Ασθένειες Περιεργος θορυβος στην αναπνοη

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
καλησπερα παιδια και παλι. Προσφατα μου χαρησαν 2 καναρινακια τα οποια ειναι ολο ζωντανια δοξα το θεο τρωνε κανονικα κελαηδανε και ολα τελεια.σημερα το πρωι που πηγα να ξεσκεπασω τον αρσενικο ξαφνιαστηκε που με ειδε και διεκρινα ενα περιεργο θορυβο στην αναπνοη αλλα θεωρησα οτι μπορει να τρομαξε. Τωρα που πηγα να ξαναδω ηταν λιγο βραχνη η φωνη του στο τσιου το απλο που κανει και οταν το επιασα στο χερια μου εκανε ενα θορυβο που ειχα ακουσει στον παπαγαλο μου μια φορα που εκανε μπανιο και ηπιε νερο. Δηλαδη σαν να ειχε πνιγει απο νερο.συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να το εξηγησω καλητερα. Ξερετε τι πρεπει να κανω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Να κάνεις μια πιο προσεκτική παρακολούθηση αυτού που λές και αν συνεχιστεί, να βρείς ειδικευμένο κτηνίατρο στα πτηνά, για επίσκεψη.Απο την περιγραφή, μπορεί να είναι απλά τρόμος.Άσε μια εβδομάδα να περάσει και ξαναπιάσε το πτηνό για να ακούσεις την αναπνοή του.
Τι πουλάκια είναι;Ζευγάρι;Κάνεις αναπαραγωγή;
Επ'ευκαιρία, είναι σημαντική δέσμευση το σκέπασμα των κλουβιών. Μικρές λεπτομέρειες συμπαρασύρουν μεγάλες συνέπειες.
Ίσως να πρέπει να ξανασκεφτείς τον χώρο τοποθέτησης του κλουβιού.
 
Ευχαριστω για την απαντηση σου.λοιπον τα πουλακια δεν ειναι ζευγαρι και δεν ειναι συγκατοικοι στην διαμονη. Τον εβαλα μεσα στο σπιτι για λιγες ημερες να ειναι στο πεδιο μου να τον παρατηρησω καλυτερα. Ο θορυβος που διεκρινα δεν ειναι συνεχης και μοιαζει με ανθρωπινο ρουθουνισμα αλλα κατα τα αλλα το πουλακι ειναι μια χαρα, εννοω τρωει και κελαηδαει ολη μερα και ειναι συνεχει σε κινηση.

Επισης στο youtube βρηκα ενα βιντεο του ιδιου του petbird που κανει ηχο σαν και εμενα και ελεγε για ακαρεα υποθετω της τραχειας αλλα εβρεξα το πουλι στην περιοχη της τραχειας και το δα σε εντονο φως και δεν ειχε κατι
 
αλλα εβρεξα το πουλι στην περιοχη της τραχειας και το δα σε εντονο φως και δεν ειχε κατι
Πιστεύεις πως έχεις εσύ ή κάποιος από μας, τη δυνατότητα να διακρίνουμε τα ακάρεα της τραχείας έτσι;
Αν σου πω πως η καρδιά του καναρινιού χτυπούσε με ρυθμό κοντά στους 1000 παλμούς το λεπτό θα το ξαναέπιανες να το "εξετάσεις";
Μήπως πρέπει να αφήσουμε τις ιατρικές εξετάσεις για τους γιατρούς και να μην ταλαιπωρούμε τα πουλιά με τέτοιου είδους άσκοπες και ανώφελες καταστάσεις;

Διάβασε αν θέλεις τα όσα είπε ο διάσημος πτηνίατρος dr. Peter Coutteel σχετικά με τα ακάρεα της τραχείας σε συνομιλία μας που την έχω γράψει κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/dr-peter-coutteel-σχετικά-με-τα-ακάρεα-της-τραχείας-στα-πτηνά.23651/
 
Κυριε γιαννη συγχωρεστε την απειρια μου αλλα πραγματικα δεν ηξερα οτι δεν θα μπορουσα να το δω. Το θεμα ειναι πως οτι συμπτωμα γραφει για τα συγκεκριμενα ακαρεα δεν υπαρχουν στο καναρινακι μου η δεν φαινονται ακομα.
 
συγχωρεστε την απειρια μου αλλα πραγματικα δεν ηξερα οτι δεν θα μπορουσα να το δω
Δεν υπάρχει λόγος να απολογείσαι.
Όλοι λίγο πολύ στην ίδια κατάσταση είμαστε και μάλιστα με την εδώ συζήτηση βγαίνουμε κι εμείς και οι μελλοντικοί αναγνώστες κερδισμένοι γιατί μαθαίνουμε.
Χρειάζονται "ειδικά μάτια" για να μπορείς να διαβάσεις τις ασθένειες και καλό είναι να αποφεύγουμε να τις πραγματοποιούμαι.
 
τον εβαλα μεσα στο σπιτι για λιγες ημερες
Θα έλεγα να τον εχεις μεσα σε ζεστο μερος για μια εβδομαδα, να του δωσεις αποφλοιωμενη βρωμη, περιλλα λευκη, νιζερ, λιναροσπορο σε αυγοθηκη, βραστό αυγό (πανω από 12 λεπτα βρασιμο) ησυχία, ηρεμία και καλό ύπνο (να κοιμάται μολις σκοτεινιάζει οχι πιο αργα) και δες αν θα βελτιωθει. Αν ειναι τα ιδια γρηγορα σε ειξιδευμενο κτηνιατρο!
 
Τα περισσοτερα εγιναν απο χθες δηλαδη αυγο βιταμινες ζεστη ησυχια νωρις υπνο. Για τα υπολειπα θα φροντισω. Ευχαριστώ
 
Βασίλη πως πάει το πουλάκι; Καλύτερα, χειρότερα ή τα ίδια; ΕΝημέρωσε μας αν θες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βασίλη πως πάει το πουλάκι; Καλύτερα, χειρότερα ή τα ίδια; ΕΝημέρωσε μας αν θες...
Ναι συγνωμη ξεχασα να ενημερωσω και να παρω και καποιες ενθαρυντικες νομιζω απαντησεις.λοιπον τις τελευταιες 3 μερες ειμαστε συνεχεια μαζι λογω του οτι εχω εργασια στο σπιτι δουλευα στον υπολογιστει και τον ειχα ακριβως διπλα μου. Το πουλακι ειναι ολο ζωντανια και ορεξη με πολυ κελαηδιμα και δεν ακουσα να ξανακανει τον ηχο που περιεγραψα στο πρωτο μου post. Ισως εχει απομεινει λιγη βραχναδα στο τσιου που κανει το απλα του τιτιβισμα και οχι στο κελαηδημα.συνεχιζω ομως να τον παρακολουθω εντατικα γιατι θελω να αποκλεισω καθε ενδεχομενο ακαρεος γιατι εχω και αλλα καναρινακια στο μπαλκονι και δεν θελω να παει ο νους μου σε τοσο ασχημα σκηνικα. Τελος λοιπον δεν εχουμε ουτε ρουθουνισματα ουτε βαρια αναπνοη μονο λιγο βραχναδα αλλα δεν ξερουμε που οφειλεται, αυτα για το φιλαρακι μου και θελω να κανω και μια ερωτηση:διαβασα πως οταν τα καναρινια στρεσσαρωνται πεφτει η αμυνα του ανασοποιητικου και μπορει ολα αυτα να οφειλωνταν εκει;ρωταω διοτι τα καναρινια ο φιλος τα εχει "ελευθερα" σε μια κλουβα σε διαστασεις δωματιου και δεν εχουν συνηθισει ανθρωπους και ο καημενος ο δικος μου αλλαξε ποσα χερια σε λιγες μερες και ποσα κλουβια. Τον εφερε απο το χωριο του σπιτι του πηγα εγω το πηρα αλλαξε περιβαλλον κτλπ. Περιμενω τις απαντησεις σας και ευχαριστω που ρωτησες!
 
διαβασα πως οταν τα καναρινια στρεσσαρωνται πεφτει η αμυνα του ανασοποιητικου και μπορει ολα αυτα να οφειλωνταν εκει
Δεν πρόκειται να σε βοηθήσει η απάντηση στην παραπάνω ερώτηση κι αυτό διότι ναι, όταν τα καναρίνια στρεσάρονται, όπως και οι περισσότεροι οργανισμοί, πέφτει το ανοσοποιητικό τους σύστημα κι επομένως και η άμυνα τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει και πολλά στην παρούσα φάση, διότι έχει ήδη ένα πουλί που για κάποιους λόγους έχει εμφανίσει συγκεκριμένα συμπτώματα όπως η βραχνάδα που αναφέρεις. Επομένως, είναι μάλλον αδιάθετο και το ανοσοποιητικό του σύστημα είτε δεν τα καταφέρνει είτε βραδυπορεί στην ανταπόκρισή του. Με άλλα λόγια, ανεξάρτητα από το αίτιο, το γεγονός παραμένει, ότι το πουλάκι έχει κάποιο θέμα, και αυτό θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Αποκλείεις την περίπτωση να επισκεφτείτε εξειδικευμένο κτηνίατρο σε πτηνά ή έστω γνώστη; Τα ακάρεα της τραχείας γενικά, θεωρούνται υπερτιμημένα στην αιτιολόγηση κάποιων συμπτωμάτων ειδικά στα καναρίνια, μια και αυτό το είδος δεν είναι τόσο ευάλωτο ή για να το θέσω καλύτερα το ποσοστό της αποδεδειγμένης προσβολής καναρινιών από ακάρεα της τραχείας έχει φανεί να είναι πάρα πολύ μικρό (τη μελέτη δεν μπορώ να τη βρω). Επίσης το κρώξιμο, η βραχνάδα, το "ψιθύρισμα" στην αναπνοή φαίνεται να είναι συμπτώματα πολλών άλλων παθολογικών καταστάσεων του αναπνευστικού τους, και δεν είναι ειδικά προς μία συγκεκριμένη ασθένεια, ώστε να μπορεί κανείς να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
 
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Αφού ακόμα ακούς βραχνάδα, να το πας σε εναν πτηνίατρο να δουμε τι θα σου πει. Ξεκινα να παιρνεις τηλεφωνα οσους κτηνιατρους εχετε εκει στις Σερρες. Και ρωτα τους αν ξερουν απο πτηνα.. Μην αφησεις να περασει και αλλος πολυτιμος χρονος...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top