Αναπαραγωγή Περίπου πότε κλαρώνουν οι νεοσσοί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Καλημέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου πότε κλαρώνουν τα μωρά!

Διάβασα ότι την δεύτερη εβδομάδα "τον πρωτότοκο δεν τον χωρά ο τόπος"...
Εμένα τα 3 είναι της ίδιας ημέρας, Σάββατο 8/2, με πρώτο τον στραβούλη μου και δεν βλέπω καμία διάθεση να βγουν από τη φωλιά. Μήπως κατάλαβα λάθος για τις 2 εβδομάδες;

Οι γονείς ήδη άρχισαν τα φλέρτ και τα βατέματα, και τα τεμπελιάρικα όλο τσιρίζουν και τρώνε στη φωλιά.
Κάνουν "φτεράκια" δηλαδή σαν να προσπαθούν να πετάξουν, όταν καθάριζα τη φωλιά τρέχανε πάνω μου, οπότε είναι αρκετά δραστήρια κτλ.. Μέχρι πριν δυο μέρες (νύχτες) η μαμά τους κοιμόταν που και που στη φωλιά. Τώρα φτιάχνει ήδη την καινούργια και χτες μάλιστα κοιμήθηκε μέσα στην καινούργια φωλιά.

Το κλάρωμα είναι κάτι "στάνταρ" ή υπάρχουν παράγοντες που το επηρεάζουν; Θέλω να είμαι σίγουρη ότι δεν θα προκύψει κανένα πρόβλημα με τα μικρά και τη νέα φωλιά. Ευτυχώς ο πατέρας τα ταΐζει ανελλιπώς.

Ευχαριστώ!
 
Η χρονική απόσταση από την γέννηση μέχρι την απόκτηση της δυνατότητας να στέκονται στο κλαρί ποικίλει αρκετά μια και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Θα παραθέσω μερικούς.
1. Την τροφοδοσία των γονιών. Αν οι γονείς ταΐζουν τους νεοσσούς περισσότερο ή λιγότερο αυτό θα επηρεάσει την ανάπτυξή τους και συνεπώς και την μέρα που θα αφήσουν τη φωλιά τους.
2. Η θερμοκρασία του χώρου. Αν η θερμοκρασία είναι η πρέπουσα και άρα ασφαλής θα επιτρέψει στα μικρά να αφήσουν τη φωλιά κάπως νωρίτερα απ' ότι αν επικρατεί κρύο...
3. Η ενόχληση από επιθέσεις παρασίτων. Αν υπάρχουν παράσιτα στο χώρο ή στο κλουβί θα πιέσουν τα μικρά (φοβερή ενόχληση) και θα αναγκάσουν τα μικρά να βγουν έξω από αυτή νωρίτερα. Μάλιστα κάποιες φορές επικίνδυνα νωρίτερα για την υγεία, την ασφάλεια και την ανάπτυξή τους.
4. Απότομος περιορισμός τροφοδοσίας. Είτε γιατί οι γονείς ασχολούνται με τη νέα φωλιά είτε για άλλες αιτίες μπορεί να περιοριστεί η συχνότητα τροφοδοσίας... Οπότε η πείνα θα αναγκάσει τα μικρά να βγουν νωρίτερα και να κυνηγήσουν τους γονείς τους εκλιπαρώντας για λίγη τροφή.
5. Ξαφνικός φόβος. Αν για κάποιο λόγο κάτι τα φοβίσει, μπορεί να εγκαταλείψουν την ασφάλεια της φωλιάς και να βρεθούν στον πάτο του κλουβιού... Πιθανόν αν έχουν την δύναμη να ξαναμπούν πάλι μέσα σ' αυτή... συνήθως όμως χρειάζονται βοήθεια.
Ίσως βρούμε και άλλες αιτίες για παρόμοια αντίδραση...
Σε κάθε περίπτωση Μιράντα... Τα δικά σου καλά κάνουν και δε βγαίνουν ακόμη από τη φωλιά τους...
Θα το κάνουν όταν πρέπει... Περίπου στις 18-22 μέρες της ζωής τους.
Φυσικά κι αυτό δεν μπορεί να γίνει κανόνας... ζωντανές ψυχές και κανόνες δεν αλληλοπορεύονται..
 
Από τροφοδοσία και ποικιλία πάμε πολύ καλά πιστεύωκαι εγώ θα βολευόμουν να με ταΐζουν ολημερίς στο στόμα(!)
Τα γνώριμα σκουξίματα τα ακούω περίπου κάθε πέντε-δέκα λεπτά με ιδιαίτερη ένταση κυρίως όταν τα ταΐζει η μαμά :D

Θερμοκρασία παίζει 20-23 βαθμούς με μια μικρή πτώση στους 18-19 τη νύχτα (περίπου) γιατί δεν έχω το καλοριφέρ αναμμένο όταν κοιμάμαι, να κάνω κ λίγο οικονομία!

Σπάνια τα βλέπω να ξύνονται, κυρίως τεντώνουν τα φτερά τους.

Λίγο μαζεύονται όταν περνάω ή πλησιάζω αλλά όχι κάτι σοβαρό, εξάλλου που και που τα πιάνω οπότε δεν πανικοβάλλονται..

Άρα σε φυσιολογικό πλαίσιο την άλλη εβδομάδα θα τα δω έξω.. Απλά μάλλον κατάλαβα λάθος το "2 εβδομάδες" 👍
 
Από τροφοδοσία και ποικιλία πάμε πολύ καλά πιστεύωκαι εγώ θα βολευόμουν να με ταΐζουν ολημερίς στο στόμα(!)
Τα γνώριμα σκουξίματα τα ακούω περίπου κάθε πέντε-δέκα λεπτά με ιδιαίτερη ένταση κυρίως όταν τα ταΐζει η μαμά :D

Θερμοκρασία παίζει 20-23 βαθμούς με μια μικρή πτώση στους 18-19 τη νύχτα (περίπου) γιατί δεν έχω το καλοριφέρ αναμμένο όταν κοιμάμαι, να κάνω κ λίγο οικονομία!

Σπάνια τα βλέπω να ξύνονται, κυρίως τεντώνουν τα φτερά τους.

Λίγο μαζεύονται όταν περνάω ή πλησιάζω αλλά όχι κάτι σοβαρό, εξάλλου που και που τα πιάνω οπότε δεν πανικοβάλλονται..

Άρα σε φυσιολογικό πλαίσιο την άλλη εβδομάδα θα τα δω έξω.. Απλά μάλλον κατάλαβα λάθος το "2 εβδομάδες" 👍
Ναι.. από τις περιγραφές σου εσύ και κυρίως οι φίλοι σου... Πορεύεστε άψογα.
Η θερμοκρασία με κάνει να ζηλεύω το χώρο σου... ίσως έρθω να ζεσταθώ κάπως.. 😀
Το γεγονός πως δεν ξύνονται είναι πολύ καλό αν και τέτοια εποχή δύσκολα αναπτύσσονται αριθμοί παρασίτων ικανοί για ζημιά.
Το ο,τι σε αποδέχονται οι νεοσσοί χωρίς φόβο είναι εξαιρετικά καλό... και να το συνεχίσεις.
Την άλλη βδομάδα θα μας βάλεις και φωτογραφίες...
Πάντως οι 15 μόνο μέρες στη φωλιά είναι η κακή εξαίρεση... και ως τέτοια θα πρέπει να αποφεύγεται.
 
Ωραία! Το στραβούλη λυπάμαι λίγο, γιατί και να προσπαθεί δεν μπορεί να ξυστεί καλά..

Θα βάλω φώτο αύριο που θα ξανακαθαριστούμε!

Σε ότι αφορά τη ζέστη... Πρόπερσι σε ένα σπίτι χωρίς μόνωση δεν βάλαμε καθόλου καλοριφέρ.. Ένιωθα σαν κινούμενη Μπαμπούσκα από τα ρούχα που φόραγα.

Ευτυχώς φέτος και τα μωρά μου έτυχε να έχουν καλές συνθήκες..Ίσως το βράδυ έχουν μια μικρή διακύμανση αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο..
 
Να διορθώσω .. καλό είναι να προσπαθούμε να κρατήσουμε τα πουλιά περισσότερες μέρες από τις δεκαπέντε, στην ασφάλεια της φωλιάς.
Για μένα είναι κακή εξαίρεση να εγκαταλείπουν τη φωλιά τόσο νωρίς... ειδικά αυτό το χρονικό διάστημα (τέλος χειμώνα)... Που ακόμη ο καιρός είναι κρύος...
 
Περίπου στις 14-15 μέρες βγαίνουν οι νεοσσοί.. Και να προσπαθήσουμε εμείς να καθυστερήσουμε τη φυσιολογική διαδικασία δεν πετυχαίνουμε τίποτα. Τότε αφήνουν τη φωλιά.Αντίθετα η καθυστέρηση πέραν των 17 ημερών, είναι ανησυχητική.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γιάννη από τη φωλιά βγαίνουν στις 22 μέρες;. Γιατί των περισσότερων βγαίνουν στις 13-14 . Εδώ δε μιλάμε για διαφορά 1-2 ημερών, αλλά για διαφορά μιας εβδομάδας.. Εμένα στις 22-25 είναι απογαλακτισμένα. Έτσι που τα λες τα δικά σου μέχρι 35 ημερών "βυζαίνουν'' ...
 
Δηλαδή ο αριθμός των νεοσσών, η θερμοκρασία, κλπ δεν έχουν καμιά επίδραση σ' αυτό...
Ο μικρός σε όλα νεοσσός ακολουθεί τα πρώτα στην έξοδο;
Δε παραμένει μια δυο μέρες παραπάνω;
Αν οι συνθήκες μέσα στη φωλιά είναι οι κατάλληλες (καθαριότητα κλπ) παραμένουν περισσότερες μέρες... ειδικά τώρα το χειμώνα... Αν η εκτροφή είναι σε "ζεστές" θερμοκρασίες θα βγουν νωρίτερα... στις δυο βδομάδες ίσως όχι. Δεν υπάρχει σύγκριση της τωρινής εκτροφής με του Απρίλη...
Όσο για τα υπόλοιπα... έχεις δίκιο για να μη χαλάσει και το θέμα... Τα δικά μου αργούν... άλλα καναρίνια βγαίνουν κελαηδώντας...
 
Γιάννη, δεν γράφω περιπαικτικά η ειρωνικά..
΄Εγραψες ''Πάντως οι 15 μόνο μέρες στη φωλιά είναι η κακή εξαίρεση... και ως τέτοια θα πρέπει να αποφεύγεται.''
Κάτι που είναι ανακριβές και λανθασμένο.
Οι 15 μέρες (και πολλές είναι) είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
Όλα τα παραπάνω που γράφεις παίζουν ρόλο αν και επαναλαμβάνω δεν μιλάμε για μια δυό μέρες διαφορά αλλά για βδομάδα.
Δεν μιλάμε πότε αφήνει τη φωλιά ο τελευταίος, γιατί αν δεν έχουμε αλλάξει τ'αυγά κι αυτός θα βγει στις 15, στις 16..άντε στις 17.
Θα ήταν λοιπόν πιο σωστή η διατύπωση από 14 - 17 μέρες / ενίοτε 20 .
.. Κι αυτό γιατί δεν είμαι στην εκτροφή σου, οπότε δεν μπορώ εγώ να εκφέρω άποψη για τα δικά σου πουλιά. Εδώ όμως μιλάμε με βάση την πλειοψηφία και όχι τυχόν εξαιρέσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γιάννη, δεν γράφω περιπαικτικά η ειρωνικά..
΄Εγραψες ''Πάντως οι 15 μόνο μέρες στη φωλιά είναι η κακή εξαίρεση... και ως τέτοια θα πρέπει να αποφεύγεται.''
Κάτι που είναι ανακριβές και λανθασμένο.
Οι 15 μέρες (και πολλές είναι) είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
Όλα τα παραπάνω που γράφεις παίζουν ρόλο αν και επαναλαμβάνω δεν μιλάμε για μια δυό μέρες διαφορά αλλά για βδομάδα.
Δεν μιλάμε πότε αφήνει τη φωλιά ο τελευταίος, γιατί αν δεν έχουμε αλλάξει τ'αυγά κι αυτός θα βγει στις 15, στις 16..άντε στις 17.
Θα ήταν λοιπόν πιο σωστή η διατύπωση από 14 - 17 μέρες / ενίοτε 20 .
.. Κι αυτό γιατί δεν είμαι στην εκτροφή σου, οπότε δεν μπορώ εγώ να εκφέρω άποψη για τα δικά σου πουλιά. Εδώ όμως μιλάμε με βάση την πλειοψηφία και όχι τυχόν εξαιρέσεις.
Έχεις δίκιο... Θα έπρεπε να γράψω και για αυτό το χρονικό διάστημα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
... Θα ήταν λοιπόν πιο σωστή η διατύπωση από 14 - 17 μέρες / ενίοτε 20 .

Το απο 17 - 20 με βρίσκει σύμφωνο. Σπάνια στις 14-15. Φυσικά η ανάπτυξη των νεοσσών παίζει σπουδαίο ρόλο. Ανάλογα την μετάλλαξη και τον τρόπο ταίσματος των γονιών,υπάρχουν διαφοροποιήσεις που κυμαίνονται απο 3 έως και 7 ημερες. Συνήθως οι ποικιλίες( μεταλλάξεις ) που είναι κοντινότερες προς την αρχέγονη μορφή του καναρινιού, παρουσιάζουν μια ταχύτερη ανάπτυξη.
 
Σε γενικες γραμμες παντως τα καναρια μου βγαινουν απο την φωλια περιπου οταν ειναι 20 ημερων! Στα ιθαγενη περιπου την 15 μερα!
 
'Άρα σε κάθε περίπτωση είμαι εντός και όχι εκτός ορίων. Τα τερατακια μου πεταρίζουν και πηδούν λίγο (το βλέπω όταν τα παίρνω στο χέρι μου, σήμερα προσπαθούσα να τα μαζέψω από τη μπλούζα μου για να τα βάλω πίσω στη φωλιά..)

Όποτε μένει να σας ενημερώσω πότε θα αρχίσουν τις περιπέτειες στην κλούβα!

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
 
'Άρα σε κάθε περίπτωση είμαι εντός και όχι εκτός ορίων. Τα τερατακια μου πεταρίζουν και πηδούν λίγο (το βλέπω όταν τα παίρνω στο χέρι μου, σήμερα προσπαθούσα να τα μαζέψω από τη μπλούζα μου για να τα βάλω πίσω στη φωλιά..)

Όποτε μένει να σας ενημερώσω πότε θα αρχίσουν τις περιπέτειες στην κλούβα!

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Τέλεια και ωραία... και μια και μπήκες στον κόπο να ξαναγράψεις... κράτα σημειώσεις. Για το ποια μέρα εγκατέλειψαν τη φωλιά και δεν ξαναμπήκαν μέσα... και πες μας... Έτσι από περιέργεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Υποπτεύομαι ότι όταν γίνει αυτό, οι 3 πρώτοι "πρέπει" να βγούν την ίδια μέρα και το μικρό μου τις επόμενες;
 
Σε γενικες γραμμες παντως τα καναρια μου βγαινουν απο την φωλια περιπου οταν ειναι 20 ημερων! Στα ιθαγενη περιπου την 15 μερα!
Μιράντα με το καλό και κλαρωμένα!

Κώστα, το κλειδί είναι σ'αυτό που έγραψες. Στα ιθαγενή ''τελειώνουμε'' νωρίς. Αν και τα timbrados μου έχουν την ίδια συμπεριφορά. Βασικός παράγων, αυτό που ανέφερε παραπάνω ο Γιάννης. Εμένα και τα καναρίνια ξεκινάνε προκοπή από τέλος Μάρτη και μετά.
Ποτέ όμως δεν είχα πουλί στη φωλιά μετά την 16-17η μέρα.
 
Μιράντα με το καλό και κλαρωμένα!

Κώστα, το κλειδί είναι σ'αυτό που έγραψες. Στα ιθαγενή ''τελειώνουμε'' νωρίς. Αν και τα timbrados μου έχουν την ίδια συμπεριφορά. Βασικός παράγων, αυτό που ανέφερε παραπάνω ο Γιάννης. Εμένα και τα καναρίνια ξεκινάνε προκοπή από τέλος Μάρτη και μετά.
Ποτέ όμως δεν είχα πουλί στη φωλιά μετά την 16-17η μέρα.
Ευχαριστώ!

Εφόσον είμαστε 15 ημερών, μένει να δούμε οι συνθήκες στο σπίτι μου πότε θα τα 'ωθήσουν' να βγουν, έτσι για να έχω και εγώ μια εικόνα, διότι ετοιμαζόμαστε και για δεύτερη τώρα...
 
Back
Top