Ασθένειες Περιεργος ηχος απο το στομα καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Απο το στομα του καναρινιου μου ακουγεται ενα τσακ-τσακ (χωρις να εχει σπορακια στο στομα του)
Ειναι εντονο σον ηχος ενω το στομα του ειναι κλειστο! 😕
Γενικα εχει καλη διαθεση τρωει κανονικα και κελαιδαει σχετικα, λογω στρες και ταλαιπωριας (εχει καταρακτη και στα δυο του ματακια, κατα διαστηματα βγαζει εκγλειστα φτερα, τα οποια οσα προλαβαινω σε αρχικο σταδιο, βγαζω μονη μου και οσα εχουν μεγαλωσει τα αναλλαμβανει ο κτηνιατρος)
Εχετε την καλωσυνη οποιος ξερει να μου πει τι μπορει να σημαινει αυτος ο ηχος;
και ισως τι θα επρεπε να κάνω; 😕
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
μια πιθανη λυση που πιστευω να βοηθησει ειναι να δεις το ραμφος του εαν εχει μεγαλωσει εκτος απο το μηκος και στην ενωση του πανω με του κατω ραμφους αν καταλαβαινεις τι εννοω
 
Σε περιπτωση που εχει ακαρι τι πρεπει να κανω, ΟΤΑΝ στις 28-11-07 ζητησα απο τον κτηνιατρο και του εβαλε στο σβερκο 1 σταγονα, να του βαλω τωρα και ξανα σε 4 εβδομαδες η΄οχι;
Να απολυμανω τις ταισρες και τις ποτηστρες με Detol κανει;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
 
Για ποιο λόγο του χορήγησε τη σταγόνα; Ποια ήταν τα συμπτώματά τότε; Ήταν Pulmosan το φάρμακο; Ποια ήταν η εξέλιξη αμέσως μετά;
 
Στην περιπτωση που εχει μεγαλωσει το ραμφος του (στο πλαι εκει που ενωνεται με το κατω. Αν καταλαβα καλα)
Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κάνω;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
 
κανονικα θα επρεπε εκτος του να σου πει τι εχει το πουλι να τον ρωταγες και εσυ μιας και εχεις και αλλα πουλια και ενδεχεται να κολλησουν οχι μονο με την επαφη σου με τα μολυσμενα αλλα και με τα ρουχα σου και τα παπουτσια
 
ναι να το κοψεις με ενα ψαλιδακι θα το δεις ειναι σχεδον διαφανο το νεο ραμφος στο σημειο αυτο
 
Σε περιπτωση που εχει ακαρι τι πρεπει να κανω, ΟΤΑΝ στις 28-11-07 ζητησα απο τον κτηνιατρο και του εβαλε στο σβερκο 1 σταγονα, να του βαλω τωρα και ξανα σε 4 εβδομαδες η΄οχι;
Να απολυμανω τις ταισρες και τις ποτηστρες με Detol κανει;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
σισσυ γεια σου
αυτο το θορυβο (τσακ τσακ), τον καναν κ τα δικα μου οταν μασουλουσαν φτερακια.
τα τρωνε καμια φορα.
κ οταν ειναι μικρα (τα φτερα..)δεν φαινεται οτι κατι εχουν στο στομα τους.
τωρα αν το κανουν συνεχεια αλλο θεμα.

κ εμενα πρεπει να ειχαν ακαρι του αναπνευστικου.

ειχα δωσει Pulmosan μια φορα κ σε λιγες μερες ηταν να κανω την επαναληπτικη.
αλλα δεν ειχα πληρη αποκατασταση.
μια βελτιωση μονο.

καλα που πηγα στον γιατρο εγκαιρως

γιατι... Πολλα τα προβληματα.
τους βρηκε κοκκιδια (τα ειδα κ γω την οθονη που εχει συνδεσει στο μικροσκοπιο).
θ ακολουθησει θεραπεια για τ ακαρεα, αφου πρωτα λυσουμε τα παρασιτα του εντερου.
για το Pulmosan παντως, μου ειπε οτι δεν ισχυει το συνταγολογιο του φαρμακου.
2 συνεχομενες μερες κ επαναληψη μετα απο 14... ΝΟΜΙΖΩ ειπε.
θα ξαναπαω καποια φαση ν αφαιρεσω ενα δαχτυλιδι.
αν θες το ρωταω.
καλυτερα να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου παντως.
 
Σταυρο, το πουλακι ειχε πολυ ελαφρια δυσποια οχι παντα, εγω ομως που το παρακολουθω τοσο εντονα καθε μερα(λογω των προβληματων του) υποψιαστηκα μηπως εχει ακαρι απο οσο διαβαζω συν οτι κανει κατι κινησεις στο κεφαλι του, οι οποιες ομως μπορει να ειναι επειδη δεν βλεπει (οπως λεει ο κτηνιατρος). Θα σιγουρευτω για το φαρμακο τι ηταν. Μετα 2-3 ημερες απο την σταγονα σταματισε τον ηχοκαι ξαναρχισε πολι σημερα (με πολυ λιγοτερη διαρκεια)
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν σκεφτηκα το αλλο πουλακι ☹ Ετσι ο γιατρος δεν ηξερε οτι εχω αλλο.
Αλλωστε προληπτικα ζητησα στην ουσια να του βαλει φαρμακο (τον ηχο δεν ειχα καταλαβει να τον κανει για μερες τοτε).
Πραγματι σηκωνε και σηκωνει τον λαιμο του, αλλα αυτη η κινηση, μου δινει την αισθηση οτι γινεται επειδη δεν βλεπει.
Μεχρι να εξακριβωθει το προβλημα με τα ματια του, νομιζα οτι φταιγανε τα πουπουλα.
Ειναι νεο πουλι (χρυσο βραχιολι 04;)δεν φανταστηκα οτι θα ειχε προβλημα ορασης
Ευχαριστω για την ανταποκριση ολους σας!
 
σισσυ να σε ρωτησω κ γω κατι..
για τον καταρακτη.
πως το καταλαβες;
φαινεται οπτικα, με το ματι κοιτωντας, καποια αλλοιωση;
κ ο γιατρος πως το διεγνωσε;
 
Eva μου, αρχισα να παρατηρω δυσκολια οταν πετουσε στο να φτασει εκει που ηθελε.
Οταν τον πηρα του αγορασα ενα πολυ μεγαλο κλουβι για να μπορει να πεταει μεσα σε αυτο.
Πραγματικα εδειχνε να το απολαμβανει και εγω χαιρομουνα να τον βλεπω.
Οταν αρχισε να δυσκολευεται, συνεπεσε χρονικα με το να εχει αφαιρεσει ο κτηνιατρος μια κυστη κοντα στην μια φτερουγα του.
Ετσι για καποιο διαστημα νομιζα οτι εφταιγε η πληγη.
Σιγα σιγα εφτασε να γκρεμιζεται, ενω του ειχα προσθεσει κλαδια για να μην κουραζεται.
Για να μην πολυλογω του κοιταξε τα ματια ο κτηνιατρος με το οργανο που εχουν (νομιζω ιδιο ειναι και για τους ανθρωπους)και ειπε οτι ειναι καταρρακτης
Βρηκα και κτηνιατρο οφθαλμιατρο... Τα παντα!
 
Katarxin iremia , apo allou ksekinise to thema ke telika blepo tha kataliksi na anakalipsoume ke alli mi iparxousa arostia.
Poles fores emis i idii dimiourgoume mia arostia ke kapia diaforetki prosorini simperifora ton kanarinion tin eklabanoume san arostia i san proora simptomata arostias .
Ta prepi na exoume ipopsisn pti to kanarini rxi tis dikrstou sinithies , exi diaforetiki simperifora apo mera se mera ke pola progmata mporoun na allaksoun tis sinithies tou pouli ke na enfanisi mia <mi sinithis simperifora> afto den simeni oti ine arosto.
I iperboliki agapi mas odiki sto na arxizoume na anazitiyme to TI EXI ke na xorigoume farmaka apo ta pet shop , me apotelesma kapies fores na tou kanoume emis kako i na tou epibarinoume ton organismo tou
Apo tin diki mou empiriaa ta sinistousa PSIXREMIA oso kai an akougete astio.
Apo tin alli meria ta diafoniso me tin EVALUIEVA ke ta tis po oti an to kanarini tis ixe akari tis traxia ke akolouthise tin dosolokia tou Pulmosan sigoura to problima ta ixe therapefti(AN IXE AKARI) ke oxi opos lei < ixe beltiosi > den iparxi beltiosi sto akari i therapebete i meni de ine PONOS na leme <ponai likotero> .
Episis EVALUIEVA me olo ton sebasmo stin epistimoniki katartisi tou ktiniatrou sou , i dosologia ke o tropos epanalipsis gia to pulmossan ine apolita sostes ke i therapia ine 100% , tha prepi na gnorizis oti i sigegrieni eteria ine aksiopisti , ke me xronia EPISTIMONIKON EREVNON pano sta poulia KE DEN SISTINOUN DOSOLOGIES ME TROPO XRISIS EMPIRIKA
 
gozi γεια σου :)
θα πρεπει να σου πω οτι με μπερδεψες...

ετσι οπως ακουσα απο το γιατρο την δικη του θεση για την δοσολογια, μου ειναι ευνοητο οτι αν δεν πηρε το πουλι την καταλληλη δοση δεν θα βελτιωθει εξ ολοκληρου αφου το προβλημα δεν λυνεται σωστα.
ετσι μου φαινεται λογικο...☹

τωρα τι εννοω βελτιωση.
αυτη τη στιγμη εχουν περασει, απο την πρωτη δοση που χορηγησα Pulmosan,
25 μερες.
το συνταγολογιο του φαρμακου λεει επαναληψη σε 4 βδομαδες.
δλδ σε 30 μερες.
τωρα οταν λεω οτι τα συμπτωματα βελτιωθηκαν,
εννοω

απο κει που "εβηχε "15 φορες τη μερα τωρα βηχει 3 .
οποτε αναγκαστικα το αναφερω ως βελτιωση.

δεν ειναι ουτε στασιμη η κατασταση, αλλα ουτε εχουμε ιαση.

το κακο με το ακαρι της τραχειας ειναι οτι, η υπαρξη του, διαπιστωνεται σιγουρα, ΜΟΝΟ με νεκροτομη...
ειπε ο γιατρος...

...den iparxi beltiosi sto akari i therapebete i meni de ine PONOS na leme <ponai likotero> ...
τωρα εδω πανω δεν μπορω να διαφωνησω, σεβαστη η γνωμη σου για ευνοητους λογους...


...tha prepi na gnorizis oti i sigegrieni eteria ine aksiopisti , ke me xronia EPISTIMONIKON EREVNON pano sta poulia ...
ουτε για την εταιρια εχω λογους να αμφιβαλλω
οτι ειναι αξιοπιστη,
ξερω ομως οτι μια αμεση επαφη με γιατρο, εχει πιο προσωπικο χαρακτηρα απο ενα συνταγολογιο,
κ επιπλεον θεωρειται απο πολλους εγκυροτερη η γνωμη του γιατρου.


...KE DEN SISTINOUN DOSOLOGIES ME TROPO XRISIS EMPIRIKA...
τωρα εδω, δεν σε καταλαβα.

εμπειρικο οριζεται ως το "μη επιστημονικο "
αν το παρουμε με το λεξικο οριζεται ως εμπειρικος=
"ο εκ της πείρας απορρέων"

ο καθε γιατρος βασιζεται σε ερευνα κ παρατηρηση σε επιστημονικο επιπεδο.
δηλαδη εμπεριστατωμενη ερευνα,
ειτε δουλευει για την εταιρια Χ...
ειτε οχι.

ο συγκεκριμενος που επισκεφθηκα, εχει ειδικευση στη μοριακη βιολογια(Βερνη) κ ειναι καθηγητης στο Α. Π. Θ

(προφανως ειναι κ
κτηνιατρος με ειδικευση στην πτηνοπαθολογια.
γιατι οπως ειπε δεν υπαρχει ο ορος "πτηνιατρικη").

ακομα ειπε οτι υπαρχει "αναπνευστικο προβλημα" δεν ξερω αν θεωρει, οτι ειναι ακαρι... - ο μικρος εχει κ κοκκιδια...-
κ μου εδωσε μεσα στη θεραπεια μεταξυ των αλλων 😛NEUMONINE της tafarm

10% τρυιδρικη αμοξικιλλινη
15% βενζοικο νατριο

για την ωρα δεν εγινε λογος για Pulmosan
Του ειπα τηλεφωνικως, οτι ειχα δωσει τον προηγουμενο μηνα
κ εκει πανω μου ειπε για την δοσολογια...

αν εσυ μπορεις να βοηθησεις σε κατι...
θα χαρω να το διαβασω
σ ευχαριστω για το ενδιαφερον 🙂

Υ. Γ
(κ μενα μου φανηκε υπερβολικη η επαναληψη σε δυο μερες Pulmosan,
αλλα οταν δεν εισαι γιατρος, ουτε καν εμπειρος σε πουλια οφειλεις ν ακους.
Το τελευταιο που θα θελα στον κοσμο ειναι να σκοτωσω τα καναρινια μου-προτιμω να πεθανω εγω...)
 
Apo to proto post sou ipa oti sebome ton giatro sou ke tio epistimoniko tou back ground.

Opos kseri omos i iatriki ke i ktiniatriki (oxi stin ellada ) exoun eksidikedefsis , otan sou ipa oti i antropi ton eterion protinoun to sikekrimeno skevasma me tin sikekrimeni dosologia , enoousa oti ine proion eksidikevmenis erevnas ke ergastiriaka-praktika efarmosmeno me ta anamenomena apotelesmata(therapia).

Otan den iparxi eksidikefsi (geniki pathologia-gia anthropous) iparxi igeniki gnosi oti px i tade ousia therapevi tin tade astenia ( diagnosi) alla apo ki ke pera o eksidikevmenos giatros tha dosi sintagologia me sikekrimena farmaka ke rithmo lipsis (therapia)

Eisis otan sou egraps DEN SISTINOUN DOSOLOGIES KE TROPO XRISIS EMPIRIKA enoousa oti o ktinatros gnorozi oti i kokidiosi therapevete me to tade farmako alla to sikekrimeno farmako pos efarmozete sta kanarinia(PRIKIMENI PERIPTOSI) ine alli istoria, px o pathologos gnorizi oti i ximiotherapia mpori na therapefsi kapies morfes karkinou gvorizi isos ke ta farmata tis ximiotherapias ALLA DEN TA EFARMOZI i efarmogi tou epete stous eksidikevmenous giatrous.

Sou ta grafo ola afta giati esi i idia les ☹προφανως ειναι κ
κτηνιατρος με ειδικευση στην πτηνοπαθολογια.
γιατι οπως ειπε δεν υπαρχει ο ορος "πτηνιατρικη").

Min me pareksigisis den diaplektizome mazi sou , oute afisbiti ton giatro sou , appla ena pragma pou mas xaraktirizi san laos ine oti poles fores ta isopedonoume ola.

Prosopika dexome tin apopsi ton anthropoon pou exoun gnosi allla labeno poli pio sobari tin apopsi ton athropon pou exoun IDIKEBMENI GNOSI
 
Back
Top