Παρουσίαση των κλουβιών που κατασκεύασα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους χτές το απόγευμα τελείωσα την κατασκεύη τών κλουβιών μου απο ιδεές που πήρα απο εδώ είναι 2μετρα ύψος 114 πλάτος και 38 βάθος.Χωρίζεται σε 6 κλουβιά διαστάσεων 57χ40χ38 που μπορούνε να χρησημοποιηθούνε και σαν ζευγαρώστες και έχω αφήσει στο κάτω μέρος ενα άνοιγμα 114χ80χ38 που σε πρώτη φάση θα είναι αποθηκευτικός χώρος. Την έβγαλα φωτογραφίες και σας την δείχνω μήπως και προτείνεται κάτι άλλο που δεν είδα εγώ. Μου κόστησε περίπου 120 ευρώ και έκανα να την κατασκευάσω περίπου 10 ωρες αλλά μου πήρε περισσότερο να σκεφτώ πώς θα είναι λειτουργική και για εμένα αλλά και για τα πουλιά μου

Το μόνο που μένει τώρα να βρώ είναι κάποιον με λαμαρίνες να κατασκευάσω τα ταψάκια για τους πάτους.
Οποιαδήποτε παρατήρηση είναι δεκτή και την περιμένω με χαρά
 

Συνημμένα

  • κλουβι1.webp
    κλουβι1.webp
    83,2 KB · Προβολές: 1.342
  • κλουβι.webp
    κλουβι.webp
    90,9 KB · Προβολές: 1.006
  • πλαινο.webp
    πλαινο.webp
    80,5 KB · Προβολές: 855
  • πορτακι.webp
    πορτακι.webp
    88,1 KB · Προβολές: 820
Δοκίμασε τις ''λαμαρίνες'' που βάζουν οι επιπλοποιοι στη βάση του ντουλαπιού κατω απο τον νεροχύτη. Δεν ξέρω εάν την έχεις δει. Πωλείται στα είδη επιπλοποίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Τις έχω δει απλά δεν ξέρω όταν τίς γεμίζω άμμο απο το βάρος θα αντέξουνε μέχρι να τις τοποθετήσω;
 
σκέψου ότι το ταψάκι θα είναι 50χ38 όταν το γεμίσω άμμο θα αντέξει;
 
ρώτησα και μου είπανε 9 ευρώ το κομμάτι και εγω πρέπει να πάρω 6 τεμ μην τα πάρω και μετα τα πετάξω γιαυτο το ψάχνω λίγο παραπάνω ισως πάρω ένα για δοκιμή και μετά αποφασήζω
 
Πολύ καλή η προσπάθεια που έκανες Άκη και μάλλον πρέπει να είναι καλό και το αποτέλεσμα. Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καθαρές για να διακρίνουμε λεπτομέρειες. Αν θέλεις κράτα μας ενήμερους στη συνέχεια με τις παρατηρήσεις σου, για να ξέρουμε τι να αποφεύγουμε.
 
τις τραβηξα χτες το βραδυ και επιδη το εχω στο μπαλκονι δεν βγηκανε καλες θα βγάλω νεες καλυτερες φωτογραφιες και θα ξαναβάλω
 
φιλε μου εγω πηγα σε βιοτεχνια που φιαχνουν ταψια για φουρνουs τουs εδωσα τιs διαστασηs και μου τα κανανε δεν ξερω για κανονικη τιμη γιατι ηταν φιλοs για 40 ταψια ανοξιδοτα μου πηρε 200 Ευρω μπορειs να κανειs με απλη λαμαρινα θα σε βγει πολυ λιγοτερο φιλικα σακιs_40
 
Μπορεις να πας σε ενα σιδεραδικο που εχει στρατζα και ψαλιδι για να φτιαξεις τους πατους σε οτι διαστασεις θες.
 
γεια σου φιλε.σου ευχομαι να τα γεμισεις ΖΩΗ. Εισαι κ καλος τεχνιτης.
 
την πόρτα την εφτιαξα απο το ίδιο πλεγμα απλα έκοψα ενα κομάτι και το επιασα με τα πλαστικά που πιάνουν οι ηλεκτρολόγοι τα καλώδια. Για να μην ανοιγει έβαλα αυτα που κρεμμάνε τις κουρτίνες στα κουρτινοξυλα θα το βγάλω φωτογραφία αυριο και θα το βαλω εδω
Πορτάκια για ταιστρες λεω να μην βάλω και να βάλω εσωτερικες ταίστρες
 
Υπεροχη η κατασκευη σου αντε με το καλο να γεμισουνε με ζωντανια απο τους φτερωτους μας φιλους😛
 
θα γεμίσουνε που θα παει φετος; του χρόνου; καποια στιγμή θα γεμίσουνε
 
ωραια πατεντα στα πορτακια τι εχεισ κανει πως τα εχεις κοψει
 
Back
Top