Αναπαραγωγή Παραδείσια πραγματικοί φονιάδες

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα το πρωί πριν πάω σχολείο, βρήκα τα 2 μικρά μέσα στη φωλιά ψώφια και μόλις γύρισα (τώρα δηλαδή) απ' το σχολείο, τα δύο ψώφια τα είχαν πετάξει στον πάτω και τους είχαν φάει τα πόδια και το άλλο που ζούσε τα πέταξαν και αυτό στον πάτω και είναι με αίματα στο κεφάλι. το έβαλα στη φωλιά, αλλά τίποτα. Βλέπω ότι διαλύουν ΤΗ ΦΩΛΙΆ. ΤΊ ΤΡΈΧΕΙ, βοηθήστε με, ευχαριστώ.☹
 
Βαγγέλη πολύ τρομαχτικός ο τίτλος του θεματος😱

Κοιτα να δείς, συμβαινει πολλές φορές για διάφορους λόγους οι νεοσσοί να πεθαινουν. Αφου τους έιδες το πρωί ψόφιους, έπρεπε να τους βγάλεις από την φωλιά. Γιατι αφου τα είδες τα άφησες μεσα; Ισως οι γονείς στην προσπάθειά τους να καθαρισουν την φωλιά πέταξαν έξω και τον ζώντα νεοσσό.

Ελεγξες την φωλιά μηπως έχει πολύ υλικό φωλιάς και με το μπες βγες στην φωλιά, πέταξαν καταλαθος τον νεοσσό έξω;

Οταν λες του εφαγαν το πόδια, τι εννοείς;

Τι είδους φωλιά έχεις; Κλειστού ή ανοιχτού τύπου;

Ζει το τελευταίο πουλάκι;

Τι διατροφή παρέχεις στο ζευγάρι;
 
η φωλιέ, όχι, έχει αρκετά μεγάλη γούβα. Είναι ανοιχτή φωλιά, την οποία όμως μετέτρεψαν από μόνα τους πριν γεννήσουν αυγά σε κλειστή, όπως είναι κανόνικά οι ψάθινες. Το πουλάκι, όχι δε ζει. Πήγα φροντηστήριο και μόλις γύρισα τεζα το μικρό. Δεν έμπεναν καθόλου στη φωλιά.ήταν σα να μην υπήρχε φωλιά. τους παρέχω τους σπόρους τους και το βραστό σφικτό αυγό.☹
 
τους είχα επί 1 μήνα κλειστού τύπου και ούτε που την άγγιζαν, μόλις έβαλα ανοικτού, κατευθείαν φωλιά.->όλα αυτά πρίν ζευγαρώσουν.

Σέ παρακαλώ Τζωρτζίνα μου, τί κάνω τώρα; Θέλω να κάνω μια νέα αρχή. με την ευκαιρία αυτή, όπως είναι θα μεταφέρω το ζευγάρι σε ένα πολύ πιο μεγάλο κλουβί και νέα φωλιά, νέα όλα.

Αλλά..άκου και αυτό: 5-6 φορές τη μέρα τα κοίταζα και μάλιστα όταν μια φορά, χθές είδα ότι είχαν καλύψει το μισό νεοσσό από τους 3 με νήμα, για ζεστασιά μάλλον και γώ το αφαίρεσα, αλλά τον ακούμπησα και λίγο. μήπως γι' αυτό; αλλά πώς ψόφισαν; Μήπως δεν τα τάΐζαν σωστά, ή και καθόλου;

τέλος πάντων, για πες μου σε παρακαλώ πολύ, το καινούργιο κλουβί που θα τα βάλω, θα πρέπει να το βάλω σε ένα μέρος που να μην είναι κοντά κόσμος; απομωνομένο; λές να είναι που τα κοίταζα.

επίσης (πρώτα ο Θεός) θέλω να τα ξαναβάλω για ζευγάρωμα, μπορώ τώρα αμέσως, εξάλλου δεν τάΐζαν 20 μέρες να πείς ότι κουράστηκαν.

μήπως όλα αυτά τα έκανε το αρσενικό για να ξαναζευγαρώσει; Μήπως στην επόμενη γέννα μόλις βγούν τα μικρά να τον βγάλω και μετά όταν είναι για την επόμενη γέννα να τον ξαναβάλω στο κλουβί;

τί να κάνω; Είμαι πολύ.
 
Βαγγέλη αν έχει σκοπό να τους αλλάξεις κλουβί κάντο, με την προυπόθεση να τους δώσεις χρόνο να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον. Οπως είπες, βαλε το κλουβί σε εναν ήσυχο, φωτεινό και ζεστό χώρο του σπιτιού, μακρυά απο αδιάκριτα βλέμματα. Ενισχυσε την διατροφή τους με σουπιοκόκκαλο, γκρίτ και βιταμίνες. Δωσε τους αυγό, φρούτα και λαχανικά.

Διαβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches-taeniopygia-guttata.1575/, και κανε υπομονή. Οταν με το καλο έρθει η ώρα και ξανακάνουν αυγά, μην τα ενοχλείς και μην πιανεις τα αυγά ή τους νεοσσούς με γυμνά χέρια. Μπορεί να τους μεταφέρεις μικρόβια ή να εκνευρίσεις τα πουλιά. Οτι κανεις σχετικά με την καθαριότητα, θα είναι με απλές και γρήγορες κινήσεις, χωρίς περιττές μετακινήσεις.

Η καλυτερη συμβουλή είναι η ΥΠΟΜΟΝΗ! Μην τα καταπιέζεις και μην τα αγχώνεις. Χαλαρά... Πουλάκια είναι και όχι μηχανακια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
να μην τους βάλω από τώρα- απ' την αρχή υλικό και φωλιά;

πάντως, σ΄ ευχαριστώ πολύ..
 
Βαγγελη καλυτερα οχι απο τωρα φωλια. Οπως λεει κ η Τζωρτζινα αλλαξε το κλουβι αφου το ηθελες απο την αρχη κιολας. Εφοσον ειδες τετοια συμπεριφορα απο τα πουλακια σου οτι κ αν εγινε, καλυτερα αστα να ξεκουραστουν κ να ηρεμησουν στη νεα φωλια. Αλλωστε κ ολα καλα να ητνα τα πραγματα με τη μεταφορα σε νεο κλουβι πρεπει παντα να προηγειται μια περιοδος εξοικειωσης με αυτην. Επομενως βαζεις σε νεο κλουβι τα πουλακια κ μετα απο καποιο καιρο κ αφου κανεις καλη προετοιμασια βαζεις φωλια κτλ.
 
όλα καλά ως εδώ και σ' ευχαριστώ, αλλά τί είδους προετοιμασία;
αυγό σφικτό, σπόρους, κανά μιλαράκι- μαρουλάκι, τί άλλο;
 
πριν χρονια κατι τετοιο εκαναν κ τα δικα μου παριδεισια... Πεταγαν τους νεοσους εξω μολις σκαγαν απο τα αυγακαι εκαναν καινουργια... Το εκαναν 2-3 φορες μεχρι που τα δωσα...
 
Πριν διαβάσετε την απάντησή μου, σας παρακαλώ διαβάστε πρώτα την ακριβώς από πάνω απάντηση. Διαβάστε τη, σιγά, μικρή είναι.

το συγκεκριμένο φόρουμ αποτελείται από μέλη αρκετά εως πολύ φιλόζωα. Εγώ μπορώ να πώ ότι είμαι απ' τους λίγους που έχουν μεγάλη τρέλα, για τρέλα μεγάλη σας λέω, αλλά...
, αλλά... Εγώ αν μου το έκαναν αυτό, δηλαδή να πνίγουν τα μικρά τους και να μου σκοτώνουν 5 τη μία 6 την άλλη και λοιπά (ήδη τα δικά μου έχουν φάει λάχανο 3 μικρά και τώρα φτιάχνουν νέα φωλιά), δέ θα τ' άφηνα 3η φορά για γέννα, αλλά ούτε και θα τα έδινα σε φίλους και συγγενείς.. Θα τα έπνιγα!
Μακάρι να βοηθήσει ο Θεός και να είναι επιμελείς γονείς, αλλιώς, με μεγάλη μου ευχαρίστηση, θα τα στραγγαλίσω.
Λέτε τώρα, αμάν, τί άνθρωπος είναι αυτός που λέει τέτοια λόγια;
Σας πληροφορώ ότι είμαι ένα πολύ καλό παιδί,ήπιων τόνων, αλλά με όρια...
Το ξέρω ότι κάποιοι από σας ενοχληθήκατε τώρα, αλλά θα έχουν προηγηθεί καμια 10αριά σκοτωμοί από μέρος τους και μετά θα προχωρήσω εγώ.
Τα αγαπώ, μ'αρέσουν κλπ., αλλά...
 
διαβάστε αυτό! Παραδείσια δολοφόνοι.

Σήμερα το πρωί πριν πάω σχολείο, βρήκα τα 2 μικρά μέσα στη φωλιά ψώφια και μόλις γύρισα (τώρα δηλαδή) απ' το σχολείο, τα δύο ψώφια τα είχαν πετάξει στον πάτω και τους είχαν φάει τα πόδια και το άλλο που ζούσε τα πέταξαν και αυτό στον πάτω και είναι με αίματα στο κεφάλι. το έβαλα στη φωλιά, αλλά τίποτα. Βλέπω ότι διαλύουν ΤΗ ΦΩΛΙΆ. ΤΊ ΤΡΈΧΕΙ, βοηθήστε με, ευχαριστώ. Τί να κάνω;να τους βάλω άλλη φωλιά;☹


έχει γίνει λάθος! Μην την λάβετε υπόψη σας αυτή την απάντηση.
 
Πρίν προβείς στην οποιαδήποτε ενέργεια,( στραγγαλισμού) είσαι σίγουρος οτι από την μεριά σου έκανες το καλυτερο δυνατόν; Παρείχες σωστή τροφή, καθαριότητα και υγιεινή στα πουλιά σου, ήταν ωριμα για αναπαραγωγή ή απλα περιμένεις να "σταυρώσεις" πουλιά από τα "παλιόπουλα", και αν ναι για ποιό λόγο θες πουλιά;☹ Αν δε θες μπελάδες απο το ζευγαρι σου, πάρε δυο αρσενικά για να μην έχεις προβλήματα.

Επιπλέον διάβασε και αυτό Θνησιμότητα των νεοσσών στη φωλιά , για να είσαι καλυτερα προετοιμασμένος την επόμενη φορά.
 
Πριν διαβάσετε την απάντησή μου, σας παρακαλώ διαβάστε πρώτα την ακριβώς από πάνω απάντηση. Διαβάστε τη, σιγά, μικρή είναι.




το συγκεκριμένο φόρουμ αποτελείται από μέλη αρκετά εως πολύ φιλόζωα. Εγώ μπορώ να πώ ότι είμαι απ' τους λίγους που έχουν μεγάλη τρέλα, για τρέλα μεγάλη σας λέω, αλλά...
, αλλά... Εγώ αν μου το έκαναν αυτό, δηλαδή να πνίγουν τα μικρά τους και να μου σκοτώνουν 5 τη μία 6 την άλλη και λοιπά (ήδη τα δικά μου έχουν φάει λάχανο 3 μικρά και τώρα φτιάχνουν νέα φωλιά), δέ θα τ' άφηνα 3η φορά για γέννα, αλλά ούτε και θα τα έδινα σε φίλους και συγγενείς.. Θα τα έπνιγα!
Μακάρι να βοηθήσει ο Θεός και να είναι επιμελείς γονείς, αλλιώς, με μεγάλη μου ευχαρίστηση, θα τα στραγγαλίσω.
Λέτε τώρα, αμάν, τί άνθρωπος είναι αυτός που λέει τέτοια λόγια;
Σας πληροφορώ ότι είμαι ένα πολύ καλό παιδί,ήπιων τόνων, αλλά με όρια...
Το ξέρω ότι κάποιοι από σας ενοχληθήκατε τώρα, αλλά θα έχουν προηγηθεί καμια 10αριά σκοτωμοί από μέρος τους και μετά θα προχωρήσω εγώ.
Τα αγαπώ, μ'αρέσουν κλπ., αλλά...
Τι είναι αυτα τα πράγματα... Τι συμπεριφορά... Τι σκεπτικό... Δεν μπορώ να σε καταλαβω. Λυπάμαι...
 
Τι είναι αυτα τα πράγματα... Τι συμπεριφορά... Τι σκεπτικό...Δεν μπορώ να σε καταλαβω. Λυπάμαι...

Έλα ντε! Ωραίο το σκεπτικό σου Βαγγέλη...ότι δεν μας προσφέρει κάτι ή δεν μας ικανοποιεί το σκοτώνουμε ή το πετάμε στην άκρη ε;
Τι να πω...

... Μήπως ότι τα ζωάκια δεν είναι κούκλες και ότι κι αυτά έχουν χαρακτήρα και θέλω; Και μήπως για να έφτασαν να κάνουν κάτι τέτοιο δεν έφταιγαν μόνο αυτά;
Δεν ρίχνουμε τις ευθύνες της αποτυχημένης αναπαραγωγής μόνο στα πτηνά αλλά κοιτάμε μήπως δεν κάναμε κι εμείς κάτι σωστά, ώστε να διορθωθούμε.

Επίσης, κάτι άσχετο, δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικά topic που άνοιξες φέρουν αστεράκι...ποιο το πολύτιμο περιεχόμενο;

Έλεος βρε παιδιά! Έλεος! Ψηφίζουμε ως χρήσιμα θέματα τα θέματα που δεν προσφέρουν κάτι σημαντικό και άλλα, τα οποία είναι όντως χρήσιμα, τα περνάμε και δεν τους δίνουμε σημασία;
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ(πάνω στις απαντήσεις σας)
1.Georgina: Όλα ήταν μια χαρά. Τους σπόρους τους, το σφικτό βρασμένο αυγό τους, το νερό τους με αλλαγή καθημερινά. Την καθαριότητά τους την είχαν, αλλά πριν τη φωλιά τα καθάριζα κάθε 2 μέρες, τώρα με τη φωλιά και τα αυγά για να μην τα ενοχλώ και πολύ, κάθε 3-4 μέρες. Δε νομίζω να έγινε τίποτα που αύξησα μια μέρα και από 2 τις έκανα 3. Επίσης, πήρα τα παραδείσια με σκοπό να κάνω καμια 20αριά ή και παραπάνω. Αγόρασα παραδείσια γιατί λένε ότι είναι πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή και ότι δεν χρειάζονται χωρίσματα, ζευγαρώστρες και τέτοιες ιστορίες. Τέλος, η θηλυκιά είναι 2 ετών και το αρσενικό 1,5.

πάμε για την επόμενη, ποιά είναι;
Ά, ναί, η Evaluieva

2.Evaluieva: Μην απορείς για τίποτα.

επόμενη:

3. Μαιρη: τα πράγματα είναι μια χαρά. Όλα ok. Η συμπεριφορά μου είναι πολύ καλή απέναντί σας(στα μέλη), αλλά όχι και τόσο καλή για τα παραδείσια αν συνεχίσουν να σκοτώνουν. Το σκεπτικό μου έχει μια λογική, αλλά αυτή τη λογική πολλοί την αποδέχονται- άλλοι πάλι όχι. Τώρα που σου απάντησα, ελπίζω να κατάλαβες κάτι παραπάνω. Ά και... Μή λυπάσαι. Υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα στη ζωή σου για τα οποία, αξίζει πραγματικά να λυπάσαι. Εγώ, δεν είμαι ούτε για λύπηση.

Επόμενη:

4. Shady Lady: Δεν είναι καθόλου κακό να κρύβεις και μερικά λογάκια.



Έλα, πλάκα κάνω, αλλά με νευριάζουν τα...''παλιόπουλα''.
Άν συνεχίσουν έτσι, θα τα δώσω..
Γειά χαρά...
 
Βαγγελη επειδη εγω πιστευω στα "παιχνιδια της μοιρας", δεν ειναι τυχαιο που δεν στεριωνουν τα "τυχερα"μωρα πουλακια! Εαν ενιωθαν ασφαλεια και ειχαν καλη περιποηση και αγαπη απο σενα, ολα καλα θα πηγαιναν! Δεν θελω να σε κατηγορησω γιατι εισαι μικρος και νομιζεις οτι σου αρεσουν τα πουλια τελικα... Οποτε δωσε τα πουλακια σε καποιον αλλον η ακομα και στο πετ σοπκαι βρες αν γινεται κατι αλλο να ασχοληθεις 😉Μην πειραματιζεσαι με ζωντανους οργανισμους γιατι το κακο που κανεις καποτε θα γυρισει σε σενα! Να εισαι σιγουρος γι αυτο, στο ορκιζομαι αν θες! Παντα ολοι πληρωνουν τα λαθη τους με καποιο τροπο, στο λεω για να σε προστατεψω.. Πιστευω δεν τα περιποιησε σωστα και στην τελικη δεν τα καταφερνουν ρε παιδι μου, με το ζορι μωρα; Αν δεν τα γουσταρεις δωστα πισω η παρε 2 του ιδιου φυλου...
 
3. Μαιρη: τα πράγματα είναι μια χαρά. Όλα ok. Η συμπεριφορά μου είναι πολύ καλή απέναντί σας(στα μέλη), αλλά όχι και τόσο καλή για τα παραδείσια αν συνεχίσουν να σκοτώνουν. Το σκεπτικό μου έχει μια λογική, αλλά αυτή τη λογικ΄ξη πολύ την αποδέχονται, άλλοι πάλι όχι. Τώρα που σου απάντησα, ελπίζω να κατάλαβες κάτι παραπάνω. Ά και... Μή λυπάσαι. Υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα και πράγματα στη ζωή σου για να λυπάσαι.
Ασχολησου εσυ λοιπον με αυτα τα θεματα και ασε εμας να ανησυχουμε για οτι θελουμε! Δεν γινεται ολοι να ανησυχουμε για τα ιδια πραγματα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Θα σταθώ στην τελευταία σου πρόταση!

Έλα, πλάκα κάνω, αλλά με νευριάζουν τα...''παλιόπουλα''. Άν συνεχίσουν έτσι, θα τα δώσω..
Γειά χαρά...

Να ρωτήσω κάτι; Για ποιον λόγο μπήκες στο pet birds? Για να μάθεις πέντε πράγματα και να βοηθήσεις με τις όποιες γνώσεις σου; Ή για να κάνεις χαβαλέ, να δημιουργείς κόντρες και να κάνεις τον έξυπνο;

Δεν έχεις ούτε ένα μήνα καλά καλά στο site και το έχεις κάνει θερινό... Μέχρι και μετεωρολόγος έγινες!
 
Back
Top