Διατροφή Πεινασμένο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elenie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά σήμερα μπορώ να πω ότι ανάσανα από ανακούφιση. Από το πρωί δεν ήταν καθόλου φουσκωμένο, έτρωγε με όρεξη και μάλιστα πήγε κι έκανε μπανάκι. Καθόμουν σαν τη χαζη και τον κοίταζα χαμογελώντας. Και μετά που του μιλούσα προσπαθούσε αδέξια να κελαηδήσει. Έκανε μερικές τριλιες αλλά τις σταμάταγε, σαν να μην ήξερε πώς να συνεχίσει. Παρόλα αυτά κάθε φορά που του σφύριζα προσπαθούσε. Ξέρω πως δεν ήταν λίγο αυτό που πέρασε και μόνο που προσπαθεί ξανά να βρει τη φωνούλα του με κάνει πολύ χαρούμενη. Αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρει, απέδειξε άλλωστε ότι είναι μαχητής. Αυτά τα νέα. :)
 
Ωραία νέα👍)

Εφόσον ο «Ρόσκο ο Μαχητής:D» έδωσε αυτά τα σημάδια, σίγουρα κάθε μέρα θα είναι και καλύτερη και εσύ ακόμη ποιο χαρούμενη!
 
Πολύ καλά τα νέα σου. Στη θέση σου, και χωρίς να θέλω να παρατείνω την αγωνία σου, θα παρακολουθούσα το πουλάκι πολύ στενά (πόσο τρώει από τα φλούδια, κουτσουλιές, κοιλιά και στέρνο - καρίνα, συμπεριφορά κλπ) για τις επόμενες 40 ημέρες αν αυτό είναι εφικτό. Ο λόγος είναι ότι μετά από έντονο στρες, καμιά φορά (το απεύχομαι βεβαίως) εμφανίζονται κάποιες ασθένειες, λοιμώξεις κλπ, λόγω του ότι το ανοσοποιητικό των οργανισμών σε στρες γίνεται αδύναμο. Επίσης θα κοιτούσα από τώρα να του δώσω για μερικές ημέρες (δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες γιατί δεν γνωρίζω, αλλά είμαι σίγουρος ότι άλλα μέλη το ξέρουν καλά) ultra levure όχι τόσο για αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου του, αλλά μήπως και ο πληθυσμός αυτού του μύκητα δεν επιτρέψει σε άλλους πληθυσμούς παθογόνων να αυξηθούν. Τέλος και για το φόβο των Ιουδαίων θα έκοβα εντελώς φρούτα και γλυκαντικά για μεγάλο διάστημα (τα δεύτερα για πάντα) διότι επιτρέπουν σε παθογόνους μύκητες την ανάπτυξη. Αυγό φυσικά θα συνέχιζα για αρκετό διάστημα με αυξημένη συχνότητα (3 φορές την εβδομάδα) αφενώς διότι είμαι υπερβολικός και καλοφαγάς 😛 και για να κόψω την πλάκα, αφετέρου διότι θα ήθελα να προλάβω μια πτερόρροια από στρες.
Όλα αυτά που σου γράφω θα μπορούσαν να θεωρηθούν και από λίγο έως πολύ υπερβολικά και ίσως και να είναι. Πάντως κακό δεν κάνουν και ακριβώς έτσι θα έπραττα για το επόμενο 40ήμερο.
(Επειδή κάπου σήμερα στο φόρουμ διάβασα και για αγιασμό... Μωρέ και αγιασμό θα του έριχνα νυχθημερόν! 😱)
 
😀, μαζί σου για τον αγιασμό, ήμουν διατεθειμένη να ψάξω να βρω οτιδήποτε για να μη το χάσω. Εννοείται ότι δε θα επαναπαυτω ακόμα και θα το παρακολουθώ για να προλάβω κάποια τυχόν αλλαγή. Γλυκαντικά δε του δίνω έτσι κι αλλιώς. Δίνω περισσότερα λαχανικά παρα φρούτα γιατί έχω δίκης μας παραγωγής μπρόκολα, λάχανα και μαρούλια και νιώθω πιο σιγουρη. Όποτε συνεχίζω με το αυγό γιατί η πτερορροια ήταν κάτι που ούτε μου είχε περάσει από το μυαλό (να είσαι καλά πάλι με την προνοητικότητα σου). Άλλωστε έχω παρατηρήσει ότι τρώει περισσότερο τώρα απ ότι παλιότερα (ίσως το χρειάζεται). Άλλωστε καλύτερα να προνοείς παρα να αναρωτιέσαι τι έκανες λάθος.
 
Σου εύχομαι περαστικά στο καναρίνι σου.
Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω θα ήθελα να έχεις στο μυαλό σου ότι αυτό
Άλλωστε έχω παρατηρήσει ότι τρώει περισσότερο τώρα απ ότι παλιότερα
δεν είναι πάντα καλό γιατί σε αυτό που έγραψε ο Γιάννης
Ο λόγος είναι ότι μετά από έντονο στρες, καμιά φορά (το απεύχομαι βεβαίως) εμφανίζονται κάποιες ασθένειες, λοιμώξεις κλπ, λόγω του ότι το ανοσοποιητικό των οργανισμών σε στρες γίνεται αδύναμο.
συμφωνώ απόλυτα μαζί του.
 
Back
Top