Αναπαραγωγή Το μικρό μέγεθος αυγών δείχνει πως είναι άσπορα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι δεν τα έχω αλλάξει! Από το 3ο αυγό άρχισε να κάθεται σταδιακά... απο το 4ο σχεδον δεν σηκώνεται καθόλου...ίσα ίσα φαγητο λιγο μια βολτα στα κλαδακια και παλι μεσα...
Ωραία. Μετράς από την ημέρα του 4ου αβγού τουλάχιστον 13 ολοκληρωμένα 24ωρα και περιμένεις.
Σκοπεύεις να κάνεις ωοσκόπηση;
 
Εχω διάβασει σχεδόν τα παντα πως πρεπει να φαίνεται και πως όχι η αλήθεια ειναι ότι φοβάμαι παρα πολυ μη τυχόν και κάνω κάτι λάθος και δεν ξαναμπει μεσα η καναρα μου... Επίσης, πως θα το κάνω; θα χρειαστεί σίγουρα πια να την σηκώσω με το ζορί από την φωλιά για να δω και θα πρέπει να είναι βράδυ γιατί δεν πρέπει να κουνήσω και την φωλιά να την βγάλω εκτός κλουβιού ας πουμε για να τα δω με ησυχία, αρα... Μαλλον θα γεννήσω εγω μεχρι να γεννηθεί κάποιο απο αυτα! Εσείς τι προτείνετε;
 
και θα πρέπει να είναι βράδυ γιατί δεν πρέπει να κουνήσω και την φωλιά να την βγάλω εκτός κλουβιού ας πουμε για να τα δω με ησυχία.
Στο σημείο αυτό, αν έχω καταλάβει καλά τι λες, θα διαφωνήσω μαζί σου. Βράδυ, όχι, μην μετακινήσεις τη φωλιά νύχτα, διότι μετά που θα σηκωθεί, ενδέχεται να μην κάτσει ξανά.
Θεωρώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις, σύμφωνα με αυτά που λες, είναι να περιμένεις και να μην κάνεις ωοσκόπηση.
 
Back
Top