Ασθένειες Περίεργη κίνηση καναρινιού σαν να έχει λόξιγκα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sakis

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2016
Μηνύματα
15
Πόλη
Σαρωνίδα
Καλησπερα. Έχω ενα αρσενικό καναρίνι 3 ετών που ζει μονιμα μεσα στο σπιτι χωρίς να έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα. Τη Μ. Πέμπτη το μεσημέρι έκανε μπάνιο και αμέσως μετά φούσκωσε υπερβολικά σήκωσε το δεξί πόδι μισόκλεισε τα μάτια και έκανε μια περίεργη κίνηση σαν να έχει λόξυγγα χωρίς ήχο και με κλειστό ράμφος. Ρίχνει την ουρά κάτω και την κουνάει ελαφρά πάνω κάτω. Άργησε να συνέλθει και από τότε 2-3 φορές την ημέρα κυρίως μεσημέρι παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα. Τρέφεται με συσκευασμένα σπόρια και αυγοτροφή. έχει ελαττώσει λίγο την τροφή και οι κουτσουλιές είναι μικρές και λεπτές. Παρόλα αυτά είναι πολύ δραστήριος και τραγουδάει συχνά και δυνατά. Το είδε κτηνίατρος-εκτροφέας χωρίς να διαπιστώσει κανένα σημάδι ασθένειας. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;
 
Ο εκτροφεας ειναι όντως και κτηνίατρος που ξέρει απο πουλιά, δλδ που στο ιατρείο του τον επισκέπτονται άρρωστα πουλιά;
Κοιτά με φακό στο λαιμό του εξωτερικά και στο σβέρκο του για ακάρεα της τραχείας
Βλέννες βγάζει; Βήχει καθόλου;
Η ανάσα του ακούγεται τη νύχτα όταν κοιμάται και εισαι κοντά;
 
Ο εκτροφεας ειναι όντως και κτηνίατρος που ξέρει απο πουλιά, δλδ που στο ιατρείο του τον επισκέπτονται άρρωστα πουλιά;
Κοιτά με φακό στο λαιμό του εξωτερικά και στο σβέρκο του για ακάρεα της τραχείας
Βλέννες βγάζει; Βήχει καθόλου;
Η ανάσα του ακούγεται τη νύχτα όταν κοιμάται και εισαι κοντά;

ναι ο κτηνιατρος ειναι στη λιστα του forum βλεπει και πουλια δεν εχει βλεννες, ουτε βηχα, ουτε φτερνισμα δεν ακουγεται η ανασα του το βραδυ και κοιμαται ησυχος με το φακο εχω κοιταψει δεν βλεπω κατι περιεργο
 
Αν είδε ο γιατρός και σου είπε δεν έχει τίποτε σε μας περισσεύει ο λόγος.
Να θεωρήσουμε τη κίνηση στο λαιμό του ως απλά μηχανική, την υπνηλία ως κακοδιάθεση, το φούσκωμα των φτερών και το κλείσιμο των ματιών ως παροδικό σημάδι πόνου και το ρυθμικό κούνημα της ουράς ως κακή δική σου παρατήρηση...
Καλή συνέχεια από μένα.
Και μην εφησυχάζεις, αλλά να παραμένεις σε επιφυλακή.
 
Τότε να συμπεράνουμε οτι προκειται για κάτι αλλεργικό;
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι νωρίς για συμπεράσματα. Εγώ πάντως στη θέση σου θα το πήγαινα και αλλού, φοβούμενος οτι εχει αναπνευστικά θέματα.
 
Αν είδε ο γιατρός και σου είπε δεν έχει τίποτε σε μας περισσεύει ο λόγος.
Να θεωρήσουμε τη κίνηση στο λαιμό του ως απλά μηχανική, την υπνηλία ως κακοδιάθεση, το φούσκωμα των φτερών και το κλείσιμο των ματιών ως παροδικό σημάδι πόνου και το ρυθμικό κούνημα της ουράς ως κακή δική σου παρατήρηση...
Καλή συνέχεια από μένα.
Και μην εφησυχάζεις, αλλά να παραμένεις σε επιφυλακή.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα συνεχισω να το παρακολουθω γιατι με ανησυχει η υπνηλια του

Τότε να συμπεράνουμε οτι προκειται για κάτι αλλεργικό;
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι νωρίς για συμπεράσματα. Εγώ πάντως στη θέση σου θα το πήγαινα και αλλού, φοβούμενος οτι εχει αναπνευστικά θέματα.

ευχαριστω για τη συμβουλη θα αναζητησω και δευτερη γνωμη απο πτηνιατρο. αν ειναι προβλημα απο το αναπνευστικο τι αλλο πιστευετε θα πρεπει να παρατηρησω;
 
Αν θελεις βγάλε μας φωτό με βρεγμένα παραμερισμενα πούπουλα σε στήθος, κοιλιά, αμάρα.
Εχει αδυνατίσει το πουλι;
 
Αν θελεις βγάλε μας φωτό με βρεγμένα παραμερισμενα πούπουλα σε στήθος, κοιλιά, αμάρα.
Εχει αδυνατίσει το πουλι;

οχι δεν εχει αδυνατισει μου ειπε ο γιατρος. Φαινεται καλοζωισμενος ειπε και εχει ελαχιστο κιτρινο λιπος στην κοιλια δεν του βαζω να κανει μπανιο γιατι χειροτερευει οταν βρεχεται
 
Που βρίσκεσαι; Αφού το συνδυάζεις με το μπάνιο, μήπως είναι πολύ κρύο το νερό σας; Του πρόσθεσες κάτι στο νερό; Μήπως είχε πλύνει απολυμάνει με κάποιο προϊόν την μπανιέρα πρόσφατα;
 
Επομένως εχει κρυολογήσει ή εχει αναπνευστικό;
και εγω αυτο σκεφτομαι μηπως κρυωσε. Κανει ντουζ συχνα με το νερο της ποτοστρας και βρεχεται μεχρι μεσα μεσα γιατι του αρεσει.φοβαμαι ομως οτι το κανει και οταν λειπω στη δουλεια και οταν εχει συννεφια και μετα μενει ετσι μουσκεμα για ωρα. Οταν του βαζω μπανιερα τον βαζω στον πρωινο ηλιο και στεγνωνει. Οταν κανει ντουζ μονοσ ομωσ και λειπω;

Που βρίσκεσαι; Αφού το συνδυάζεις με το μπάνιο, μήπως είναι πολύ κρύο το νερό σας; Του πρόσθεσες κάτι στο νερό; Μήπως είχε πλύνει απολυμάνει με κάποιο προϊόν την μπανιέρα πρόσφατα;
αττικη μενω . Κοντα στη θαλασσα. Του βαζω νερο απο εμφιαλωμενο μπουκαλι και οχι απευθειας απο τη βρυση για να εχει θερμοκρασια δωματιου. Την μπανιερα την πλενω με προδερμ για μωρα. Ενα πρασινο που ειναι για τα σκευη των μωρων.
 
Νομίζω οτι το προδερμ ή ίχνη του δεν ειναι κατάλληλο για το πλύσιμο της μπανιέρας. Καλύτερα ξυδονερο.
Sorry, αλλά νόμιζα οτι το πουλι διαβιώνει μέσα σε σπίτι και οχι σε εξωτερικό χώρο. Έτσι ειναι; Αν ναι, έστω και τωρα, στην καταστασή του, απέφυγε τα μέσα - έξω κι ας εχει ήλιο. Βλέπεις εχει και ρεύματα αέρα έξω, κι αν υποθέσουμε οτι ειναι κρυωμένος, τότε χρειάζεται σταθερή θερμοκρασια.
 
οταν του βαζω μπανιερα τον βαζω στον πρωινο ηλιο και στεγνωνει
Τον βγάζεις έξω δηλαδή και κάνει μπάνιο;
Νερό και ως πόσιμο του δίνεις εμφιαλωμένο; Θα έλεγα όχι. Στην Αττική έχουμε πολύ καλό νερό, με το εμφιαλωμένο χάνει πολύτιμα στοιχεί μακροπρόθεσμα.
 
Νομίζω οτι το προδερμ ή ίχνη του δεν ειναι κατάλληλο για το πλύσιμο της μπανιέρας. Καλύτερα ξυδονερο.
Sorry, αλλά νόμιζα οτι το πουλι διαβιώνει μέσα σε σπίτι και οχι σε εξωτερικό χώρο. Έτσι ειναι; Αν ναι, έστω και τωρα, στην καταστασή του, απέφυγε τα μέσα - έξω κι ας εχει ήλιο. Βλέπεις εχει και ρεύματα αέρα έξω, κι αν υποθέσουμε οτι ειναι κρυωμένος, τότε χρειάζεται σταθερή θερμοκρασια.
στον πρωινο ηλιο μεσα απο το παραθυρο που ειναι κλειστο. Δεν βγαινει εξω καθολου και ποτε. Ευχαριστώ για την συμβουλη.
 
Τον βγάζεις έξω δηλαδή και κάνει μπάνιο;
Νερό και ως πόσιμο του δίνεις εμφιαλωμένο; Θα έλεγα όχι. Στην Αττική έχουμε πολύ καλό νερό, με το εμφιαλωμένο χάνει πολύτιμα στοιχεί μακροπρόθεσμα.
μπανιο κανει μεσα στο σπιτι. Εξω δεν βγαινει ποτε. Ουτε το καλοκαιρι. Εχουμε χιλιαδες καρακαξες εδω . Νερο πινει εμφιαλωμενο οπως ολοι μας γιατι στην περιοχη μου ανακατευουν το νερο με γεωτρηση πολλες φορες και μυριζει ασχημα. Ειμαι αττικη αλλα σε εξοχικη περιοχη...
 
Κατάλαβα, πολύ σωστά τότε!
Οπότε αφού ο γιατρός το βρήκε καλά, λέμε μήπως έχει κανένα κρυωματάκι, ως εκ τούτου δεν χάνεις κάτι να του δώσεις μερικές μέρες αφέψημα από κάποιο βότανο, ρίγανη χαμομήλι, θυμάρι κτλ. Ίσως το χαμομήλι του φέρει επιπλέον υπνηλία αλλά θα το ξέρεις. Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για την πρόληψη και τον τρόπο παρασκευής των αφεψημάτων.
Περαστικά στο "παπάκι" σου :)
 
Κατάλαβα, πολύ σωστά τότε!
Οπότε αφού ο γιατρός το βρήκε καλά, λέμε μήπως έχει κανένα κρυωματάκι, ως εκ τούτου δεν χάνεις κάτι να του δώσεις μερικές μέρες αφέψημα από κάποιο βότανο, ρίγανη χαμομήλι, θυμάρι κτλ. Ίσως το χαμομήλι του φέρει επιπλέον υπνηλία αλλά θα το ξέρεις. Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για την πρόληψη και τον τρόπο παρασκευής των αφεψημάτων.
Περαστικά στο "παπάκι" σου :)
ευχαριστω πολυ για την συμβουλη. Θα ενημερωθω αμεσα για τα βοτανα. Παπακι τον λεω και εγω γιατι πραγματικα μουλιαζει ολοκληρος... Ευχαριστώ και παλι...
 
το μεσημέρι έκανε μπάνιο και αμέσως μετά φούσκωσε υπερβολικά σήκωσε το δεξί πόδι μισόκλεισε τα μάτια και έκανε μια περίεργη κίνηση σαν να έχει λόξυγγα χωρίς ήχο και με κλειστό ράμφος.
Αν κατάλαβα καλά απ την περιγραφή σου ο φτερωτός σου φίλος απλά φούσκωσε γιατί ήθελε να στεγνώσει και αυτό π ου λες σαν λόξιγκα υποθέτω πως είναι αυτό που κάνουν όταν έχουν νερό στα ρουθούνια και θέλουν να το βγάλουν. Το κάνουν πολλά απ τα καναρίνια μου αμέσως μετά το μπάνιο. Δε θα έλεγα πως είναι κάτι ανησυχητικό... Το ότι κάθισε στο ένα πόδι το έκανε για να ξεκουραστεί και να στεγνώσει. Συνήλθε μόλις στέγνωσε αρκετά..

Ρίχνει την ουρά κάτω και την κουνάει ελαφρά πάνω κάτω.
Αν κατάλαβα καλά πάλι απ την περιγραφή σου αυτό μου πάει το μυαλό σε δυσκοιλιότητα. Δώστου λίγο αγγουράκι που έχει πολλά υγρά, και θα τον βοηθήσει!

Άργησε να συνέλθει και από τότε 2-3 φορές την ημέρα κυρίως μεσημέρι παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα.
Μήπως αυτή τη συμπεριφορά την συνδυάζει με καθάρισμα και "ξεψείρισμα" των φτερών του; Το κάνουν τα καναρίνια! Και είναι φυσιολογικό! Κάθονται και πιάνουν ένα ένα φτερό και το καθαρίζουν και φουσκώνουν και τινάζονται... όλα αυτά δεν είναι δείγμα ασθένειας αλλά το καθημερινό τους στρώσιμο των φτερών!

με ανησυχει η υπνηλια του
Κοιμάται την ημέρα; Ποιες ώρες της ημέρας κοιμάται; Αν είναι μεσημεριανές ώρες είναι απόλυτα φυσιολογικό! Ειδικά τώρα που έχει αρχίσει και κάνει ζέστη τα μεσημέρια. Αν κοιμάται πρωινές ή απογευματινές ώρες τότε ναι είναι ανησυχητικό...

μπανιο κανει μεσα στο σπιτι. Εξω δεν βγαινει ποτε. Ουτε το καλοκαιρι.
Απ ότι διαβάζω απ το θέμα σου το έχεις το καναρινάκι σου σαν μωρό και το φροντίζεις πάρα πολύ και το αγαπάς! Και μπράβο σου! Είμαι σίγουρη λοιπόν πως δεν το χτυπάνε και ρεύματα αέρα μέσα στο σπίτι οπότε αποκλείω το κρύωμα.

Εγώ πιστεύω συνοψίζοντας πως όλα αυτα που κάνει είναι μέρος του στεγνώνομαι καθαρίζομαι μετά το μπάνιο. Ούτε αναπνευστικό ούτε τίποτα... Και πολλές φορές και τα καναρίνια μας έχουν παραξενιές! Δηλαδή αυτός μπορεί να είναι κάποιος τρόπος που χαλαρώνει τα μεσημέρια! Δεν είναι κακό! Και εγώ έχω καναρίνι (μεγάλος βέβαια σε ηλικία) που μισή ώρα πριν νυχτώσει έχει ήδη κοιμηθεί! Απλά κοιμάται με τις κότες ο παππούλης 😀
Για μένα κάνε αυτό:
Και μην εφησυχάζεις, αλλά να παραμένεις σε επιφυλακή.
Και αν δεις πως συνεχίζει και είναι μια χαρά κινητικός και μόλις κάνει μπάνιο φουσκώνει και έχει λόξιγκα τότε είναι περίεργος ο τρόπος που στεγνώνεται! 😛 Και τον Νοέμβρη έλα να σου δώσω και ένα θηλυκό να τον ζευγαρώσεις να του φύγουν όλα αυτά! 😛
 
το καναρινι μου χειροτερεψε πολυ την κυριακη και πηγαμε σε αλλο γιατρο. Ειπε πως εχει κρυωσει και εδωσε αντιβιοση aviomicyne και προβιοτικο chevita και πολυβιταμινες. Εχει παρει αντιβιοση 4 μερες και ειναι πολυ καλυτερα. Τρωει και κανονικα επιτελους. Αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι μετα την αντιβιωση να δωσω πρωτα το προβιοτικο ειτε τις πολυβιταμινες; Ειπε 7 μερες αντιβιοση 4 προβιοτικο και 7 βιταμινες. Το προβιοτικο ειναι φακελακι πως θα μετρησω τα 0,25 του γραμμαριου; υποθρτω οτι το φακελακι αφου ανοιχτει το πεταω. Δεν κραταει ως την αλλη μερα φανταζομαι γιατι πεθαινουν οι ζωντανοι οργανισμοι του;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top