Φροντίδα Περασαν δυο μηνες και ακομα δεν εκπαιδευτηκαν τα budgie μου

Ευχαριστω πολυ! Τωρα τον Αυγουστο που θα φυγουμε θα τα δωσουμε σε καποιον να τα προσεχει οποτε εξελιξεις θα υπαρχουν τον Σεπτεμβρη! 🙂
 
Γι αυτό καλύτερα να πάρεις το Σεπτέμβρη καινούργιο πουλάκι και τώρα να πάρετε μαζί το πουλάκι σου. Αν το αφήσεις πίσω σίγουρα θα αγριέψει.. Μια φίλη μου είχε ένα παπαγαλάκι πολύ μικρό σε ηλικία (είχε ο παππούς της ένα ζευγάρι που έκανε μικρά και πήρε το ένα 2 με το απογαλακτίστηκε) και ενώ ήταν ήρεμο και καθόταν στο κεφάλι τους και έτρωγε από το χέρι τους, πήγαν διακοπές για ένα μήνα τον Αύγουστο και το άφησαν στη θεία και όταν γύρισαν το παπαγαλάκι ήταν ένα αγρίμι! Οπότε καλύτερα να το πάρεις μαζί σου γιατί έχουν και υψηλό IQ! Δεν είναι καναρινάκια!
 
Απο Πατρα μεχρι Θεσσαλονικη... Πολυ απιθανο. Μονο δυο εβδομαδες θα λειψω οχι τιποτα σπουδαιο. Δηλαδη δεν μπορω να παρω απο τωρα παπαγαλακι για να κανει παρεα στην Σαρα; Η θεια μου που θα τα φροντισει δεν εχει και πολυ χρονο για να παιζει μαζι με τη Σαρα λογω δουλειας. Ισα ισα που θα τους αλλαζει νερο καιι φαγητο. Ισως να καταφερουμε να την παρουμε μαζι μας στο κλουβακι του παλιου μου κουνελιου. Τα βαζουμε ετσι κι αλλιως εκει οταν θελουμε να καθαριζουμε το κλουβι.
 
Πρόσεχε τα κάγκελα των κλουβιών των κουνελιών είναι μεγάλα και χωράει το πουλάκι να ξεφύγει.
 
Ειδα και βιντεο σαν αυτα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Και σαν αυτα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αλλα τιποτα. Επιδη το κλουβι της ειναι μγαλο οταν πλησιαζω το χερι μου με λιγο βασιλικο πεταει σε αλλο κλαδι. Μπορω ομω να πλσιασω πολυ κοντα της οταν ειμαι εξω απο το κλουβι.
 
Εντάξει, ξεκίνα κατ αρχήν απ' έξω και σιγά σιγά βάζεις το χέρι σου στο πορτάκι αλλά έξω από το κλουβί. Αφού φοβάται θα προχωρήσεις πιο αργά.
 
Εχω διαβασει οτι αν την αφησω χωρις τροφη για περιπου δυο ωρες και μετα βαλω μεσα το χερι μου με τροφη θα κατσει και θα φαει αναγκαστικα απο το χερει μου. Ειναι αληθεια αυτο;
 
Δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Γενικά είμαι κατά της βίας :)
Σοβαρά η στέρηση τροφής έστω και για λίγες ώρες δεν είναι σωστό γιατί πρώτα απ' όλα σε δύο ώρες ίσως δεν πεινάει αρκετά και τι θα κάνεις; Θα μεγαλώσεις το διάστημα; Βρες το τρόφιμο που της αρέσει.
 
Να φροντίσεις να είναι μικρό σε ηλικία. Αλλά να βεβαιωθείς ότι είναι αρσενικό αφού θέλεις να είναι ζευγάρι με το άλλο θηλυκό.
Καθως περνουσα απο ενα πετ σοπ ειδα οτι ειχε πολλα μικρα μπαντζι. Τα πλησιασα και πεταξαν μακρια μου.☹
 
Εντάξει αυτό Ελευθερία μου ισχύει για τα παπαγαλάκια που έχουμε αλλά αυτό δεν αποκλείει την ημέρωση ενός μεγαλύτερου σε ηλικία.
Το γεγονός ότι πέταξαν τα πουλιά στο μαγαζί όμως δεν έπρεπε να σε οδηγήσει σε αυτό το συμπέρασμα αλλά ότι πλησίασες απότομα το κλουβί, με ένταση και αυτό τρόμαξε τα πουλιά. Αυτό πρέπει να προσέχεις και στο δικό σου. Να είναι ήρεμη η συμπεριφορά σου.
 
Καθημερινα εδω και καιρο μπορω να ακουμπαω το σαγονι μου στο κλουβι ενω η Σαρα καθεται Ενα δεκατο αποσταση.Φταει που ειναι και πολυ μεγαλο το κλουβι. Το εχουμε κρεμασει σε μια γωνια κολλητα στον τοιχο.
 
Τι θέλεις να πεις μ' αυτό; Συμβαίνει κάτι όταν το ακουμπάς; Ποια είναι η αντίδραση του πουλιού;
 
Οχι ειναι ενταξει απλως την πλησιαζω τοσο οταν ειμαι εξω απο το κλουβι που μπορω να ακουμπησω ολο το σωμα μου χωρις να φυγει. Οταν βαζω μεσα το χερι μου δεν φευγει. Μονο οταν το βαλω λιγο πιο μεσα.
Τον χειμωνα που θα παρουμε νεο κλουβι για το δωματιο μου πιστευω θα με συνιθησει.
 
Ωραια τωρα που πηρα το νεο μου παπαγαλακι το οποιο καθεται στο χερι μου και τρωει απο αυτο εκανα την βλακεια και το εβαλα στο μπαλκονι για να κουει την κυρα του να τραγουδαει και για να ειναι πιο ευτυχισμενο αρχισε να... Με ξεχναει. Σημερα που εβαλα το χερι μου στο κλουβακι του και ανεβηκε μπλεχτηκε το νυχι του στο πλεκτο βραχιολι μου με αποτελεσμα να αναγκαστω να το βαλω μεσα στο σπιτι για να το ξεμπλεξω. Μολις το ξεμπλεξα ειπα να κανω μια δοκιμη και να βγαλω τα χερια μου απο πανω του. Με το που τον αφησα αρχισε να ανεβαινει στην μπλουζα μου για να παρει φορα ωστε να πεταξει. Μετα απο το περα δωθε μπλεχτηκε στην κουρτινα πραγμα που με βοηθησε να το πιασω. Απο τοτε που το εβαλα πισω στο κλουβι του δεν θελει να με βλεπει. Ποτε θα μπορω να το εχω ελευθερο το παπαγαλακι μου στο σπιτι;
 
Άσε το να ηρεμήσει γιατί προφανώς θα τρόμαξε με αυτά τα μικροατυχήματα σήμερα.
Αν δεν είσαι βέβαιη για τις αντιδράσεις του μην το αφήσεις ελεύθερο προς το παρόν.
 
Back
Top