Featured Παρασκευή σπιτικού βιολογικού μηλόξυδου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παιδια διαβασα ενα ποστ πριν ενος φιλου που αφηνει στον ηλιο το μυλοξυδο και γινεται πιο γρηγορα
εγω μπορω να το αφησω στον ηλιο;
πρεπει να σφραγιζω το πωμα; η να το αφήνω ανοιχτο
 
Να ρωτησω κατι δοκιμαζω το μυλοξυδο αλλα δεν ειναι πολυ οξυνο σχεδον καθολου
μυριζει ξυδι ομως εντονα
τι μπορει να φταιει;
 
Βασίλη ναι το έχω ακούσει και εγώ ότι με τον ήλιο μπορείς να το φτιάξεις πιο γρήγορα. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως και δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα! Ακολούθησα πιστά την αρχική συνταγή που δόθηκε και σε εμένα!

Δοκίμασε να πιεις ένα κ. Γ. από μηλόξυδο του εμπορίου και ένα κ. Γ. από αυτό που έφτιαξες. Θα διαπιστώσεις ότι του εμπορίου σου καίει τον λαιμό, ενώ το δικό σου πίνεται χωρίς κάψιμο, αλλά με έντονη γεύση "μηλόξυδου" !

Αυτό είναι το βιολογικό μας μηλόξυδο. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο για να το κάνουμε πιο όξινο!
 
Ναι ετσι ειναι! το δικο μου μυριζει ξυδι αλλα εχει πιο γλυκια γευση καμια σχεση με του εμποριου
μαλιστα τωρα που το ίζημα αρχιζει και καθεται γινεται διαυγές
αρα δεν ψαχνουμε να καιει το λαιμο σωστα;
 
Σωστά ! Αυτό είναι που θέλουμε. Ετσι είναι το βιολογικό μηλόξυδο. Αν τύχει καμιά φορά και μπεις σε κατάστημα βιολογικών χαλάλισε 5-6 ευρώ και αγόρασε ένα λίτρο να δεις ότι η γεύση είναι κατα πολύ ίδια με το δικό μας!
 
ok ξερεις καλυτερα! Παντος του εμποριου αναφερει οτι εχει θυωδη ισως εκει οφείλεται η εντονη οξύτητα του
παντος συμφερει εγω εβγαλα γυρω στα 10 λιτρα
τωρα θα φτιαξω και αλλο γυρω στα 20 λιτρα ωστε να περασω ολη την χρονια
 
Από την εταιρία Indian Earth

1508628_1412546199005999_2129497196_n.jpg


1425603_1412546335672652_614389172_n.jpg
 
Back
Top