Διατροφή Παραγγελία από internet

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag990
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vag990

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
227
Πόλη
Πύλος
Πρόκειται να προχωρήσω σε μια παραγγελία από γνωστό site για διάφορα πράγματα που χρειάζομαι (ή νομίζω ότι χρειάζομαι :) για τα καναρίνια μου.
Ως γνωστόν υπάρχουν κάποια μεταφορικά έξοδα για κάθε παραγγελία και αποφάσισα να προσθέσω και κάποια συμπληρώματα και σπόρους για να αξίζει η αγορά από το internet και όχι από ένα κατάστημα.

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγής και άρα ξεκινάμε από φωλιές και νήματα μέχρι πλαστικά αυγά και πιαστράκια...

Μιλάμε για 4 καναρίνια διαφορετικών τύπων που ζουν σε εξωτερικό χώρο και δεν έχω ξεκινήσει την προετοιμασία τους για ζευγάρωμα μιας και ακόμα είναι νωρίς. Λαχανικά, φρούτα(λίγα), σουπιοκόκκαλο και άμμο τα τιμούν δεόντως.

Τα συμπληρώματα που θα πάρω σίγουρα είναι το Ferti-vit και το Calci-lux.

Έχετε να προτείνετε κάτι ακόμα; Σκεφτόμουν το Bio-digest και το Opti-breeder από αυτά που διάβασα και μου φάνηκε ότι ίσως είναι χρήσιμα ιδίως για την υγεία των μικρών!
Το κόστος των 25-30€ για τα επιπλέον συμπληρώματα δεν είναι απαγορευτικό για μένα όπως και για τους περισσότερους εδώ μέσα που αγαπούν τα καναρίνια τους και θέλουν το καλύτερο. Η ερώτηση είναι εάν πραγματικά χρειάζονται !

Όσον αφορά τους σπόρους σκέφτομαι να παραγγείλω Καμελίνα και Κια από 1 κιλό για να δω αν το τρώνε τα πουλιά και να κρίνω μόνος μου για την χορήγησή τους στο μέλλον.
Τις αναλογίες και τις εποχές χορήγησης θεωρούμε ότι τα έχω κατανοήσει έτσι; 😉

Θεωρείτε ότι μια καλή τροφή τύπου Vitakraft menu ή κάποια άλλη επώνυμη είναι αρκετή για όλο το χρόνο;

Δεν μιλάω για εκτροφές, διαγωνισμούς, εκθέσεις κλπ.
Μιλάω μόνο για ολοκληρωμένη διατροφή σε ερασιτεχνικότατο επίπεδο.
 
φιλε μου με το καλο να κανεις τις προμηθειες σου. Θα σου ελεγα οτι 1 κιλο για καμελινα και κια ειναι σε πρωτη φαση πολυ. Μειωσε καπως και παρε σιγουρα φονιοπαντυ που χρειζεται για προστασια απο τακοκκιδια.ως προς τα συμπληρωματα θα σου επισημανω οτι το σκευασμα fertivit που αναφερεις ειναι να χορηγηθει για μικρο διαστημα πριν το ζευγαρωμα. Δεν ειναι για ολο το χρονο. Περιεχει σε μεγαλυτερη ποσοτητα ειδικα γιαυατην την περιοδο vit Ε που δεν ειναι σωστο να χορηγειτε σε τοσο αυξημενη ποσοτητα ολο το χρονο. Το διαστημα το αναφερει και το εντυπο μεσα. Δυστυχως καθε χρονο ο κοσμος ψωνιζει βιταμινες πριν την ανπαραγωγη και ψωνιζει εξειδικευμενα σκευασματα γιαυτην την περιοδο (σχεδον καθε εταιρια εχει σκευασμα με περισσοτερη Ε.υπαρχει σκευασμα πχ της ιδιας εταιριας για αλλη περιοδο νομιζω το ομνιβιτ με το 1/10 σχεδον Εαπο τη fertivit. Οσοι ειναι αρχαριοι ή δεν εκτρεφουν αρκετα ζευγαρια κανουν λαθος και τη συνεχιζουν γιανα μην ψωνισουν κατι αλλο και γιανα μην τους παλιωσει κυριως. Το θεμα για μενα ειναι μεγαλο. Το εχω θειξει κατα καιρους σε αλλα ποστ χωρις ανταποκριση απο τους περισσοτερους.σκεψου λοιπον και παρε οτι χρειαζεσαι. Πχ αν ξερεις πως να την δωσεις σωστα στα πουλακια σου παρε σπιρουλινα και αυτη εχει Ε . Και η καμελινα που αναφερεις εχει παρα πολυ. Μακαρι να την τρωνε..

καλες αγορες και καλα ζευγαρωματα στα πουλακια σου
 
πληροφοριακα παρελαβα σημερα fertivit και optibreed της orlux το καλο για να γνωριζεις vag εχουν ληξη των 4 του 2010 αρα ανετα τα εχεις μεχρι τοτε για 2 περιοδους προετοιμασιας
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πολύ χρήσιμες και από τους δύο.
Να προσθέσω Δημήτρη ότι έχω κατανοήσει πότε χρειάζεται το κάθε συμπλήρωμα και αν μιλάμε για μένα τότε η κακή χρήση που ανέφερες δεν θα υπάρχει. Είναι χρήσιμο όμως που το αναφέρεις και σε ευχαριστώ.

Για τις ποσότητες των σπόρων δε νομίζω οτι μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις λιγότερο από 1 κιλό (ή και παραπάνω για μερικούς άλλους σπόρους).

Το βασικό ερώτημα όμως παραμένει αν είναι πραγματικά χρήσιμα ή πέφτω και εγώ θύμα των εμπόρων λόγω της αδυναμίας μου στα ζώα γενικότερα 🙄
 
Πρόκειται να προχωρήσω σε μια παραγγελία από γνωστό site για διάφορα πράγματα που χρειάζομαι (ή νομίζω ότι χρειάζομαι :) για τα καναρίνια μου.
Ως γνωστόν υπάρχουν κάποια μεταφορικά έξοδα για κάθε παραγγελία και αποφάσισα να προσθέσω και κάποια συμπληρώματα και σπόρους για να αξίζει η αγορά από το internet και όχι από ένα κατάστημα.

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγής και άρα ξεκινάμε από φωλιές και νήματα μέχρι πλαστικά αυγά και πιαστράκια...

Μιλάμε για 4 καναρίνια διαφορετικών τύπων που ζουν σε εξωτερικό χώρο και δεν έχω ξεκινήσει την προετοιμασία τους για ζευγάρωμα μιας και ακόμα είναι νωρίς. Λαχανικά, φρούτα(λίγα), σουπιοκόκκαλο και άμμο τα τιμούν δεόντως.

Τα συμπληρώματα που θα πάρω σίγουρα είναι το Ferti-vit και το Calci-lux.

Έχετε να προτείνετε κάτι ακόμα; Σκεφτόμουν το Bio-digest και το Opti-breeder από αυτά που διάβασα και μου φάνηκε ότι ίσως είναι χρήσιμα ιδίως για την υγεία των μικρών!
Το κόστος των 25-30€ για τα επιπλέον συμπληρώματα δεν είναι απαγορευτικό για μένα όπως και για τους περισσότερους εδώ μέσα που αγαπούν τα καναρίνια τους και θέλουν το καλύτερο. Η ερώτηση είναι εάν πραγματικά χρειάζονται !

Όσον αφορά τους σπόρους σκέφτομαι να παραγγείλω Καμελίνα και Κια από 1 κιλό για να δω αν το τρώνε τα πουλιά και να κρίνω μόνος μου για την χορήγησή τους στο μέλλον.
Τις αναλογίες και τις εποχές χορήγησης θεωρούμε ότι τα έχω κατανοήσει έτσι; 😉

Θεωρείτε ότι μια καλή τροφή τύπου Vitakraft menu ή κάποια άλλη επώνυμη είναι αρκετή για όλο το χρόνο;

Δεν μιλάω για εκτροφές, διαγωνισμούς, εκθέσεις κλπ.
Μιλάω μόνο για ολοκληρωμένη διατροφή σε ερασιτεχνικότατο επίπεδο.
Την προετοιμασια πρεπει να την αρχισεις σιγα σιγα καθως πρεπει να εχει διαρκεια τουλαχιστον 1 μηνα.to fertivit,το calcilux και το biodigest ειναι αναγκαια αρκει να τα χρησιμοποιεις σωστα. Θα σου προτινα αντι για το optibreed να παρεις ενα προβιοτικο οπως το probizume ειναι περισσοτερο απαραιτητο.
Τωρα για τα αλλα καλουδια σπορους δε νομιζω να μπορεις να παρεις μικροτερες ποσοτητες απο κιλο. Οσο για τις ποσοτητες που εθειξες λογω του οτι εχεις λιγα πουλια, εχω να σου πω οτι τα προιοντα της orlux εχουν μεγαλη ημερομηνια ληξης και ακομα καποια προιοντα βγαινουν σε δυο συσκευασιες. Μικρη και μεγαλη.
Για το μειγμα τροφης που αναγραφεις πιστευω οτι ειναι καλο αφου ειναι συσκευασμενη. Ειναι οτι πρεπει για ολο το χρονο.
 
oι δυο σποροι που θα αγορασεις ειναι παρα πολυ μεγαλης βιολογικης αξιας και οι δυο. Ελπιζω να διατηρηθουν αφου δεν μπορεις να παρεις λιγοτερους. Να τους περασεις απο κοσκινο για τη σκονη(αν και νομιζω θα ειναι σε τελεια κατασταση) και να τους βαλεις σε γυαλινο βαζο κλειστους σε μερος που δεν ειναι ζεστο αλλα δεν εχει και υγρασια. Παντως και το foniopaddy ειναι σπορος αναγκαιος εναντιον των κοκκιδιων😕ισως αν δεν εβγαινες οικονομικα να αλλαζες την καμελινα με fonio.. Αλλιως παρε και φονιο 😉
 
Back
Top