Γενικά Παρέα για τον Σαχαμπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Παπαγαλομαμαδες και παπαγαλομπαμπαδες, από την πρώτη στιγμή που ήρθε ο Σαχαμπ στα χέρια μου, θεώρησα δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα του χάριζα μια παρεούλα του είδους του για να είναι πιο ευτυχισμένος. Σκεφτομαι λοιπόν μια και έκλεισε τον τέταρτο μήνα να αρχίσω να ψάχνω σιγά σιγά όσο είναι ακόμη μικρούλης.
Δεν έχω καταλήξει ακόμη αν θα πάρω ακόμη ένα αρσενικό ή ένα θηλυκό. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας! Δεν είναι αυτοσκοπός η αναπαραγωγή όμως δεν με ενοχλεί κιόλας στην περίπτωση που πάρω θηλυκό.
Έτσι κι αλλιώς θα πάρω δεύτερο κλουβακι και όλα τα σχετικά ώστε να έχει το καθένα τον χώρο του κατά την περίοδο της καραντίνας, της εξημέρωσης, της γνωριμίας αλλά και για αργότερα. Επομένως το αν θα πάρω αρσενικό ή θηλυκό έχει να κάνει μόνο με το τι θα είναι καλύτερο για τον μικρό μου.
Εάν πάρω αρσενικό θα πάρω dark blue, μια και λατρεύω το συγκεκριμένο χρώμα.
Στην περίπτωση όμως που πάρω θηλυκό, τι χρωμα θα πρέπει να πάρω; Τι παίζει με τους χρωματικους συνδυασμούς;

Και μια τελευταία ερώτηση! Ο Σαχαμπ είναι πολύ δεμένος μαζί μου. Τι θα πρέπει να περιμένω για την μεταξύ μας σχέση μετά την αφιξη του φτερωτού του φίλου;
 
Ζωη καλησπερα,

Ειμαστε και οι δυο στην ιδια φαση μιας κι εγω περιμενω παρεουλα για τον Ιγκορ. Σχετικα με τις μεταλλαξεις και την αλλαγη συμπεριφορας δεν μπορω να σου δωσω καποια συμβουλη, ωστοσο μπορω να σου πω το σκεπτικο μου σχετικα με το φυλο. Ουτε δικος μου αυτοσκοπος ειναι η αναπαραγωγη ωστοσο επελεξα να του παρω ενα θηλυκο για τον απλο λογο του οτι θελω ο Ιγκορ καποια στιγμη να βιωσει την διαδικασια του ζευγαρωματος η οποια κατα την γνωμη μου ειναι μια πολυ ιδιαιτερη και σημαντικη εμπειρια για την ζωη οποιουδηποτε ζωου και δεν θελω να του την στερησω.
 
Ζωη καλησπερα,

Ειμαστε και οι δυο στην ιδια φαση μιας κι εγω περιμενω παρεουλα για τον Ιγκορ. Σχετικα με τις μεταλλαξεις και την αλλαγη συμπεριφορας δεν μπορω να σου δωσω καποια συμβουλη, ωστοσο μπορω να σου πω το σκεπτικο μου σχετικα με το φυλο. Ουτε δικος μου αυτοσκοπος ειναι η αναπαραγωγη ωστοσο επελεξα να του παρω ενα θηλυκο για τον απλο λογο του οτι θελω ο Ιγκορ καποια στιγμη να βιωσει την διαδικασια του ζευγαρωματος η οποια κατα την γνωμη μου ειναι μια πολυ ιδιαιτερη και σημαντικη εμπειρια για την ζωη οποιουδηποτε ζωου και δεν θελω να του την στερησω.
Να σου πω την αλήθεια έτσι ακριβώς το σκέφτομαι κι εγώ επειδή όμως τα παροτλετ δεν είναι αγγελούδια όπως τα κοκατιλ και έχω διαβάσει κατά καιρούς πολλά περιστατικά όπου κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής το θηλυκό σκοτώνει το αρσενικό ή το αντίστροφο, ή ότι γενικά μαλώνουν μεταξύ τους ακόμη και εκτός αναπαραγωγικής περιόδου, σκέφτηκα μήπως μεταξύ δύο αρσενικών η σχεση είναι πιο ομαλή.
Έχω εμπειρία μόνο από αναπαραγωγή κοκατιλ για αυτό και τα φοβάμαι πολύ αυτά τα τζαναμπετικα.

Εσένα πόσο είναι ο δικός σου και τι ηλικία θα έχει η μικρή που περιμένεις;
 
Ο δικος μου τωρα ειναι 9 μηνων και η μικρη την ανοιξη που θα ερθει θα ειναι σιγουρα 3 μηνων απ' οτι νομιζω.
Ωραία, θα μεγαλώσουν μαζί.
Κι εγώ θέλω να παρω ενα πουλάκι που θα έχει μόλις απογαλακτιστει για να το εξημερωσω εύκολα.
Ωχ τι μας περιμένει
 
καλησπερα. ζωη ειμαι υπερ στο να παρεις δευτερο παπαγαλο, του ιδιου ειδους, ειτε αρσενικο ειτε κοριτσι εφοσον θα εχει και το καθενα θα εχει τον χορο του ακομα καλητερα. Οπως μας ειπες τα παροτλετ εχουν και περιεργο χαρακτηρα αρα καλητερα το καθε ενα στο κλουβι του. ειναι και σε μια ηληκια που πιστευω οτι θα το αποδεκτη ευκολοτερα. Γενικως ειμαι της αποψης ποτε ενας παπαγαλος μονο διοτι ειναι κοινωνικα πουλια, και κακα τα ψεματα εμεις εχουμε υποχρεωσεις, αρα αυτο σημενη πολλες ωρες μοναξιας.
 
καλησπερα. ζωη ειμαι υπερ στο να παρεις δευτερο παπαγαλο, του ιδιου ειδους, ειτε αρσενικο ειτε κοριτσι εφοσον θα εχει και το καθενα θα εχει τον χορο του ακομα καλητερα. Οπως μας ειπες τα παροτλετ εχουν και περιεργο χαρακτηρα αρα καλητερα το καθε ενα στο κλουβι του. ειναι και σε μια ηληκια που πιστευω οτι θα το αποδεκτη ευκολοτερα. Γενικως ειμαι της αποψης ποτε ενας παπαγαλος μονο διοτι ειναι κοινωνικα πουλια, και κακα τα ψεματα εμεις εχουμε υποχρεωσεις, αρα αυτο σημενη πολλες ωρες μοναξιας.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Από την πρώτη στιγμή που ήρθε στο σπίτι μου είχα παρατηρήσει ότι τις ώρες που έλειπα δεν ακουγόταν καθόλου η φωνή του απ' έξω ενώ γενικά είναι πολύ φλύαρος. Προχθές έλειψα για μισή ώρα μόνο και είπα να τραβήξω βίντεο να δω τι κάνει όταν είναι μόνος. Κοίταζε την πόρτα ακίνητος και αμίλητος. Σφίχτηκε η ψυχη μου. Σκέψου τι γίνεται όταν λείπω στη δουλειά !meh
 
. Σκέψου τι γίνεται όταν λείπω στη δουλειά !meh

Μπορείς να του αφήνεις ραδιόφωνο ή τηλεόραση. Εγώ αυτό έκανα απο παλιά που είχα μόνο του τον Φοίβο.
 
Μπορείς να του αφήνεις ραδιόφωνο
Και γω του βάζω από youtube μουσική... Τα παιχνίδια τα βλέπω φαγωμένα στο κλουβί.. Εκτός κλουβιού τα περνάει νομίζω πολύ καλά...
Αλλά Ζωή και Ιάσονα με βάλατε σε σκέψεις...🙄
 
Μπορείς να του αφήνεις ραδιόφωνο ή τηλεόραση. Εγώ αυτό έκανα απο παλιά που είχα μόνο του τον Φοίβο.
Την ημέρα που τράβηξα το βίντεο έπαιζε ταινία στο λάπτοπ, όπως πάντα όταν λείπω. Δεν βγάζει άχνα όταν δεν είμαι σπιτι. Με το που θα ακούσει την πόρτα από το ασανσέρ ή το ξεκλείδωμα της πόρτας ξεσηκώνει όλη την πολυκατοικία.
[automerge]1547313673[/automerge]
Και γω του βάζω από youtube μουσική... Τα παιχνίδια τα βλέπω φαγωμένα στο κλουβί.. Εκτός κλουβιού τα περνάει νομίζω πολύ καλά...
Αλλά Ζωή και Ιάσονα με βάλατε σε σκέψεις...🙄
Τι να κάνει και η μουσική, δεν είναι χαζά τα καημένα. Ήξερα από την αρχή ότι όταν είναι μόνος είναι πολύ ήσυχος. Πριν μερικές μέρες η κυρία που μένει από πάνω μου με ρώτησε αν το πουλάκι όταν λείπω κοιμάται επειδή τις ώρες που λείπω δεν το ακούει ποτέ. Έτσι μου μπήκε η ιδέα να τραβήξω βίντεο για να δω τι θα κάνει μέχρι να γυρίσω από το σούπερ μάρκετ. Δεν κοιμόταν αλλά καθόταν σαν άγαλμα και κοίταζε την πόρτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
.. Δεν κοιμόταν αλλά καθόταν σαν άγαλμα και κοίταζε την πόρτα.

Έτσι κάνει και η Winter. Την έχω τσεκάρει πολλές φορές απο το παράθυρο. Παρόλα αυτά είναι μια παρέα το να ακούνε φωνές.
Δύο πουλιά μαζί είναι σίγουρα καλύτερα, το έχω διαπιστώσει απο τότε που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν μαζί τα αμαζονάκια μου. Δεν υπάρχει βέβαια ούτε μια στιγμή ηρεμίας με 2 πουλιά στο ίδιο κλουβί. :D
 
Δύο πουλιά μαζί είναι σίγουρα καλύτερα, το έχω διαπιστώσει απο τότε που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν μαζί τα αμαζονάκια μου. Δεν υπάρχει βέβαια ούτε μια στιγμή ηρεμίας με 2 πουλιά στο ίδιο κλουβί. :D
Δηλαδή Ανέστη για να θεωρήσουμε ότι δυο πουλιά είναι μαζί και έχουν το ένα την παρέα του αλλου πρέπει να βρίσκονται στο ίδιο κλουβί; Αν είναι στο ίδιο δωμάτιο αλλά σε διαφορετικά κλουβιά πιστεύεις ότι θα έχει την ίδια συμπεριφορά με αυτήν που έχει τώρα;
Τα φοβάμαι αυτά τα μικρά. Είναι πρώτα στους καυγάδες
 
Είναι πολύ σωστό αλλά κ όμορφο να θες να τ πάρεις παρεούλα από το ειδος του 🙂
Μακάρι να σκέφτονταν όλοι έτσι 🙂
Μοναχά τους, μαραζώνουν τα ζωντανά όσο κ να τα προσέχουμε
Όταν αναλαμβάνουμε ένα πουλάκι μια από τις υποχρεώσεις μας είναι και τα παντρολογηματα του :D
Το μόνο που με ζοριζει είναι ότι θα πρέπει να αρχίσω από την αρχή και να εξημερωσω ένα δεύτερο πουλάκι.
Μακάρι βέβαια να την εξημερωνε ο ίδιος και να μην έπρεπε να το κάνω κι αυτό εγώ 😛
Οι εκτροφείς που εμπιστεύομαι εδώ δεν ταιζουν με κρέμα τα παροτλετ για να μην χασουν, λένε, το ένστικτο της αναπαραγωγής μια και έτσι κι αλλιώς είναι λίγο δύσκολα πουλάκια.
 
Να πετάξω μια ιδέα;

Έχω δει κάτι τροχηλατες ζευγαρωστες Καναρίων σε ικανές διαστάσεις για παροτλετ. Οπότε παίρνεις μια τέτοια και κρίνεις, αν τα πάνε καλά βγάζεις το χώρισμα κι έχεις ένα μεγάλο κλουβί αλλιώς έχεις δύο κανονικά το ένα δίπλα στο άλλο!
 
* Πολύ σωστή η σκέψη σου Ζωή.
** Συνιστώ να ''βιαστείς'', καλύτερα οι γνωριμίες να γίνονται όσο τα πουλιά είναι ακόμα μικρά.
*** Κάθε πουλάκι διαθέτει διαφορετικό χαρακτήρα. Μπορεί να ταιριάξουν και να γίνουν ζευγάρι δυο πουλιά αντιθέτου φύλου, μπορεί και να μην ταιριάξουν καθόλου. Το ίδιο ισχύει και για δυο πουλιά του ιδίου φίλου.
Η άποψη μου είναι πως τραβάς λαχείο και ότι γίνει.
**** Σε σχέση με τους χρωματικούς συνδυασμούς, δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω.
***** Γενικά υπάρχει η τάση να ''ανεξαρτοποιούνται'' μεγαλώνοντας, οπότε εάν ταιριάξουν με άλλο πουλί, πολύ περισσότερο πιστεύω... Να είσαι σίγουρη πως... Όσο θα τα έχεις σε διαφορετικά κλουβιά θα θέλουν να πλησιάσει το ένα το άλλο και όταν τα βάλεις μαζί 90% θα τσακώνονται!
Η εμπειρία μου, ζώντας με τρία αρσενικά και ένα θηλυκό, είναι: Ότι, δεν βγάζω άκρη με αυτά τα μικρά!
Και η ιστορία του Ερνέστο με την Ταμού (του Διονύση ErnestoTheParrotlet ) μια από τα ίδια είναι.

Έχω ως παράδειγμα το ποστ σε αμερικάνικο φόρουμ, ενός ιδιοκτήτη πέντε μακάο και κάποιων πάροτλες, ο οποίος έγραφε πως:
Ξημερώνοντας η ημέρα, γνώριζε τι να περιμένει σε σχέση με την συμπεριφορά των μακάο του. Δεν μπορούσε όμως να φανταστεί τις αντιδράσεις των πάροτλετς από στιγμή σε στιγμή...
Ε, λοιπόν αυτό το τελευταίο ζω κι εγώ καθημερινά πάνω από 11 χρόνια, με όλους όσους πέρασαν ή υπάρχουν στα χέρια μου...
Εάν η Ελένη Eleni pepper δεν είχε βάλει (εδώ και πολλούς μήνες) τον Πέπερ και τη Λήδα να συζούν, αμφιβάλλω αν εγώ θα το τολμούσα ποτέ!
Ήδη με τους καθημερινούς τσακωμούς τους είμαι προβληματισμένη.
Γνωρίζω όμως πως έχουν μάθει σ΄ένα Α τρόπο ζωής- καθημερινότητας και ο χωρισμός θα τους κοστίσει, γι΄αυτό και δεν το αποφασίζω... Εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλ
 
Ζωή είναι πολύ σωστή η απόφασή σου να πάρεις παρέα στον Σαχαμπ. Προσωπικά το προτείνω σε όλους τους κατόχους παπαγάλων ανεξαρτήτου μεγέθους. Απλά στα μεγαλύτερα είδη είναι λιγότερο εφικτό για πολλούς λόγους. Είτε πάρεις αρσενικό είτε θηλυκό μια θα κάνουν παρέα και θα φροντίζονται και μια θα μαλώνουν. Έτσι είναι η φύση τους στην αιχμαλωσία. Να θυμάσαι πρώτα θα εξημερώσεις το δεύτερο και μετά θα τα βάλεις μαζί, γιατί υπάρχει περίπτωση να σου αγριέψει το πρώτο, ως αποτέλεσμα μιμητισμού. Τώρα αν επιλέξεις θηλυκό και έχεις στο μυαλό σου μια μελλοντική αναπαραγωγή το πιο σωστό είναι να πάρεις ένα πράσινο φορέα μπλε (Green /Blue). Μελλοντικό ζευγάρωμα θα σου δώσει μπλε πουλάκια και πράσινα φορείς μπλε σε ποσοστό 50 - 50 περίπου τα οποία όμως θα είναι άριστα μορφολογικά.
Όσον αφορά τη σχέση σας όπως καταλαβαίνεις θα αλλάξει γιατί σίγουρα θα ασχολείται αρκετό χρόνο και με το άλλο πουλάκι που είναι και λογικό.
 
Το μόνο που με ζοριζει είναι ότι θα πρέπει να αρχίσω από την αρχή και να εξημερωσω ένα δεύτερο πουλάκι..

Χρειάζεται να το εξημερωσεις όμως; Αυτο π σε ενδιαφέρει είναι να τα «βρουν» μεταξύ τους... κ μετά κάπου εκεί σε όλο αυτο π θα δημιουργήσουν, θα φτιάξουν κ ένα χώρο για εσένα :)
Τα πουλάκια π έχεις βρει ταισμενα από τους γονείς τους είναι σίγουρο ότι θα «πολιορκήσουν» μέχρι να «ρίξουν» αυτο π ήδη έχεις σπίτι. Γνωρίζουν ότι είναι πουλιά κ αναγνωρίζουν αμεσως το ειδος τους 😉
 
Παροτλετογονεις, @Sissy και @jk1980 ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας.
Ειναι ζορικη η κατάσταση με αυτά τα μικρά διαολια, όπως τα λέει ο κύριος Διονύσης. Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά πως έχουν τα πράγματα, έρχεται η μικρή και κατά την περίοδο της καραντίνας την αφήνω αρχικά να νιώσει άνετα με τον νέο χώρο και μετά αρχίζω να την προσεγγίζω μέχρι να φτάσει στο ίδιο σημείο με τον Σαχαμπ. Και μετά σταδιακά γίνεται η γνωριμία. Εάν τα πηγαίνουν καλά και δέσουν σαν ζευγάρι, μπορούν να ζήσουν αργότερα στο ίδιο κλουβί όπως πχ τα κοκατιλ μου; Βέβαια απ'οτι κατάλαβα ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερωνει. Η 76αρα ζευγαρωστρα για το κορίτσι είναι καλή ιδέα ώστε αν χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί αργότερα και για ερωτική φωλιτσα;

@jk1980 μπήκα και διάβασα για τα χρώματα και δεν κατάλαβα τίποτα!meh
Λες δεν γίνεται να πάρω καμιά γκριζουλα ή dark blue ; Αν πάρω πράσινη που δεν είναι φορέας μπλε θα βγούνε όλα τα μικρά πράσινα (αν προχωρήσουμε ποτέ σε αναπαραγωγή) 🙁
[automerge]1547328774[/automerge]
Χρειάζεται να το εξημερωσεις όμως; Αυτο π σε ενδιαφέρει είναι να τα «βρουν» μεταξύ τους... κ μετά κάπου εκεί σε όλο αυτο π θα δημιουργήσουν, θα φτιάξουν κ ένα χώρο για εσένα :)
Τα πουλάκια π έχεις βρει ταισμενα από τους γονείς τους είναι σίγουρο ότι θα «πολιορκήσουν» μέχρι να «ρίξουν» αυτο π ήδη έχεις σπίτι. Γνωρίζουν ότι είναι πουλιά κ αναγνωρίζουν αμεσως το ειδος τους 😉
Κοίταξε λέω να την εξημερωσω επειδή όπως εσύ που και που θέλεις να παίρνεις το κορίτσι σου μέσα στα κρυφά, έτσι θα θέλω κι εγώ σίγουρα τον μικρό μου. Καλά μετά δεν θα είμαι η αδυναμία του αλλά όσο να ναι θέλω να συνεχισουμε να παίζουμε. Αν είναι το κορίτσι άγριο και τα βρούνε μεταξύ τους τότε το έχασα το παιχνίδι.
Εξάλλου θέλω να τα βγάζω και τα δύο έξω καθημερινά. Δεν θέλω να χαλάσω την μέχρι τώρα ρουτίνα του Σαχαμπ
 
Back
Top