Φροντίδα Περίεργοι ήχοι κοκατίλ με το ράμφος

eleftherna

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα κοκατιλ 2,5 μηνών, τον Κίκο. Είναι ήμερο, ταισμένο με κρέμα, από εκτροφέα.
Ανεβαίνει στο δάκτυλό μας και κάθεται πάνω μας, παίρνει τροφή από το χέρι μας, αλλά γενικώς είναι διστακτικός. Πχ δεν νιώθει άνετα να τον χαιδεύψουμε. Επίσης, βγαίνει από το κλουβί για να πετάξει.
Παρατήρησα και χθες και σήμερα ότι έκανε με το ράμφος του αυτούς τους περίεργους ήχους που βλέπετε στο βίντεο. Πριν λίγο είχε φάει από το χέρι μου μιλετ.
Δεν ξέρω πώς να τους ερμηνεύσω...
Ευχαριστώ πολύ!View attachment 20220822_172508~4.mp4
 
Είναι στο σαλόνι, στη γωνία πάνω στο μπουφέ. Δε φτάνει ο σκύλος, αλλά ζηλεύει όποτε ασχολείται κάποιος με τον παπαγάλο και γαυγίζει. Τουλάχιστον η εκτροφέας μου είπε ότι έχει κ αυτή σκυλιά κ είναι συνηθισμένος...
 
Το παπαγαλάκι το έχω 4 ημέρες. Ο σκύλος είναι μικρόσωμος, κοκκόνι, γαυγίζει με κανονική ένταση, ούτε τσιριχτά, ούτε πολύ δυνατά. Το παπαγαλάκι δε δείχνει να ενοχλείται από το γαύγισμα.
Μέχρι πριν πάρουμε το παπαγαλάκι ο σκύλος ήταν πολύ ήρεμος, τώρα έχει ενθουσιαστεί. Και με μια γάτα που είχαμε της γαύγιζε, αλλά δεν την πείραζε. Φυσικά δεν θα τους φέρω ακόμα σε επαφή.
 
Back
Top