Αναπαραγωγή Περί αυγών συζήτηση

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Από χρονιά σε χρονιά βγαίνουν πράγματα και πληροφορίες που και να θες να τις αγνοήσεις δεν σε αφήνουν.
Φέτος λοιπόν είδα ακόμη ένα αξιοπερίεργο και με αφορμή αυτό αποφάσισα να ψάξω στο αρχείο μου και να βρω το φωτογραφικό υλικό που θα παραθέσω...
Όλα ξεκίνησαν από ένα τεράστιο για τα δεδομένα των καναρινιών αυγό. Πραγματικά τεράστιο... ακριβώς δίπλα του βρίσκεται ένα φυσιολογικό από την ίδια φωλιά και την ίδια κανάρα... 002.webp

Μέχρι εδώ κάπως καλά...
Το μέγεθος ήταν η αρχική έκπληξη... ακολούθησε και δεύτερη. Γιατί για πρώτη φορά έβλεπα σε καναρίνια αυγό δίκροκο!
001.webp

Αμέσως θυμήθηκα κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα σε κάποιο γνωστό μου νέο εκτροφέα πέρυσι ή ίσως πρόπερσι... Ακολουθεί μια φωτογραφία με τα μικρότερα αυγά που έχω δει ποτέ σε καναρίνια... (το ένα είναι λίγο κατεστραμμένο αλλά λίγη σημασία έχει). Μέγεθος του μικρού αυγού 6-7mm...;
004.webp
Και για να ολοκληρωθούν οι περί αυγών εκπλήξεις... από την ίδια κανάρα... στην ίδια γέννα δύο διαφορετικού χρώματος αυγά...
003.webp
Μου θυμίζει το χρώμα αυγού "ντόπιας" κότας... Δε συμφωνείτε;
Θα μου επιτρέψετε και δυο λόγια ως επίλογο στα παραπάνω ... Μ. Πέμπτη και οι νοικοκυρές θα βάψουν τα αυγά στο σπίτι... Δεν μπορεί παρά να συμμετέχουμε έστω και μινιμαλιστικά στο έθιμο.
006.webp
Καλή Ανάσταση.
 
Τι έγινε τελικά το δίκροκο Γιάννη; Ήταν γόνιμο;
Καλή Ανάσταση, αν και έχουμε μέλλον εμείς ακόμα :)
 
Τι έγινε τελικά το δίκροκο Γιάννη; Ήταν γόνιμο;
Καλή Ανάσταση, αν και έχουμε μέλλον εμείς ακόμα :)
Άξιο προσοχής... Θεωρώ πως δεν θα είναι γόνιμο...
Σε δυο τρεις μέρες θα σας πω όμως σίγουρα.
 
Αλικη και γονιμο να ηταν συμφωνα με γνωστο πτηνιατρο δεν εχει καταφερει ποτε να εκκολαφθει δικροκο αυγο! Ια μας πει βεβαια και ο Γιαννης!
 
Νομίζω ότι δεν ζουν τα έμβρυα από δίκροκα αυγά
Ναι... έχεις δίκιο Μιχάλη...
Κάποια στιγμή είχα δει διπλά έμβρυα νεκρά... αλλά ενώ προσπαθώ να θυμηθώ... Δεν μπορώ.
Αν τα καταφέρω θα έχω και φωτογραφίες.
 
Η θεωρεία λέει ότι στα γόνιμα δίκροκα αυγά ένα από τα δύο έμβρυα υπερτερεί και αρχίζει να αναπτύσσεται σε βάρος του άλλου. Κάποια στιγμή το αδύναμο έμβρυο θα πεθάνει και λόγω σήψης θα παρασύρει στο θάνατο και το δυνατό έμβρυο.
Εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω ότι έχω δει δίκροκα αυγά κλώσας κότας (χωριάτικης) να εκκολάπτονται επιτυχημένα (2 νεοσσοί) και δεν είμαι ο μόνος.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Από ότι μπορώ βλέπω κε Γιάννη το αβγουλάκι είναι άσπορο. Και είχα μία ελπίδα ότι μπορεί να γίνει κάτι.
 
Θα το αφήσουμε άλλες δύο μέρες και θα σας πω... Οι κρόκοι πάντως έσπασαν.

Η φωτογραφία αφορά την 4η μέρα επώασης του.
 
Τα δίκροκα αυγά στη φύση θεωρούνται "μη φυσιολογικά" και ακόμη και στις κότες θα πρέπει να αποφεύγεται η επώαση τους. Συνήθως δημιουργούνται προβλήματα ανάπτυξης που θανατώνουν κάποια στιγμή τον ένα νεοσσό και στη συνέχεια τον άλλο λόγω της σηψαιμίας που ακολουθεί.
Η θεωρεία λέει ότι στα γόνιμα δίκροκα αυγά ένα από τα δύο έμβρυα υπερτερεί και αρχίζει να αναπτύσσεται σε βάρος του άλλου. Κάποια στιγμή το αδύναμο έμβρυο θα πεθάνει και λόγω σήψης θα παρασύρει στο θάνατο και το δυνατό έμβρυο.
Εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω ότι έχω δει δίκροκα αυγά κλώσας κότας (χωριάτικης) να εκκολάπτονται επιτυχημένα (2 νεοσσοί) και δεν είμαι ο μόνος.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τα videos που μας έβαλε να δούμε ο Γιάννης δημιουργήθηκαν από ανθρώπους που είχαν γνώσεις και εξοπλισμό να παρακολουθούν και να έχει αίσιο τέλος το όλο εγχείρημα...
Δεν είμαι ειδικός μεταφέρω απόψεις πιο ειδικών, από πηγή που έχει κάπως ποιο ενημερωμένες στον τομέα γνώσεις. Οι συστάσεις τους λοιπόν είναι πως πρέπει να αποφεύγονται...
Όπως επίσης θα διαβάσετε υπάρχουν και τρίκροκα αυγά.

Και αυτό ίσως είναι και ο μοναδικός λόγος που θα διακόψω την επώαση σύντομα την επώαση στο δίκροκο που υπάρχει σε φωλιά στα καναρίνια μου...
 
Και το αποτέλεσμα ενός δίκροκου αυγού που ήταν ένσπερμο... είναι αυτό.
Δυο νεκροί νεοσσοί...
Οι αιτίες θανάτου πολλές...
Συνήθως πεθαίνει το ένα από κακή ανάπτυξη και ακολουθεί το άλλο από σηψαιμία...

Andreas Malaxas.webp
Η φωτογραφία είναι του φίλου Αντρέα Μαλαχά που τον ευχαριστώ για την άδεια χρήσης της.
 
Back
Top