Ασθένειες Παραλυμένο παπαγαλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ryu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ryu

PB Member
Εγγραφή
20 Απρ 2008
Μηνύματα
211
βρηκα σημερα την παπαγαλινα μου στο πατο του κλουβιου, δεν μπορει να πεταξει και το ενα ποδι δεν το κουναει καθολου,τι μπορει να επαθε στα καλα καθουμενα;
 
Amaaan! Ti epathe? Einai ayti pou genise prin ligo?
An den exei xtipithi pouthena mporei na einai kapoia arostia...
Vgale tin ksexorista apo ta alla...Lipame poli Despina.. ☹
 
εχει παλι αυγα; Μηπως δεν μπορει να γεννησει καποιο αυγο;διαφορετικα μπορει να ειναι απο την εξαντληση του οργανισμου... λογω της προηγουμενης γεννας κτλ...
ευχομαι γρηγορα περαστικα...
 
Το πρώτο που θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να διαπιστώσεις (έγραψες το μήνυμα πριν μισή ώρα)-όπως είπε παραπάνω & ο Γιώργος -είναι την ύπαρξη ή μη αγέννητου αυγού.
Με πολύ προσεκτική ψιλάφηση της κοιλιάς, θα είναι πιθανόν -λόγω "πίεσης"-φουσκωμένες & οι φλέβες.
Όπως & να έχει το πουλί πρέπει να είναι σε ζεστό περιβάλλον(θερμάστα δίπλα στο κλουβί κτλ).
Εφόσον είναι αυτό θα σε παραπέμψει κάποιος στην δυστοκία αυγού...
 
Πω πω Δεσποινα λυπαμαι παρα πολυ!☹ κοιτα καποιον κτηνιατρο που εχουν βαλει τα παιδια με κινητο τηλεφωνο και παρτον απλα να ρωτησεις τι μπορει να συμβαινει μηπως υπαρχει κατι που πρεπει να κανεις αμεσα! τι αλλο να πω... κι εγω τα ιδια με τα υπολοιπα παιδια σκεφτηκα. αν οχι καποιο πιθανο εγκεφαλικο... ☹
 
παιδια αυγο ειναι σιγουρα γιατι το πιανω.. Προσπαθησα να το σπρωξω να βγει αλλα μπηκε ποιο μεσα, την εχω βαλει σε ζεστα και περιμενω...
 
Δεσποινα διαβασε το λινκ που σου εβαλε ο Χαρης πιο πανω και κανε οτι λεει να προλαβεις να σωσεις το πουλακι. Μην το αφησεις στην τυχη του. Προφανως χρειαζεται αμεσα να παρεμβεις!
 
το διαβασα, οταν λεει ασβεστιο τι εννωει;υπαρχουν σταγονες; Εκανα το δευτερο που λεει, την εβαλα κατω απο την βρυση και τωρα περιμενω...
 
ναι υπαρχουνε σταγονες και δρουν πολυ γρηγορα και βοηθανε αλλα κυριακατικα που να τις βρεις; ☹ μηπως μενει καποιος κοντα σου απο τα παιδια και εχει να σου δανεισει;
 
μην σπρωχνεις αποτομα. Γιατι υπαρχει ο κινδυνος να σπασει... Προσεχε! Μαλακες κ προσεκτικες κινησεις!
ολα θα πανε καλα! Με ζεστη κ σταγονες! Αφου εισαι Αθήνα καπου θα τις βρεις...
 
αμ βρε παιδια δεν μενω Αθήνα... Ειναι κανεις απο μεγαρα; Αν ηταν ανοιχτα θα πηγενα σε κτηνιατρο..
 
Den mporei na vtiaksei moni tis kapoio igro me asvestio?
Diladi an tha ksisi kokalo soupias h petra apo asvestio se skoni kai na ta mperdepsi me nero kai ta tin dinei; den paei; ... ti krima...ti allo mporei na kanei? ☹
 
το σκεφτικα αυτοκαι το εχω κανει ηδει.. Απο το τιποτα...
 
το σκεφτικα αυτοκαι το εχω κανει ηδει.. Απο το τιποτα...
Mipos den paei etsi? Pantos tora kaneis oti mporeis...Na mi tin xaseis mono...
Mipos sto farmakio anthropino mporeis na vreis kati? Kiriaki doulevoun merika mexri 8 to vrady!
 
Eprepe na toulebei ena farmakio stin perioxei sou...gia proto anangei. Afta exoune asbestio se tablettes, tha lioneis kai tou tis dinis 3-4 stagones sto ramfos.


Alexandros
 
Back
Top