Γενικά Παρέλαβα σήμερα την κονούρα μου

panoscorfu

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
κερκυρα
Τον παρέλαβα σήμερα όλα καλά. Στην αρχή φοβήθηκα λίγο γιατί όταν βγήκε απο το κλουβί πέταξε λίγο ατσουμπαλα και κουτρησε στο τζαμί. Αλλά ευτυχώς όλα καλα. Μετά ανέβαινε πάνω μας , έφαγε και λίγο , έπαιξε και τώρα ξανά μπήκε στο κλουβί του, φαίνεται κουρασμένος και κοιμάται τωρα
 

Συνημμένα

  • 26291A97-E820-43F6-87FE-74542C282526.webp
    26291A97-E820-43F6-87FE-74542C282526.webp
    29,6 KB · Προβολές: 39
  • C3F8F7B1-4A1F-4053-9C9D-0468B4C8D44E.webp
    C3F8F7B1-4A1F-4053-9C9D-0468B4C8D44E.webp
    28,9 KB · Προβολές: 39
Καλησπέρα. Τα βλέπετε όλα καλά; Κοιμάται τώρα;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Απο Θεσσαλονίκη ήρθε Κερκυρα. Έκανε μεγάλο ταξίδι . Είναι 2.5 μηνών περίπου.

Σήμερα τον έβγαλα κάνα 40λεπτο απο το κλουβί για δεύτερη μέρα νομίζω καλά είναι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Επίσης η παρακάτω παραγγελια είναι καλή; Να την προχωρήσω;
 

Συνημμένα

  • FB12116B-CDB2-42AC-8757-DA98F01554D1.webp
    FB12116B-CDB2-42AC-8757-DA98F01554D1.webp
    12,7 KB · Προβολές: 29
  • 70C2DFD1-B0FE-49A8-B160-B775B7DC7701.webp
    70C2DFD1-B0FE-49A8-B160-B775B7DC7701.webp
    13,5 KB · Προβολές: 29
Επίσης η παρακάτω παραγγελια είναι καλή; Να την προχωρήσω;
Θα σου φυγει αρκετο χρημα μεχρι να καταλαβεις τι του αρεσει και τι οχι. Ενα παρκο να του αγορασεις υπαρχουν ατομα που πουλανε στο fb αν δεν ξερεις στειλε μου προσωπικο να σου πω. Καλη υπομονη!
 
Σήμερα είναι η 3η φορά που μου κουτραει πάνω στο τζαμί του παραθύρου. πάλι καλά που δεν έπαθε κάτι. Αν ήταν ανοιχτό θα είχε φύγει. Το σπίτι είναι γεμάτο παράθυρα και ορόφους , κάποια δεν έχουν κουρτίνες χρειάζομαι κάτι να τον περιορίσω. Για μέσα στο σπίτι θα πρέπει να του πάρω ένα απλό λουράκι που να είναι απο την μια στο πόδι του και απο την άλλη στο κλουβί , ώστε να μπορεί να μάθει τον χώρο που πρέπει να κινείται και να μην πάθει τίποτα . αν μέχρι να βρω λύση , και για κάποιες μέρες δεν τον βγάλω από το κλουβι υπάρχει περιπτωση να μου αγριέψει? Θυμίζω ότι το έχω αγοράσει ήμερο πουλάκι ταϊσμένα με κρέμα στο χέρι από 12 ημερών
 
Θα πρέπει να βάλεις κουρτίνες σε όσα σημεία υπάρχουν τζάμια , αύριο κιόλας. Μην το αφήσεις γιατι θα γίνεται συνέχεια αυτό και θα τρέχεις μετά. Λουράκι μέσα στο σπίτι δεν θα στο πρότεινα.
 
Θα πρέπει να βάλεις κουρτίνες σε όσα σημεία υπάρχουν τζάμια , αύριο κιόλας. Μην το αφήσεις γιατι θα γίνεται συνέχεια αυτό και θα τρέχεις μετά. Λουράκι μέσα στο σπίτι δεν θα στο πρότεινα.

αν μπορούσα θα είχα βάλει . Δυστηχως δεν υπάρχει δυνατότητα και όχι για αισθητικούς λόγους αλλά κατασκευαστικούς.
 
αν μέχρι να βρω λύση , και για κάποιες μέρες δεν τον βγάλω από το κλουβι υπάρχει περιπτωση να μου αγριέψει?
Αν πρόκειται να μείνει για καιρό μέσα στο κλουβί, υποθέτω ότι θα αγριέψει.

Παραθέτω κάτι σχετικό με το τι πρέπει να προσέχουμε όταν έχουμε ελεύθερα πουλιά μέσα στο σπίτι.
 
Στα παράθυρα που δεν έχει κουρτίνες κόλλησε κάτι πάνω για να βλέπει ότι κάτι υπάρχει εκεί.
Τόσο "τρυφερά" που είναι τα ποδαράκια, άμα του βάλεις αλυσίδα και κάνει καμιά απότομη κίνηση θα του μείνει κανένα πόδι στην αλυσίδα...
Νωρίς πάντως τον έβγαλες για βόλτες ακόμα δεν τον πήρες. Άσε να συνηθίσει τον χώρο και να σε γνωρίσει και μετά αυτά.
 
Γενικά από την προσωπική μου εμπειρία τα παπαγαλάκια μου χτύπησαν την πρώτη φορά στο τζάμι κι από τότε δεν χτυπάνε σε κανένα τζαμι του σπιτιού. Τώρα το δικό σου είναι μωρό είναι και άλλο είδος δεν ξέρω αλλά τα παράθυρα που δεν έχουν κουρτίνες δεν έχουν ούτε πατζουρι; Αν έχουν να κλείνεις εκείνο . Επίσης δεν υπάρχει λόγος να την έχεις ελεύθερη σε όλο το χώρο τους σπιτιού εφόσον κινδυνεύει να χτυπήσει στα παράθυρα αλλά να την περιορίζεις σε κάποιο ασφαλές δωμάτιο
 
Γενικα δεν πρεπει να κυκλοφορει σε ολο το σπιτι εκτος αν το εχεις ασφαλισει παντου πραγμα που θεωρω πολυ δυσκολο να εχει γινει.
 
Back
Top