Αναπαραγωγή Πεθαίνουν οι νεοσσοί από ζευγάρωμα πάτερα με κόρη και γιου με μάνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης drafter
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

drafter

PB Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
108
Πόλη
Θεσσαλονίκη
την φετινη περιοδο αναπαραγωγης αντιμετωπισα προβλημα με τουσ νεοσους. τα εχω σε κλουβα για ελευθερο ζευγαρωμα τα 2 ζευγαρια ηταν στενοι συγγενεις. Πατερας + κορη και γιος + μανα κανενα απο τους νεοσουσ δεν επεζησε ειχατε ποτε αναλογη εμπειρια ή δεν προκειται για αιμομυξια;
 
Ο λόγος που δεν επέζησαν δεν ήταν η αιμομιξία.
Τουλάχιστον όχι αυτή η αιμομηξία που περιγράφεις.
 
Για πόσο διάστημα εφαρμόζεις αυτήν την πρακτική του "ελεύθερου ζευγαρώματος";
 
μπορουμε να πουμε τι ειναι το (ελευθερο ζευγαρομα)οστε να το καταλαβουν ολλοι και τι ζευγαροματα κανει να κανουμε και τι δεν κανει και ποια ειναι τα ποτελεσματα απο αυτα τα ζευγαροματα
 
Ta sinfoniso me toon maki , afto o tropos zevgaromatos pou perigrafis den ferni nekrous neosous.
Episis tha prepi na kseris oti poles fores xrisimopiite otan thelis na paris kapia sigekrimena apotelesmata ( metalaksis , filosindetikes metalaksis)
Psakse sosta kati alo eftege.
 
Θα συμφωνήσω με Μάκη και Φύλλη,

το ζευγάρωμα πατέρας+κόρη και μάνα+γιός δεν μπορεί να σου δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.
 
Παιδια μπορείτε να δωσετε περισσοτερες πληροφοριες σχετικά;
Γιατί δε βλαπτει αυτή η αιμομιξία και ποιες βλάπτουν;
Τί επιτυγχανεται με τις μεταλλάξεις και τα συλλοσυνθετα;
 
Agapite Damiane
I genetiki ine ena megalo kefaleo genika ke oxi mono sta kanarinia , distixos i erotisi sou den mpori na kalifti me ema post , xriazete sobari meleti an exis skopo na asxolithis me afti se sxesi me ta kanarini sou.
Iparxi ke stin elliniki glosa ena biblio pou eksigi ta prota bimata gia na asxolithis me tin genetiki , episis arketa megali bibliografia iparxi ke stin agliki ke stin germaniki glosa , episis se site pou asxolounte me ta poulia iparxoun eksidikevmena themata alla distixos oxi stin elliniki glosa
 
την φετινη περιοδο αναπαραγωγης αντιμετωπισα προβλημα με τουσ νεοσους. τα εχω σε κλουβα για ελευθερο ζευγαρωμα τα 2 ζευγαρια ηταν στενοι συγγενεις. Πατερας + κορη και γιος + μανα κανενα απο τους νεοσουσ δεν επεζησε ειχατε ποτε αναλογη εμπειρια ή δεν προκειται για αιμομυξια;
Είναι αιμομιξία.
Προσωπικά, είμαι κάθετα αντίθετος με οποιοδήποτε τύπου αιμομιξία. Όπως γενικότερα με την τακτική του "ελεύθερου ζευγαρώματος" γιατί δεν μπορεί να κάνεις καμίας μορφής ελέγχου & αρχειοθέτησης.Αν μιλάμε & για μεγάλες κλούβες τα καναρίνια θα βγούν, αγριοπούλια. Δύσκολα ηρεμούν σε μικρά κλουβιά.
Όμως, στις οργανωμένες εκτροφές είναι αποδεκτή η αιμομιξία για να πάρουν "άτομα" με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Ειδικά όταν γίνεται προσπάθεια σταθεροποίησης μεταλλάξεων ή νέων ειδών είναι απαραίτητη,ίσως & επιβεβλημένη. Με το αντίστοιχο τίμημα όμως. Δηλαδή στα 4 πουλιά μπορεί να πάρεις 1 με τα επιθυμητά χαρακτηριστικά & 3 προβληματικά. Το "προβληματικά" δεν αφορά απαραίτητα μόνο θνησιμότητα ή εξωτερικώς εμφανή κουσούρια. Μπορεί να είναι πουλιά με προβλήματα στις μετέπειτα γεννιές (π.χ. Θνησιμότητα). Μπορεί να είναι πιο φιλάσθενα. Κάτι το οποίο δεν είναι αντικειμενικά αξιολογίσιμο.
Στην περίπτωση τη δική σου δεν μπορούμε μετά βεβαιότητως να πούμε ότι η θνησιμότητα οφείλεται στην αιμομιξία, στο σύνολό της. Υπάρχουν πολλά αίτια που θα μπορούσαν να επιφέρουν θνησιμότητα. Π.χ.υγρασία, προετοιμασία ζευγαριών κτλ.
Γιάννη, αν κατάλαβα καλά, με τον όρο "ελεύθερο ζευγάρωμα"εννοούμε:σε μια μεγάλη κλούβα,ρίχνω 20 ζευγάρια τα οποία ειναι ίσως & αδέρφια.Αν δε συμβεί τον πρώτο χρόνο αυτό, σίγουρα θα συμβεί το δεύτερο.
 
Xari ta ithela ne se rotiso giati faskis ke antifaskis

Stin arxi ise kathetos ke les oti ine emomiksia , stin sinexia les oti se elenxomenes ektrofes xrisimopioun tin aimomiksia <gia epithimita apotelesmatas> , ke stin sinexia ikazis mia sira apo problimata opos 75% problimatika poulia me tnisimotita megali ke ke ke

Ke stin sinexia kanis diagnosi oti stin periptosi tou ine emomiksia ke stin sinexia les oti pola etia mporousan na odikisoun stin thnisimitita <igrasia , proetimasia zevgarion.
Se parakalo dikse mou mia sinoxi se afta pou grafis?
Ta legomena sou gia thnisimotita ine empirika apo tin diki sou ektrofi; i ine apo meleters ke to ti sinbeni simera sto eksoteriko me antropous pou xrisimopioun tin emomiksia?
Gia diki sou pliroforisi ego kano aimomiksia , ke cia na proxoriso se afto to bima milisa me ektrofis (eksoteriko) me club pou ine organomena sto eksoteriki ke episis me antropous pou epi xronia prospatoun na ftasoun se ena apotelesma ke exoum megales basis dedomenon.
Ke ta pragmata ine diaforetika apo oti ta les, KATHETOS
 
Φύλλη έχω την εντύπωση ότι ο Χάρης εννοεί τα συγγενικά ζευγαρώματα ως κοινή πρακτική. Δεν μπορούμε δηλαδή να πούμε σε κάποιον, βάλε όλη την οικογένεια μαζί σε μια κλούβα και ας πάει κάποιο πουλί με όποιο άλλο θέλει.

Βεβαίως και τα συγγενικά ζευγαρώματα είναι ένα "εργαλείο" για κάποιον που ξέρει ακριβώς τι κάνει και τι θέλει να πετύχει με αυτά, αλλά νομίζω πώς η οποιαδήποτε απόπειρα τέτοιων ζευγαρωμάτων θα πρέπει να αποφεύγεται από άτομα που απλώς αναπαράγουν πουλιά.
 
Stavro ime sinfonos 100% mazi sou , sto simio pou den sinfono me ton xari ine i katafatikotita tou gia to problima, ke an diabasis ti minima ine antifatiko den exi sinoxi , ke gia afto ton rotisa ke perimeno tin apantisi tou.
To problima opos diatipothike apo drafter itan i tnisimotita se omadiko zevgaroma pou kata tin ipopsia tou zevgarose paters-kori , mana-gios , ke i apantisi tou xari itan emomiksia katafatiki , afti i apantisi ine anipostati edo broskomaste ke sizitame me skopo na emploutinoume tis gnosis mas.
Ego emesa zitisa apo ton xari na tekmiriosi tin katafatiki tou apantisi , elpizo na to kani .
Episis ta sinfoniso mazi sou oti i aimomiksies ine ERGALIO AN KSERIS NA TO XRISIMOPIIS , ke theli meleti ke gia afto protina parapano oti opios teli na asxolithi tha prepi na diabasi.
Ke safos an kapios den gnorizi kalo ine na min to epixirisi POTE . to pote den exi na kani me tin thnisimotita exi na kani me allous polous paragontes pou an theloume na tous analisoume tha prepi na aniksoume ena thema genetiki
 
Έχεις δίκιο σε ό,τι αφορά συγκεκριμένα στο μήνυμά του drafter, ότι ο λόγος που πέθαναν όλοι ανεξαιρέτως οι νεοσσοί, δεν είναι το ζευγάρωμα που περιγράφει. Γι' αυτό ζήτησα στην πρώτη μου ερώτηση να μας πει επί πόσα χρόνια γίνονται αυτά τα ζευγάρωμα τα μεταξύ της οικογένειας.

Είναι σίγουρα συγγενικό ζευγάρωμα πρώτης γενιάς ή μήπως μιλάμε για εκφυλισμό; Εάν έχουμε επαναλαμβανόμενα ανεξέλεγκτα ζευγαρώματα μιας οικογένειας τότε είναι πολύ πιθανόν κάποια από τα ζευγάρια να παράγουν νεοσσούς οι οποίοι θα είναι νεκροί στο σύνολό τους.

Βεβαίως δεν αναφέρομαι στην περίπτωση μεμονωμένου ζευγαρώματος πατέρα-κόρης ή μάνας-γιου το οποίο συντελέστηκε μια φορά. :)
 
Καλημέρα

Νομίζω ότι το αρχικό ερώτημα του drafter :εάν το ζευγάρωμα πατέρα+κόρη και μάνας+γιός είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχει 100% θνησιμότητα στους νεοσσούς, απαντήθηκε αρνητικά.

Εάν ανοίξει για συζήτηση το θέμα "αιμομιξίες" τότε θέλω να δώσω για σκέψη, ένα συννημένο αρχείο που υπήρχε στη σελίδα του Γ. Κουλέτση και νομίζω ότι είναι αρκετά κατατοπιστικό.
 

Συνημμένα

Gozi, εγώ αυτη την πρακτική δεν την εφαρμόζω. Το κείμενό μου στηρίζεται σε προσωπική κουβέντα με εκτροφείς καναρινιών. Με ενδιαφέρον καταγράφω & τη δική σου άποψη. Νομίζω η δεύτερη παράγραφος του πρώτου κειμένου του Σταύρου συνοψίζει τα πράγματα. Τέλος,«επιθυμητό αποτέλεσμα» μπορεί να είναι η 75% θνησιμότητα, αλλά 25% άτομα με τα χαρακτηριστικά που θέλουμε.
 
Xari kalispera to 75% thnisimotita pou to stirizis? opios sto ipe afto sigoura den exi sosta statistikas stixia i xani ta poulia tou apo alous logous.
To an den efarmozis afti tin taktiki esi sigoura aftos den ine logos na anebasi tin tnisimotita.
Se parakalo meletise tin dietni bibliografia ke pesmou pou lei oti zevgaroma patera - kori ke mana me gio exi tnisimotita 75%. Antithetos ta bris poles plirofories gia to pos mpori me to sosto tropo KE OTAN XRIAZETE( O STAVROS TO IPE ERGALIO) na gini afto to zevgaroma.
Ego apo prosopiki pira tha sou po oti exo tetia poulia 3 genias ke fetos den exo oute ena nekro , oute persi ixa
Ta sinfoniso me to Stavro oti ta endozevgaromata den ine i kini praktiki
 
χωρις αιμομεικτικα ζευγαρωματα 1}δεν μπορεις να σταθεροποιησεις μια ρατσα με ενα στανταρ -ισχυει για ολα τα ζωα-2]δεν μπορεις να βγαλεις τα καναρινια που θες μιας και αν μας αρεσει ενα κοιταμε να εχουμε αυτο το στανταρ-ερχομαστε στο 1 παλι κα 3 μπορεις να εφαρμοζεις ζευγαρωματα μανας-γιου πατερας -κορη μεχρι 5 γενιες μετα πρεπει ωα"σπασεις"το αιμα οποτε ψαξε καπου αλλου να βρεις την αιτια και οχι στην αιμομειξια
 
Θεώρησα σωστό να ανατρέξω σε αυτό το θέμα προκειμένου να τεθεί η απορία μου προς συζήτηση.
Σε λίγο καιρό από τώρα θα ξεκινήσει για πολλούς από εμάς η "έρευνα αγοράς" για την αύξηση του αριθμού πουλιών και ίσως ζευγαριών για το κουμάσι μας.
Τι γίνεται στην περίπτωση που θελήσουμε να αγοράσουμε ζευγάρια από pet-shop;
Ποιος μπορεί να μας διαβεβαιώσει ότι δεν θα αγοράσουμε αδέλφια;
 
Σε αυτη την περιπτωση παιζει ρολο το δακτυλιδι.Αν φερουν δακτυλιδι αποφευγεις να αγορασεις πουλια που ειναι του ιδιου εκτροφεα.Ακομα και να μην υπαρχει περιπτωση να ειναι αδερφια δεν θα τα ζευγαρωσεις μεταξυ του καθως δε γνωριζεις τι ειδους ζευγαρωματα εκανε ο εκτροφεας. Υπαρχουν λοιπον δυο λυσεις:
α)αγοραζεις τα πουλια αλλα δε τα ζευγαρωνεις μεταξυ τους αλλα με δικα σου
β)αγοραζεις τα πουλια απο διαφορα πετ και οχι μονο απο ενα
 
Back
Top