Διατροφή Παχύσαρκα καναρίνια

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Οταν ενα καναρινι εχει πολυ λιπος και ειναι παχυ τι διαιτα πρεπει να ακολουθησει;
Ενας εκτροφεας ειχε πει σκετο κεχρι και τιποτα αλλο!
Ειχε δικιο;
Μου φαινεται πολυ φτωχη διατροφη εστω και για διαιτα...
Ευχαριστω...
 
-Άφθονος χώρος για πέταγμα και άσκηση, ανεβάζει τον μεταβολισμό
καίει τα λύπη και κρατά την φόρμα του πουλιού σε καλά επίπεδα.
Η γνώμη μου είναι οτι ένα υγειές πουλάκι που έχει ένα λογικό χώρο
για ξεμούδιασμα, δεν παχαίνει ποτέ, με μια διατροφή έστω και λίγο "δυναμωτική". 😉
 
Κε Μακη δεν ξερω να πω με σιγουρια αν το πηρα ετσι, αλλα χρειαστηκε να γραφτω στο φορουμ για να μαθω για τα γνωστα στικακια! Σκεφτητε δεν ελειπαν ποτε απο τα πουλια μου☹
Νομιζα οτι τους προσφερα το καλυτερο..
Οποτε μου λετε να το ταιζω κανονικα αλλα να το βαλω σε ενα μεγαλο κλουβι για να ασκειται.. Δεν ειναι μικρο το κλουβι του αλλα θα του παρω ακομα πιο μεγαλο...
 
... Δεν ειναι μικρο το κλουβι του αλλα θα του παρω ακομα πιο μεγαλο...
Δεν χρειάζονται υπερβολές. Μια λογική ευρυχωρία, χωρίς κούνιες και μπιχλιμπίδια, με τις πιο ψηλές πατήθρες τοποθετημένες σε όσο γίνεται μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους.
 
Επαναφερω το θεμα γιατι δεν εχω καποιο επιθυμητο αποτελεσμα...
Το πουλι το εχω βαλει σε ζευγαρωστρα και παλι δεν πολυκουνιεται..
Του βαζω σκετο κεχρι με πολυ λιγο ολοκληρωμενο μειγμα και εξακολουθει να ειναι πολυ παχυ...
Ειναι ενα αρσενικο λιζαρντ που κατα τα αλλα κελαηδαει και ειναι μια χαρα..
Ηθελα να τον ζευγαρωσω μπας και κουνηθει λιγακι αλλα δεν βρηκα θηλυκια που να μου κανει..
Εχω παρατηρησει οτι ζεσταινεται πιο γρηγορα απο ολα τα αλλα...
Τι αλλο να κανω;
 
Νικη περσυ που ειχα παρομοιο προβλημα εκανα οτι σου ειπε ο κ. Μακης. Μεγαλο κλουβι με 2 πατηθρες για να δουλευει τα φτερα του και οχι απλα να πηδαει και να φτανει στο κλαδακι. Την πρωτη βδομαδα του ειχα μονο κεχρι και μηλο την δευτερη κανονικο μειγμα σπορων και μαρουλι σε 15 μερες επανηλθε αλλα το παρακολουθω γιατι παχαινει ευκολα.
 
Το πουλι το εχω βαλει σε ζευγαρωστρα και παλι δεν πολυκουνιεται..

Βάλε ένα επίσης αρσενικό μαζί του και θα κινηθεί, αρκεί... Να μη
τα πηγαίνουν και πολύ καλά 😉
 
Να βαλω αρσενικο; Το φοβαμαι λιγο σαν σκεψη αλλα κατι θα ξερετε παραπανω...
Το ειχα βαλει σε μια μεγαλη κλουβα πτησης μαζι με ενα θηλυκο απυρωτο και το αρσενικο το κυνηγαγε συνεχεια ειδικα οταν πηγαινε να φαει...
Το μονο που φοβαμαι ειναι μην τυχον και δεν αφηνει το αλλο πουλακι να φαει... Υπαρχει τετοια περιπτωση;
Επισυναπτω και φωτο για να κατανοησουν κι αλλα μελη το προβλημα. Γιατι κι εγω στην αρχη δεν ηξερα τι εχει το πουλι.
P6090325.webp
 

Συνημμένα

  • P6090324.webp
    P6090324.webp
    59,3 KB · Προβολές: 344
  • P6090326.webp
    P6090326.webp
    55,5 KB · Προβολές: 500
Την πρωτη βδομαδα του ειχα μονο κεχρι και μηλο


Αρη εγω του ειχα σκετο κεχρι και μηλο πολυ αραια παραπανω απο μια βδομαδα και κανενα αποτελεσμα...
Φοβηθηκα μην παθει και κανα προβλημα με το σκετο κεχρι για πολυ καιρο...
Το δικο σου ηταν τοσο παχυ οσο αυτο;
 
Να βαλω αρσενικο; Το φοβαμαι λιγο σαν σκεψη αλλα κατι θα ξερετε παραπανω...

Δεν ξέρω κάτι παρα πάνω εκτός απο το γεγονός οτι μια συνεχής
κίνηση με συνδιασμό με την αύξηση του ασπουριού κατα 15% στο μείγμα
θα έχει ορατά αποτελέσματα σε λίγο καιρό. 😉
 
Οσο αφορα το παχος της κοιλιας ναι στο στηθος δεν ειχε το δικο μου αλλα απο οτι βλεπω το δικο σου θελει προσπαθεια και υπομονη. Μην φοβασαι την διαιτα και ειδικα χωρο να πεταει να δουλεψει ο μεταβολισμος του.
 
Οποτε λες να τον βαλω σε πιο μεγαλο κλουβι απο την ζευγαρωστρα;
Αλλα δεν κουνιεται και προσπαθω να σκεφτω ποιο πουλι μου να του βαλω μεσα μας και κουνηθει καθολου..
 
ΝΑΙ μεγαλο κλουβι και καποιο πουλι που να υπαρχει κοντρα να κινηθει
 
Ισως ενα μεγαλο και ψηλο κλουβι να βοηθησει. Κατω βαλε μια πατηθρα οπου θα ναι το νερο και πανω την ταιστρα με το φαγητο. Ετσι θα αναγκαζεται να πηγαινει πανω κατω για να τρωει και να πινει.
 
Καλησπέρα.
Νίκη το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχω με ένα θυληκό lizard πιστεύω ότι έχει παχύνει πολύ.. Και παρατήρω όταν πετάει ανοίγει το στόμα του σαν να κουράζεται.
Στην αρχ'η νόμιζα ότι κάτι τρέχει με την υγεία του αλλά είναι υγιέστατο.
Μήπως τα lizard έχουν αυτή την τάση να τρώνε πολύ;
 
Δεν νομιζω Παναγιωτη γιατι παντα ειχα lizard και δεν παρατηρησα τετοιο προβλημα, ειναι τυχαιο αλλα και στο μεταβολισμο του πουλιου αν δεν καιει οτι τρωει και το μετατρεπει σε λιπος γινεται οτι ειδαμε στις φωτο που εβαλε η Νικη. Επισης αν δεν ειναι πολυ κινητικο. Εχω ενα ζευγαρι ιδιως το θυληκο δεν στεκεται σε κλαδι πως να παχυνει αυτο το πουλι;
 
Καλησπέρα.
Νίκη το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχω με ένα θυληκό lizard πιστεύω ότι έχει παχύνει πολύ.. Και παρατήρω όταν πετάει ανοίγει το στόμα του σαν να κουράζεται.
Στην αρχ'η νόμιζα ότι κάτι τρέχει με την υγεία του αλλά είναι υγιέστατο.
Μήπως τα lizard έχουν αυτή την τάση να τρώνε πολύ;

Τα lizard έχουν την τάση να τρώνε πολύ αλλά όχι σε σημείο πάχυνσης όπως το παραπάνω. Πιστεύω οτι αν η Νίκη κάνει αυτά που ανέφερε ο κ. Μάκης θα έχει σύντομα αποτελέσματα. Νίκη μήπως κατά την προετοιμασία του, του παρείχες βιταμίνη Ε για αρκετές ημέρες;
 
νικη το πουλακι (ειδικα αν μου λες οτι του εχεις κανει διαιτα) δειχνει να εχει προβλημα μεταβολισμου του λιπους. Πιθανον το συκωτι να μην λειτουργει με τον καλυτερο τροπο (η αιτια μπορει να ειναι καποια ασθενεια ή υπερβολικη χορηγηση λιποδιαλυτων βιταμινων που συσσωρευονται στο συκωτι (αν και δεν νομιζω αν τις χορηγεις με το ρυθμο που μου ειπες οταν βρεθηκαμε για το τραυματισμενο μικρουλι). Πιθανον να ειναι και περιπτωση fatty liver

Liver Disease / Fatty Liver

Merck Veterinary Manual

ή κατι παραπλησιο.

περα της διαιτας και της αυξημενης κινητικοτητας που χρειαζεται που εχουν και τα παιδια αναφερει καλα θα ειναι να του δωσεις κατι σαν και αυτο
http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=106

ή αντιστοιχο αν βρεις. Τα βοταν που περιεχει βοηθανε περα απο αυτα που ανφερονται στην παρουσιαση στον καθαρισμο του συκωτιου και την αποτοξινωση του πουλιου. Αν βρεις τετοια εποχη φυλλα αγγιναρας(εχω στην καταψυξη κρατημενα αν θελεις), ταραξακο(πικραλιδα, αγριοραδικο δηλαδη) και του φτιαξεις ροφημα που θα δινεις διαλυμενο σε νερο και ψωνισεις και σπορους "αγκαθι μαριας" (cardo marianum) και του προσθεσεις στη διαιτα θα πετυχεις τα ιδια αποτελεσματα.
 
Μάλλων πάμε γιά αυστηρή δίαιτα. Γιατί αν μείνει έτσι το lizard μου θα έχει πρόβλημα το καλοκαίρι
 
Back
Top