Γενικά Παράξενο πουλί, τι είναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πρωσφατα καθως εκανα αναζητησεις στο google ειδα την ακολουθη εικονα με τον τιτλο παραξενος παπαγαλος!😱Επειδη στο google μπαινουν πολλοι ακυροι τιτλοι δεν το πηστεψα και ηλθα να σας ρωτησω. Γνωριζετε τι ειδος ειναι;
 

Συνημμένα

  • DSCN0268.webp
    DSCN0268.webp
    23,4 KB · Προβολές: 432
Aγγελε ανηκει στα hornbills και νομιζω πως ειναι Rhyticerus undulatus κοινως στα αγγλικα ως wreathed hornbill. :)

δες λιγο αυτο κι αυτο οπως κι αυτο

Εαν βαλεις καποια απο τις ονομασιες του στο google (επιστημονικη η κοινη θα βρεις και πολλα ακομη )
 
Ανοικουν ομως στην οικογενεια των παπαγαλων; (Αγγελε 😉

Στεφανε εννουσα... :D

Οχι δεν ανηκουν στους παπαγάλους δηλ. Οικογενεια Psittacidae αλλά στην οικογένεια Bucerotidae(αν θυμάμαι καλα λέγονται και βούκεροι στα ελληνικά)
 
Φανταζομε δεν πολιουντε ως πτηνα συντοφιας;

Στα hornbills ανηκουν πολλα ειδη. Εαν δεν προστατευεται το συγκεκριμενο ειδος που ρωτας απο τη συνθηκη CITES τοτε μπορει και να υπαρχει σε καποιον εκτροφεα αλλα ειναι νομιζω αρκετα ακριβα. Το πιο κοινο παντως που εχω δει ειναι το toucan.
 
Μου είχε πει ένας φίλος μου ότι είχε δει σε γνωστό petshop ένα τέτοιο πουλί (όχι τουκάν).. Τώρα τί να σας πω..
 
μια φορα που εχω δει απο κοντα ηταν στο αττικο παρκο στα σπατα(μια απο της μεγαλυτερες συλογες πτηνων στον κοσμο, αν δεν κανω λαθος η τριτη)αλλα περασαν και 3 χρονια απο τοτε.
 
Στα hornbills ανηκουν πολλα ειδη. Εαν δεν προστατευεται το συγκεκριμενο ειδος που ρωτας απο τη συνθηκη CITES τοτε μπορει και να υπαρχει σε καποιον εκτροφεα αλλα ειναι νομιζω αρκετα ακριβα. Το πιο κοινο παντως που εχω δει ειναι το toucan.
το τουκαν δεν ανηκει στα hornbills.
 
Τουκάν έχω δει παλαιότερα σε ενα πετ σοπ σοπ... Μάλιστα ισχυριζόταν οτι μιλάει κιολας... Είνια επικινδυνο αμα είναι διπλα σου.. Αμα γυρησει αποτομα τρως μια ξαναστροφη...😀!
 
Αλέξανδρε, φαντάσου να σε δαγκώσει,όλο το χέρι θα σου κόψει, ούτε ένα ούτε δύο δάχτυλα
 
Back
Top