Ασθένειες Παραδεισάκι δεν μπορεί να σταθεί όρθιο

Mimikald30

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2019
Μηνύματα
13
Καλησπέρα σας θέλω κάποιος να με βοηθήσει για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα. Έχω ένα παραδεισακι 9 μισή χρόνων σχεδόν. Σήμερα το πρωί παρατήρησα πως δεν είχε ισορροπία πάνω στο κλαράκι Κ φτερουγιζε κοίταξα καλύτερα Κ έβλεπα πως δεν μπορούσε να σταθεί με το ένα ποδαράκι το κρατούσε σαν να μη μπορεί να το σφίξει Κ να σταθεί όρθιο. Μετά άρχισε να χάνει Κ την ισορροπία του Κ επεφτε στο πλάι. Οταν κάθετε κάτω το πόδι του έβγαινε μπροστά δεν το λύγιζε να φωλιάσει όπως άλλες φορές. Νομιζα στην αρχή ότι ήταν χτυπημένο δεν έχει πληγή. Και Δεν φαίνετε σπασμένο. Δε ξέρω αν το έπιασε κάπου η αν είναι κάποια ασθένεια. Δεν είχα αντιμετώπισει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.ηταν υγιέστατο. μήπως είναι γεράματα;
1.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θεωρώ πως είναι αρκετά μεγάλο ηλικιακά...
Καλή διατροφή.. λίγες βιταμίνες στο νερό για 3-4 μέρες και αν υπάρχει βοήθεια από κάποιο γιατρό (συμβουλές) ίσως φανούν πολύτιμα...
 
Το πουλάκι τρώει, πίνει νερό;
Σίγουρα θα πρέπει να το δει γιατρός...
Εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο από αυτά που σου πρότεινε ο Γιάννης. Εύχομαι περαστικά και κυρίως να γίνει το καλύτερο ώστε μην υποφέρει το πουλάκι...
 
Καλημέρα σας Ναι έχει όρεξη τρώει ακόμα έχει βαριά ανάσα του έβαλα βιταμίνες. Στην περιοχή μου δεν είναι Κ πολύ σχετικοί είμαι από Κορινθία. Κοιταξα τα ποδαράκια του από κάτω Κ στο ενα έχει πληγουλες κ κατι πολυ πολύ μαυρα σημαδακια. Του έβαλα μπενταντιν ανεμειγμενο με βαζελίνη έκανα καλα;
[automerge]1559638948[/automerge]
Καταλαβαίνω πως είναι μεγάλο ηλικίακα. Λογικό είναι από κάπου θα αρχίσει η πτώση...😔
 
Καταλαβαίνω πως είναι μεγάλο ηλικίακα. Λογικό είναι από κάπου θα αρχίσει η πτώση...😔

O κυκλος της ζωης, σιγουρα ομως πηρες πολλες ομορφες στιγμες ολα αυτα τα χρονια :)
 
Καλησπέρα! Στο παραδεισακι βάζω pulmosan για ακαρεα ποδιου και μπενταντιν στα ποδαράκια Κ του δίνω κ βιταμίνες. Είναι καλύτερα κελαηδαει κ τρωει κάνόνίκά κ βλεπω να έχει όρεξη. Το ποδαράκι το πατάει καλύτερα δεν είναι στην κατάσταση που ήταν πριν 3 μέρες.. ελπίζω ο γεράκος μου να κερδίσει λίγο χρόνο ακομα!
 
κ εγω εχω απορρίσει που μια σταλια πουλακι εζησε τοσο πολυ
Aυτο έχει να κάνει σίγουρα με την κράση του αλλά πιστεύω κυρίως με την δική σου αγάπη και σωστή φροντίδα!

Είναι καλύτερα κελαηδαει κ τρωει κάνόνίκά κ βλεπω να έχει όρεξη.
Φροντίδα και αγάπη η οποία αποδεικνύεται από αυτό το αποτέλεσμα!

Μπράβο σου και εσένα και του μικρού μας φίλου που δεν το βάζει κάτω :)
 
Στην περιοχή μου δεν είναι Κ πολύ σχετικοί είμαι από Κορινθία.
στο παραδεισακι βάζω pulmosan για ακαρεα ποδιου και μπενταντιν στα ποδαράκια Κ του δίνω κ βιταμίνες.
ελπίζω ο γεράκος μου να κερδίσει λίγο χρόνο ακομα!
Πολύ επιθετικό σχήμα χωρίς κανένα απολύτως λόγο.
Δεν θα έπρεπε να ακούσεις αυτόν που στο πρότεινε.
 
Έχεις δίκιο Δημήτρη μου, σε αυτή την ηλικία και μετά από τόσο ''σκληρή'' αγωγή αυτό επανήλθε...
Δεν είναι ( 👍 τυχερό) και εντυπωσιακό; ...⭐έτυχε!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η δική μου ανάγνωση είναι οτι γλίτωσε από έναν ακαριαίο θάνατο λόγω pulmosan.
Αν επιζήσει, για εμένα δε θα είναι λόγω Pulmosan.
Αν επανέλθει (από τι άραγε; ), θα το δείξει ο καιρός.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η δική μου ανάγνωση είναι οτι γλίτωσε από έναν ακαριαίο θάνατο λόγω pulmosan.
Αν επιζήσει, για εμένα δε θα είναι λόγω Pulmosan.
Αν επανέλθει (από τι άραγε; ), θα το δείξει ο καιρός.
Κι εγώ δεν υποστηρίζω πως θα επιζήσει λόγω του pulmosan...
Το εντυπωσιακό είναι πως όχι μόνο επέζησε, αλλά αντιδρά και καλύτερα από πριν... Ενώ αντιθέτως, νέα πουλιά μετά την χρήση του pulmosan έχουν άσχημες παρενέργειες...
Είναι καλύτερα κελαηδαει κ τρωει κάνόνίκά κ βλεπω να έχει όρεξη.
 
Την καλησπέρα μου! Μπράβο σου για το υπέργηρο zebra finch που έχεις! Η φροντίδα, η αγάπη και το νοιάξιμο σου απέδωσαν και για αυτό έχει ξεπεράσει το μέσο προσδόκιμο ζωής! Χαίρομαι να διαβάζω μηνύματα σαν το δικό σου! Εύχομαι να αντιμετωπιστεί σύντομα αυτό που σας προέκυψε!
 
Γειά σας του εβαζα μια σταγόνα για 5 μέρες.
Η διάθεση του έχει επανέλθει κανονικά Κ η όρεξη. Κελαηδαει. Κ το ποδαράκι καλύτερα. Θεωρώ από την εμπειρία που έχω με τα ζωάκια γενικά πως αν δεν έκανα κάτι το πουλάκι θα πέθαινε η εικόνα του ήταν τέτοια. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει η καλυτέρευση Κ Πόσο Όχι μη ξεχνάτε την ηλικία.. Αλλα ΕΠΡΕΠΕ να κάνω κάτι σε μια περιοχή με ανειδίκευτους σε αυτα τα θεματα. Προσπαθήσά να το σωσω έστω ξέροντας ότι ρίσκαρώ παρά να το αφήσω να φύγει χωρίς να το παλέψω...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top