Ασθένειες Παράξενος θόρυβος σαν φύσημα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimakosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimakosk

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2016
Μηνύματα
150
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
καλημέρα στην παρέα,
τόσο καιρό μπαίνω μπαίνω κάθε μέρα στο φόρουμ και διαβάζω τα μηνύματα όλων αλλά έπρεπε να με ανησυχήσει κάτι με τον παπαγάλο μου για να κάνω το πρώτο μου post...
Λοιπόν είμαι ο Δημήτρης από Βόλο και έχω έναν monk τον Rocky ο οποίος είναι περίπου 7 μηνών.
Θα γράψω την ιστορία μου κάποια άλλη στιγμή, μαζί με φωτογραφίες, αλλά τώρα θα σας πω την ανησυχία μου η οποία με παιδεύει τις τελευταίες ημέρες.
Εδώ και 2-3 ημέρες έχω παρατηρήσει να κάνει ένα θόρυβο που δεν τον έκανε πριν.
Συγκεκριμένα κάνει σαν να φυσάει τη μύτη του ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Δεν είναι φτάρνισμα και δεν φαίνεται να έχει δυσκολία στην αναπνοή του. Μου φαίνεται και όταν το κάνει ανοίγει και λίγο το ράμφος του.
Το βράδυ που κοιμάται δεν ακούγεται ο θόρυβος αυτός και κοιμάται πολύ ήσυχα.
Είναι παιχνιδιάρης, τρώει, πίνει, φωνάζει, σκαρφαλώνει, πετάει και δεν βλέπω κάποιο άλλο σύμπτωμα ότι είναι άρρωστο.
Τον έδινα και έπαιζε με έναν φελλό τον οποίο μαδούσε και ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα.
Επίσης του δίνω λίγο ψωμάκι και τρώει γιατί με βλέπει και ζηλεύει.
Το κλουβί κάθε απόγευμα το καθαρίζω και ποτέ δεν κοιμήθηκε το βράδυ με κουτσουλιές στο πάτωμα.
Άμα ξέρετε τίποτα σχετικό προσπαθήστε σας παρακαλώ να δείτε και να ακούσετε το βιντεάκι μήπως και καταλάβετε τίποτα.
Από την άλλη ίσως να μην είναι τίποτε και απλά να τον ενοχλεί κάτι στη μύτη. Τι να πω.


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει το κουκλί σου!
Τον έδινα και έπαιζε με έναν φελλό τον οποίο μαδούσε και ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα.
Επίσης του δίνω λίγο ψωμάκι και τρώει γιατί με βλέπει και ζηλεύει.
Η λογική σε οδήγησε στην σωστή σκέψη. Το πιθανότερο είναι αυτό, να του δημιουργήθηκε κάποιο θέμα από τον φελλό.
Επειδή δεν ξέρουμε τι και πως, δηλαδή την ποσότητα των σωματιδίων και το πιθανό πρόβλημα, θα έλεγα σε πρώτη φάση, να πάρεις λίγο φυσιολογικό ορό από το φαρμακείο και να του κάνεις έντονο και απότομο ψεκασμό στα ρουθούνια.
Φρόντισε όταν το κάνεις αυτό να κρατάς το πουλί σε στάση με το κεφάλι προς τα κάτω μπροστά (όχι κατακόρυφα κάτω), ώστε το υγρό να βγει προς τα έξω και να μην καταπιεί το νερό με τα πιθανά σωματίδια, γιατί τα ρουθούνια επικοινωνούν με την πεπτική δίοδο.
Επίσης να το κάνεις πρωινή ώρα, για να στεγνώσει το πουλί μέχρι την ώρα του ύπνου και καλό θα είναι να το κρατάς τυλιγμένο με ένα πετσετάκι για να μην μπορεί να κουνήσει τις φτερούγες του όταν αιφνιδιαστεί.
Κάνε το δυο-τρεις μέρες, παρακολούθησε την εξέλιξη και αν συνεχίσει, θα χρειαστεί επίσκεψη σε ειδικευμένο γιατρό.
Το ψωμί γενικά με μέτρο, ψιχουλάκια αλλά και τώρα θα έλεγα καθόλου μέχρι να το δεις εντελώς καλά.
Περαστικά, δεν νομίζω πως είναι κάτι ανησυχητικό, παρατήρηση όμως :)
 
Όταν είναι απασχολημενος με κατι δεν το κάνει. Έτσι φαίνεται. Σαν να φυσαει για να βγάλει κάτι. Τα ρουθούνια ρουθούνια του δεν φαίνονται. Να ριξω δηλαδή στο μέρος που είναι τα ρουθούνια από μια σταγόνα;
 
Όταν είναι απασχολημενος με κατι δεν το κάνει. Έτσι φαίνεται. Σαν να φυσαει για να βγάλει κάτι. Τα ρουθούνια ρουθούνια του δεν φαίνονται. Να ριξω δηλαδή στο μέρος που είναι τα ρουθούνια από μια σταγόνα;
Φαίνονται αυτές οι τρυπούλες στον χαλινό, ρουθούνια είναι.
Θα το ρίξεις με απότομο ψεκασμό και στα δύο ρουθούνια, όπως κάνουμε στα μωρά. Δεν πάει με σταγόνες, ένας ψεκασμός έχει πολλές σταγόνες :)
 
Τα ρου
Φαίνονται αυτές οι τρυπούλες στον χαλινό, ρουθούνια είναι.
Θα το ρίξεις με απότομο ψεκασμό και στα δύο ρουθούνια, όπως κάνουμε στα μωρά. Δεν πάει με σταγόνες, ένας ψεκασμός έχει πολλές σταγόνες :)
Δεν φαίνονται καθόλου τα ρουθούνια. Είναι καλυμμένα με φτερά και υποθέτω ότι όλα τα monk έτσι θα είναι.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μάλλον αραιώνει η συχνότητα κι ελπίζω να σταματήσει γιατί και να τα έβλεπα τα ρουθούνια θα μου ήταν δύσκολο να το κάνω μόνος μου.
Τον είχα πάνω στο χέρι μου και με το άλλο του χάιδευα το κεφάλι για κανένα πεντάλεπτο και δεν φύσηξε καθόλου.
Όταν τον άφησα το έκανε ξανά.
 
Μπορείς να το βρέξεις και να αφήσεις τα ρουθούνια να φαίνονται. Αφού έχεις ένα ήμερο πουλάκι δεν βλέπω τον λόγο να μην επιχειρήσεις μια απλή ανακουφιστική παρέμβαση. Αν χρειαστεί κάτι σοβαρό τι θα κάνεις; :)
 
Back
Top