Αναπαραγωγή Παρατηρησεις απο διαφορα ζευγαρια καρδερινών και καναρινιών

Τακη αυτοι που εχω δει στο ιντερνετ δε μοιαζουν με αυτο. Οτι και να ναι, ας το αφησουμε εδω ε; :D
 
φάτσα μόστρα η καπάτζα... Μέχρι και το ξυλάκι που κρέμεται με τον σπάγκο φαίνεται!
x_zpsiedtmmyo.jpeg
 
Ειμαι στον πειρασμο να ρωτησω τι ειναι αλλα το αντιπαρερχομαι, το βουλωνω και παω να θαψω τον σταυρο που χα στο χερι μου σε μια γλαστρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ειμαι στον πειρασμο να ρωτησω τι ειναι αλλα το αντιπαρερχομαι, το βουλωνω και παω να θαψω τον σταυρο που χα στο χερι μου σε μια γλαστρα.
δεν είναι κακό να ρωτήσεις, ο καπατζές είναι μια παγίδα για να πιάνουμε τα καναρίνια που φεύγουν απο τον γείτονα. Οτιδήποτε άλλο πιαστεί το απελευθερώνουμε άμεσσα.
Τον καπατζέ μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε καλόβουλα με αγαθούς σκοπούς η κακόβουλα.
Πιστεύω πως όλοι εδώ είμαστε αρκετα ευαισθητοποιημένοι, συνηδητοποιημένοι και ενημερωμένοι έτσι ώστε οποιαδήποτε παγίδα που λειτουργεί με δόλο να την χρησιμοποιούμε για αγαθούς σκοπούς
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Βασικα για το ξυλακι εννοουσα, το αλλο το κατειχα αλλα σε ευχαριστω 😛
 
i am soooooooooooo sorry που δεν ικανοποιώ την αισθητική σας γνώμη αλλά αυτά τα υλικά είχα και αυτά έβαλα.
.. Κανένας δεν είπε κάτι για θέμα αισθητικής, είπαμε μια γνώμη για την 'τοποθεσία' της κλουβας απέναντι στον ηλιο και για το μέγεθος απο της ζευγαροστρες, απο κι και πέρα το τι υλικά εβαλες και αν με τα πλαστικά και τον ηλιο γίνετε ενα μίνι θερμοκήπιο θα το δεις στα πουλάκια οπου δεν νομιζω να τους αρεσει
 
το εν λόγο κλουβάκι είναι καπατσες που κατάσχεσα από τον ανιψιό μου διότι το έβαζε για να πιάνει πουλιά. εκεί που το βλέπετε εκεί είναι εδώ και δυο μήνες και σκόπευα να το διαλύσω αλλά με τις δουλείες που είχα στο σπίτι το ανέβαλα συνέχεια. ευχαριστώ που μου το θημησατε.
 
το εν λόγο κλουβάκι είναι καπατσες που κατάσχεσα από τον ανιψιό μου διότι το έβαζε για να πιάνει πουλιά. εκεί που το βλέπετε εκεί είναι εδώ και δυο μήνες και σκόπευα να το διαλύσω αλλά με τις δουλείες που είχα στο σπίτι το ανέβαλα συνέχεια. ευχαριστώ που μου το θημησατε.

Να μη το διαλύσεις καμιά φορά χρειάζεται
 
για να ρωτήσω τους φίλους και φίλες που κάτι ξέρουν παραπάνω από μένα.
1) παρατήρησα την καρδερινα στο δεύτερο ζευγάρι που έχω, ότι, κάθε φορά που βγαίνει η καναρα από την φωλιά να φάει και να πιει νερό, πάει η καρδερινα στην φωλιά και ρίχνει μια ματιά. τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
2) ένα ζευγάρι που έχω τρώγονται διαρκώς. είναι και τα δυο πουλιά πυρωμένα. έβαλα το χώρισμα. μάλλον δεν υπάρχει χημεία. το έχετε ξαναδεί;
 
2) ένα ζευγάρι που έχω τρώγονται διαρκώς. είναι και τα δυο πουλιά πυρωμένα. έβαλα το χώρισμα. μάλλον δεν υπάρχει χημεία. το έχετε ξαναδεί;
Πως έγινε η γνωριμία μεταξύ τους; Και ναι υπάρχουν περιπτώσεις που το ζευγάρι δεν ταιριάζει και ενώ είναι και τα 2 πυρωμένα δεν ζευγαρώνουν.. Αλλά δεν είναι πολύ συνηθισμένο στα καναρίνια.. :)
 
καλήμερα. όσο αφορά το ζευγάρι καναρινιών, άλλαξα το θυλ με άλλο και με το που την έβαλα την καινούργια στο κλουβί άρχισε το φικι φικι. όποτε όλα καλά. μάλλον ως γνήσια θηλικια, πρέπει να είχε πονοκέφαλο και δεν είχε όρεξη
 
Φιλαράκια πριν συζητήσουμε για τα επιμέρους, επειδή εδώ πρέπει να λέμε και να γράφουμε αλήθειες, εμένα η όλη εικόνα με θλίβει και με "ενοχλεί"..
Αλέξανδρε, τι θα πει αυτά είχα, αυτά έβαλα;
Αν δεν μπορείς να τα έχεις σωστά, μην τα έχεις καθόλου.
Μπορείς να πάρεις πολλές ιδέες από κατασκευές και να φτιάξεις κάτι αξιόλογο. Αυτό ΔΕΝ είναι.
Όσο για τη δικαιολογία του καπατσέ, το μόνο που έχω να πω είναι ότι αν δεν αλλάξουν νοοτροπία και συμπεριφορά οι νεότεροι, τότε γενικά κάνουμε μια τρύπα στο νερό!
 
Back
Top