Γενικά Παρουσιάζω τα δικά μου καναρίνια

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
Αυτά είναι τα καναρίνια μου:

μπαμπας.jpg μαμα.jpg

μπαμπας μαμα η μαμα ειναι μωσαικου τυπου αρσενικου ο μπαμπας τι ειναι;

παιδι1.jpg παιδι2.jpg παιδι4.jpg παιδι3.jpg

τα παιδια τους εκαναν 13 ολα ειναι σχεδον τα ιδια χρωματα με αυτα εδω τα κιτρινα και το καφετι εκανε 1

[ασπρο σκουφατο.jpg κιτρινο σκουφατο.jpg

κιτρινο και ασπρο σκουφατο τι ρατσας ειναι;

αχατες τοπαζιο αρσενικο.jpg αχατης τοπαζιο αρσενικος 2.jpg
αχατες τοπαζιο αρσενικα

αχατες τοπαζιο θυληκο.jpg
αχατες τοπαζιο θυληκο

καναρινακι 1.jpg καναρινακι2.jpg
ααυα

αυτα που τα χαρισαν αλλα δεν ξερω τι ρατσα ειναι
 
Να τα πάρουμε ένα ένα!

Η μαμά είναι ένα όμορφα θηλυκό κόκκινο μωσαικό καναρίνι.

Ο μπαμπάς είναι ένα κοινό όμορφο καφετί καναρινάκι.

Και τα 13 μικρά είναι παρδαλά κοινά καναρινάκια επίσης κουκλάκια!

Το λευκό και το κίτρινο είναι και τα 2 σκουφάτα; Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν είναι κάποιας ράτσας... Αν ας πούμε είναι λιποχρωμικά κτλ. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να τα ζευγαρώσεις μεταξύ τους. Για την ράτσα τους να μιλήσει ο @misalouris ίσως καταλάβει πιο πολλά απ τις φώτο.

Αυτό:
%CE%B1%CF%87%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BF-%CE%B8%CF%85%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CE%BF-jpg.43237

που λες πως είναι αχάτης τοπάζιο θηλυκό... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Είναι ένα κοινό πράσινο καναρινάκι που θα ταίριαζε με κάποιο απ τα κοινά σου για ζευγάρωμα...

Όπως επίσης αυτό:
%CE%B1%CF%87%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-jpg.43235

που λες πως είναι αχάτης τοπάζιο επίσης.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Είναι ένα κοινό παρδαλο κιτρινοκαφέ πουλάκι..

Μόνο αυτό:
%CE%B1%CF%87%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82-2-jpg.43236
είναι ένας άβαφτος αχάτης τοπάζιο κόκκινο μωσαικό (δεν ζευγαρώνει με το θηλυκό κόκκινο μωσαικό... Ζευγαρώνει με ένα θηλυκό αχάτης τοπάζιο κόκκινο μωσαικό)

Και τα 2 τελευταία που σου χάρισαν πρέπει να είναι μηνών.. είναι 2 μικρά καφέ παρδαλά καναρινάκια που αν έχω δίκιο μετά την πτερόροια τα λευκά φτερέ τους θα κιτρινίσουν.

Άρα θες ένα αρσενικό κόκκινο μωσαικό σαν αυτό:
19.jpg


και ένα θηλυκό αχάτης τοπάζιο κόκκινο μωσαικό σαν αυτό:
[X]
Όλα τα υπόλοιπα που έχεις μάλλον είναι κοινά παρδαλά και πολύ ιδιαίτερα! Πρόσεχε του χρόνου μην βάλεις να ζευγαρώσουν αδέλφια μεταξύ τους. Είναι πολύ επικίνδυνο για την υγεία των απογόνων αν σου επιβιώσουν. Με τόσα κοινά που έχεις πιστεύω θα μπορέσεις να φτιάξεις ζευγάρια που δεν έχουν καμία συγγένεια μεταξύ τους. :)

Να τα χαίρεσαι όλα τους!
 
λοιπον αλικη μουυα τοπαζιο ειναι ολα γνησια εχω και τα χαρτια τους ο μακης λεει αυτα που λες οτι δεν ειναι αχατες τοπαζιο οτι ειναι αχατες και αυτο που λες οτι ειναι αχατες ο μακης λεει πως δεν ειναι λοιπον ειναι ολα αχατες και τα 3

Αχάτης Τοπάζιο
https://community.petbirds.gr/attachments/%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%87%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AC%CE%B6%CE%B9%CE%BF_-jpg.35818/
Καστανές γραμμώσεις πολύ σκούρες που πλησιάζουν το μαύρο. Γραμμώσεις λεπτές και ευδιάκριτες όπως του κλασικού Αχάτη. Οι πλευρές είναι πολύ έντονες. Τα πόδια, τα νύχια και το ράμφος καλά σχηματισμένα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στα Μωσαϊκού τύπου η παρουσία του οπτικού Μπλε παράγοντα, αυξάνει την αντίθεση των γκρι τελειωμάτων στο φτερό μεταξύ των γραμμώσεων.

Εμφανίζεται στις κατηγορίες
  • Έντονο Κίτρινο Αχάτης Τοπάζιο
  • Μη Έντονο Κίτρινο Αχάτης Τοπάζιο
  • Μωσαικου Κίτρινο Αχάτης Τοπάζιο
  • Έντονο Κίτρινο Ιβουάρ Αχάτης Τοπάζιο
  • Μη Έντονο Κίτρινο Ιβουάρ Καφέ Τοπάζιο
  • Μωσαικου Κίτρινο Ιβουάρ Αχάτης Τοπάζιο
  • Κυρίαρχο Άσπρο Αχάτης Τοπάζιο
  • Υποχωρητικό Άσπρο Αχάτης Τοπάζιο
  • Αχάτης Τοπάζιο Έντονο Κόκκινο
  • Μη Αχάτης Τοπάζιο Έντονο Κόκκινο
  • Μωσαικου Κόκκινο Αχάτης Τοπάζιο
  • Έντονο Κόκκινο Ιβουάρ Αχάτης Τοπάζιο
  • Μη Έντονο Κόκκινο Ιβουάρ Αχάτης Τοπάζιο
  • Αχάτης Τοπάζιο Κόκκινο Ιβουάρ Μωσαικου
Αξιολόγηση - Βαθμολογία 30 βαθμοί (μελανίνη)
αχατες τοπαζιο αρσενικο.webp

δεν ειναι αυτο αχατης τοπαζιο αλικη γνησιοτατο
 
Δημήτρη αν μπορείς να βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες των υπο συζήτηση πουλιών θα το εκτιμούσα.
Πως ήρθαν στην κατοχή σου τα δύο πλήν του μωσαικού; Τα χαρτιά τί γράφουν ακριβώς και πως γίνεται η πιστοποίηση;
Βρήκα την παρακάτω φωτογραφία στο site του κ. Μάκη,έχει την πλάκα του,την παραθέτω:
topazio-pastel-eumo.jpg

https://canaries.gr/2011/05/28/αχατεσ/
είναι σε όλους φανερό πόσο διαφέρουν τα δάκτυλα εεε;

Μην αγχώνεσαι για την Αλίκη, είναι μύωψ,τις προάλλες φόραγε κάτι γυαλαμπούκες πάχους δύο πόντων😛.
 
νσ βγαλω καλυτερες δεν εξαρτατε απο μενα τα πουλακια να κατσουν να τα τραβηξω τα αγορασα απο μαγαζι μου εδειξε τα τιμολογια τα πηρε ο ιδιος απο ιταλια εγραφαν πανω στα τιμολογια τα δακτυλιδια που φορουσαν τα ειχε φερει ο ιδιος απο ιταλια μαλιστα επειδη ο κυριος μακης δεν ηταν σιγουρος αν αυτο το κοκινο αν ηταν τοπαζιο το ειπα σε αυτον και μου εδειξε ολα τα χαρτια του της αγορας κλπ

θελω να τα δει ο κυριος μακης να μας πει την αποψι του
 
httphttps://mgerom.files.wordpress.com/2011/05/yellow-int1.jpg?w=350&h=200&crop=1s://mgerom.files.wordpress.com/2011/05/agat-topaz-y-i.jpg?w=134&h=150 αυτα τα δυο που πηρα τις εικονες απο την σελιδα του κυριου μακη ειναι ακριβως τα ιδια τα δικα μου
 
Αφού έχεις τα χαρτιά και αφού τα βλέπεις και ο ίδιος, δεν υπάρχει θέμα αναγνώρισης.Απο τις φωτογραφίες πάντως δεν φαίνεται τίποτα και είναι πλέον απίθανο να βγεί και ορθή κρίση, η θολούρα μάλιστα θα με έκανε να συμφωνήσω με την Αλίκη στην κατηγοριοποίησή τους στα κοινά. Τουλάχιστον σε εμένα είναι αστεία η διαφορά ακόμη και στις "επαγγελματικές" φωτογραφίες που ήδη παρέθεσα.
Οι φωτογραφίες που έβαλες στο ποστ 10 είναι:
yellow-int1.jpg
agat-topaz-y-i.jpg

Η πρώτη φωτογραφία δεν έχει σχέση με το δικό σου εκτός και αν έχω μπερδευτεί τελείως και έχεις αχατη κίτρινο εντόνου θηλυκό αντι αχάτη τοπάζιο θηλυκό.
 
Η πλάτη δεν αρκεί για να γίνει αναγνώριση μιας ποικιλίας. Μόνο όσοι γνωρίζουν τα καναρίνια χρώματος μπορούν να καταλάβουν πόσο εύκολο είναι να γίνει ΛΑΘΟΣ εκτίμηση. Τα χαρακτηριστικά τους μπορεί να αλληλοκαλύπτονται ανάμεσα σε δείγματα σωστά και μή, κάποιων κατηγοριών. Αυτό που βλέπω μεταφράζεται...
1) Aχάτης ΕΟΥΜΟ κιτρινο έντονο. 2) Αχάτης κίτρινο έντονο 3) Αχάτης μάλλον κόκκινο μωσαικού (πολύ φαιομελανίνη.Δεν μπορεί να διορθωθεί). Απο το πτέρωμά τους φαίνονται πολύ ταλαιπορημένα πουλάκια. Για να μή τα αδικήσω, καλόν είναι να δούμε φωτό στο τέλος της πτερόρροιάς τους.
 
Πάντως αν το πράσινο με τις γραμμώσεις στην πλάτη είναι όντως αχάτης και ανοίκει στα χρώματος, τελικά έχω κι άλλα καναρίνια χρώματος ανάμεσα στα καναρίνια μου και δεν το ήξερα καν! 😛
 
κυριε μακη οταν λετε πολυ φαιομελανινη τι ενοειτε επειδη δεν ξερω και τι πρεπει να κανω ναι τωρα μαθανε θα βγαλω φωτο μετα την πτεορεια ποσο κρατα η πτεοροια; και απορια αχατηςεουμο που λετε τι αχατης ειναι κατηγορια τοπαζιο η κατι αλλο ακ το αλλο σκετο αχατης ειναι;

οσο ζουμε μαθενουμε αλικη
 
Τώρα μάλιστα! Αυτές είναι φωτογραφίες,έβαλες όλη την οικογένεια φαντάζομαι στο παιχνίδι:)!
οταν λετε πολυ φαιομελανινη τι ενοειτε
Πολύ καφέ ανάμεσα στις ραβδώσεις. Υπάρχουν τρείς μελανίνες μαύρη, καφέ ευμελανίνη και (καφέ) φαιομελανίνη, για το τί κάνει η κάθε μιά θα δείς στο αρχείο της παρουσίασης petbirds.gr/community/threads/Το-χρώμα-στα-καναρίνια-μας-Νο-ΙΙ.27576/ #19. Μπορεί να φταίει και ο φωτισμός γιατί σε άλλες φωτογραφίες το ίδιο πουλί μοιάζει καλύτερα στο πρότυπό του.
και απορια αχατηςεουμο που λετε τι αχατης ειναι κατηγορια τοπαζιο η κατι αλλο
Πάνω στην μετάλλαξη αχάτης έχει καθίσει η μετάλλαξη eumo που μειώνει (και άλλο) την ευμελανίνη ενώ απουσιάζει η φαιομελανίνη. Μοιάζει αρκετά και με την φωτογραφία που παράθεσα στο post #8. Εγω θα σε ρωτήσω τί χρώμα μάτια έχει;
πηγή:http://www.birds2u.info/eumo_canary.htm
Για τα σκουφάτα που έβαλες,το κίτρινο φαίνεται κυρίαρχο ενω το λευκό μπορεί να είναι και υπολειπόμενο. Πρέπει να δείς αν έχουν άλλο χρώμα οι οδηγοί στα φτερά και την ουρά καθώς και το λίπος του τελευταίου.
Χρειάζεται ιδαίτερη προσοχή στην αναπαραγωγή των πουλιών σου και καλό θα είναι να μας συμβουλευτείς όταν ξαναέρθει η ώρα. Δεν σημαίνει οτι επειδή δυό πουλιά είναι τοπάζιο τα ζευγαρώνουμε και μεταξύ τους προσδοκώντας ένα τοπάζιο αποτέλεσμα.
Πάντως αν το πράσινο με τις γραμμώσεις στην πλάτη είναι όντως αχάτης και ανοίκει στα χρώματος, τελικά έχω κι άλλα καναρίνια χρώματος ανάμεσα στα καναρίνια μου και δεν το ήξερα καν! 😛
Αλίκη νομίζω το αχάτης δεν είναι και κάτι τρομερό να συμβεί ή να το έχεις. Επίσης νομίζω πως αν και μεταλλάξεις αχάτης,ιζαμπέλ θεωρούνται βασικά χρώματα μαζί με κίτρινο, κόκκινο, λευκό (μπορεί να είναι και η φαιό μέσα στη λίστα)
 
Πάνω στην μετάλλαξη αχάτης έχει καθίσει η μετάλλαξη eumo που μειώνει (και άλλο) την ευμελανίνη ενώ απουσιάζει η φαιομελανίνη.

😀 Απίστευτος! Δεν υπάρχει αντίρρηση με τον τρόπο που το έβαλες, μόνον που δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι η ΑΧΑΤΗΣ είναι μια απο τις 4 βασικές που υπάρχουν στο χρωμόσωμα του φύλλου ενώ το ΕΟΥΜΟ είναι μια αυτοσωματική τελείως άσχετη γονιδιακά μεταβολή.

Μιας και δεν είμαι γνωστής εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι ειναι πολύ ιδιαίτερα. Είναι και τα τρία 1 και 1.

Ολα τα καναρίνια, έχουν την ομορφιά τους. Αυτά τα τρία είναι πουλάκια που ανήκουν σε κάποια ποικιλία χρώματος. Αυτό, απέχει πάρα πολύ, απο το να χαρακτηριστούν ιδιαίτερα. Η γνώμη μου είναι οτι μιλάμε για πουλάκια που μπορεί να έχουν μια κάποια συνέχεια,όσον αφορά τα δυό πρώτα, αλλά μόνον για να εξοικειωθεί κανείς με την διαχείρησή τους. Τίποτε άλλο. Το δε τρίτο, είναι το πρότυπο του Αχάτη εδώ και 15 χρόνια (φαιομελανίνη) και δεν πρέπει να συνεχιστεί για κανένα λόγο.
-Η σωστή κίνηση Δημήτρη είναι... ασχολία σε επίπεδο διαχείρησης με αυτά τα πουλάκια που έχεις για λίγα χρόνια, και μετά απο την απόκτηση εμπειριών και "λίγο διάβασμα" , να σκεφτείς ποιό σοβαρά την εκτροφή των ποικιλιών που σ' αρέσουν.
 
😀 Απίστευτος! Δεν υπάρχει αντίρρηση με τον τρόπο που το έβαλες
:D.. Και πάλι καλά που ψέλλισα κάτι με όλα αυτά που έχω διαβάσει απο εχθές για εούμο,ινό και τοπάζ. Διαπιστώνω μια έλλειψη πληροφοριών σχετικά με αυτές τις όχι και τόσο νέες μεταλλάξεις,έλλειψη αντιστρόφως ανάλογη της συχνότητας παρουσίας και επίδειξής τους(και να μην προσθέσω την πολυπλοκότητα και την διασπορά των φαινοτύπων). Η αναζήτηση θα συνεχιστεί..
 
Back
Top