Διατροφή Πειράζει αν δαγκώσουν τον σπάγγο του σουπιοκόκκαλου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paul.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paul.

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2011
Μηνύματα
75
Πόλη
Κέρκυρα
Έδεσα το σουπιοκοκκαλο με σπαγγο αν το δαγγοσουν τα καναρίνια υπάρχει πρόβλημα;
 
Το σουπιοκοκκαλο θα το τσιμπούν ούτως ή άλλως για να παίρνουν ασβέστιο. Τον σπαγγο και να τον τσιμπήσουν δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: paul.
Κανε αντικατασταση με ενα πιαστηρακι που ειναι ειδικο για σουπιοκοκαλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: paul.
Με τον σπάγκο μπορεί να θελήσουν να παίξουν ή να θελήσουν να τον πάρουν για να φτιάξουν φωλιά, σε καμιά περίπτωση δεν κινδυνεύουν εφόσον το μέγεθός του (μάκρος) δεν είναι τέτοιο ώστε να μπλέξουν τα δάχτυλα τους.
 
Γενικά ο σπάγκος δεν είναι κατάλληλο υλικό λόγω των ατυχημάτων που μπορούν να προκληθούν. Καλό είναι να το αποφεύγουμε.
 
δέσε το με ένα κομμάτι σύρμα ή σφήνωσε το ανάμεσα στα κάγκελα και δεν θα έχεις πρόβλημα
 
δέσε το με ένα κομμάτι σύρμα ή σφήνωσε το ανάμεσα στα κάγκελα και δεν θα έχεις πρόβλημα
Από τη "σκύλλα στη χάρυβδη"... αν είναι απλό σύρμα "σκουριάζει," αν είναι γαλβανιζέ... "δηλητήριο".
Νομίζω πως μακράν καλύτερο είναι το στήριγμα για το κόκκαλο σουπιάς που υπάρχει στα petshop ...
Δεν κοστίζει παρά ελάχιστα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Χρησιμοποιώ σύρμα με πλαστικό εξωτερικό, όταν θέλω να στηρίξω κάτι (σουπιά, φωλιά...).. Είναι πρακτικό, κόβεται εύκολα, είναι φθηνό και έχει πολλές εφαρμογές. Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, τα πουλιά αδιαφορούν πλήρως (όχι και οι παπαγάλοι). Δεν σκουριάζει (δεν προλαβαίνει καν, είναι αναλώσιμο). Κάτι σαν το παρακάτω:

54104.webp
 
Τυχερος εισαι Γιαννη εγω εχω το πρασινο και τα μικρα ολη την ωρα ασχολουνται με αυτο.. εκει κρεμουσα το μηλο καο ισως αναπολουν το κρεμασμενο φρουτο!
 
Από τη "σκύλλα στη χάρυβδη"... αν είναι απλό σύρμα "σκουριάζει," αν είναι γαλβανιζέ... "δηλητήριο".
το σύρμα δεν θα το δαγκώνουν έτσι κι αλλιώς! Δεν είναι παπαγαλάκια

Χρησιμοποιώ σύρμα με πλαστικό εξωτερικό, όταν θέλω να στηρίξω κάτι (σουπιά, φωλιά...).. Είναι πρακτικό, κόβεται εύκολα, είναι φθηνό και έχει πολλές εφαρμογές. Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, τα πουλιά αδιαφορούν πλήρως (όχι και οι παπαγάλοι). Δεν σκουριάζει (δεν προλαβαίνει καν, είναι αναλώσιμο). Κάτι σαν το παρακάτω:

View attachment 34746

μακράν η καλύτερη λύση!
 
, ακατέργαστο δερμάτινο κορδόνι, εγώ αυτό χρησιμοποιώ σε καναρίνια ή παπαγάλους.
 
Τυχερος εισαι Γιαννη εγω εχω το πρασινο και τα μικρα ολη την ωρα ασχολουνται με αυτο.. εκει κρεμουσα το μηλο καο ισως αναπολουν το κρεμασμενο φρουτο!
Μήπως το μπερδεύουν με μαρούλι; 😛
 
Το πιαστηρακι ειναι μια φθηνη σωστη λυση που δεν θα εχουμε περιπετειες. Ολα τα αλλα ειναι πατεντες.
 
Back
Top