Ασθένειες Περίεργη συμπεριφορά αρσενικού καναρινιού

Kostas Pyl

PB Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2022
Μηνύματα
596
Πόλη
Δυτική Ελλάδα
Καλησπέρα στην κοινότητα και καλό Δεκαπενταύγουστο να έχουμε όλοι.
Θα ήθελα να μοιραστώ μια περίεργη για μένα συμπεριφορά αρσενικού καναρινιού που από τις μέρες εκείνες που η θερμοκρασία έφτασε στους 41 βαθμούς (μέσα Ιουλίου) και χρονικά συνέπεσε με την έναρξη της πτερόρροιας στο πουλί (όχι ραγδαία κανονική) αυτό άρχισε να κάθεται στον πάτο του κλουβιού κάτω από την χαμηλή πάτηθρα με την κοιλιά και τα πόδια να κρέμονται κάτω από το πλέγμα του πάτου. Κάθεται αρκετή ώρα έτσι και μόλις το πλησιάζω να το δώ από κοντά πετάει με ενέργεια και ζωηράδα από πατηθρα σε πάτηθρα. Το βράδυ κοιμάται κανονικά στην πάνω πάτηθρα και όχι κάτω. Περιττώματα υποδειγματικά. Και σε χρώμα και σε υφή. Μπάνιο (νερό με μηλόξυδο πάντα) κάνει καθημερινά με όρεξη. Τώρα τελευταία τον βλέπω να σηκώνεται λίγο πιο συχνά. Δεν ανοίγει το στόμα του (ενώ την περίοδο τών υψηλών θερμοκρασιών το έκανε όπως και τα άλλα πουλιά).
Έχει κάποιος κάποιο παρόμοιο περιστατικό; Είναι δλδ πιθανών να είναι έτσι από την πτερόρροια και με τέτοια διάρκεια;
Εκτροφή: εξωτερική
Ηλικία: άγνωστη (μου είπαν όταν τον πήρα ότι ήταν τριών ετών άντε και ένα χρόνο που τον έχω 4 τώρα),
σε αναπαραγωγή: Ναι φέτος με δύο κανάρες,
όρεξη μειωμένη (εννοώ χρονικά από τότε που άρχισε να κρύβεται κάτω από πατηθρα στον πάτο του κλουβιού) με προτίμηση στην αυγοτροφή,
βάρος: 20,61 γραμμάρια (σημερινό ζύγισμα),
κλουβί: 60 άρα ζευγαρώστρα μόνος του
 

Συνημμένα

  • IMG_20230814_082004.webp
    IMG_20230814_082004.webp
    265,3 KB · Προβολές: 31
Καλημέρα.
Τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα της υπερβολικής ζέστης η οποία καταπονεί ακόμα και νεαρά καναρίνια.
Δώσε για μερικές ημέρες πολυβιταμίνη στο νερό του.
Συνέχισε την καλή διατροφή και θα επανέλθει πλήρως.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σε ευχαριστώ πολύ γιατί το πουλί κατά τα άλλα φαίνεται μια χαρά. Σήμερα του έδωσα προβιοτικά Avianvet και θα συνεχίσω άλλες δύο μέρες . Αυγοτροφή δίνω της easyyem ξηρή με προσθήκη σπιρουλίνας, μαγιά μπύρας και μιας σκόνης προληπτικής των κοκκιδιων της Landmark. H αυγοτροφή αυτή να πω ότι είναι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει με τρομερή αποδοχή και με σπιρουλίνα μέσα διότι τις άλλες ούτε που τις αγγιζαν μετά την προσθήκη σπιρουλίνας.
Πολυβιταμινη να δώσω μετά τα προβιοτικά ή μπορώ να βάλω σε συνδυασμό με αυτά; Έχω Evian Parrots super vit. Ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κώστα, αν και δεν φαίνεται πολύ καλά η κοιλιά, εμένα το πουλάκι μου φαίνεται αδύνατο. Εφόσον τρώει κανονικά, ίσως πρέπει να ψάξεις μήπως υπάρχουν τίποτα παράσιτα (κοκκίδια, σκουλήκια κλπ. ).
 
@Stavros Τρώει λιγότερη ποσότητα από ότι συνήθως αλλά είναι και πτερόρροια στην μέση. Αν ήταν κοκκίδια δεν θα ήταν οι Κουτσουλιές διαφορετικές; Εδώ μιλάμε η Κουτσουλιές είναι πολύ καλές.
 
Αν ήταν κοκκίδια δεν θα ήταν οι Κουτσουλιές διαφορετικές;
Ναι θα ήταν διαφορετικές και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο θα υπήρχε και αίμα. Στις αρχές πάντως δεν διακρίνεται κάτι στη σύσταση της κουτσουλιάς, χωρίς να υποστηρίζω ότι έχει κάτι σίγουρα το συγκεκριμένο πουλάκι. Κάνω απλώς μία υπόθεση καθώς μου φαίνεται κάπως αδύνατο στο στήθος και στο πάνω μέρος της κοιλιάς.
 
ναι @Stavros αλλά έτσι κάθεται καιρό τώρα και κάτω θα δεις και βίντεο που έχω τραβήξει πριν μια εβδομάδα περίπου αν θυμάμαι καλά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Πάντως και εγώ τον βλέπω λίγο αδυνατισμένο. Ευχαριστώ όπως και να έχει για την τοποθέτηση, έλεγα μήπως γίνομαι παρανοϊκός και βλέπω πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Τι αν θυμάμαι καλά αφού φαίνεται η ημερομηνία στο βίντεο είναι τραβηγμένο στις 11/8 πρίν από τρείς μέρες δλδ
 
Οι κουτσουλιές είναι καλές πάντως.

έλεγα μήπως γίνομαι παρανοϊκός και βλέπω πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν.
Δεν γίνεσαι. Όλοι μας γνωρίζουμε άλλωστε ότι αν αργήσουμε λιγάκι να πάρουμε χαμπάρι μία κατάσταση, συνήθως είναι αργά.

Συνέχισε με προβιοτικό και πολυβιταμίνη όπως είπε και ο Γιάννης και να το παρακολουθείες συνεχώς για τυχόν ανησυχητικές αλλαγές.
 
Ευχαριστώ @Stavros . Τον παρακολουθώ καθημερινά.
Να εκφράσω και μια άλλη σκέψη μου αναφορικά με το θέμα. Αν ήταν να έχει πρόβλημα με κοκκίδια, σκουλίκια κλπ θα ανέβαινε κάθε βράδυ στην πάνω πάτηθρα να κοιμηθεί; Ρητορική η ερώτηση εκτός αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα την απάντηση που είναι καλοδεχούμενη . Όπως και να έχει ευχαριστώ και καλό βράδυ.
 
Καλημέρα. Δεν το βλέπω αδύνατο το πουλί, αλλά οριακά κανονικό, τουλάχιστον ό,τι φαίνεται από τη φωτό. Θα έλεγα να αυξήσεις την ποσότητα αυγοτροφής και να παρατηρήσεις αν και κατά πόσο αυξάνεται το λίπος από τον λαιμό και κάτω...μία εβδομάδα πιστεύω ότι είναι αρκετή για να δείξει...παρόλα αυτά, στη θέση σου θα το έπιανα και θα το παρατηρούσα για "καρίνα" καθημερινά (η αλήθεια είναι ότι ο ίδιος όταν κοιτώ για καρίνα, δεν τη βλέπω στην πραγματικότητα, αλλά περισσότερο την καταλαβαίνω με την αφή).
Επιπρόσθετα κι εμένα ένα καναρίνι μου 11 ετών, από την ηλικία των 2, κάνει αυτή τη δουλειά, δλδ κάθεται στη σχάρα το καλοκαίρι και κρεμάει τα πόδια του κάτω, το καλοκαίρι, όμως το έκανε σε μεγαλύτερο βαθμό όταν είχε να ταΐσει νεοσσούς (τον άφηνα να μεγαλώσει μόνος του την τελευταία γέννα από την ηλικία των 12 περίπου ημερών). Εφέτος που δεν τον ζευγάρωσα, πάλι κάθεται στη σχάρα αλλά όχι με τόσο μεγάλη συχνότητα.
Επομένως Κώστα, κατά τη γνώμη μου, παρατηρείς, εξετάζεις την καρίνα καθημερινά και αναλόγως τι βρίσκεις, είτε συνεχίζεις έτσι είτε στέλνεις δείγματα για εξετάσεις. Αλλά αύξησε λίγο την παρεχόμενη τροφή, και την αυγοτροφή (και φυσικά όλα τα συμπληρώματα που δίνεις)
 
Χρόνια πολλά για την ημέρα @ianos. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ. Θα αυξηθεί η αυγοτροφή λοιπόν για μία εβδομάδα και τον ξανά ελέγχω. Αυτός δεν τάισε νεοσσούς γιατί δεν εκκολάφθηκαν τα αυγά αλλά τάιζε τις κανάρες επί 17 + μέρες την κάθε μια Χ 3 φορές συνολικά δλδ και χοντρικά 51-55 μέρες. Μπορεί να μην είναι η ίδια κόπωση αλλά κάτι είναι και αυτό.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@mgerom ευχαριστώ πολύ θα το κάνω και θα ενημερώσω άμεσα. Πάντως μπρόκολο σηκώνεται κάθε 5 λεπτά τρώει και ξανακαθεται. Κάποιες στιγμές πάει και στο μπρόκολο και στην αυγοτροφή. Τους σπόρους μου τους διαλέγει τρώει αυτούς που θέλει και μετά μόνο αυγοτροφή.
[automerge]1692090741[/automerge]
γκρίτ με κάρβουνο και
Είναι γεμάτο το ταιστρακι του. Έχουν πάντα γκριτ με κάρβουνο όλα τα πουλιά αφού τρελαίνονται όλα (και το παροτλετ) με αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απόψεις για τα πίσω δάκτυλα που είναι σαν κομμένα. Μπορεί να προκαλεί το θέμα αυτό; Αν ναι πως αντιμετωπίζεται; Να βάλω betadine ;
 

Συνημμένα

  • IMG_20230816_192652.webp
    IMG_20230816_192652.webp
    268,8 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20230816_192700.webp
    IMG_20230816_192700.webp
    224,2 KB · Προβολές: 23
  • IMG_20230816_192739.webp
    IMG_20230816_192739.webp
    224,4 KB · Προβολές: 23
Τα "μαξιλαράκια" της πατούσας του είναι , που έχουν μεγεθυνθεί από τα υπολείμματα που αποθέτουν τα ακάρεα. Για λίγο καιρό περιποίηση κάθε βράδυ με Epithol .(Ελάχιστη κρέμα και 20-30 δευτερόλεπτα μασάζ).
 
@mgerom κε Μάκη ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Θα εφαρμόσω άμεσα. Εύχομαι πραγματικά να έχετε δίκιο και να ξεπεράσει το πρόβλημα αυτό (αν είναι πρόβλημα και όχι μια φυσιολογική συμπεριφορά). Όπως και να έχει θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Να πω ότι έβαλα αρακά έφαγε αλλά προτίμησε το μπρόκολο (που είχε δίπλα του). Έβαλα κέρασμα και με καναβούρι και αυτό το εξαφάνισε! Να βάλω περισσότερο να πάρει λίγα γραμμάρια παραπάνω ή θα τον επιβαρύνει; Πάντως όταν τον πιάνω για έλεγχο αυτός με τσιμπάει στα δάχτυλα. Πράγμα που σημαίνει ότι από ενέργεια πάμε καλά.
 
@mgerom κε Μάκη να κάνω μια ερώτηση περί μεγέθυνσης στα μαξιλαράκια της πατούσας; Εμένα μου φαίνεται σαν οίδημα η διόγκωση. Αυτο εννοείτε και εσείς; Έχουμε οίδημα από τα υπολείμματα των ακάρεων ή μιλάτε για προσκόλληση;
 
Back
Top