Φροντίδα Περίεργο πετάρισμα παπαγάλων

TeriAthens

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2008
Μηνύματα
184
Πόλη
Αθήνα
Χθες τα ξημερώματα συνέβη ένα περιστατικό που δεν το έχω ξανασυναντήσει με τους παπαγάλους μου, με τα red-rumped συγκεκριμένα, γιατί τα linnies, είναι στη φωλίτσα τους και περιμένουν τα μωράκια. Το βράδυ κοιμήθηκαν κανονικά-τους σκεπάζω με ένα πανάκι για να μην τους ενοχλεί κανένα φως- και κατά τις πέντε το πρωί άρχισε να πεταρίζει μέσα στο κλουβί του το αρσενικό σε μεγάλο πανικό και εξ αντανακλάσεως έκανε το ίδιο και το θηλυκό στο διπλανό κλουβί, πήγα να τα πλησιάσω και χτυπιούνταν περισσότερο! Δυστυχώς, βγήκαν και αρκετά φτεράκια από την αριστερή της φτερούγα και μάτωσε το καημένο. Το αρσενικό ευτυχώς δεν χτύπησε... Ο όλος πανικός πρέπει να κράτησε γύρω στα 2 λεπτά και μετά ηρέμησαν. Δεν ξέρω τί έγινε, υποθέτω οτι μπήκε στο κλουβί κάποιου από τους 2 ένα κουνούπι που κυκλοφορούσε στο δωμάτιο και από τον θόρυβο τρόμαξε, δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να συνέβη γιατί υπήρχε πλήρης ησυχία, αφού ήδη κοιμόμασταν όλοι εδώ και ώρες!
Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο έναν πτηνίατρο, τον κ. Δημητριάδη, τον οποίο βρήκα από το φόρουμ και μου είπε να μην ανησυχώ, απλά να της βάλω λίγο διαλυμένο betadine σε νερό και να την παρακολουθώ. Καλά είναι βέβαια η κοπέλα μου, τρώει αλλά είναι λίγο φοβισμένη, λογικό μου φαίνεται...Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και συγνώμη για την πολυλογία, αλλά φοβήθηκα πολύ και ελπίζω να μη ξανασυμβεί κάτι τέτοιο...
 
Paidia egine seismos! stin Kina kai stin Bulgaria! Giayto...kai o Riki mou einai poli evestitos! Simersa to proi den eniothe kala ...poli anisiximenos itane!Sto seismo tou Leonidiou palia exei xasei apo stress kai xtipimata ola ta poupoula (ftera ptisis) apo ena ftero...
 
ναι ε; ιδέα δεν είχα... Τέτοια τρομάρα που πήρα, δεν ξανακοιμήθηκα από εκείνη την ώρα!
 
Παιδια.. Οταν ειχα πρωτοπαρει τον παπαγαλο μου που ηταν 4 μηνων ενα βραδυ
ενω παντα ηταν ησυχος αρχισε να κτυπιεται στο κλουβι... Πεταχτηκαμε επανω
και επαμε.. Παει κατι επαθε και τα κακαρωσε ο πιπις.. Οποτε μετα δυο λεπτα
εγινε ενας μεγαλος σεισμος...
 
Κατ'αρχάς παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

ειλικρινά δεν ήξεα για το night fright, ούτε και οτι μπορεί να είναι ένδειξη για επικείμενο σεισμό!

Τον Έρνι τον έχω ενάμιση χρόνο και την Μπουμπού από τις αρχές Μαρτίου και ποτέ δεν είχαν τέτοια συμπεριφορά, απόψε θα αφήσω ένα φωτάκι αναμμένο, για να είμαι πιο ήσυχη, μακάρι να είναι ήρεμα απόψε!
 
Πριν 1-2 μήνες περίπου ξύπνησα φοβισμένη κατά τις 4 το πρωί γιατι ο Μπουλούκος άρχισε να χτυπιέται και να πέφτει από τα κλαδιά...Αρχικά νόμιζα έντρομη ότι κάποιος είναι στο μπαλκόνι μου, αλλά τίποτα...
Το επόμενο πρωί άκουσα ότι έκεινη την ώρα έγινε σεισμός κάπου κοντά στην Αθήνα...😱
 
παιδια το θεμα ειναι πως οι σεισμοι φοβιζουν πολυ τα πτηνα και τα τρομαζουν
εγω σκεπτομαι σοβαρα το ενδεχομενο για να μη ξαναπερασει τετοια τρομαρα να
του κανω αντισεισμικο εμβολιο
 
Κι εμένα ο παπαγάλος μου το έκανε αυτό δύο φορές πέρισυ και από τότε το έκανε σήμερα το βράδυ. Ενώ είχε απόλυτη ησυχία άρχισε να φτεροκοπάει μέσα στο κλουβί του.. Δεν ξέρω τι παθαίνει...
 
Εμενα οχι σημερα, εχτες το ξημερωμα κατα τις 5 , το μιρκο μου Budgie αρχισε να φτεροκοπαει, σηκωθηκα, ανοιξα τα φωτα για να ηρεμισει και αυτος και η θηλυκια μου που ξυπνησε και αυτη αποτομα και την βρηκα τρομαγμενη στον πατο του κλουβιου...

Θελοντας και μη σκεφτηκα και εγω το ενδεχομενο μηπως γινει κανας σεισμος αλλα τιποτα...

Παντως τους ειχα φως γιατι αφηνω παντα την πορτα του μπανιου ελαχιστα ανοιχτη με ανοιχτο το φως...

Καταληγω πως επειδη εκεινο το βραδι ο μικρος κοιμηθηκε πανω στην κουνια (οταν τον ειδα μου αρεσε τοσο η εικονα που μαλλον το ματιασα), ισως ξυπνησε και κουνηθηκε η κουνια και τρομαξε, η ισως δεν εβλεπε να κατεβει σε πατηθρα και τρομαξε απο αυτο. Σημερα βραδυ μιας και εχτες ελειπα θα το τσεκαρω αν ξανακοιμηθει στην κουνια η αν ξαναξυπνησει τα ξημερωματα..
 
Back
Top