Αναπαραγωγή Περί αιμομιξίας καναρινιών

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Σε μία κλούβα έχω 3 θηλυκές και έναν αρσενικό ο οποίος είναι... Θείος τους! Στην πρώτη γέννα που έκαναν πέταξα τα αυγά και έβαλα ψεύτικα να κλωσήσουν... Τις τελευταίες μέρες βρίσκονται οι κυρίες στη 2η γέννα και έχω 13 αυγά μέσα στην κλούβα και δε ξέρω τι να κάνω... Να τα πετάξω; Θα βγουν σίγουρα όλοι οι νεοσσοί με θέμα; Ή μήπως να τα αφήσω;

Και κάπου διάβασα ότι και αδέλφια να ζευγαρώσεις δε θα υπάρχει θέμα... και ανοίγεται το μεγάλο θέμα της αιμομιξίας.. Όταν δεν έχουμε ζευγαρωμένα όλα τα καναρίνια μπορούμε για μία και μόνο χρονιά να ακολουθήσουμε το δρόμο αυτό? Ποια ζευγάρια είναι απαγορευτικά; Ποια η πιθανότητα να βγουν οι νεοσσοί με ένα πόδι ή δύο ράμφοι; 😛
 
Υπάρχουν αιμομικτικές γραμμές αναπαραγωγής όπου ο γονιός ζευγαρώνει με τα παιδιά του.
Είναι οι γραμμές που διατηρούν τα χαρακτηριστικά του αρχικού γεννήτορα και πιθανόν να τα βελτιώνουν.
Τα προβλήματα που παρουσιάζονται δεν είμαι σε θέση να τα αναπτύξω γιατί δεν τα γνωρίζω στην πραγματική τους έκταση. Από πληροφορίες και συζητήσεις όμως γνωρίζω πως αυτά τα προβλήματα υπάρχουν... και σε σοβαρές μορφές. Κάποιοι μιλούν για σοβαρές αναπηρίες... και φοβερές δυσμορφίες.
Σε καμία όμως αιμομικτική αναπαραγωγή δεν επιτρέπεται στα αδέρφια να ζευγαρώνουν... Κανόνας απαράβατος.
Αδυνατώ ακόμη να καταλάβω στις συνηθισμένες ράτσες πουλιών την ανάγκη ύπαρξης τέτοιων ζευγαριών και ζευγαρωμάτων...
 
Καλησπέρα σας!

Σε μία κλούβα έχω 3 θηλυκές και έναν αρσενικό ο οποίος είναι... Θείος τους! Στην πρώτη γέννα που έκαναν πέταξα τα αυγά και έβαλα ψεύτικα να κλωσήσουν... Τις τελευταίες μέρες βρίσκονται οι κυρίες στη 2η γέννα και έχω 13 αυγά μέσα στην κλούβα και δε ξέρω τι να κάνω... Να τα πετάξω; Θα βγουν σίγουρα όλοι οι νεοσσοί με θέμα; Ή μήπως να τα αφήσω;

Και κάπου διάβασα ότι και αδέλφια να ζευγαρώσεις δε θα υπάρχει θέμα... και ανοίγεται το μεγάλο θέμα της αιμομιξίας.. Όταν δεν έχουμε ζευγαρωμένα όλα τα καναρίνια μπορούμε για μία και μόνο χρονιά να ακολουθήσουμε το δρόμο αυτό? Ποια ζευγάρια είναι απαγορευτικά; Ποια η πιθανότητα να βγουν οι νεοσσοί με ένα πόδι ή δύο ράμφοι; 😛

Πριν πολλά χρόνια είχα ζευγαρώσει 2 κοινά που ήταν αδέλφια. Τα πουλιά που βγήκαν ήταν φυσιολογικά. Δόθηκαν και δεν ξέρω πόσα χρόνια έζησαν ή αν ήταν επιρρεπή σε ασθένειες. Τότε ήμουν πολύ μικρός και δεν είχα επίγνωση των συνεπειών αυτού του εγχειρήματος. Έκτοτε δεν το έχω ρισκάρει ξανά και τάσσομαι κατά της αιμομιξίας ακόμη και για εκθεσιακούς σκοπούς.
 
Πολύ χρήσιμο το άρθρο σου Μιχάλη! Σ ευχαριστώ πολύ! Αλλά δε θέλω να ζευγαρώσω αδέλφια... Θείο με ανιψιές.. Και συγκεκριμένα μόνο μία έχει που έχει τακιμιάσει και δίνουν φιλάκια.. Λες σε αυτό το ζευγάρωμα να έχω θέμα και πρόβλημα με τους νεοσσούς;
 
Μια απορια, ζευγαρωνουμε μεταξυ τους πουλια που ειναι κατα 50% αδερφια; Δηλαδη απο ιδιο αρσενικο αλλα απο διαφορετικο θηλυκο;
 
Nαι Κώστα...όταν υπάρχει 50 % διαφορετικό αίμα, διασταυρώνονται.
*Δεν μπορεί να γίνεται συνέχεια, γιατί τα νέα πουλιά θα έχουν στην ουσία 75 % αίμα του ενός γονέα και 25 από το 2ο. Αυτό μακροπρόθεσμα θα επιφέρει τα προβλήματα που αναφέρονται στις αιμομικτικές διασταυρώσεις..
 
Φυσικά δεν μιλάμε για συνέχεια! Μια φορά να τους φύγει η κάψα! Λέω να το δοκιμάσω φέτος και ό,τι γίνει! Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αλίκη μήπως το καθυστερείς λίγο; Έρχεται ο Ιούνιος...
Στέφανε τα έχω έξω και ο καιρός από κει που μας είχε στο κρύο μας πήγε στους 28 βαθμούς.. Είμαστε στη 2η γέννα και δεν πρόκειται να προχωρήσω σε τρίτη.. Ακόμα η ζέστη υποφέρεται... Τελευταία γέννα! 😉 Την πρώτη την έφαγε η μαρμάγκα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Είμαστε στη 2η γέννα


Αν είσαι ήδη στην δεύτερη γέννα(επώαση) οκ. Αλλά αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις τώρα για δεύτερη γέννα φοβάμαι μη σε προλάβουν οι μεγάλες ζέστες και μέχρι να απογαλακτιστούν και τα μικρά που προκύψουν ίσως και η πτερόρροια.

Στέφανε τα έχω έξω και ο καιρός από κει που μας είχε στο κρύο μας πήγε στους 28 βαθμούς

Θα συμφωνήσω μαζί σου και λυπάμαι που η αναπαραγωγή έφθασε στο τέλος της, καθώς ο καιρός αυτή την στιγμή βοηθάει πάρα πολύ και τα πουλιά είναι φουλ πυρωμένα παρόλες τις γέννες που έχουν κάνει...
 
Back
Top