Φροντίδα Περιστέρι που δεν τρώει

Andonia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουν 2023
Μηνύματα
12
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα περιστερακι που βρήκα στο δρόμο κ το πήρα την στιγμή μάλιστα που το πλησίαζαν κάποιες γάτες...
Το έχω εδώ κ 2 ημέρες του έχω βάλει διαφορετικά φαγητά, σιτάρι, πλιγούρι μέχρι που έβρασα ρύζι, καλαμπόκι και βρώμη τα έκανα πολτό και προσπάθησα να το ταισω με σύριγγα αφού δεν έτρωγε καθόλου...ούτε νερό πίνει..
Τι να κάνω;;τι μπορεί να έχει;;
Δεν γνωρίζω τίποτα για τα πουλιά...
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;
Φοβάμαι μην πεθάνει από ασιτία...
Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη ότι είναι νεαρο σε ηλικία...
Σας ευχαριστώ!
 
@Andonia καλησπέρα ! Αν δεν τρώει καθόλου πιθανόν να πεθάνει πολύ σύντομα! Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? Αν εισαι από Αθήνα, κάνε ένα κόπο να το πας στο ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθέα μήπως το προλάβουν! Η τουλάχιστον πάρε τους τηλέφωνο!
 
@Andonia Συγνώμη, από ταχύτητα πριν, γιατί δεν είμαι σπίτι, δεν σου έγραψα τηλέφωνο της ΑΝΙΜΑ, ούτε διεύθυνση. Τα έχεις βρει?
Σε παραπέμπω εκεί γιατί ήδη είναι δύο μέρες ταλαιπωρημενο, κ εφόσον δεν δέχεται φαγητό, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο νομίζω. Αν έχει μια ελπίδα είναι εκεί!
Αν θέλεις στείλε μας μετά τι σου είπαν, αν το πηγές..
[automerge]1687180437[/automerge]
Μενελάου 134 Καλλιθέα
2109510075
Ανοιχτά έως τις 6
Καλή επιτυχία!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν δεν καταφέρεις να τους βρεις, πρόλαβε να αγοράσεις κρέμα νεοσσών από ένα πετ σοπ. Ανέβασέ μας και μια φωτο μήπως και καταλάβουμε την ηλικία του στο περίπου

ΔΕΚΑΟΧΤΟΥΡΑΚΙΑ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΚΙΑ​

Μεγαλώνουν μια χαρά με κρέμα για ανατροφή νεοσσών ανακατεμένη με ρυζάλευρο 9χωρ΄ςι γάλα). Πρέπει να γεμίζει 3-4 φορές τη μέρα ο πρόλοβός τους με κρέμα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές κ την άμεση ανταπόκριση στο θέμα μου με το περιστερι.
Τελικά το πήγα κτηνίατρο κ μου είπε ότι είναι μικρό κ μάλλον έπεσε από την φωλιά..με καθοδήγησε πως να το ταΐζω κ ήδη φάγαμε κι ήπιαμε λίγο... 🙂
Ευτυχώς δεν ήταν άρρωστο που φοβόμουν..αν κ δεν είναι πολύ μικρό ανέλαβα χρέη μαμάς...ελπίζω να τα καταφέρω να το μεγαλώσω..
 
@Andonia πολύ ευχάριστη εξέλιξη τελικά!!!✨ Εγώ είχα αγχωθει γιατί ήταν ήδη δύο μέρες χωρίς φαγητό κ κακώς υπέθεσα το χειρότερο κ ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος!
Μπράβο σου που το ανέλαβες κ έχεις σκοπό να ασχοληθείς κ να κάνεις τη μαμά! Είμαι σίγουρη ότι θα τα πάτε μια χαρά!☺️
 
Πολύ ωραία εξέλιξη....έλα τώρα Αντωνία, σε πρώτη ευκαιρία ανέβασέ μας μια φωτό και ενημέρωνε το θέμα σου όσο μπορείς (κι όσο αντέχεις)...προσωπικά θα με χαροποιήσει πολύ να μαθαίνω τα νέα σας και να βλέπω αν γίνεται τις εξελίξεις....
(με άλλα λόγια...ταξίδεψέ μας σε μια ιστορία ανθρωπιάς και δημιουργικής συμπόνοιας)
 
Καλημέρα στην παρέα!
Το μικρό άρχισε κ τρώει μόνο του...πιστεύω πως θα τα πάει πολύ καλά...
Στεναχωριέμαι που το έχω σε κλουβί γάτας αλλά δεν μπορώ να το αφήσω ελεύθερο στο μπαλκόνι αφού είμαι στον 5ο κ φοβάμαι μην πέσει αφού δεν μπορεί να πετάξει ακόμη...
 
@Andonia είναι πολύ γλυκουλι όντως κ πιστεύω πως σύντομα θα μπορεί να πετάξει οπότε μην σε ανησυχεί πού το έχεις. Κ όλα αυτά με την δική σου βοήθεια κ αγάπη!
Αν είναι πραγματικά στενάχωρο βέβαια το κλουβί, πιστεύω πως θα μπορούσες να βρεις κάτι φθηνό λίγο μεγαλύτερο, δεν ξέρω, όπως το νιώθεις!
 
@Andonia , αφού είναι μικρό, στην πορεία, όπως καταλαβαίνεις, θα πρέπει να μάθει να πετάει και μετά να το αφήσεις. Το θέμα είναι πως θα μπορούσε να γίνει αυτό....Αναρωτιόμουν αν του μάθαινες ένα σημείο στο μπαλκόνι να το ταΐζεις το πρώτο διάστημα...αλλά δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει αυτό χωρίς το πουλί να πηδήξει.
@gianniskilkis , έχεις κάποια ιδέα;
 
@ianos Δυστυχώς δεν έχω ιδέα..
Σκεφτόμουν να το κρατήσω λίγο καιρό κ μετά να το ελευθερώσω...
Δεν θα είναι οκ;;
Διάβασα ότι τα μικρά πετάνε κ εγκαταλείπουν την φωλιά στις 20 ημέρες...αν το έχω για λίγες εβδομάδες ακόμη δεν θα είναι έτοιμο;;
 
Μακάρι νά ξερα. Κάτσε μήπως απαντήσει ο Γιάννης, και εντωμεταξύ αν θέλεις τηλεφώνησε και στην ΑΝΙΜΑ

Στοιχεία Επικοινωνίας​

Διεύθυνση:​

Μενελάου 134, Καλλιθέα 17676

Επικοινωνία:​

Σταθερό: 210 9510075
Κινητό: 697 266 4675

Πληροφορίες:​

Email: [email protected]
 
Κ η @Anna Maria Mp όταν το δει θα μπορεί να βοηθήσει.
Το κλουβί της γάτας το έχεις στο μπαλκόνι; Υπάρχει χώρος στο σπίτι σου, ασφαλής, για να κάνει τις δοκιμαστικές πτήσεις όταν δεις ότι μπορεί να πετάξει;
 
Back
Top