Ασθένειες Πεθαίνουν οι νεοσσοί κάθε μέρα και ένας

Κατα πασα πιθανότατα δεν τα ταΐζαν τις τελευταίες μέρες τους καλα γιατι κατι αλλο δεν ειδα. Πρώτη γενα ειναι μάλλον η θυλικια δεν το γνωρίζει ακομα καλα υπομονή ουτε απο αλλα τα αλλα ζευγαρια πηρα κατι ολα ασπορα. Θα δούμε στην συνέχεια μάλλον δεν πρεπει να τα φρόντιζουμε τοσο πολύ δεν ξέρω τι να πω. Ενας φιλος τα εχει ερμεα μονα τους μονο φαγητό και νερό ουτε φρουτα ουτε μπρόκολο και οποτε θυμάμαι κανα αυγο και δεν εχει χαση γενα και εγω με τοσο Προσοχή και τιποτα. Δεν πηραζει υπομονή
 
Το πόσο τα φροντίζει κανείς, είναι θέμα γνώσης ή άγνοιας και φυσικά ενδιαφέροντος ή αδιαφορίας. Δεν σκηραγωγούνται τα πουλιά όταν μένουν αφρόντιστα. Ο δε φίλος, τόσο που ασχολείται, μπορεί και να μην θυμάται αν έχει χάσει κανένα. Από την άλλη πλευρά τα πουλιά, όπως και οποιοσδήποτε ζωντανός οργανισμός, δεν θέλουν υπερβολές. Τώρα το τι ονομάζεται υπερβολή είναι μια ιστορία που δεν έχει αποσαφηνιστεί πλήρως.
 
Πρώτη γενα ειναι μάλλον η θυλικια δεν το γνωρίζει ακομα καλα
Δεν υπάρχει αυτό...
Από ένστικτο ξέρει καλά τι να κάνει...
Ο αρσενικός βοηθούσε στο τάισμα ή ήταν της "φασαρίας";
 
Δεν υπάρχει αυτό...
Από ένστικτο ξέρει καλά τι να κάνει...
Ο αρσενικός βοηθούσε στο τάισμα ή ήταν της "φασαρίας";
Ο αρσενικος οπως και τωρα βοηθάει και στο στήσιμο τις φωλιας και την τάιζε και τα τάιζε τα μικρα η θυλικια αποτι κατάλαβα καθόταν πολλές ωρες πανω τους και δεν τα τάιζε οσο έπρεπε μαλων
 
Δεν υπάρχει αυτό...
Από ένστικτο ξέρει καλά τι να κάνει...
Ο αρσενικός βοηθούσε στο ταιμα ή ήταν της "φασαρίας";
Ειπε πριν οτι ο αρσενικος τα ταιζε, οπως ειπες πριν τα παρατησαν οι γονεις. Η σχεση που εχεις εσυ Γιαννη με τα δικα σου βλεπωντας τα βιντεο που ανεβαζεις ειναι εξαιρετικη. Η σχεση που εχει ο Μιχαλης με τα δικα του δεν την γνωριζουμε, αν τα πουλακια θεωρουν καποιον ενοχλητικο η απειλητικο ισως τα κανει να τα παρατησαν, αν στιρειχτουμε βςβαια σε αυτα που ειπε για την καλη διατροφη την καθαριοτητα, καλη τυχη στην συνεχεια.
 
Όσο μπορώ κοιταω να τα εχω καθαρά και την Διατροφή που σας ειπα. Το μόνο πραγμα που κανω ειναι μια φορά την μερα κοιταω οταν γενανε να κοιταω ποσα αυγα εκαναν για να τα καταγραφω και οταν τους βαζω αυγο η μηλο η μπροκολο την θήκη την εχω στην απέναντι πορτα για να μην τα ενοχλώ σχεδων καθαλου. Οπως το ξέρετε ειναι η πρώτη μου χρόνια με καναρια και με γενες και προσπαθώ οσο μπορω σχετικα με τον χρόνο που εχω και εγω και η γυναίκα μου και γιαυτο ρωταω και ευχαριστώ οσους μου απαντάνε. Τωρα για σχέσεις με τα πουλια δεν τα πιανω και δεν τα βλέπω να ταραζωντε οταν με βλέπουν. Είπα οτι τα ταιζαν στην αρχή αλλα η θυλικια καθοταν αρκετα μεσα στην φωλια και δεν τάιζε οσο έπρεπε. Δεν ξέρω ποσες φορες πρέπει να ταΐζουν την ημέρα αλλά εβλεπα το πρωί πρην φυγω να τα ταΐζουν
 
Έβαλες νέα φωλιά;
Ναι εβαλα αλλη και ξεκινησαν το στήσιμο και οι δυο οχι εντατικά αλλα σιγα σιγα. Ο αρσενικός την κυνηγάει αλλά αυτη δεν του κάθεται ακομα αλλά θα την καταφέρει οπω και την άλλη φορά. Θα δείξε οπως και με τα άλλα ζευγαρια. Υπομονή
 
ο αρσενικός την κυνηγάει αλλά αυτη δεν του κάθεται ακομα αλλά θα την καταφέρει οπω και την άλλη φορά.
Μήπως αυτό το κυνηγητό γινόταν και όταν είχε τα μικρά στη φωλιά;
Γιατί μια καλή δικαιολογία για την ασιτία και τον τελικό θάνατο των μικρών είναι και ο φόβος του θηλυκού.
 
Μήπως αυτό το κυνηγητό γινόταν και όταν είχε τα μικρά στη φωλιά;
Γιατί μια καλή δικαιολογία για την ασιτία και τον τελικό θάνατο των μικρών είναι και ο φόβος του θηλυκού.
Όχι δεν υπήρχε τέτοιο θέμα εχτές εβγαλα την φωλια και σήμερα που την έβαλα απο το μεσημέρι και μετά άρχισε το κυνήγι και αυτό σε νορμάλ κατάσταση
 
οταν τους βαζω αυγο η μηλο η μπροκολο
Θα σου πρότεινα το μήλο και το μπρόκολο να τα σταματάς τελείως όταν γεννιούνται οι νεοσσοί, συνέχισε με αυγό, αυγοτροφή, συσκευασμένους επώνυμους σπόρους και μαλακή τροφή φωλιάς.
Μετά τις δέκα - δεκαπέντε ημέρες μπορείς σταδιακά να αρχίσεις να τους δίνεις από ένα είδος κάθε φορά (μήλο, μπρόκολο), προσωπικά στα δικά μου δίνω μετά τις 30 ημέρες που ανεξαρτητοποιούνται.
Επίσης θα πρέπει να προσέξεις τα πουλιά να μην έχουν πρόσβαση σε άμμο καθαριότητας γιατί αν ταϊστούν οι νεοσσοί και με άμμο τότε τα αποτελέσματα είναι πολύ άσχημα.
 
Θα σου πρότεινα το μήλο και το μπρόκολο να τα σταματάς τελείως όταν γεννιούνται οι νεοσσοί, συνέχισε με αυγό, αυγοτροφή, συσκευασμένους επώνυμους σπόρους και μαλακή τροφή φωλιάς.
Μετά τις δέκα - δεκαπέντε ημέρες μπορείς σταδιακά να αρχίσεις να τους δίνεις από ένα είδος κάθε φορά (μήλο, μπρόκολο), προσωπικά στα δικά μου δίνω μετά τις 30 ημέρες που ανεξαρτητοποιούνται.
Επίσης θα πρέπει να προσέξεις τα πουλιά να μην έχουν πρόσβαση σε άμμο καθαριότητας γιατί αν ταϊστούν οι νεοσσοί και με άμμο τότε τα αποτελέσματα είναι πολύ άσχημα.
Οταν βγαίνουν οι νεοσσοί του το κόβω και μετα τις 10 μερες τους ξανα

Οταν βγαίνουν οι νεοσσοί του το κόβω και μετα τις 10 μερες τους ξανα
Αλλά εαν πρεπει να τους βαζω πιο μετά. Στον πατω τις ζευγαροστρας δεν εχω αμμο αλλα ενα βιολογικο σαν πελετ ειναι αλλα για πουλια κατι σαν φελλό που κρατάει πιο πολύ απο την άμμο και δεν μυρίζει και καθαρίζεται πιο ευκολα και περνει πιο λιγη ποσότητα απο την άμμο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αφού αντιμετώπισες αυτά τα προβλήματα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να τους δώσεις σταδιακά μετά τις 30 ημέρες, στα πράσινα και φρούτα πρέπει να είμαστε αρκετά επιφυλακτικοί γιατί στην παραγωγή τους χρησιμοποιούνται φάρμακα.
Οι γονείς έχουν πρόσβαση στο βιολογικό πέλετ; το τσιμπολογάν;
 
Ναι μερικες φορες. Αλλα δεν το τρωνε γιατι και στην κλουβα οταν τα εχω το καλοκαιρι το παταγανε και δεν ειχα κάποιο προβλημα ουτε και μες στην φωλια ειδα κατι τέτοιο γιατι την εψαξα καλα
 
Σου προτείνω να αφαιρέσεις το βιολογικό πέλετ απο τον πάτο του κλουβιού και να στρώσεις απλή εφημερίδα.
Μην προσφέρεις λαχανικά και φρούτα στους γονείς και νεοσσούς.
Πρόσφερε τους αυστηρά τα απαραίτητα για την διατροφή τους αυγό βρασμένο (12-15 λεπτά) μισό το πρωί, μισό το μεσημέρι το οποίο θα αφαιρείς μετά από 3-4 ώρες, αυγοτροφή, μαλακή τροφή φωλιάς και επώνυμους συσκευασμένους σπόρους.
Αν ακολουθώντας τα παραπάνω έχεις θετικά αποτελέσματα και ομαλή ανάπτυξη των επόμενων νεοσσών θα μπορέσεις να βγάλεις τα συμπεράσματά σου για το τί πήγε στραβά την πρώτη φορά.
Προσωπικά στα κλουβιά μου έχω πάντα σχάρα για να μην έχουν τα πουλιά καμία επαφή με τον πάτο του κλουβιού.
Εύχομαι η δεύτερη προσπάθεια να είναι επιτυχημένη!
Ενημέρωσε μας για την όποια εξέλιξη - καλή τύχη!
 
Σε ευχαριστώ και εγω εχω σχάρες στις ζευγαροσττες αλλα η εφημερίδα δεν εχει μελάνι που δεν κάνει καλο στα καναρια
Ναι, την εφημερίδα καλύτερα να την αποφύγεις όπως και νά 'χει
 
Μιχαλη μια ερωτηση... η αναπαραγωγη των ζευγαριων σου γινεται μεσα στην κλουβα ολα μαζι ή καθε ζευγαρι εχει την ζευγαρωστρα του;
 
Back
Top