Παρουσίαση χειροποίητης κλούβας

Μερικές φωτογραφίες από τις κλούβες μου.
Οι κλούβες είναι φτιαγμένες από κουνελόσυρμα με άνοιγμα 2χ1, και είναι ραμένες με σύρμα κουλούρας παντού.
η κλούβα αυτή είναι 90χ40χ50 με σταθερό χώρισμα στους 45 πόντους.
Και η άλλη κλούβα είναι 70χ40χ30.
Μέχρι 6 φωτογραφίες μπορούσα να ανεβάσω... ☹

View attachment 33707 View attachment 33708 View attachment 33709 View attachment 33710 View attachment 33711

Παιδιά όποιος επιχειρήσει να πλέξει το σύρμα να αγοράσει γάντια, γιατί μέτα θα έχει πρόβλημα με τα χέρια του από το τράβα τράβα το σύρμα ακόμα και αν χρησιμοποιήση πένσα!
Έφτιαξα μια κλούβα 2μέτρα ύψος Χ 1 μέτρο φάτσα Χ 50 cm το χώρισα σε 5 ίσα μέρη με χώρισμα στη μέση.Χωράει δηλαδή 10 πουλιά τα οποία μέσα είναι πολύ άνετα. Στην πλάτη έβαλα ένα κομμάτι λαμαρίνα για να μη μου λερώνεται ο τοίχος και φυσικά από το ίδιο υλικό ταψάκια. Μέτρησα τις διαστάσεις και μου τις έφτιαξαν. Δε θυμάμαι πόσο πλήρωσα.Βέβαια η λαμάρίνα σφάζει εάν δεν προσέξεις αλλά βγαίνει εύκολα και μπορείς να την πλύνεις πολύ άνετα με ένα σφουγγάρι.Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω στην αγορά ήταν ελατήρια για τις ταίστρες. Ένας φίλος όμως μου βρήκε κάτι ελατήρια που έχουν τα πλυντήρια πιάτων και έτσι βολεύτηκα. Κάθε φορά όμως που έβαζα το χέρι μου μέσα από την πόρτα χαραζόμουν από τη σίτα. Έβαλα όμως κάτι λάστιχα που έχουν τα πλυντήρια, πάλι αυτός ο φίλος μου τα έδωσε και έτσι τώρα είναι μια χαρά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα πουλιά έχουν αρκετό χώρο να πετάξουν.
 
Ναι η κατασκευή σου φαίνεται πολύ καλή θα χαιρόμασταν αν μας την έδειχνες σε ένα δικό σου θέμα στις παρουσιάσεις
 
@PIKRA θα μας αρεσε να δουμε φωτογραφιες οποτε μπορεσεις. Μια εικονα χιλιες λεξεις... Πιο πολλες ακομα καλυτερα.
Επειδή είμαι καινούριο μέλος και δεν έχω μεγάλη εξοικίωση στη χρήση του υπολογιστή και στο να ανεβάζω εικόνες μου είναι λίγο δύσκολα. Θέλω όμως να σας τη δείξω γιατί πραγματικά αξίζει. Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να το κάνω με τη βοήθεια κάποιου φίλου φυσικά. Να σου αναφέρω ότι η κλούβα έχει και ροδάκια με stop για να μπορώ να την μετακινώ.
 
και γω ετσι πιστευα οτι αν δεμου δειξει καποιος πρακτικα, αδυνατον να το κανω . Ετσι δεν αγγιζα καν το θεμα των φωτογραφιων.
Ομως με τις οδηγιες που υπαρχουν για το ανεβασμα τους απο το φορουμ, ειδα οτι ειναι ευκολο ακομα και για εναν ασχετο και χωρις βοηθεια.
 
Επίσης, ανοίγεις ενα λογαριασμό στο photobucket, τις ανεβάζεις εκεί και από την δεξιά στήλη της κάθε φωτογραφίας έχει τέσσερις επιλογές. Διαλέγεις την τέταρτη και κάνεις επικόλληση στο μνμ.
 
Μιας και βρηκα ελατηρια για τις πορτες των ταιστρων ειπα να τα αξιοποιησω στην κλουβα..
Μερικες φωτο..
Παιδια να προσθεσω πως ολη την δουλεια την εκανε το καλαι..
οποτε αν καποιος δεν εχει θα του στραβωνει συνεχεια το συρμα που ειναι μεσα το ελατηριο..
rsz_20150622_165949.jpg



rsz_20150622_165918.jpg



rsz_20150622_171113.jpg


rsz_20150622_171100.jpg
 
πολύ ωραία κατασκευή μπράβο! 👍
τα ελατήρια είναι άψογα που τα βρήκες 😉;

Πριν λιγο καιρο εψαχνα ελατηρια για τις πορτες..
Πολλα μελη με βοηθησανε για να βρω.. Ο Κ. ΓΙαννης λοιπον μου ειπε τι ειχε κανει αυτος στις πορτες..
Ειχε βαλει τετοια ελατηρια αν δεν κανω λαθος..
Ετσι λοιπον εχθες ειπα να επισκεφτω το αυτο το καταστημα... http://www.petsmile.gr/aksesouar/ak...fora/aksesouar-pthnon-diafora-elathrio-portas
 
πολύ καλό! Μου άρεσε πιο πολύ απο τα δικά μου :) οταν κατέβω Θεσσαλονίκη θα ψάξω σε πετ σοπ μπας και βρω
 
πολύ καλό! Μου άρεσε πιο πολύ απο τα δικά μου :) οταν κατέβω Θεσσαλονίκη θα ψάξω σε πετ σοπ μπας και βρω

Μπορεις να τα κανεις παραγγελια αν τα βιαζεσαι!
Γενικα ορισμενα πραγματα για χειροποιητες κλουβες ειναι δυσευρετα να τα βρεις!
Και για 2-3 ευρω παραπανω αξιζει να τα δωσεις!
Γιατι μονο το ψαξιμο που θα φας ειναι χειρωτερο 😛
Εγω στην περιοχη μου εχω τουλαχιστον 10 πετ σοπ, λοιπον κανενα δεν ειχε αυτο το γατζακι!
Ουτε καν η κλουβοτεχνικη δεν δινει.. Πηγα κι εκει και ρωτησα
 
καλά εγω εγω δεν τα βιάζομαι θα βάλω πάλι ντιζα ποδηλάτου και αν δεν βρω στο πετ σοπ που παω συνήθως στην Θεσ/νικη θα παραγγείλω :)
 
υπέροχα! Μονο μια παρατήρηση εχω :D το πορτάκι γιατί τοσο μεγάλο; νομίζω πως είναι μεγαλύτερο απο την τρύπα που άνοιξες για την ταΐστρα έτσι δεν είναι;
 
υπέροχα! Μονο μια παρατήρηση εχω :D το πορτάκι γιατί τοσο μεγάλο; νομίζω πως είναι μεγαλύτερο απο την τρύπα που άνοιξες για την ταΐστρα έτσι δεν είναι;

Το πορτακι ειναι μεγαλο!
Στην προηγουμενη κλουβα ειχα σκεφτει να τα στραβωσω οπως ειναι η ταιστρα.. Αλλα μετα σκεφτηκα πως αν δεν θελω μετα να εχω αυτες τις ταιστρες και θελω εσωτερικες; θα επαναφερω παλι το συρμα; οχι.. Θα κοπει καποια στιγμη με 2-3 δουλεματα
Και το αφησα ετσι.. Πιο πολυ το εκανα για ασφαλεια. Γιατι αν προσεξεις αν το ειχα λιγο μικροτερο μπορει λεω εγω τωρα καποιο πουλακι να φυγει.. Που δεν ισχυει γιατι εχει το ελατηριο.. Αλλα αν σπασει η κολλησει και στραβωσει το πορτακι και ειναι κοντο και αφησει καμια χαραμαδα;
ε και θα τα αφησω ετσι, δεν ενοχλουνε!
 
Back
Top