σου, να είναι κοντά σου; Πετάει; Μπορεί από το stand ή το κλουβί της να αλλάξει θέση, μόνη της (πετώντας); Αλλά και να μπορεί, πάλι κι εμάς αρκετές φορές με τα φτερά δηλώνει ότι θέλει να έλθει κοντά σε κάποιον, να την πάει πιό κοντά στο παράθυρο, ή σε άλλο δωμάτιο, ή ακόμη & να βρίσκεται απλά κοντά του. Αναζήτηση παρέας - επαφής ή για χάδια!
 
Back
Top