Γενικά Παπαγαλος με πολλες ορμες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το μπατζι μου τον τελευταιο καιρο τριβεται συνεχως πανω στο αγαπημενο του παιχνιδι.. Οοολη μερα.
Τι λετε, μηπως να του αφαιρεσω το συγκεκριμενο παιχνιδι;
Δεν ξερω αν ειναι παραλογη η ανησυχια μου, αλλα φοβαμαι μην παθει καμια μολυνση, το συγκεκριμενο παιχνιδι το μασουλαει ολη μερα, το βρεχει με νερο, μετα το καβαλαει..
 
Μαλλον το συγκεκριμενο παιχνιδι μονο για... Παιχνιδι δεν το βλεπει :)
Να το βγαλεις αμεσως και να του παρεις αλλο παιχνιδακι για να ηρεμισει το αγορι.
Συνυπογραφω.
Τα budgies το κάνουν συχνά αυτό :)
 
Είναι απαραίτητο να βγει όμως; Ας μην κρίνουμε τα ζώα με τα δικά μας κοινωνικά κριτήρια. Εάν μείνει το παιχνίδι στο κλουβί, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία ή στη συμπεριφορά του;
 
Είναι απαραίτητο να βγει όμως; Ας μην κρίνουμε τα ζώα με τα δικά μας κοινωνικά κριτήρια. Εάν μείνει το παιχνίδι στο κλουβί, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία ή στη συμπεριφορά του;

Μα αν το κριναμε με τα δικα μας κοινωνικα κριτηρια δεν θα λεγαμε να το βγαλει 😀 😛
Δεν θα αλλαξει κατι στην συμπεριφορα του, ειχα το ιδιο θεμα στην ιδια ηλικια με τον Μελον και απλα το εβγαλα και ολα καλα.
Αν το αφησει ομως μπορει να υπαρχει θεμα...
Συν οτι δεν κανει καλο στην καρδια του αν το καβαλαει συνεχεια...
 
Μα αν το κριναμε με τα δικα μας κοινωνικα κριτηρια δεν θα λεγαμε να το βγαλει 😀
:D

Συν οτι δεν κανει καλο στην καρδια του αν το καβαλαει συνεχεια
Ισχύει όντως αυτό; Υπάρχει κάποια σχετική αναφορά που μπορούμε να ενημερωθούμε περισσότερο; Θέλω να πω ότι είναι άλλο να εκφράζουμε μια προσωπική μας άποψη και άλλο ένα αποτέλεσμα μιας συστηματικής έρευνας.

Πολλές φορές μεταφέρουμε μια πληροφορία που δεν έχει βάση και όταν βρεθούμε σε αδιέξοδο αναρωτιόμαστε τι μπορεί να πήγε στραβά από τη στιγμή που τα έχουμε κάνει όλα. :)
 
Πολύ καυλ, σεξουλιάρικα αυτά τα Μπάτζι βρε παιδί μου! 😛 Και ο δικός μου όταν του μπει στο μυαλό, δεν σταματάει με τίποτα! Βρε δεν θέλω καλέ μου, λέει η θηλυκιά τίποτα αυτός τον χαβά του! Με τις ώρες την πρήζει!:D Σίγουρα συμπεριφορές σαν αυτές του (πως τον βάφτισες Ειρήνη😉 τις αποτρέπουμε! Αν του κάνει κακό στην καρδιά όμως δεν το ξέρω!
 
Αυτο με την καρδια μου εκανε κι εμενα εντυπωση..Απο που προεκυψε αυτο;
Δεν ξέρω αν το διάβασε κάπου, ίσως με την λογική. Δεν μπορεί να είναι συνέχεια σε κατάσταση υψηλών παλμών το πουλάκι.
 
Μα γιατί το πουλάκι να μην εκτονώνεται; Κακό δεν θα του κάνει να έχει ορμές τις οποίες καταπιέζει; Και τί θα γίνει αν αρχίσει και τρίβεται στα κάγκελα;
Δεν ξέρω, και δεν μπορώ να πω στα σίγουρα... αλλά η όλη κατάσταση μου θυμίζει κάτι συμμαθητές μου πριν από πολλά πολλά χρόνια που διαφωνούσαν γιατί η μάνα του ενός ισχυριζόταν ότι η μ... κουφαίνει και του άλλου ότι τυφλώνει. Ποτέ όμως ένας πατέρας δεν θά λεγε έτσι. Μήπως λοιπόν το ζήτημα είναι... υποσυνείδητα... Κοινωνικό;
Στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να δω κάτι αξιοσημείωτο ή που να ρίχνει φως στην υπόθεση. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι τα πουλάκια έπειτα από μερικούς μήνες σταματούν αυτήν την ενασχόληση, κάποιοι άλλοι ότι απλώς προσπαθούν να βρουν ευχαρίστηση όταν είναι στενοχωρημένα ή μόνα. Για καρδιά επίσης δεν είδα κάτι.
 
Είθισται να μην επιδιώκουμε και καλύτερα να αποτρέπουμε σεξουαλικές ενέργειες σε πουλιά που ζουν μόνα ώστε να μειώσουμε το ενδεχόμενο να εμφανιστούν συμπεριφορές παράλληλες με την παραπάνω όπως επιθετικότητα, κτητικότητα αντικειμένων ή του χώρου του κλουβιού όπως κι ανέβασμα τροφής που συχνά συνοδεύει τη σεξουαλικη πράξη ακόμη και με ένα αντικείμενο ή είδωλο στον καθρέφτη και μπορει να καταλήξει παθολογική ερεθίζοντας τον οισοφάγο και τον πρόλοβο.
 
Ισχύει όντως αυτό; Υπάρχει κάποια σχετική αναφορά που μπορούμε να ενημερωθούμε περισσότερο; Θέλω να πω ότι είναι άλλο να εκφράζουμε μια προσωπική μας άποψη και άλλο ένα αποτέλεσμα μιας συστηματικής έρευνας.

Λοιπον εψαξα και οντως δεν βρηκα για προβλημα στην καρδια 😛 , ομως επιμενω οτι απο την στιγμη που δεν προκειται να ζευγαρωσει μονο κακο του κανει.
Επειδη ακριβως δεν ειναι ανθρωπος δεν το κανει απο ευχαριστηση αλλα επειδη θελει να ζευγαρωσει και ολο αυτο του το βγαζει το συγκεκριμενο παιχνιδι.
Αν εμεις βγαλουμε το παιχνιδι μετα δεν θα ψαχνει αλλου (αφου οπως εγραψα πιο πανω το εκανε και ο δικος μου με ενα παιχνιδι στην ιδια ηλικια και μολις το εβγαλα ηρεμισε γενικα).

Μα γιατί το πουλάκι να μην εκτονώνεται; Κακό δεν θα του κάνει να έχει ορμές τις οποίες καταπιέζει; Και τί θα γίνει αν αρχίσει και τρίβεται στα κάγκελα;

Αυτα που εγραψα πιο πανω ειναι απαντηση και γι αυτο το μηνυμα.
Αν διωξουμε "το αντικειμενο του ποθου 😛" τοτε το πουλι δεν θα καταπιεζει τιποτα. Το αντιθετο, τωρα συμβαίνει αυτο.
Εμεις πρεπει οσο μπορουμε να κραταμε αυτο το κομματι ισορροπημένο.
Απο την στιγμη που ειναι μονο του πραγματικα δεν κερδιζει κατι με ολο αυτο.
Ειναι οπως αυτο που λεμε με τους καθρεπτες.
Ποτε δεν βαζουμε καθρεφτη σε ενα μοναχικο πουλι..
Ισως ειχα διαβασει για αλλο προβλημα κι εμενα μου ειχε μεινει οτι ειναι η καρδια.
Δεν θυμαμαι την πηγη.
 
Διάβασα το άρθρο και παραλλήλισα (δε ξέρω αν χρησιμοποίησα σωστά το ρήμα 😛 ) τα παπαγαλάκια με τα σκυλάκια. Πολλά σκυλάκια το κάνουν αυτό. Αλλά σε πολλά σκυλιά αυτό σημαίνει και κυριαρχικότητα. Και ερωτώ εγώ τώρα εσάς τους παπαγαλογονείς, αυτό μπορεί να συμβαίνει και στους παπαγάλους; Πέρα δλδ από ορμές υπάρχει περίπτωση να είναι και κυριαρχικότητα/κτητικότητα;
 
Πέρα δλδ από ορμές υπάρχει περίπτωση να είναι και κυριαρχικότητα/κτητικότητα;
Απο προσωπικη εμπειρια μιας και ο Μελον ειναι κυριαρχικος τότε μπορει να παιζει καποιο ρολο.
Πχ ο Μανγκο δεν το εχει κανει ποτε 😛
Ομως αυτο παραδειγμα ειναι ενα οποτε δεν γινεται ο κανονας 😛
 
Δεν ειμαι σιγουρη αν ο μικρος εχει ορμες γενικοτερα ή απλα κολλησε με το συγκεκριμενο παιχνιδι.
Αν ισχυει το πρωτο προφανως το να βγαλω το παιχνιδι δεν θα βοηθησει..
 
Δεν ειμαι σιγουρη αν ο μικρος εχει ορμες γενικοτερα ή απλα κολλησε με το συγκεκριμενο παιχνιδι.
Αν ισχυει το πρωτο προφανως το να βγαλω το παιχνιδι δεν θα βοηθησει..

Θα τον βοηθησει να χαλαρωσει τις ορμες του αλλιως μετα θα εθιστει απλα με το συγκεκριμενο παιχνιδι :)
 
Θα τον βοηθησει να χαλαρωσει τις ορμες του αλλιως μετα θα εθιστει απλα με το συγκεκριμενο παιχνιδι :)

Ισως χαλαρωσει τις ορμες του αλλα δε θα παψει να εχει ορμες.Αργα ή γρηγορα θα κανει το ιδιο και με καποιο αλλο παιχνιδι.
Στο δευτερο συμφωνω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ισως χαλαρωσει τις ορμες του αλλα δε θα παψει να εχει ορμες.Αργα ή γρηγορα θα κανει το ιδιο και με καποιο αλλο παιχνιδι.
Στο δευτερο συμφωνω

Εμενα δεν εχει παρουσιασει την ιδια συμπεριφορα με αλλο παιχνιδι ή αντικειμενο μεχρι και σημερα :)
 
Back
Top