Διατροφή Παχύσαρκα καναρίνια

Νίκη μήπως κατά την προετοιμασία του, του παρείχες βιταμίνη Ε για αρκετές ημέρες;

Γρηγορη δεν το προετοιμασα για ζευγαρωμα.. Εκτος οτι δεν βρηκα καταλληλη θηλυκια, σκεφτηκα να μην το παλεψω αλλο λογω της καταστασης του.. Σκεψου οτι αυγο εχει να φαει μηνες!

Απο βιταμινες μονο το multi vit της Bogena εχει πιει στο νερο του..
Κι αυτο το κανω σε ολα μου τα πουλια 1 φορα το μηνα για 5 μερες...


Ειναι πουλι του 05 και το αγορασα περυσι που δεν σκαμπαζα και πολλα απο δαχτυλιδια.. Οποτε,
πιστευω οτι οφειλεται στο οτι το ειχαν σε πολυ μικρο κλουβι η κατι τρεχει με την υγεια του οπως λεει ο Δημητρης.. Παντως η συμπεριφορα του ειναι υγιεστατη εκτος οταν πεφτει ηλιος απανω του! Μετα απο 1 λεπτο ανοιγει φτερουγες και στομα.. Δεν αντεχει..


Τωρα, αφου κανω αυτα που μου λεει διατροφικα ο Δημητρης θα χρειαστει να του βαλω μεσα και καποιο πουλι για να ειναι σε κινηση;
 
Δημητρη εαν εχουμε καναρινι με ταση να παχαινει, κακο μεταβολισμο μπορουμε να κανουμε ενα ροφημα με τα παραπανω βοτανα και να αντικαταστησουμε το νερο με αυτο; Αν ναι ποσες μερες το χορηγουμε; Μηπως παμε να διωρθοσουμε το συκωτι και κανουμε κακο αλλου γιαυτο ρωταω.
 
οπως βλεπεις και στο συννημενο αρχειο (φωτο -> το σκουρο υγρο στις ποτιστρες ) ειναι κατι που εφαρμοζω ηδη εδω και κατι μηνες και εχω αναφερει και τη συνταγη παλιοτερα στο pb https://community.petbirds.gr/threa...ρόπολη-για-πρόληψη-ασθενειών-στα-πτηνά.11205/

στην νικη σκοπιμως δεν ανεφερα το ιδιο γιατι δεν πρεπει να εχει παχυντικα υλικα καθολου(μελι κλπ) ενω εχω επικεντρωθει σε βοτανα(αγγιναρα, αγριοραδικο) που ειναι καταλληλα για το συκωτι και την αποτοξινωση των οργανισμων και την αυξηση του μεταβολισμου. Πιο πανω εχω λινκ με πληροφοριες για τα βοτανα αυτα καθως και για το σπορο "αγκαθι μαριας " που εχει αποδεδειγμενα ιατρικα την ιδιοτητα να αναγεννα τα κυτταρα ακομα και τα κατεστραμμενα του συκωτιου λογω της ουσιας Σιλυμαρινης.
τον σπορο αυτο τον βρισκουμε στα γνωστα μας e-pet σιγουρα, πιθανον και σε απλα πετσοπ. Επισης οι εξοχες τετοια εποχη ειναι γεματες με το φυτο γαιδουραγκαθο (υπαρχει και αλλο παραπλησιο ειδος με παρομοιες ιδιοτητες πιο περιορισμενες).

εγω το χρησιμοποιω οπως στη συνταγη στο σιροπι. Τωρα για σκετο ροφημα σαφως δεν πρεπει να μενει για πολλες μερες (4-5 στο ψυγειο) και να δινεται αραιωμενο 1 προς 5 μερη νερου (εννοειται με αλλαγη τωρα το καλοκαιρι) για μια βδομαδα το μηνα (προληπτικα). Για την περιπτωση της νικης καλα ειναι να δοθει αραιωμενο λιγο παραπανω για κανενα 15νθημερο. Επισης το μηλοξυδο περα απο τις γνωστες ιδιοτητες του εχει την ιδιοτητα να βοηθαει στην καυση του λιπους (οι κυριες του φορουμ ισως παιρνουν χαπακια με μηλοξυδο και λεκιθινη για την μειωση της κυταρριτιδας τους:D) αλλα καλα ειναι να χορηγηθει διαφορετικο διαστημα ωστε να μην ειναι βαρυ το μιγμα για το στομαχι του πουλιου. Εγω επισης το χορηγω αντι νερου φτιαχνοντας την αυγοτροφη μου
 

Συνημμένα

  • αναπαραγωγη  2009 008.webp
    αναπαραγωγη 2009 008.webp
    66,1 KB · Προβολές: 125
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Ευχαριστω Δημητρη πολυ κατατοπιστικο θα το κανω σε ενα καναρο που τον φωναζω χοντρουλι αλλα ειναι φωναρα. Του κανω διαιτα χανει το λιπος αλλα αν δεν προσεξω την διατροφη του ξανα χοντραινει.
 
Καλημέρα.
Πιστεύω την μεγαλύτερη ζημία την κάνει το καναβούρι στη διατροφή των καναρινιών. Είναι πλέον θέμα συνήθειας και τι έχουμε μάθει το καναρίνι μας να τρώει. Ο περιορισμένος χώρος στο κλουβί, το καναβούρι, τα στικάκια β΄διαλογής και το βρασμενο αυγό κανουν ένα παχύσαρκο καναρίνι όταν αυτα δε δίνονται με μέτρο..
Είχα ένα αρσενικό καναρίνι το οποίο έπαψε να κελαιδαέι λόγω αυξημένου λίπους στο στήθος. Από τότε δίνω πάντα κεχρί με ελάχιστο καναβούρι, με λαχανικα και ότι άλλο μπορώ να του δώσω απ΄τη φύση. Χωρίς υπερβολες με στικακια και διαφορα άλλα.
 
Εκτός απο το καναβούρι που είναι ένας ιδιαίτερα λιπαρός σπόρος
υπάρχουν και άλλοι τέτοιοι με το ίδιο ή περισσότερο "λίπος".
Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία
γι' αυτό πρέπει να δίνουμε προσοχή στα μείγματα που αγοράζουμε.
Πάντως τώρα τελευταία γίνεται κουβέντα ακόμα και για το ασπούρι.
Παρατηρήθηκαν πολλές περιπτώσεις που ενώ τα πουλιά ταίζονταν με μείγματα
που το ασπούρι ήταν πάνω απο 65%, πάχαιναν υπερβολικά. 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Αυτο με το ασπουρι το εχω ακουσει και εγω. Πιστευω οτι τοι καλυτερο για να μην παχαινουν τα πουλια ειναι η επιλογη μιας τροφης καλης και οχι μια τροφης που την κανουν τα μαγαζια μειξη. Πιστευω ακομα οτι με τη ληξη της πτεροριας τα πουλια δεν χρειαζονται ενα καρο πρωτεινες και βιταμινες ενα καλο μειγμα σπορων και κανα φρουτακι καθως και grit αρκει για ενηλικα πουλια για να ξεχειμωνιασουν. Ετσι και διαιτα κανουν και οταν αρχισει η προετοιμασια τρωνε το κατι διαφορετικο
 
θοδωρη την περιοδο της πτερορροιας το καναρινι πρεπει να δημιουργησει σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα νεους ζωικους ιστους. Οι σποροι που τρωει περιεχουν απο μονοι τους πολλες φυτικες πρωτεινες που διασπουνται σε αμινοξεα για να ξανασυνετεθουν σε ζωικες πρωτεινες. Ομως γιανα γινει αυτο χρειαζονται ολα τα αμινοξεα και ειδικα μεθειονινη λυσινη που δεν ειναι σε μεγαλες ποσοτητες στις φυτικες τροφες παρα σε ελαχιστες εξαιρεσεις με πιο γνωστες (σε μενα τουλαχιστον ) την σογια, την περιλλα και την κινοα. Γιαυτο την περιοδο αυτη χρειαζεται ειτε ενισχυμενη φυσικη διατροφη με αυτες τις τροφες και αυγο ή συμπληρωματα με εξτρα μεθειονινη και λυσινη.

το ασπουρι ειναι ενας αμυλουχος σπορος που δεν εχει πολλα λιπη αλλα αν ο τροπος ζωης του πουλιου δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικος και το αμυλο(υδατανθρακας) αν δεν καταναλωθει απο τις ενεργειακες αναγκες του πουλιου μετατρεπεται υστερα απο καποιες ωρες σε λιπος οπως και οι πρωτεινες αν ειναι σε περισσεια. Το παν ειναι η καταναλωση ενεργειας απο το πουλι με το πεταγμα ή η μειωση ποσοτηταςε τροφης οχι μονο σε ειδος (λιπαροι σποροι) αλλα και σε ποσοτητα (αμυλουχοι) αν οι συνηθειες του πουλιου δεν περιλαμβανουν συχνο φτερουγισμα
 
Back
Top