Αναπαραγωγή Παρεμβαίνουμε στη φωλιά των καναρινιών ή όχι;

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Πολλές φορές έχουμε έρθει σε όμορφη αντιπαράθεση με φίλους μέσα στον όμορφο χώρο του petbirds, για τα όρια που μπορεί να θεωρηθεί παρέμβαση στο έργο της φύσης.
Πολλές φορές γίνονται κριτικές που πρέπει να είναι καλοδεχούμενες.
Τι θα κάνατε λοιπόν εσείς σε αυτή τη φωλιά;
Θα βγάζατε το κέλυφος από το αυγό που εκκολάφτηκε και πνίγει το άλλο ή όχι;
P2100005.webp P2100006.webp P2100009.webp
 
Ναι, υπο προυποθεσεις. Βοηθαμε σε περιπτωσεις ''ατυχηματος'' πχ οπως στη φωτογραφια, αλλα οχι σε περιπτωσεις που η φυση εχει επιλεξει διαφορετικα.
Βοηθωντας για παραδειγμα εναν αδυναμο νεοσο να σπασει το κελυφος του αβγου ισως να καταφερουμε να του σωσουμε τη ζωη. Στη φυση το ιδιο πουλι θα ηταν καταδικασμενο.
Το προβλημα ειναι οτι το πιθανοτερο οι απογονοι του να αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα, εκφυλιζοντας ετσι αθελα μας την εκτροφη μας.
 
Πιστεύω πως η καναρα θα έβγαζε το σπασμένο κέλυφος που έχει μπει πάνω στο άλλο αβγο. Συνηθίζουν να καθαρίζουν τις φωλιές τους. Θα περίμενα και αν δεν το έκανε εκείνη τότε θα το έκανα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Ναι, υπο προυποθεσεις. Βοηθαμε σε περιπτωσεις ''ατυχηματος'' πχ οπως στη φωτογραφια, αλλα οχι σε περιπτωσεις που η φυση εχει επιλεξει διαφορετικα.
Βοηθωντας για παραδειγμα εναν αδυναμο νεοσο να σπασει το κελυφος του αβγου ισως να καταφερουμε να του σωσουμε τη ζωη. Στη φυση το ιδιο πουλι θα ηταν καταδικασμενο.
Το προβλημα ειναι οτι το πιθανοτερο οι απογονοι του να αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα, εκφυλιζοντας ετσι αθελα μας την εκτροφη μας.
Η φωτογραφία δεν δείχνει ένα αδύναμο νεοσσό που έχει σπάσει το κέλυφος και δεν μπορεί να βγει. Δείχνει ένα σπασμένο κέλυφος που καπάκωσε άλλο αβγο.
 
Ακριβως αυτο αναφερω, εαν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα :)
Sorry λάθος κατάλαβα τότε. Πάντως είμαι της άποψης να παρεμβαίνουμε στη φωλιά μόνο όταν θεωρούμε ότι είναι απαραίτητο και ιδιαίτερα κρίσιμο για τη ζωή των νεοσσών.
 
Δηλαδή καλούμαστε να ψηφίσουμε γι αυτήν την φωτογραφία;
Ακόμα και σ' αυτήν, το ερώτημα δεν απαντάται με ένα απλό ναι ή όχι, κατά την γνώμη μου. Εξαρτάται από τον χρόνο που έχει μεσολαβήσει. Αν είναι ελάχιστος, ίσως οι γονείς το απομακρύνουν και δεν χρειαστεί παρέμβασή μας. Διαφορετικά ναι.
Δεν νομίζω γενικά ότι τέτοια θέματα απαντώνται με κατηγορηματικούς τρόπους, είναι λάθος προσέγγιση.
Από την άλλη, δεν είναι και καμιά τεράστια παρέμβαση η απομάκρυνση ενός τσοφλιού από την φωλιά.
Βοηθήστε μας να καταλάβουμε που βρίσκεται το σημαντικό του θέματος.
Δεδομένου ότι το ερώτημα στην επικεφαλίδα είναι γενικό "παρεμβαίνουμε στην φωλιά", ενώ κάτω μας ρωτάτε για την φωτογραφία συγκεκριμένα.
 
Η κανάρα κατά τη διάρκεια της εκκόλαψης βοηθάει το νεοσσό και απομακρύνει τα απομεινάρια από τα τσόφλια, οπότε μάλλον δε θα χρειαστεί να παρέμβουμε. Γι αυτό και δεν επιστρέφουμε τα αυγά το βράδυ, ώστε να μη γίνει η εκκόλαψη δλδ την ώρα που θα κοιμάται. Αν είναι όμως αρκετά άτυχος ο νεοσσός και εγκλωβιστεί το αυγό του από την πάνω πλευρά, από κει που θα αρχίσει να σπάει το αυγό με τη μύτη του, τότε μπορεί να δυσκολευτεί με την αρχική διάρρηξη και άρα..Houston, we have a problem!
Εννοείται ότι το τσόφλι φεύγει από τη φωλιά καλού-κακού, δε μιλάμε για ασθενικό πουλί, όπως προαναφέρθηκε, αλλά για ατυχία. Ούτως ή άλλως, παρεμβαίνουμε κάθε φορά που μαζεύουμε τα αυγά για να διορθώσουμε την αμνησία τους από την άγρια κατάσταση.
 
Παρεμβαση στη φωλια προσωπικα θεωρω πχ το στρωσιμο της απο εμενα για να κατσει καποια στιγμη θηλυκο. Εαν ειναι ανικανο, δεν πρεπει να μπει καν σε καμια φωλια.
Παρεμβαση στη φωλια για μενα θα ηταν να παρω το στραβομυτη μου και να τον ταισω εγω, ενω δεν ειχε ελπιδα.
Παρεμβαση θεωρω οτι ειναι η αντικατασταση αυγων.
Παρεμβαση ειναι το να ταιζω επικουρικα τους νεοσσους ενω οι γονεις μου ειναι εξαιρετικοι στο ταισμα.
Παρεμβαση ειναι και μονο που τα κοιταω και τα φωτογραφιζω.
Παρεμβαση ειναι να της παρω τα μωρα να βαλω δαχτυλιδι.
Ολα οσα κανουμε ειναι δικη μας παρεμβαση στη φυση που εμεις τους προσφερουμε στην εκτροφη μας.

Εφοσον λιγες μερες μετα θα ριξω σπορακια στη φωλια για να απασχολω την καναρα να μην ασχοληθει με τα δαχτυδια των μικρων, γιατι να μη βγαλω και το τσοφλι;

Ειναι στον καθενα πως θα το αντιμετωπισει. Εγω θα παρεμβαινα.
 
Εγώ παλι ούτε καν χρειάζεται να σκεφτώ... Εννοειται θα παρεμβαινα... Αν μπορούσα μάλιστα και αν χρειαζόταν θα τα κλωσσαγα κιόλας.
Θα παρεμβαινα για το καλώς εχειν των πουλιων, με τον ιδιο ακριβώς άμεσο τροπο όπως και για το παιδι μου.
 
Απο την στιγμή που ούτως ή άλλως κάνουμε όλες αυτες τις παρεμβάσεις που αναφέρονται και από την Μιράντα δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να μην παρέμβουμε και σε αυτή την περίπτωση. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι θα παρεμβαινε και η καναρα ούτως ή άλλως.
 
Πιθανόν ήταν "φτωχή" η ερώτηση...
Το συγκεκριμένο παράδειγμα αφορά μια δύσκολη περίπτωση.
Το θηλυκό σε καμία περίπτωση δε θα καθάριζε το συγκεκριμένο αυγό που ήταν καταδικασμένο.
Η ερώτησή μου όμως με αφορμή αυτό θα ήθελα να είναι πιο γενική.
Επεμβαίνουμε ή όχι;
Την αφήνουμε στη φύση ή όχι;
Τα αφήνουμε όλα στην τύχη τους ή όχι;
Ταΐζουμε τον αδύναμο νεοσσό, καθαρίζουμε τη φωλιά κλπ?
 
Σε όλα τα παραπάνω Γιάννη, απαντώ ναι, με μια εξαίρεση: δεν νομίζω ότι θα βοηθούσα νεοσσό με τέτοιο πρόβλημα που θα του προκαλούσε ανικανότητα να ζήσει αφεαυτου μετά την ενηλικίωση του.
 
Δεν ήταν φτωχή ήταν κάπως συγκεχυμένη κατά την γνώμη μου.
Οπωσδήποτε παρακολουθούμε όλη την αναπαραγωγική διαδικασία και είμαστε έτοιμοι να παρέμβουμε ανά πάσα στιγμή, εφόσον χρειαστεί, γιατί αυτό είναι το καθήκον μας.
Ακριβώς όπως παρακολουθούμε την εγκυμοσύνη και την πορεία της των θηλαστικών μας και τα πηγαίνουμε στον γιατρό αν πρέπει.
Δεν θεωρώ παρέμβαση στην φύση αυτές τις ενέργειές μας, αφού τα οικόσιτά μας δεν ζουν στην φύση αλλά υπό την προστασία μας και πρέπει να διασφαλίσουμε την ζωή τους και την ζωή των νεοσσών τους.
Όμως, θα ήθελα έντονα να επισημανθεί, ότι οι παρεμβάσεις θα πρέπει να γίνονται, με σύνεση, περίσκεψη και αν υπάρχει πραγματική ανάγκη και όχι χάριν προσωπικών αναγκών, να βιώσουμε τρυφερές στιγμές, που και αυτό δεν είναι φυσικά κακό αλλά επειδή κάθε παρέμβαση μπορεί να επιφέρει και αρνητικές αντιδράσεις από τους γονείς, κάτι που ρισκάρουμε μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος.
Ως εκ τούτου ψηφίζω θετικά, με αυτήν την επισήμανση που αφορά κυρίως τους νέους στην ενασχόληση, για να προσέχουν.
 
αν μπορούσα μάλιστα και αν χρειαζόταν θα τα κλωσσαγα κιόλας.
😀 ντάξει Γιάννη έκλαψα!

Στις ερωτήσεις αυτές λοιπόν:
Επεμβαίνουμε ή όχι;
Την αφήνουμε στη φύση ή όχι;
Τα αφήνουμε όλα στην τύχη τους ή όχι;
Ταΐζουμε τον αδύναμο νεοσσό, καθαρίζουμε τη φωλιά κλπ?
Θα συμπληρώσω την άποψη της Μαρίας, με την οποία συμφωνώ
Όμως, θα ήθελα έντονα να επισημανθεί, ότι οι παρεμβάσεις θα πρέπει να γίνονται, με σύνεση, περίσκεψη και αν υπάρχει πραγματική ανάγκη και όχι χάριν προσωπικών αναγκών, να βιώσουμε τρυφερές στιγμές, που και αυτό δεν είναι φυσικά κακό αλλά επειδή κάθε παρέμβαση μπορεί να επιφέρει και αρνητικές αντιδράσεις από τους γονείς, κάτι που ρισκάρουμε μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος.
και θα πω: ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ !

Δεν ψήφισα γιατί αυτές οι ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν με ένα ναι ή με ένα όχι... Θεωρώ πως ναι πρέπει να παρεμβαίνουμε απ την στιγμή που τα έχουμε σε κλουβιά και η ζωή τους εξαρτάται απ τη φροντίδα μας, αλλά όλη η παρέμβαση πρέπει να γίνεται με μέτρο. Και θα πω δύο παραδείγματα... Το να μην δώσεις κόκκαλο σουπιάς ή οποιαδήποτε πηγή ασβεστίου σε ένα θηλυκό που βρίσκεται σε φάση ωοτοκίας έιναι εγκληματικό, και αν δεν παρέμβουμε το πιο πιθανό είναι πως θα το καταδικάσουμε σε θάνατο. Απ την άλλη αν πάρουμε 3 νεοσσούς 3 ημερών από τους γονείς τους που τους ταίζουν άψογα, μόνο και μόνο για να έχουμε 3 ήμερα καναρινάκια, πάλι το θεωρώ εγκληματικό και εγωιστικό γιατί το πιο πιθανό είναι ότι στα χέρια μας δε θα τα καταφέρουν. Οπότε πριν κάνουμε το οτιδήποτε, πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε Θεοί και πως το ένστικτό των πουλιών μας και η φύση ξέρουν πιο πολλά από μας..

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα και τις φώτο στο πρώτο ποστ, στην αρχή όχι δε θα το βοηθούσα.. Θα περίμενα να δω τι θα γίνει.. Θα τσέκαρα όμως τι γίνεται συχνά, διακριτικά και από μακριά.. αν περνούσαν ώρες και έβλεπα πως δεν τα καταφέρνει ίσως το βοηθούσα.. αλλά αν έκανα μια λάθος κίνηση και τραβώντας το τσόφλι, σκότωνα τον νεοσσό δε θα μου το συγχωρούσα ποτέ.. Οπότε ας είμαστε προσεκτικοί και ας σκεφτούμε όλες τις παραμέτρους πριν πούμε αμέσως "θα παρέμβαινα" ή "θα το βοηθούσα". :)
 
Ναι κι εγώ τελικά νομίζω πως το ερώτημα θα ήταν πιο σωστό να τεθεί: "Παρεμβαίνουμε, στην ανάγκη, στην φωλιά των καναρινιών;"
 
Back
Top