Διατροφή Πεινασμένο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elenie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elenie

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2017
Μηνύματα
440
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά έχω τρελαθεί από την αγωνία μου. Είχα φύγει για τρεις ημέρες διακοπές και είχα αφήσει τη φροντίδα των πουλιών μου στη μητέρα μου, η οποία ήταν μεν συνεπής και έκανε καλή δουλειά, αλλά λόγω μιας απροσεξίας της (το συρόμενο πόρτακι της τροφής έπεσε μπροστά από την ταϊστρα)το καναρίνι δεν είχε πρόσβαση στην τροφή του. Το καημένο προσπαθούσε με τον τρόπο του να της το πει πετώντας προς την τροφή του, αλλά δυστυχώς η μαμά μου δεν το κατάλαβε. Το αποτέλεσμα. Γύρισα χτες και όταν πήγα το μεσημέρι να ταΐσω και να φροντίσω τα πουλιά όπως πρέπει είδα τον Ροσκο μου φουσκωμένο με μισόκλειστα μάτια, να κοιμάται. Τρελάθηκα από την αγωνία μου... έβλεπα πως το πουλί ήταν ετοιμοθάνατο και δεν μπορουσα να καταλάβω γιατί. Πλησίασα να του μιλήσω όπως πάντα κι εκείνο με όσες δυνάμεις είχε με πλησίασε και ήρθε στην τροφή του... και τότε το πρόσεξα. Τρελάθηκα, μου κόπηκαν τα πόδια, δεν μπορώ να περιγράψω τον φόβο και την στεναχώρια μου. Στην ουσία το πουλί πέθαινε αργά από την πείνα, κάτι φρικτό και ένιωθα απαίσια. Του έβαλα αυγοτροφη, άνοιξα την πρόσβαση στους σπόρους και περίμενα. Άρχισε να τρώει αλλά ήταν ακόμα φουσκωμένο.
Μην τα πολυλογώ, το βράδυ το έβαλα μέσα για να μην κρυώνει και σπαταλάει όση ενέργεια του έχει μένει. Τώρα του έβαλα λίγο μήλο και ένα αυγό σφιχτά βρασμένο και περιμένω να δω τι θα γίνει. Ζωηρεύει λίγο το βλεμμα του αλλά είναι ακόμα φουσκωμένο. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Μακάρι να τα καταφέρει...
 
Κι εγώ το πρώτο που σκέφτηκα, τώρα που διάβασα το θέμα σου ήταν το almora. Επίσης μπορείς να βάλεις και λίγο μελάκι ή λίγη ζάχαρη στο νερό του (για λίγη ώρα). Άλλαξε τη θέση της ταΐστρας, ώστε να βλέπεις αν από κάτω ή μέσα έχει τσόφλια (δλδ ότι το πουλί έχει τη δύναμη να φάει), συνέχισε με το αυγουλάκι και πιστεύω κι ελπίζω ότι όλα καλά θα πάνε. Αν έχεις και έξτρα σπόρους όπως κία, καμελίνα, περίλα, καναβούρι, λιναρόσπορο, κινόα, βάλε και από αυτούς σε μια ξεχωριστή ταΐστρα..
Τέλος, άλλαξε το υπόστρωμα του άμεσα και βάλε λευκό χαρτί για να βλέπεις ξεκάθαρα τις κουτσουλιές του.
 
Νομίζω πως ναι... έχω δει σπασμένο τσόφλι από κανναβούρι. Από πού προμηθεύομαι αυτό το σκεύασμα; Γενικά τσιμπολογάει ό,τι βρει τώρα, λίγο μήλο, σπόρους (νιζερ περισσότερο)... κάθομαι σαν τη χαζη και μετράω τις μπουκιές του. Θέλω να πιστεύω πως αν περάσει και αυτή η μέρα θα υπάρξει βελτίωση. Δε θέλω να το βγαλω ακόμα έξω στο μπαλκονι, μήπως θα έπρεπε όμως για να μη συνηθίσει; Τα έχω χαμένα.
 
Από πού προμηθεύομαι αυτό το σκεύασμα;
Από το φαρμακείο το almora

Δε θέλω να το βγαλω ακόμα έξω στο μπαλκονι, μήπως θα έπρεπε όμως για να μη συνηθίσει;
Καλύτερα να μην το βγάλεις έξω μέχρι να αναλάβει...
Τα έχω χαμένα.
Ψυχραιμία. Όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά.
 
Το υπόστρωμα το άλλαξα ήδη. Έχω βάλει λευκό χαρτί κουζίνας. Στην αρχή οι κουτσουλιές ήταν πράσινες λαχανί, πολύ έντονες, χώρις στέρεο υπόλοιπο. Τώρα από ότι βλέπω έχουνε γίνει πιο καφετιές. Είναι μικρές ακόμα, αλλά δεν έχουνε την προηγούμενη εικόνα.
 
Φαντάζομαι οτι αυριο το αργότερο και οι κουτσουλιές θα έχουν επανέλθει.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Τις εφάρμοσα και ειμαι στην αναμονή. Ήδη έχει αρχίσει να αναθαρευει λίγο ο καλος μου, πετάει λιγάκι από κλαρί σε κλαρί αντί να κάνει μόνο πηδηματάκια. Την επόμενη φορά που θα γράψω θέλω να πιστεύω ότι θα έχει αρχίσει να κελαηδάει κι ολας.
 
Καλύτερα μόνο το Almora. Περιέχει ήδη δεξτρόζη.
Ναι, παράλειψή μου, απλά το έγραψα έχοντας καταλάβει ότι δεν υπήρχε στο σπίτι αλμόρα και μέχρι να πάει να αγοράσει ίσως και να το κάλυπτε με λίγο μελόνερο.
 
Χορηγησε Αλμορα κ αν καταφερη να φαει κ αυγουλακι ολα θα πανε καλα. Προσοχη στην αρχη μπορη ναχη λαιμαργια με τους σπορους, λογο σοκ απο την πεινα αλλα καλο θα ειναι να μην του δωσης να φαει πολλους σπορους αποτομα. Και οπωσδηποτε αυγοτροφη ως πιο μαλακη τροφη και βασικη προυποθεση να το εχεις σε ζεστο μερος μεχρι να παρη τα πανω του. Ευχομαι να πανε ολα καλα
 
Καλά αυτό με τις ταιστρες μου έγινε μάθημα. Πριν αφήσω τη φροντίδα τους στον οποιονδήποτε θα φροντίζω να τους δείχνω ολους τους πιθανούς κινδύνους, δεν υπάρχει περίπτωση.
Ο απολογισμός της σημερινής ημέρας, λοιπόν έφαγε λίγο αυγό, μηλο και σπορακια. Άρχισε να πετάει δειλά, δειλά και κάνει μικρά τσίου όταν τον πλησιάζω και του μιλαω, αλλά δεν κελαηδάει. Φαντάζομαι το σοκ ήταν πολύ μεγάλο, δεν ήταν και λίγο αυτό που πέρασε. Οι κουτσουλιές του είναι σχεδόν κανονικές αλλά μειωμένες σε αριθμό. Είναι ακόμα φουσκωμένο όμως, όχι πολύ, αλλά δεν έχει το συνηθισμένο του παράστημα. Κοιμήθηκε πριν τις πεντέμισι και έχει γίνει μια μεγάλη φουσκωτή μπάλα. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι κοιμάται βαθιά και πολύ τις δυο τελευταίες νύχτες, ίσως το έχει ανάγκη για να δυναμώσει. Ώσπου να το δω να γίνεται πάλι lean and mean δε θα ησυχάσω, θα μετράω τις μπουκιές του. Λογικά τα δύσκολα πέρασαν, ε;
 
Άρχισε να πετάει δειλά, δειλά και κάνει μικρά τσίου όταν τον πλησιάζω και του μιλαω, αλλά δεν κελαηδάει.
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο...
Μη βιάζεσαι με το τραγούδι του.. Προηγούνται άλλα πιο σημαντικά θέματα.
Στάθηκε τυχερό... αλλά..
Γενικά έχω παρατηρήσει ότι κοιμάται βαθιά και πολύ τις δυο τελευταίες νύχτες, ίσως το έχει ανάγκη για να δυναμώσει.
Δεν έχει ξεφύγει τον κίνδυνο...
Ελπίζω να ανακάμψει σύντομα γιατί σε αδύναμο οργανισμό μπορούν και επιβάλλονται πιο εύκολα οι λοιμώξεις και οι ασθένειες...
Πριν αφήσω τη φροντίδα τους στον οποιονδήποτε θα φροντίζω να τους δείχνω ολους τους πιθανούς κινδύνους, δεν υπάρχει περίπτωση.
Όσο κυλούν τα χρόνια θα διαπιστώσεις πως αυτό είναι αδύνατο.
Πάντα υπάρχει κάτι που θα σε αιφνιδιάσει και θα εκθέσει κάθε προσπάθειά σου.
 
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις στο μέλλον κατά τη γνώμη μου είναι να στήσεις έτσι τα κλουβιά και τον εξοπλισμό τους ώστε να μην χρειάζονται καμία συντήρηση από άλλα άτομα - για όσο καιρό λείπεις- με εξαίρεση ίσως έναν έλεγχο\μερική αλλαγή νερού. Δηλαδή θα πρέπει να βάζεις επιπλέον ταΐστρες και ποτίστρες.

Στις ταΐστρες υπάρχουν οι αυτόματες που παίρνουν μεγάλες ποσότητες και δεν χρειάζονται φύσημα τα τσόφλια. Στις ποτίστρες υπάρχουν αυτές με την μπίλια (και ίδιου τύπου χωρίς μπίλια) οι οποίες διαρκούν πολύ και κρατάνε το νερό σχετικά καθαρό (σε σχέση με τις συμβατικές). Από αυτές με την μπίλια υπάρχουν κάποιες για τρωκτικά οι οποίες είναι πιο αξιόπιστες κατά την γνώμη μου. Σε συνδυασμό με τις συμβατικές δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ με τα παραπάνω αφήνω το κοπάδι χωρίς καμία επίβλεψη για περισσότερο από 2 εβδομάδες. Δεν εμπιστεύομαι άλλα άτομα να μου κάνουν αλλαγή.
 
Όσο κυλούν τα χρόνια θα διαπιστώσεις πως αυτό είναι αδύνατο.
Πάντα υπάρχει κάτι που θα σε αιφνιδιάσει και θα εκθέσει κάθε προσπάθειά σου.
συμφωνώ μ τον κύριο Γιάννη εγώ τις προαλες κόντεψα να. Χάσω καναρίνι λόγο βιασύνης. Μου! Επειδη όμως τα ελέγχω μέρα παρά μέρα το πρόλαβα!
 
(το συρόμενο πόρτακι της τροφής έπεσε μπροστά από την ταϊστρα)
Τι είδους τα'ι'στρες χρησιμοποιείς και έγινε αυτό; Δεν έτυχε ποτέ να δω κλουβί που να έχει συρόμενο πόρτακι για την ταϊστρα, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Τι είδους τα'ι'στρες χρησιμοποιείς και έγινε αυτό; Δεν έτυχε ποτέ να δω κλουβί που να έχει συρόμενο πόρτακι για την ταϊστρα, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Βασικά είναι εξωτερικές ταιστρες σε πορτακι που ανεβαίνει προς τα πάνω. Στην ουσία πρέπει να τραβήξεις το πορτακι ψηλα και να το στηρίξεις στο πάνω μέρος της ταιστρας ώστε να σταθεροποιηθεί. Αν δεν φροντίσεις να το κανείς αυτό, το πορτακι πέφτει μπροστά από το άνοιγμα της ταιστρας και παθαίνεις αυτό που έπαθα. Δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει προσοχή.

απιστευτο περιστατικο
ευτυχως το αντιμετωπισες ψυχραιμα μπραβο.

Ψύχραιμα είναι μια κουβέντα, μου είχαν κοπεί τα πόδια, ποσό μαλλον όταν σκεφτόμουν πώς μπορεί να ένιωθε το καημένο. Ευτυχώς είχα άμεσες συμβουλές από μέλη του φόρουμ και να σας πω την αλήθεια, ο ήρεμος λόγος τους με καθυσηχασε κάπως και δεν άφησε τον πανικό να κυριαρχήσει. Σας ευχαριστώ ειλικρινά γι αυτό.

Σήμερα πάντως ήταν σαφώς καλύτερα και από κινητικότητα και από όρεξη. Έφαγε αρκετά και δείχνει να το έχει ξεπεράσει. Φουσκώνει πού και πού αλλά όχι τόσο ώστε να με ανησυχήσει. Το βλεμμα του απέκτησε ξανά τη σπιρτάδα που είχε. Μάλλον τη γλίτωσα φτηνά αυτή τη φορά, αλλά το πάθημα μου έγινε μάθημα. Από ότι φαίνεται ποτέ δεν μπορείς να είσαι αρκετά προσεκτικός.
 
Back
Top