Ασθένειες Παρατήρησα πως οι κουτσουλιές είναι πολύ νερουλές

Συμφωνώ απόλυτα με την @maria p . Για μένα ψάξτε έναν κτηνίατρο που να ξέρει από πτηνά και ρωτήστε τον αν αναλαμβάνει αναλύσεις κουτσουλιών και πόσο θα κοστίσει. Εγώ πάω σε έναν στον Άγιο Δημήτριο που σε 1 μέρα έχεις τα αποτελέσματα. Από την στιγμή που τρώει και είναι ζωηρή, δεν νομίζω να έχει κάτι σοβαρό. :)

Και το φούσκωμα μπορεί να οφείλεται στα απότομα κρύα που κάνει. Πρέπει κι αυτά κάπως να προφυλαχτούν και σιγά σιγά να προσαρμοστούν με τον τρελόκαιρο. :)
 
Συμφωνώ απόλυτα με την @maria p . Για μένα ψάξτε έναν κτηνίατρο που να ξέρει από πτηνά και ρωτήστε τον αν αναλαμβάνει αναλύσεις κουτσουλιών και πόσο θα κοστίσει. Εγώ πάω σε έναν στον Άγιο Δημήτριο που σε 1 μέρα έχεις τα αποτελέσματα. Από την στιγμή που τρώει και είναι ζωηρή, δεν νομίζω να έχει κάτι σοβαρό. :)

Και το φούσκωμα μπορεί να οφείλεται στα απότομα κρύα που κάνει. Πρέπει κι αυτά κάπως να προφυλαχτούν και σιγά σιγά να προσαρμοστούν με τον τρελόκαιρο. :)
Πως να προσαρμοστουν όταν τη μέρα έχει 20 βαθμους και το βράδυ έχει κάτω από δέκα το βράδυ τα σκεπάζουν με μία πετσέτα αν και δε ξέρω κατά τα πόσο κάνει δουλειά. Το νάιλον θα ήταν καλύτερο σαν επιλογή;
 
Το νάιλον θα ήταν καλύτερο σαν επιλογή;
Δεν χρειάζεται ακόμα. Όταν αρχίσουν τα πολλά τα κρύα, δλδ 5-1 βαθμοί τότε το νάυλον θα βοηθήσει αλλά μόνο το βράδυ το πρωί θα πρέπει να αφαιρείται..

Ο χώρος που τα έχεις πιάνει αέρας; Πολύ;
 
Δεν χρειάζεται ακόμα. Όταν αρχίσουν τα πολλά τα κρύα, δλδ 5-1 βαθμοί τότε το νάυλον θα βοηθήσει αλλά μόνο το βράδυ το πρωί θα πρέπει να αφαιρείται..

Ο χώρος που τα έχεις πιάνει αέρας; Πολύ;
Όχι καθόλου ίσα ίσα είναι και πολύ προστατευμενη και από βροχή και από αερα μόνο αν έχει απευθείας νότια που κατεβαχω κάτι στορια και τον κόβω τον αέρα αλλά δεν είναι και απευθείας να το χτυπάει
 
Όχι καθόλου ίσα ίσα είναι και πολύ προστατευμενη και από βροχή και από αερα μόνο αν έχει απευθείας νότια που κατεβαχω κάτι στορια και τον κόβω τον αέρα αλλά δεν είναι και απευθείας να το χτυπάει
E τότε δεν χρειάζεσαι καν το νάυλον... Το ναύλον ή το πλεξιγκλας μπαίνει για να κόψει και άλλο τα ρεύματα αέρα. Εγώ πιστεύω μια χαρά χειμώνα θα περάσουν εκεί! Μην αγχώνεσαι! 😉
 
Για πιο λόγο να αφαιρείται; Το νάυλον είναι περισσότερο για τα ρεύματα αέρα.
Γιατί την ημέρα με τη ζέστη γίνεται το γνωστό φαινόμενο του θερμοκηπίου, ανεβαίνει πάρα πολύ και επικίνδυνα η θερμοκρασία και τελικά αντί για καλό να κάνουμε κακό. Αν πέσει και λίγος ήλιος... Πάει.. μπορεί να σκάσουν απ την ζέστη. Θέλει πολύ προσοχή.. Το ναύλον δεν είναι μόνο για τα ρεύματα αέρα. Κρατάει και την θερμοκρασία λιγάκι πιο ψηλά (1-3 βαθμούς πάνω). Καλό είναι να το βάζουμε λίγο πριν δύσει ο ήλιος και να το αφαιρούμε το ξημέρωμα.
 
Γιατί την ημέρα με τη ζέστη γίνεται το γνωστό φαινόμενο του θερμοκηπίου, ανεβαίνει πάρα πολύ και επικίνδυνα η θερμοκρασία και τελικά αντί για καλό να κάνουμε κακό. Αν πέσει και λίγος ήλιος... Πάει.. μπορεί να σκάσουν απ την ζέστη. Θέλει πολύ προσοχή.. Το ναύλον δεν είναι μόνο για τα ρεύματα αέρα. Κρατάει και την θερμοκρασία λιγάκι πιο ψηλά (1-3 βαθμούς πάνω). Καλό είναι να το βάζουμε λίγο πριν δύσει ο ήλιος και να το αφαιρούμε το ξημέρωμα.
Εάν δεν το βαράει όμως ο ήλιος και βρίσκεται σε σκιά;
Έτσι και αλλιώς η μια πλευρά (συνήθως η μπροστινή) μένει ακάλυπτη, πως θα ανεβάσει ή θα κρατήσει υψηλότερα την θερμοκρασία;
 
Γιατί την ημέρα με τη ζέστη γίνεται το γνωστό φαινόμενο του θερμοκηπίου, ανεβαίνει πάρα πολύ και επικίνδυνα η θερμοκρασία και τελικά αντί για καλό να κάνουμε κακό. Αν πέσει και λίγος ήλιος... Πάει.. μπορεί να σκάσουν απ την ζέστη. Θέλει πολύ προσοχή.. Το ναύλον δεν είναι μόνο για τα ρεύματα αέρα. Κρατάει και την θερμοκρασία λιγάκι πιο ψηλά (1-3 βαθμούς πάνω). Καλό είναι να το βάζουμε λίγο πριν δύσει ο ήλιος και να το αφαιρούμε το ξημέρωμα.
Ο αέρας δεν είναι μόνο βράδυ Αλίκη. Είναι μέρα νύχτα. Εσύ προτιμάς να τα βαράει ο αέρας ή να ζεσταθούνε από το νάυλον;
 
Παιδιά, δεν ειναι η κάθε κατάσταση η ίδια.
Τα πλαστικά χρησιμοποιούνται για να κόψουν τον αέρα, τα ρεύματα και όταν είναι κλειστά περιμετρικά του κλουβιού, για να ανεβάσουν κάπως τη θερμοκρασία. Σε αυτήν την περίπτωση καλύπτει κανείς το κλουβί περιμετρικά, (εννοείται σε όλην την έκτασή του), αλλά αφήνει την πρόσοψη κενή, αν δεν φυσά αέρας προς την πρόσοψη. Όμως, αν το κλουβί βρίσκεται σε σημείο που χτυπούν οι ηλιακές ακτίνες, τότε τις καλές, ηλιόλουστες ημέρες η θερμοκρασία ανεβαίνει δυσθεώρητα, διότι η ακτινοβολία και απορροφάται αλλά και διαχέεται διαμέσω του πλαστικού στο εσωτερικό του κλουβιού, με αποτέλεσμα αφενός τεράστιες θερμοκρασιακές μεταβολές στο 24ωρο και τον κίνδυνο να ανέβει πολύ και να σκάσει το πτηνό ή να αρρωστήσει λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας. Επίσης, το πλαστικό δεν αφήνει την ακτινοβολία που έχει φτάσει μέσα στο κλουβί να ανακλαστεί, αλλά την γυρνά πάλι μέσα (κάτι σαν το φαινόμενο του θερμοκηπίου, περίπου δλδ σαν να την πολλαπλασιάζει). Συχνά μάλιστα τυλίγουμε το κλουβί με πλαστικό, μαζεύοντας και το τμήμα που θα καλύπτει την πρόσοψη κάτω από το κλουβί, ώστε με χρήση σκρατς, να είμαστε έτοιμοι σε μια πολύ μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας, να το κλείσουμε.
Επομένως, θα πρέπει το κλουβί στην συγκεκριμένη περίπτωση να αλλάξει θέση ώστε να μην το χτυπά ο ήλιος, αλλά και ούτε ο αέρας στην πρόσοψη, να κλειστεί με πλαστικό αφήνοντας την πρόσοψη ανοιχτή, αλλά με τέτοιον τρόπο, ώστε να μπορεί να κλειστεί και εκεί άμεσα.
 
Ναι Γιάννη δεν διαφωνούμε αλλά όλα δεν μπορούμε να τα έχουμε.Αυτό λέω. Και να κόβουμε τον αέρα και να μην το βαράει ο ήλιος και όλα τα άλλα. Εγώ το έχω με νάυλον και την πρόσοψη κενή. Πρόβλημα δεν είχα.
 
'Εγραψα αυτό που θεωρώ το ιδανικό. Τώρα αν δεν γίνεται... ας βρεθεί η όποια άλλη λύση δεν βάζει σε κίνδυνο τα πουλιά.
 
Ναι Γιάννη απλά πόσες φορές έχει ήλιο και φυσάει κιόλας;Εδώ βρέχει και έχει ήλιο αέρα δεν θα έχει.
 
θα πρέπει το κλουβί στην συγκεκριμένη περίπτωση να αλλάξει θέση ώστε να μην το χτυπά ο ήλιος, αλλά και ούτε ο αέρας στην πρόσοψη, να κλειστεί με πλαστικό αφήνοντας την πρόσοψη ανοιχτή, αλλά με τέτοιον τρόπο, ώστε να μπορεί να κλειστεί και εκεί άμεσα.
.. Πολύ σωστά.. Και.. Πάντα η πρόσοψη ανοιχτά!👍
 
Έτσι και αλλιώς η μια πλευρά (συνήθως η μπροστινή) μένει ακάλυπτη, πως θα ανεβάσει ή θα κρατήσει υψηλότερα την θερμοκρασία;
Κι όμως ανεβαίνει η θερμοκρασία. Έχουμε έντονο ήλιο εδώ στην Ελλάδα! Δεν μιλάω στον άερα. Έχω κάνει τεστ βάζοντας θερμόμετρο έξω και μέσα απ την κλούβα και η κλούβα ήταν με πλεξιγκλας στα πλαινά και στην πίσω πλευρά. Η διαφορά ήταν 4-5 βαθμοί πάνω. Ειδικά πάνω στον ήλιο ακόμα πιο πολύ. Και ειδικά το μεσημέρι. Παραδείγματος χάρη η σημερινή μέρα ήταν ένα παράδειγμα γι αυτό που λέω. Αν σήμερα τα πουλιά ήταν με νάυλον τότε μπορεί η θερμοκρασία να ανέβαινε επικίνδυνα πολύ! Αλλά τώρα το βράδυ το χρειάζονται το ναύλον..

Εσύ προτιμάς να τα βαράει ο αέρας ή να ζεσταθούνε από το νάυλον;
Αν τα βαράει ο αέρας, τότε θα πρέπει να αλλάξουμε θέση στο κλουβί. :) Και επίσης μην ξεχνάς πως περνάνε χειμώνα. Δεν μπορεί την μέρα να έχουν 20 βαθμούς λόγω του νάυλον και του ήλιου και το βράδυ να πέφτει στους 8. Θα τρελαθούν στο τέλος..

αν το κλουβί βρίσκεται σε σημείο που χτυπούν οι ηλιακές ακτίνες, τότε τις καλές, ηλιόλουστες ημέρες η θερμοκρασία ανεβαίνει δυσθεώρητα, διότι η ακτινοβολία και απορροφάται αλλά και διαχέεται διαμέσω του πλαστικού στο εσωτερικό του κλουβιού, με αποτέλεσμα αφενός τεράστιες θερμοκρασιακές μεταβολές στο 24ωρο και τον κίνδυνο να ανέβει πολύ και να σκάσει το πτηνό ή να αρρωστήσει λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας.
Δε θα μπορούσα να το είχα πει καλύτερα! Συμφωνώ απόλυτα!
 
Συγγνωμη εγω να ρωτησω κατι. Εχουμε χιλιοπει οτι οι απομοτες αλλαγες θερμοκρασιας ειναι που αρρωσταινουν τα πουλια. Δηλαδη πχ το χω μεσα στους 20 και το βγαζω εξω στους 15 = κακο. Εαν ενα πουλακι που φυσικα περασε πτερορροια εξω, περασει ομαλα οπως κυλα η ημερα τις θερμοκρασιες, γιατι κακα τα ψεματα παιδια εχτες χωρις ναυλον ειχαμε 19 βαθμους, και το βραδυ 8, ποιο θα ειναι το προβλημα; Δεν μπορω να το καταλαβω, και νομιζω οτι ισως λιγο φτανουμε σε υπερβολη. Εαν ειναι προστατευμενα (φυσικα οχι να τα βαρα ολη μερα ο ηλιος με το ναυλον ετσι), ποιος λεει οτι υπαρχει κινδυνος να παθουν κατι απο την ομαλη διακυμανση της θερμοκρασιας;
 
εχτες χωρις ναυλον ειχαμε 19 βαθμους, και το βραδυ 8, ποιο θα ειναι το προβλημα;
Κανένα απολύτως πρόβλημα Μιράντα.
Συμμερίζομαι τις σκέψεις σου... Και απλά θα προσθέσω...
Ακόμη και με μεγαλύτερη διαφορά θερμοκρασίας να είχαμε, ένα πουλί που είναι από το καλοκαίρι στο χώρο που θα το βρει ο χειμώνας είναι απόλυτα και σωστά εξοπλισμένο για να τον αντιμετωπίσει.
Και θα το κάνει ακόμη κι αν οι θερμοκρασίες γίνουν αρνητικές.
Να θυμίζω πως το φτερό των πουλιών είναι το καλύτερο μονωτικό υλικό και πως αναστέλλει σε εξαιρετικά μεγάλο βαθμό τη συναλλαγή θερμότητας μεταξύ του σώματός τους και του περιβάλλοντος.
Ένα σωστά "ντυμένο" και καθαρό πουλί, με το νέο ανανεωμένο φτέρωμα και σε καλή υγεία δεν έχει τίποτε να φοβηθεί από τις θερμοκρασίες της Ελλάδας...
Κατά τη γνώμη μου περισσότερο κινδυνεύουν στις ζέστες του καλοκαιριού παρά στα κρύα του χειμώνα.
Το καθαρό πτέρωμα προϋποθέτει όμως μπάνιο και στη συνέχεια περιποίηση από τα πουλιά...
Πως να προσαρμοστουν όταν τη μέρα έχει 20 βαθμους και το βράδυ έχει κάτω από δέκα;
Πραγματικά χτες το μεσημέρι ήταν ανοιξιάτικη η μέρα...
Αλλά να ρωτήσω...
Πόσοι από μας έβαλαν μπάνιο στα πτηνά τους για να καθαριστούν και να παρουσιαστούν περισσότερο έτοιμα στις επόμενες μέρες που θα έρθει ο χιονιάς;
Είναι εξαιρετικά σημαντικό στη διαχείριση των πουλιών που κατέχουμε να μπορούμε να διαβάζουμε τα "σινιάλα" των πουλιών, που για χτες είμαι σίγουρος πως αποζητούσαν μανιωδώς νερό για μπάνιο.
Όσο αφορά το νάιλον θα συμφωνήσω με το Λάμπρο που γράφει πως μ' αυτό
κόβουμε τον αέρα
και τίποτε περισσότερο.
Αν το μέρος που έχουμε τα πουλιά είναι μια καλά προστατευμένη γωνία στο μπαλκόνι μας που δεν το χτυπά ο Βοριάς τότε το νάιλον είναι υπερβολή και αχρείαστο.
Τα πλαστικά χρησιμοποιούνται για να κόψουν τον αέρα, τα ρεύματα και όταν είναι κλειστά περιμετρικά του κλουβιού, για να ανεβάσουν κάπως τη θερμοκρασία.
Σωστά...
Η θερμοκρασία θα ανέβει (πολύ) μόνο αν υπάρχει άμεση πρόσβαση στις ακτίνες του ήλιου.
Αν το "χτυπά" ο ήλιος για αρκετή ώρα...
Γιατί την ημέρα με τη ζέστη γίνεται το γνωστό φαινόμενο του θερμοκηπίου, ανεβαίνει πάρα πολύ και επικίνδυνα η θερμοκρασία και τελικά αντί για καλό να κάνουμε κακό.
Τότε ναι.. Το κλουβί θα γίνει θερμοκήπιο και με δεδομένη την υψηλή θερμοκρασία... Παγίδα σοβαρών κινδύνων για το πουλί.
 
Εγώ πιστεύω προσαρμόζοντε τα έξω με τις θερμοκρασίες. Όσο διαφορά και να έχει. Είτε με νάυλον είτε χωρίς. Προσοχή θέλουνε τα μέσα όταν τα βγάζουμε έξω. Εγώ χθες τις δυο θηλυκιές που τις έχω μέσα χθες τις έβγαλα στον ήλιο να στεγνώσουνε από μπανάκι. Τα έξω τα φοβήθηκα να πω την αλήθεια να τους βάλω αλλά μάλλον θέλανε και αυτά όπως έγραψε ο Γιάννης.
Ακόμα καλή λύση θα ήτανε εκτός της πρόσοψης να είναι ανοιχτό και από πάνω αλλά τότε κινδυνεύεις να κάτσει στην οροφή κανένα περιστεράκι και να ρίξει και καμιά κουτσουλιά οπότε το ξεχνάμε.
 
Αν το μέρος που έχουμε τα πουλιά είναι μια καλά προστατευμένη γωνία στο μπαλκόνι μας που δεν το χτυπά ο Βοριάς τότε το νάιλον είναι υπερβολή και αχρείαστο.
Αυτό ακριβώς! Δε χρειάζεται να πω κάτι άλλο!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top