Γενικά Παράξενη συμπεριφορά σε peach lovebird

Δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο, ωστόσο έχει παρατηρηθεί πολύ επιθετική συμπεριφορά σε lovebirds και ιδίως θηλυκά. Δεν υπάρχει κάθετη αρνητική ή θετική απάντηση.
Σίγουρα αν πάρετε συντροφιά πρέπει να προηγηθεί γνωριμία σε διαφορετικά κλουβιά τουλάχιστον 40-50 μέρες.

Δεν ξέρουμε σίγουρα αν θα χρειαστεί να ταΐσει αλλά μια αναπαραγωγή είναι μια υπεύθυνη πράξη και αν δεν είμαστε έτοιμοι να την υποστηρίξουμε, καλύτερα να μην την τολμάμε.
Τείνω να διαμορφώσω μία γνώμη, να μην πάρετε συντροφιά. Νομίζω πιο πολλά προβλήματα θα αντιμετωπίσετε, παρά θα λύσετε.
Δεν παθαίνει τίποτα μόνο του.
Και έγω έτσι σκέφτομαι... Καλύτερα οχί τότε.. Αφού δεν παθαίνει τίποτα..

Κάπως έτσι δαγκώνει.. (μια φορά δάγκωσε τόσο την γιαγιά μου την έβγαλε από το κλουβί για να βγάλει το ράμβος από το δάκτυλό της..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αφού δαγκώνει γιατί όμως βάζει το δάχτυλό της στο πουλί;
 
Και της έκανε επίθεση το πουλί; 😱
Ναι... Την δάγκωσε τόσο που δεν έβγαινε το ράμβος από το δάκτυλό της και αναγκάστηκε νατην βγάλει από το κλουβί και ήταν στο μπαλκόνι και έκανε 5-6 βήματα, πέταξε και ξαναγύρισε όλα αυτά σε δευτερόλεπτα και ευτυχώς ήταν η γιαγιά μου γιατί την αγαπάει.. Ένα τόσο δα πουλάκι.😛(αργώ να γράψω γιατί είμαι από tablet)

Ναι... Την δάγκωσε τόσο που δεν έβγαινε το ράμβος από το δάκτυλό της και αναγκάστηκε νατην βγάλει από το κλουβί και ήταν στο μπαλκόνι και έκανε 5-6 βήματα, πέταξε και ξαναγύρισε όλα αυτά σε δευτερόλεπτα και ευτυχώς ήταν η γιαγιά μου γιατί την αγαπάει.. Ένα τόσο δα πουλάκι.😛(αργώ να γράψω γιατί είμαι από tablet)
Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα.. Τα θυλυκά lovebird έχουν την συνήθεια να δαγκώνουν και είναι αλήθεια ότι δαγκώνουν πιο πολύ από τα αρσενικά;
 
Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα.. Τα θυλυκά lovebird έχουν την συνήθεια να δαγκώνουν και είναι αλήθεια ότι δαγκώνουν πιο πολύ από τα αρσενικά;
Ναι γενικά ισχύει με όλα τα θηλυκά. Πιο δυνατά θα έλεγα όχι πιο συχνά.
 
αυτό εννοούσα.. Πιο δυνατά.. Ευχαριστώ
Πόσο δυνατά δαγκώνει;
Εξαρτάται από τη διάθεσή του ή είναι κάτι που πονάει πολύ;
Off.. είναι κάποιος τοπικός ιδιωματισμός και το χρησιμοποιείς αντί του "ράμφος";
 
Πόσο δυνατά δαγκώνει;
Μερικές φορέσ δαγκώνει πολύ δυνατά(ειδικά όταν έχει αυγά), άλλες φορέσ πιο λίγο και άλλες φορές τόσο που μπορεί να ματώσεις.. (εντάξει όχι πολύ...)

Off.. είναι κάποιος τοπικός ιδιωματισμός και το χρησιμοποιείς αντί του "ράμφος"
δεν ξέρω μου φαίνεται πιο καλό προφορικά! :D
 
Μερικές φορέσ δαγκώνει πολύ δυνατά(ειδικά όταν έχει αυγά), άλλες φορέσ πιο λίγο και άλλες φορές τόσο που μπορεί να ματώσεις.. (εντάξει όχι πολύ...)
Να υποθέσω πως το κάνει ασυναίσθητα;
δεν ξέρω μου φαίνεται πιο καλό προφορικά!
Εγώ πρώτη φορά από σένα το άκουσα...
Αν θες τη γνώμη μου... Πιο εύηχο είναι το σωστό... "ράμφος"...
Για να καταλαβαίνουμε όλοι... και για πιο όργανο του πτηνού μιλάμε.
 
Back
Top